Vajon mi vesz rá pár igen jól élő, a hatalma teljében lévő politikust és pártot, hogy ilyen picsafing dolgokkal, mint a CEU rombolja le hatalmát?
Pedig pont a Fidesz az a párt, amelyik anno rájött arra, hogy a kilencvenes évek elején jellemző programoknak ideje lejárt. Emlékeztek még, mint ment a rendszerváltáskor? Voltak pártok és voltak programok, melyeket fénymásolt, gyűrött papírokon terjesztettek az aktivisták. Ezeken mindenki elolvashatta, mit gondol az adott párt az egészségügyről vagy a privatizációról és aztán mehetett szavazni. De nemsokára jött a Horn kormány azzal a bizonyos csomaggal, és a Fidesz rájött, hogy egy szó többet ér, mint akárhány szórólap. 1998-ban elég volt egy Bokros és egy Tocsik, és meg is nyerték a választást. (Édes istenem, Tocsik a 800 milliójával gyenge kezdő volt a maiakhoz képest! Ennyi pénzért ma már Rogán szomszédja ki sem kel az ágyból,) 2002-ben aztán jött a lélegeztetőgépes kampány Medgyessyvel, és az Ezüsthajó, Josip Tot meg Kaya Ibrahim, a kötél, azaz a híres köteles beszéd, meg a tizenkilencezer forint, és meg is volt a választás az MSZP-nek. Később persze jött Gyurcsány, akinek a bukását tulajdonképpen három dolog okozta: az elkúrtuk, a négyesmetró meg a vizitdíj. Ennyi kb. elég is volt a Orbánék kétharmadához, amit azóta is élvezhetünk.
A Fidesz pedig felismerte, hogy ezen jelszavakat nemcsak negatív értelemben lehet használni: kiváló hívószó például a rezsicsökkentés meg a migráns. Kész, többet nem is érdemes mondani, nem is kell ezeket megmagyarázni, hanem fel lehet rá építeni egy kampányt, amiből csöpög mindenkinek akinek kell, másrészt a lakosság döntő többsége ezekben a témákban támogatja a kormányt. Felesleges olyan bonyolult témákat ragozni, hogy az egészségügyi ellátás reformja meg a háztartások külső eladósodottsága, a magyar szavazó erre nem vevő, neki egyszerű szavak kellenek, amit könnyen vissza tud böfögni, az sem baj, ha nem érti. Kiváló meglátás volt!
És pont itt jön elő az a dolog, amit nem értek: a Fidesz nemcsak pozitív értelemben gyárt jelszavakat, hanem negatívban is, ami könnyen visszájára fordulhat. Mondhatnám pl. a stadiont, mely az állami pénzszórás egyik mintaképe. Vagy akár az internetadót, aminek semmi gazdaságpolitikai jelentősége nem volt, de az elmúlt hét év eddigi legnagyobb kormány elleni tüntetését hozta el. Most meg itt van a CEU, ami valami egyetem valahol Pesten, és az embereket kb. annyira zavarta, mint a most átadott japán szupervonat zaja. Mégis erről szól most a közélet, trollok vitatkoznak pro és kontra, miközben állítom, lövésük sincs, miért is jó vagy rossz ez a törvény - mármint a szokásos hisztin túl.
Állítom, ha egyszer vége lesz a Fidesz-rezsimnek, nem olyan dolgon fognak elbukni, mint pl. gazdasági világválság vagy mert eladósodik az ország, esetleg az ellenzék egy szuper gazdasági programot állít össze, hanem valami egészen apró hülyeségen, aminek semmilyen haszna sem lesz számára. Pl. hogy betiltják a hipermarketet ingyenes buszjáratait. Vagy Lázár Janika ismét előadja agymenését gyermeke anyagi boldogulásáról. Vagy bevezetik a TV adót 10 Ft/év értékben. Mindenesetre jó úton járnak a fiúk, hogy egy egészen apró szikrával felrobbantsák a puskaporos hordót, és utána nem lesz többet NB1-es a Puskás Akadémia.
(Politikai trolloknak: tudom, egyszerűbb lett volna annyit írni, hogy Orbááááán! vagy Gyurcsáááány! aztán mehetne a vita a semmin, de nem teszem meg ezt a szívességet.)