Olvasgatom a blogokat, és azt látom, hogy többen már annyira nem bíznak a kormányban, hogy külföldön akarnak bankszámlát nyitni, "menekíteni" akarják a pénzüket. Hiába, a magánnyugdíjpénztárak pénzének "államosítása" meg az öt évre visszamenőleges 98%-os különadó sokakban megrengette a bizalmat, és félnek, hogy a következő a magánbetétek államosítása lesz. De vajon érdemes-e ezért külföldön bankszámlát nyitni?
Aki fizetésből-bérből él hónapról-hónapra, és nincsen megtakarítása, annak aligha érdemes pénzét külföldi számlán tartania. Egyrészt tőle nincs mit lenyúlni, másrészt meg ha a kormány odáig süllyed, hogy a jövedelmekre is rá akarja tenni a kezét, azt nem a bankszámláról fogja "inkasszózni", hanem kitalál egy olyan jövedelemadót, amelytől a külföldi bankszámla sem véd. Ráadásul macerás a külföldi bankkártya használata: kérdés, milyen díjakat számítanak fel magyarországi kártyahasználatnál, készpénzfelvételnél, mennyi az utalás díja (pl. beszedési megbízás), na meg az állandó devizakonverzió...
Akinek van betétje, és ez nagyobb összegű, annál már érdekesebb ez a kérdés. Ott két problémára szeretném felhívni a figyelmet: egyrészt külföldön, megbízható országban a kamatot bizony alacsonyabbak, mint hazánkban, tehát könnyen lehet, hogy kevesebb kamatot kapunk a pénzünkre, mintha itthon hagynánk. A másik probléma pedig az árfolyammal van: ma 280 körül mozog az euró középárfolyama, és abban azért egyetértés van, hogy jövőre a forint erősebb lesz (az MNB 270 körülire várja a jövő évi árfolyamot). Persze elsülhet fordítva is, de jelenleg az előbbi verzió a valószínűbb. Ez konkrétan azt jelenti, hogyha valaki ma átváltja forintját euróra 280-ért, elviszi külföldre, betétbe helyezi, jövőre kiveszi, és visszaváltja 270-es árfolyamon forintra, akkor az 10.000 eurónál 100.000 Ft árfolyamveszteséget könyvelhet el. Az árfolyamkockázat pont olyan, mint a devizahitelnél, csak "fordítva" működik.
Érdemes ezt bevállalni "patásorbán" miatt?
Frissítés: új poszt a témában 2011.01.06