Hogy miért pont 11, majd a végén elárulom :-) Szóval én, mint átlagfelhasználó, miért szeretem jobban az Ubuntu Linuxot a Windowsnál, és miért biztatok mindenkit arra, hogy váltson valamelyik Linux disztribúcióra?
1, Mert az Ubuntu egy ingyenes, jogtiszta operációs rendszer. Miért fizessem ki egy fél számítógép árát egy operációs rendszerért, ha van ingyenes alternatíva? Persze, lehet "buherált" Windowst is használni, csak akkor meg a frissítéseknél kell figyelni, nehogy bejöjjön az eredetellenőrző programocska, mely sötétít egy idő után. De megéri izgulni?
2, Mert az Ubuntu kevesebb erőforrást használ, mint a Windows. Eleve, kevesebb helyet foglal a merevlemezen, és kevesebb memóriát is használ. Elvégre az operációs rendszer azért van, hogy elősegítse a szükséges alkalmazások futtatását, nem azért, hogy más alkalmazások elől foglalják a helyet-memóriát. (Nézzétek meg pl. a Puppy Linux-ot, mely megmutatja, hogyan lehet 100 megából működő operációs rendszert összehozni)
3, Mert az Ubuntu sokkal biztonságosabb operációs rendszer. Sokan ezt tartják a legfontosabb érvnek, és valahol igazuk van. A hozzáértők szerint ez egyrészt a Linux működési elve miatt van, másrészt annyira kevesen használják, hogy nem éri meg rá vírust írni. Nem kell vírusírtót telepíteni, nem foglalja a helyet és a memóriát annak működése, több erőforrás marad másra. Persze a szokásos óvatosság itt sem árt.
4, Mert sok-sok ingyenes programot kapunk. Nem kell Office-t hackelni (vagy vásárolni), ott van ingyen a LibreOffice. De kapunk képszerkesztőt, multimédia lejátszót, pdf nézegetőt, mindent ingyen; de aki nagyon nem tud szabadulni egy Windows-os programtól, annak ott a Wine, a Windows emulátor.
5, Mert ismeri a Windows-os fájlformátumokat is. Gyakori kérdés, hogy ha a főnök a doc vagy az xls kiterjesztést szereti, azt hogyan lehet teljesíteni Linux alatt? Kérem, probléma nélkül, mivel a LibreOffice oda-vissza konvertál! De ugyanúgy meg lehet nézni és szerkeszteni a Powerpoint fájlokat is vagy a bmp kiterjesztésű képeket, és más cégek formátumait is ismeri a Linux, pl. a pdf-et, az mp3-at, az avi-t; le lehet játszani divx-es filmeket, gyakorlatilag mindent! Persze vannak speciális fájlformátumok vagy programok amivel egy Linux önmagában nem boldogul, de sokszor kis utánajárással ezt is helyre lehet tenni. Egy átlagfelhasználó igényeit gond nélkül kielégíti az Ubuntu, mindenféle "varázslás" nélkül is.
6, Mert könnyen kezelhető. A mai Linux már több annál, minthogy "ingyen villog a kurzor a képernyő alján". Az utóbbi időben sok hangsúlyt fektettek a vizuális megoldásokra is, így ma már nagyon sok alkalmazásra van rendes, grafikus program, és így nem kell a Terminálban paramétereket pötyögni. Pl. az Ubuntu megtanulása nem tart hosszabb ideig, mint egy Windows megtanulása, annyira felhasználóbarát.
7, Mert Windowsról is könnyen "át lehet állni". Bizony, itt is vannak ikonok, ablakok, itt is vannak szövegszerkesztő programok, meghajtók, alkalmazások, multimédiás programok, gyakorlatilag minden, amit az ember a Windowsban megszokott. Szinte minden Windowsos programnak megvan a megfelelő linuxos átirata, pl. Office-LibreOffice, csak éppen ingyen.
8, Mert jóval kevesebb marketingszempont érvényesül, mint a Windowsnál. Az Ubuntunál folyamatos frissítés van, ugyanúgy működik, mint a Windows automatikus frissítése; évente adják ki az új verziót, és félévente a "service packet", amit nem úgy neveznek, de gyakorlatilag ugyanaz... viszont nem tartanak egy rossz verziót annyi ideig életben, mint pl. a Microsoft Vistát, csak azért, mert marketingszempontok miatt nem akarnak túl gyorsan egy új, jobb verziót kiadni. Évente kb. kétszer mindenki eldöntheti, hogy kipróbálja az újat, vagy marad a jól bevált réginél. Ja, és mindenki azt a verziót tölti le, amelyiket akarja, nem kell egy korlátozottabb változattal megelégedni, mert nincs elég pénzünk.
9, Mert jobban felismeri és kezeli a külső eszközöket, mint a Windows. Ez saját tapasztalat, nem tudom, mások hogy látják, de itt minden tényleg "plug and play", ritkán kell illesztőprogramokkal meg felesleges céges szoftverekkel vacakolni.
10, Mert egy kattintással tudok programot telepíteni. Az Ubuntu Software Centerben ilyen egyszerűen működik. Nem kell átrágni magad a mindenfajta felhasználási és jogi feltételeken, helyet kijelölni a telepítésre, figyelni, hogy milyen egyéb szemetet akar még telepíteni máshová - pl. Ask Toolbar, új kezdőlap, felesleges ikonok, alkalmazások -, egyszerűen egy kattintással telepíti a programot, és kész. Amit persze egy kattintással el is lehet távolítani.
11, Gyorsabban települ, gyorsabban indul el, és gyorsabban kapcsol ki. A fene nem szeret várni... a telepítéssel kapcsolatban még meg kell jegyezni, hogy nem muszáj telepíteni, mivel a Live CD-ről is gond nélkül elindul - igaz, lassabban és nehézkesebben, mintha fel lenne telepítve.
És ez utóbbi pont kapcsán kapcsolódnék a poszt elején feltett kérdéshez: miért pont 11 érvet soroltam fel? Mert ma jelent meg az Ubuntu új, 11.04-es verziója, amit kíváncsian várok, és még ma kipróbálok - ugyanerre biztatom a kedves olvasót is, és arra kérem, írja meg ide tapasztalatait, valamint bővítse a fenti 11-es listát!