Elnézést, de a kereskedelmi láncok legújabb ekézésére nem tudok más magyarázatot találni, mint azt, hogy a Fidesz megunta a kormányzást, és abba akarja hagyni az egészet. A másik lehetőség az, hogy annyira hülyék, hogy maguk sem fogják fel, hogy ez a lépésük ezzel fog járni.
Miről is van szó? A kormány ezúttal a boltokat akarja szívatni: van szó parkolókra kivetett adóról, minimális eladói létszámról, bérpótlékemelésről, reklámköltség korlátozásról meg hasonló finomságokról. Nem kell ahhoz nagy elemzés, hogy belássuk, ezen intézkedések költségeit a kereskedelmi egységek szépen továbbhárítják a vásárlókra, magyarul áremelések lesznek és jövőre nehéz lesz azzal kampányolni, hogy "jobban élünk mint négy éve".
Itt engem az a dolog érdekel, hogy mi vezérli vajon a Fideszt abban, hogy újabb konfliktusforrást keressen. Elvégre bőven vezetik a közvélemény kutatásokat, jövő évi fényes győzelmük jelen állás szerint nem forog veszélyben, az emberek elnézik, hogyan tűnnek el a közpénzek mindenféle magánzsebekben, elnézik a trafiktörvényt, a stadionokat, a politikusok családjainak gyarapodását, a földek felvásárlását, a korrupciót, mindent. Most éppen a CEU-ügy nevű gumicsont van terítéken, de mivel ez is csak kevés embert érint közvetlenül, majd szépen elfelejtődik, és maximum jelszó szintjén marad meg az emlékezetekben. Orbánék gyakorlatilag azt csinálnak, amit akarnak, holnap épülhet hegy az Alföldön, síkság a Kékestetőn, ezen beruházások pénzét nyugodtan elsíbolhatják, nem érint minket közvetlenül, legfeljebb tolódik az SZJA csökkentés pár évet.
Boltba viszont mindenki jár. Az ellenzéki ugyanúgy mint a kormánypárti, az Y generációs ugyanúgy, mint a nyugdíjas. Az áremeléseket mindenki a saját pénztárcáján fogja megérezni. A vasárnapi zárva tartás szombati tömegjeleneteinél is hidegrázást kapott volna bármelyik fideszes kampánytanácsadó attól, milyen kontextusban emlegették az emberek Orbánt, de legalább olcsó volt a zsömle. Most már drágább lesz. Utána pedig nehéz lesz alacsony inflációról, egyre növekvő reálbérekről beszélni, ráadásul a legnagyobb Fidesz-fan kisnyugdíjas is megérzi, hogy bizony többet hagy ott a kasszánál, mint előtte. Nem biztos, hogy boldog lesz.
De a többi intézkedésnél legalább volt valami magyarázat, mi a célja a kormánynak: a CEU-nál nyilvánvalóan Sorost és az általa támogatott liberális értelmiséget ekézte egy kicsit; a stadionépítéseknél saját holdudvarát tömte ki pénzzel és a trafiktörvény is hasonlóról szólt; de rossz úton jár az, aki azt gondolja, hogy pár adó miatt kivonul a Tesco és átveszi a helyét a CBA meg Kasszás Erzsi. A nagy multik kőkemény pénzeket öltek bele bolthálózatuk felépítésébe, nem fogják egyszerűen itt hagyni az egészet, inkább alkalmazkodnak. Mi meg fizetünk. Pontosabban az összes szavazó fizet, utána meg majd ikszel. A törvényt szolgaian megszavazó kormánypárti képviselő meg izzadhat, hogy elnézik-e neki ezt a szavazók jövőre, vagy mehet a levesbe, és kereshet munkát a versenyszférában. (Félelmetesen hangzik, igaz?)
És a pénztárcájának mindenki jobban hisz, mint a fizetett hirdetéseknek.