A szocialisták nyolc év alatt 32%-kal növelték, a Fidesz három év alatt 6%-kal csökkentette az államadósságot.
Kis magyarázat a számokhoz: Az adatok a Magyar Nemzeti Bank honlapjáról származnak. Mivel a statisztikát negyedévente, minden negyedév utolsó napjának megfelelő állapot alapján számolják ki, ezért a kormányváltásokhoz legközelebb eső június 30-i állapotot tartalmazza a grafikon. A 2013. június 30-i államadósság az MNB honlapja szerint 81,4%-ot tesz ki. Azóta viszont napvilágra került, hogy Magyarország előtörlesztette az IMF felé a 2008 és 2009 között felvett segélycsomag fennmaradó részét, ami a GDP 2,2%-ának megfelelő összeg. Így jött ki a GDP 79,2%-ának megfelelő mai állapot becslése.
Azt tudjuk, hogy a szocialisták alatt az államadósság tragikus mértékű növekedése a felelőtlenül költekező kormányzati gazdaságpolitikának, a hitelből finanszírozott jóléti rendszereknek, a 100 napos programoknak, a hitelből épített autópályáknak, a magánnyugdíj pénztárakba szintén hitelből átutalt pénzeknek köszönhető. Nem feledhetünk el szót ejteni a szocialista kormányok privatizációs tevékenységéről sem, hiszen tulajdonképpen nyolcéves kormányzásuk alatt minden mozdítható állami vagyont eladtak. Csak a legnagyobbakat említve eladták a százmilliárdokat érő ferihegyi repülőteret, a MOL és az OTP maradék állami tulajdonrészét. Azonban míg a korábbi kormányok a privatizációs bevételeket főként államadósság csökkentésre fordították, a Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai kormányok alatt ez a befolyó összeg úgy tűnt el, hogy eközben az államadósság is extrém magasságokba emelkedett.
A Fidesz-kormány államadósság elleni harcát gyakran kritizálják ellenzéki oldalról. A legismertebb szólam, hogy a Fidesz "ellopta" a magánnyugdíj pénztári megtakarításokat, ami a GDP 10%-át tette ki, az államadósság mégsem csökkent. Amint az adatokból látszik ez a vád egész egyszerűen nem igaz. Az államadósság 6,1%-kal csökkent a GDP arányában. Azért nem 10%-kal, mert a maradék összeget az állami vagyon gyarapítására fordították stratégiai jelentőségű vállalatokat részben vagy egészben megszerezve. Ilyen tételek a MOL részvények megvétele az oroszoktól, az EON energiaszolgáltató megvétele a németektől, vagy éppen a Richter gyógyszeripari- és a Rába gépjárműipari vállalatban szerzett tulajdonrészek. Tehát amíg a szocialista kormányok az állami vagyont eladták, addig a Fidesz az állami vagyont gyarapította.
Mindemellett a Fidesz mára olyan mértékűre szorította le a költségvetés hiányát, hogy az az elmúlt nyolc évvel ellentétben az már nem növeli a GDP arányos államadósság szintjét. Igaz nem is csökkenti, hiszen amint az előbb levezettük az eddigi GDP arányos államadósság csökkenés a nyugdíjpénzeknek köszönhető.
Az államadósság csökkenése azonban várhatóan folytatódni fog, hiszen minden jel arra utal, hogy a GDP végre növekedésnek indul. Idén 0,5% és 1% közötti növekedést, 2014 pedig 1,5% körüli növekedést jósol minden jelentős elemzőház és nemzetközi szervezet. A tartósan egyensúlyi helyzetben lévő költségvetés és a növekvő gazdaság pedig a GDP arányos államadósság csökkenéséhez vezet.
Az ellenzéki kritikákban gyakran felmerül még az a populista és félrevezető szólam is, amely a nominális államadósság mértékén sopánkodik (Legjobb példák erre a Ténytár blog cikkei). Több év távlatában nézve az ilyen jellegű összehasonlításoknak azonban az infláció miatt a világon semmilyen jelentésértéke nincsen. A nominális államadósság mindaddig növekedni fog, amíg a költségvetésnek akár egyetlen fillér hiánya is van. Ez azonban nem jelent tényleges adósságnövekedést az infláció miatt, hiszen a tavalyi 1 millió forint adósság az idén már csak 980 ezer forintot ér. Ugyanúgy nem mindegy, hogy az 1 milliós adósságomat minimálbéres fizetésből törlesztem, vagy havi egymilliósból.
