A napokban kisebbfajta kommunikációs offenzívát tapasztalhattunk a kormánytól az adórendszer átalakítására vonatkozóan. A pénzügyi tranzakciós adóról már leírtuk a véleményünket ezen a linken. Most az új áfa javaslatot szeretném kicsit körbejárni.
A javaslat lényege ugye az, hogy a jelenlegi három kulcs (5% - 18% - 27%) öt kulcsot képeznének meg (5% - 15% - 20% - 25% - 30%). Az EU jelenlegi szabályozása mint tudjuk ezt nem engedi meg, de azért játszunk el a gondolattal, hogy milyen lenne, ha öt áfakulcsunk lenne.
Tulajdonképpen az indoklás és a szándék nagyon rendben lenne, miszerint a kis jövedelmű emberek által leginkább vásárolt alapvető fogyasztási cikkek áfája alacsony legyen, míg a luxusnak számító, vagy nem létfontosságú termékeké pedig magasabb. Ahogy a kormány fogalmazott, az egykulcsos jövedelemadóhoz egy ilyen többkulcsos áfa illik. Még ez is rendben van, hiszen míg egy többkulcsos szja a legálisan bejelentett jövedelműeket sújtaná csak, addig a többkulcsos áfa a feketejövedelmekkel rendelkezőkre is vonatkozna, tehát szélesedne az adófizetők köre.
Idáig mind szép, de akkor nézzük az ellenérveket. Egyrészt a javasolt áfakulcsok nagyon közel vannak egymáshoz. Nem látom be, hogy mi értelme 15-20-25-30%-os kulcsokat fenntartani. Lehet érvelni a bonyolultsággal is a javaslat ellen. Az egyes termékek besorolása valóban kavarodást okozhat.
Azonban van még egy érv, amit eddig még nem nagyon láttam leírva: A javasolt öt áfakulccsal nehezen lenne elkerülhető az összes áfabevétel csökkenése. Jelenleg ugyanis csak nagyon minimális azon termékek köre, amelyek nem a 27%-os kulcsba tartoznak. Az ötkulcsos áfánál azonban feltehetően egy sor termék áfáját 27%-ról 20%-ra és 25%-ra csökkentenék, amit nehezen ellensúlyozna, hogy némely termékek áfája viszont 27%-ról 30%-ra nő. Illetve csak akkor ellensúlyozná, ha a termékek zöme továbbra is a legmagasabb, 30%-os kulcsba tartozna, és csak nagyon kevés termék kerülne az alacsonyabb 5-15-20-25%-os áfakulcsba. Ez viszont megint csak arra érv, hogy fölösleges ez a sok kulcs, hiszen ha az áfabevételek szintjét tartani szeretné az állam, akkor nem tudja megtölteni tartalommal az alacsonyabb kulcsokat.
A Nívó blog javaslata tehát a következő: Maradjunk meg az EU-konform 3 áfakulcsnál oly módon, hogy az 5%-os kulcshoz (gyógyszerek, könyvek, újságok) nem nyúlunk, és emellett létrehozunk egy kedvezményes 20%-os kulcsot az alapvető fogyasztási cikkeknek (élelmiszer, rezsi, tömegközlekedés), és egy 35%-os kulcsot a többi terméknek. Ily módon az alapvető cikkek ára akár 7%-kal is csökkenhet, miközben az összes többi termék ára viszont 7%-kal nőne.
Az alábbi táblázat egy elképzelt középosztálybeli háztartás költségvetését tartalmazza, ezen a példán vesszük most végig, hogy milyen változásokkal járna a Nívó blog javaslata:
Látható, hogy alapvető dolgokra (élelmiszer, lakásfenntartás, tömegközlekedés) az áfaváltozás hatására havi 7 ezer forinttal kevesebbet kellene költenünk, miközben más dolgokra (benzin, ruházkodás, szolgáltatások) nagyjából ugyanennyivel többet. A havi rendszeres kiadásaink adója tehát összességében nem változna. A változás azért lenne előnyös, mert minél magasabb valakinek a jövedelme, valószínűleg annál kisebb arányban költ alapvető cikkekre, és inkább a magasabb áfakulcsú termékek vásárlását növeli. Míg az alacsonyabb jövedelműek valószínűleg leginkább alapvető cikkeket vásárolnának, így az adójuk csökkenhet.
Szintén a 35%-os kulcsba kellene sorolni a nem napi szinten vásárolt dolgokat: tartós fogyasztási cikkek, autó, barkács- és kertészeti termékek, iparcikkek, lakásvásárlás. Ezek a termékek szintén olyan dolgok, amelyekből a tehetősebbek többet és drágábbat vásárolnak. A lakásvásárlás megemelt áfáját lehetne azzal kompenzálni, hogy az első lakás megvásárlása illetékmentes lenne.
(Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a táblázatban 0% áfával feltüntetett sorokra azért nem számoltam áfát, mert ezekre a dolgokra még az életben soha nem kaptam számlát, így gondolom áfa sem keletkezik rajta, holott kellene.)
Összességében elmondható, hogy ezzel a javaslattal megőrizhető, sőt talán még némileg növelhető is az állami áfabevételek szintje, mégpedig úgy, hogy az alacsonyabb színvonalon élők terhe csökkenhet, míg a magas jövedelmű és nagy lábon élőké nőhet.
Nos, remélem a nívós áfajavaslatunk nagyobb sikert arat majd, mint néhány napja a pénzforgalmi tranzakciós adó átalakítására tett (nem is teljesen komoly) javaslatunk. De ez most komoly! Felteszem a dolgot szavazásra: