Igen, az ingatlan értéknövekedési hozzájárulásról van szó, mely csodálatos példája azoknak a kisadóknak, melyeknek beszedése várhatóan többe fog kerülni, mint maga a befolyt összeg, és amely ellen Orbán harcot hirdetett jó régen (két éve, de ez politikában már jó régennek számít). Lássuk ezt az új sarcot, melyet politikai gumicsontként dobtak a pórnép elé, hogy azon rágódjon, ne a megélhetési problémákon (vagy ne adj isten az oligarchákon)! Azért csócsáljuk kicsit mi is :-)
"Ha a helyi építési szabályzat megalkotása, módosítása eredményeképpen a hatálya alá tartozó területen lévő telkek, épületek forgalmi értékében növekedés áll be, akkor a növekedés legfeljebb 10%-át a települési önkormányzat erről szóló rendelete alapján a képviselő-testület hatósági határozattal értéknövekedési hozzájárulás címen a tulajdonosoktól elvonhatja"
Nem tudom, hol él az, aki ezt megalkotta, de nem ebben az országban, az biztos. Lássunk pár problémát:
- Önkormányzat fejleszt: hát igen, ez jellemző a forráshiányos, adósságban fuldokló önkormányzatokra... pl. egy belterületté nyilvánítás nem pusztán átnevezéssel jár, hanem sok-sok önkormányzati feladattal is
- Ha véletlenül mégis fejleszt: úgyis bevasalják az ott lakókon a költségeket (tipikus példa: csatornázás vagy betonút építése). Milyen szép, hogy egyrészt te fizeted meg a beruházást, utána meg ha eladod az ingatlant, még te fizeted ezt az értéknövekedési izét is.
- Akkor fizeted, ha eladod az értéknövelt ingatlant (4. bekezdés): és tessék mondani, mit jelent az, hogy értéknövelt? Hogyan számoljuk ki? Kapunk rá egy csodaképletet, mint az ingatlanadónál, vagy majd kijön Micike, aki lehet, hogy életében nem vásárolt ingatlant, és megmondja?
- És egy egyszerű kivédési mód: mi van, ha a vételárnál kisebb összeget írnak az adásvételi szerződésbe?
Tehát ez az adó azt érinti, aki ingatlanánál éppen valamit fejlesztett az önkormányzat, emiatt ingatlanának értéke megnövekedett, és éppen eladja, és talpig becsületes. Alighanem statisztikai hibahatáron belül van azoknak a száma, akiknek egyáltalán fizetni kellene... ennyi erővel azt is javasolhatnák, hogy mostantól minden 90 év feletti férfinak felárat kellene fizetni, ha anyukájával megy óvszert vásárolni.
(És a végén tényleg csak zárójelben jegyzem meg, hogy kiszámolták-e, hogy ezen adó beszedése mennyibe fog kerülni, és hány hivatalnokot kell megkenni foglalkoztatni, hogy ezen ügyeket ellenőrizze.)
Az elv érthető, de gyakorlatban mi értelme van ennek?
Az utolsó 100 komment: