Manapság sokat olvashatunk a sajtóban az ír helyzetről, és arról, hogy vajon Írország is IMF-EU segítségre szorul-e mint pl. Görögország vagy hazánk. Hát igen, ez utóbbi kettő “bukása” nem annyira meglepő, de hogy az EU egyik bezzegállama készül bukni, az már igazán nagyot szól! (Akit érdekel, hogy hogyan jutott az ír kelta tigris a jelenlegi helyzetbe, az bővebben olvashat erről itt.)
A magyar sajtó borzalmasan leegyszerűsíti a helyzetet: míg Magyarország vagy Görögország rossz gazdasági szerkezetének és bőkezű szociális rendszerének köszönhetően került ebbe a nem túl hízelgő szerepkörbe, addig Írország pusztán a bankjai miatt van itt - állítják. És ha az ember beleolvas az ír sajtóba, akkor ugyanezt érezheti - szinte nem telik el nap anélkül, hogy ne követeljék a volt ír bankvezéreket börtönbe, vagy ne a bankárokat hibáztassák az egész helyzetért. Lépjünk túl az átlagírnek szóló kommunikáción, és lássuk a tényeket, melyek ezzel ellentétes képet mutatnak: Írország a bankrendszer válsága nélkül is iszonyatosan nagy bajban van!
Pár tényadat:
- Az ír központi költségvetés hiánya a bankkonszolidáció nélkül is eléri a GDP 12%-át (“bankokkal” pedig a 32%-ot!). Összehasonlításul: Magyarországot már 3,8% miatt is bírálták a nyáron... Minek neveznénk ezt, ha nem laza költségvetési politikának? A “white paper”, ami nem más, mint az ír költségvetési összefoglaló, ráadásul világosan megmutatja, hogy mire megy el a pénz nagy része, majdnem a fele: szociális és egészségügyi kiadásokra, azaz “social welfare”-re, tehát ebben nem sokban különböznek tőlünk. Igen ám, de míg mi ezt a magas TB járulékokból finanszírozzuk (meg hitelből, jövőre magánnyugdíj-pénzekből, meg ahonnan tudjuk), addig itt az ezirányú bevételek nagyon alacsonyak, mivel Írországban alacsony adókulcsok vannak (még). Az ír SZJA és TB bevételt pl. szinte teljes egészségben viszi a “szociális és családügyi kiadások” alfejezet a kiadási oldalon, nem véletlen, hogy itt tervezik a legnagyobb vágást a jövő évi költségvetésben.
-Írországban a munkanélküliség riasztóan magas. Míg pár éve általánosan elfogadott tézis volt, hogy Írországban soha nem lesz több munkanélküli, mint 100.000 fő, addigra ma ez a szám már valahol 430-440.000 fő körül mozog! Százalékosan a munkanélküli ráta bőven meghaladja a magyar adatokat (13,7% vs. 10,5%), és Írország ezzel az EU “élmezőnyébe” tartozik, ami óriási törés ahhoz képest, hogy pár éve az országnak még bevándorlókra volt szüksége a szükséges munkaerő biztosításához.
- Az ír gazdaság még mindig nem talált magára, az idei növekedés talán 0,25% lesz, jövőre pedig a megszorítások ellenére 1,75%-ot terveznek – ezen az adaton jóindulatúan mosolyognak a közgazdászok, és nem véletlen, hogy inkább azt javasolják, hogy vegyék igénybe az EU és az IMF segítségét.
-Na és mi a helyzet az ír államadóssággal? Bizony lassan megközelíti az éves GDP 100%-át (94% jelenleg, két éve 44% volt...), tehát ebben is “lehagytak” bennünket. És félő, hogy ez még nem a vége...
Eddig szándékosan nem szóltam a bankokról, ezek a tények – az államadósság egy részének kivételével – az ír “reálgazdaság” bajairól szóltak, nem a bankszektoréról. A bankok egy külön fejezetet jelentenek, amit röviden úgy lehetne összefoglalni, hogy észnélküli hitelezési politikájuknak köszönhetően óriásit buktak, amit természetesen az ír adófizetőknek kell kipótolniuk, ha nem akarják kipróbálni milyen az, ha a bankrendszer úgy istenigazából összeomlik. Ennek költségeit megmosolyogtatóan sokszor becsülték már meg: 5,5 milliárd euróról indult két éve, aztán felment 25 milliárdra, idén tavasszal ha jól emlékszem 30 milliárdról szóltak a hírek, de ősszel “emelték a tétet”, és most 50 milliárd eurónál járunk – nem mernék megesküdni rá, hogy ez a végleges adat. Ezt leírom forintban is, hogy mindenki szörnyülködhessen egy kicsit: 275-ös árfolyammal 13.750.000.000.000, tehát 13750 milliárd forint! Ebből vígan lehetne finanszírozni a jövő évi magyar költségvetést. Szóval ennyi kell az ír bankoknak MOST. Csodálkozik valaki azon, hogy az EKB-n kívül senki nem akarja finanszírozni az ír államot, és az ír államkötvényhozamok az egekben vannak? (Közben egy új hír: ez az 50 milliárd úgy tűnik, 70 milliárd lesz, azaz olyan 20.000 milliárd Ft. Tehát az ír bankok megmentésének költsége egyenlő a teljes magyar államadóssággal.)
Az ír válság tehát kettős – egyrészt van egy általános gazdasági visszaesés, magas munkanélküliséggel, nagy költségvetési hiánnyal, másrészt meg ott van a bankkonszolidáció, amit ebben a helyzetben kellene megfinanszírozni. Itt téved a magyar sajtó – ha a bankokat rendbeteszik, még akkor is meg kell küzdeni a “rendes gazdaság” válságával.
(A következő részben arról lesz szó, hogy vajon sikerülhet-e ez a küzdelem a múltbéli ír csodára alapozva, később lesz szó a jelenleg folyó költségvetési vitáról és a kormány megoldási javaslatairól, valamint ha későbbiekben kijön az új költségvetés, blogunkon exkluzív beszámolót és elemzést olvashattok erről. :-)