Ezért szokták az államadósságot mindig a GDP arányában nézni azok, akik az államadósság valódi nagyságára és alakulására kíváncsiak.
Összefoglalóan: Az elmúlt nyolc évben a szocialista kormányok 31,7%-kal növelték a GDP arányos államadósságot, mégpedig úgy, hogy ez idő alatt a maradék állami vagyontól is megszabadítottak minket. A kormányváltás óta az elmúlt három évben a Fidesz kormány 6,1%-kal csökkentette az államadósságot úgy, hogy államosította a magánnyugdíj vagyonokat, reprivatizált, tehát növelte az állami vagyont és egyensúlyi helyzetbe hozta a költségvetést, amit immár az Európai Unió is díjazott azzal, hogy megszüntette a Magyarország ellen 2004 óta folyó túlzott deficit eljárást.
A Nívó blog így gondolja. Mai kérdésünk arra irányul, hogy mit gondolnak minderről az olvasóink?
***************************
(Frissítés: 2013. szeptember 15.)
Anonymand nevű olvasónk a forrásmegjelölések és a módszertan megjelölése ellenére kifogásolta az államadósság alakulását jelző ábránk igazságát, konkrétan hazugságnak tartja azt. A kritikája lényege, hogy a szocialisták által átadott 85,3%-os államadóssággal nem ért egyet, mert az a 2010. június 30-i adat, miközben a kormányváltás pontos dátuma 2010. május 29.
Az anonymand által számolt vagy idézett (pontosan nem tudjuk, mert sem forrást, sem számítási módszertant nem adott meg) kormányváltáskori pontos értékekkel az alábbi grafikon közöljük. Szintén anonymand nevű olvasónk kritizálta, hogy az eredeti ábrán az origó 30%-os értéknél van, mondván, hogy így nagyobbnak tűnik a szocialisták országeladósítása, mint amekkora valójában volt.
Az új ábrát anonymand számaival és nullára beállított origóval alább közöljük. Ha szabad véleményt nyilvánítani a róla, és amennyiben az ő adatait elfogadjuk valóságnak, akkor azt kell mondanunk, hogy az új ábra lényegesen nem változtat a poszt eredeti mondanivalóján, ami provokatív módon az volt, hogy lehet ugyan alkudozni néhány %-ot a poszt által közölt számokon, de az lényegi elmozdulást nem jelent arról az állításról, miszerint a szocialisták nyolc év alatt végzetesen eladósították az államháztartást, és ezt az eladósodási folyamatot a Fidesz kormány az elmúlt három évben legalábbis megállította, kicsit csökkentette. De feltételezzük, hogy minderről majd ő maga kifejti a véleményét. Az adatok forrásáért vagy számítási módszertanáért is anonymandhoz lehet fordulni. A közölt adatok valóságtartalmáért felelősséget nem vállalunk. (Nívó blog)
***************************
(Frissítés: 2014. augusztus 7.)
NYJetsTD nevű kedves olvasónk kérésére (NYJetsTD 2014.08.07. 18:16:43: "A központi költségvetés adóssága az előzetes számítások alapján a GDP 83,1 %-át tette ki 2014.08.01-én. Itt vannak a "siker" adatok, már kezdheted is a cserét.") és adataival frissítjük az államadósság alakulásának grafikonját:
(Frissítés: 2014. augusztus 11.)
NYJetsTD olvasónk újabb kérésére (NYJetsTD 2014.08.09. 16:48:13:"Szerintem még csak félúton járunk. Még egy kis kiegészítés ráfér, ráadásul szívesen vennék egy nominális grafikont is. De csak ha bírod szusszal.") közöljük az alábbi grafikont. A háttérszín a regnáló kormány pártszínét mutatja. (Forrás: ÁKK):
Az utolsó 100 komment: