Ki véd meg minket, ha a rendvédelmisek és a kormány közötti kötélhúzás elfajul, és zavargások törnének ki? Valamiféle veszélyt a kormány is érezhet, mert legalábbis meglepő volt az a nyilatkozat, amelyben „elvárják” a rendvédelmisektől, hogy a rend, és ne a rendetlenség pártján álljanak.
A kérdés elsőre abszurdnak tűnhet, de azért érdemes ezt az eshetőséget is számba venni, mégha kicsi is a valószínűsége. Őszintén szólva én nem látom jelenleg, hogy hogyan tudna megegyezni egymással a két oldal, mi lehet az a kompromisszum, ami mindenkinek megfelelne.
Nézzük a lehetséges kimeneteket:
1. A kormány teljes visszavonulót fúj, meghagyja a rendvédelmiseket az eddigi jogaikban, ahogyan azt a tüntetők követelik. Ennek én nulla valószínűséget adok. Egyfelől azért, mert nagy presztízsveszteség lenne az erőt sugárzó kormányunk számára, illetve precedenst is jelenthetne, rögtön megnőne a tüntetési kedve egyéb társadalmi csoportoknak is.
2. Kompromisszum születik, amely jórészt a tüntetők követeléseit tartalmazza, a kormány terveiből csak egy-egy lájtosabb elem valósulhat meg. Esélye szerintem ennek is minimális, max 10%, az előbbi okok miatt
3. Kompromisszum születik, ami jórészt tartalmazza a kormány eredeti terveit, de azért egy kis vigaszdíj a rendvédelmiseknek is jut. Én ennek adok legnagyobb esélyt, kb. 50%-ot. Nyilván a rendvédelmisek nem lesznek boldogok, de a hosszú ideje elnyúló tüntetéssorozatban kifáradva menekülő útvonalként elfogadják a kompromisszumot, mert látják, hogy a kormány hajthatatlan.
4. A kormány fikarcnyit sem enged elképzeléseiből, azt maradéktalanul végrehajtja, tűzön-vízen, tűzoltón-rendőrön át. Ennek kb. 40% esélyt adok. A nagy kérdés, hogy mit tesznek egy ilyen esetben a rendvédelmisek? Nyilván a végsőkig kitartanak, pattanásig feszítik majd a húrt. A kérdés az, hogy elpattan-e az a húr?
Legvalószínűbbnek ebben az esetben azt tartom, hogy a tüntetők megosztottsága egyre növekedni fog, a tüntetések támogatottsága pedig egyre csökkenni. Az elhúzódó konfliktus, és sztrájkok miatt a lakosság is folyamatosan elfordul majd tőlük. Magyarul „megunják és hazamennes”, hogy egy klasszikust idézzek.
Feltételezhető azonban, hogy a rendvédelmis társadalom sem homogén, vannak köztük békésebb és „reakciósabb” elemek is. Gondolok itt például tv székházat ostromló rendőrre, vagy mozgássérült helyen parkoló rendőrautóra, esetleg megalázó beavatási szertartást folytató tűzoltóra. Szándékos az egyes szám az előző mondatban, mert nem hiszem, hogy ilyenek túl sokan lennének. Az mindenesetre érdekes és szomorú szitu lenne amikor rendőrök oszlatnák a tüntető tűzoltókat, esetleg túzoltók vízágyúznák a tüntető rendőröket.
p.s.: Nem hagyható ki ezen a ponton Fábry Sándor poénja, amelyet a 2006-os zavargások és Zuschlag János „ügye” idején sütött el, miszerint:
- Hogy nevezték el a rendőrség újonnan beszerzett vízágyúját?
- ???
- Cuslag!Reméljük a legjobbakat, vagyishogy mindenki számára elfogadható, és a társadalom számára is előnyös megállapodás születik majd.