Ha minden igaz, ma fogja aláírni Schmitt Pál a végtörlesztésről szóló törvényt, amiben a jó szándék ellenére sikerült az összes rosszat egyesíteni: kevés emberen segít (a "gazdagokon"), lejáratta Magyarországot, elszabadultak a devizaárfolyamok, perelni készülnek a bankok, és jó eséllyel a végén az adófizetők rendezik a számlát. Önmagában véve a bankok sírása hat meg a legkevésbé, ebből a játékból nehéz úgy kiszállni, hogy a hiteladó bank - hitelfelvevő lakosság - annak idején mindehhez asszisztáló kormányzat mindegyike jól járjon, de ha lúd, legyen kövér! - mondom én - ha már ekkora fekáliába sikerült vinni az országot két hét alatt, legalább mindenki járjon jól vele!
Hozzáteszem, Matolcsyék jól látják az alapproblémát: az elszabaduló devizaárfolyamok miatt a lakosság egyre nehezebben fizeti a hiteltörlesztőket, ez bizony meglátszik a fogyasztáson, és a rossz hír az, hogy még sokáig így lesz. Ha nem kezdünk valamit a devizahitelekkel, kár komolyabb GDP növekedésről álmodni (ezt a hitelt fel nem vevők is érzik), és a svájci frank (ebben adósodott el a lakosság nagy része) sem úgy néz ki, hogy jelentősen visszagyengülne a közeljövőben. Nekem a devizahitelek törlesztőinek "tompítására" van egy javaslatom.
Röviden: hozzon a kormány egy törvényt, hogy a lakásvásárlásra felvett hitelek min. 10, max. 20%-át egyszeri alkalommal előtörleszhesse a hitelfelvevő 180 Ft-os árfolyamon (költségek nélkül), az utána maradt hitelállományt meg osszák el egyenlően a fennmaradó eredeti futamidőre! Magyarra lefordítva: ha nekem van 1000 frank hátralévő hiteltartozásom mondjuk 10 hónapra (a számolás egyszerűsége kedvéért ennyi), akkor lehessen olyan csinálnom, hogy most előtörlesztek ebből 200 frankot 180 forinton, a maradék 800 frank meg eloszlik a maradék 10 hónapra, tehát havi 80 frankot törlesztek 100 helyett (ha minden más feltétel változatlan marad)! Itt nekem kettős nyereségem van: egyrészt az előtörlesztés kapcsán az árfolyamkülönbözet, másrészt a hátralévő futamidőben kevesebb frankot kell törlesztenem (a példában 20%-kal), aminek jelentőségét nem kell ecsetelnem ugye.
Nézzük a terv hatásait! Jóval több embert fog érinteni, mint a kormány eredeti végtörlesztéses terve, hiszen a teljes hitelösszeget kevesen fogják zsebből előrántani meg "kölcsönkérni", de 10-20%-ra már jóval több az esély. Az ország az eredeti végtörlesztéses tervvel is szívott, ezzel is fog, igaz, a piac ennek a kockázatait már beárazta - tessék csak megnézni a devizaárfolyamok alakulását. És a bankok? Ők még jobban is járnak ezzel: a lakásvásárlásra felvett devizahitelek állománya jelenleg kb. 2800 milliárd forintnyi (2011 augusztusában készült jelentés, akkori árfolyamokon számolva), ebből ha mindenki törleszt, max. 560 milliárd forintnyi összeget érint, ebből a bankok árfolyamvesztesége (235-180, azaz 55 Ft frankonként, számoljunk olyan 25%-os veszteséggel) kb. 140 milliárd forint - ez a maximum - tehát jóval-jóval kisebb a jelenlegi terv szerinti maximumnál (amit olyan ezermilliárd közelébe becsülnek, ha mindenki végtörleszt). Ez az összeg is szétterítődik a bankrendszeren, fájni fog, de nem annyira, és legalább több ember részesül a "haszonból".
Tudom, durván számoltam, és minden bizonnyal nem vettem bele minden tényezőt, ebben kérném az olvasó segítségét: mennyire megvalósítható ez a terv? Mik az általam nem látott buktatók? Tekintsétek ezt vitairatnak, és várom az észrevételeket ezzel kapcsolatban!