A kérdést ugye így is fel lehetne tenni. Az elmúlt hónapokban ugyanis ez az egyetlen dolog, amiben a közvélemény kutatók és az adatok alapján különböző cikkeket írók egyetértettek.
A két legutóbbi felmérés ugyanis gyökeresen eltérő számokkal és tendenciákal állt elő. A Nézőpont Intézet júniusi felmérése (amit a Heti Válasz számára készített) gyakorlatilag stabil Fidesz fölényt közöl, míg a Szonda Ipsos adatai szerint (amelyet a Népszabadság közölt először) viszont zuhanórepülésben és válságban a Fidesz, és már csak egy karnyújtásnyira van tőle az Mszp.
Az_adatokból levont konzekvenciák ennek megfelelően ég és föld távolságra vannak egymástól. Most nem is ezen anomáliákon szeretnék rugózi, mert teljesen felesleges. Inkább a címben feltett kérdésre fókuszálnék, vagyis azt szeretném leszűrni az adatokból, hogy mi is a tényleges helyzet.
Ahogy kicsit belemélyedtem a számokba, meglepően tapasztaltam, hogy ez nem is olyan nehéz feladat, mint elsőre gondoltam. Az arany középút most is jónak tűnik. Alapvető különbség a két kutatócég számainál csak a Fidesz támogatottságában (22%) és a bizonytalanok táborában (28%) van.
A megoldást valószínűleg ott kell keresnünk, hogy melyik kutatás milyen kérdések alapján sorolt valakit a bizonytalanok vagy a pártok támogatói közé. Az látható, hogy a Nézőpontnál rendkívül alacsony a bizonytalanok aránya, mindössze 25%. Ez pedig 75%-os választásokon való részvételt jelentene, ami ugye még sosem volt, az elmúlt 20 évben 50% és 70% között ingadozott a részvétel. A cég tehát arra törekedett, olyan kérdéseket tett fel, amelyek alapján minél több válaszadót be tud sorolni valamely párt potenciális szavazói közé.
Ezzel szemben a Szonda Ipsos rendkívül sok embert sorolt a bizonytalanok közé, nála a választási részvétel mindössze 47%-os lenne, ami meg a másik véglet, soha nem látott alacsony szint.
Eddig a számok, most pedig nézzük az én következtetéseimet:
1. Az Mszp, a Jobbik és az LMP mindkét kutatónál nagyjából azonos helyzetben van, gyakorlatilag három középpártról beszélhetünk.
2. Rendkívül sok olyan szavazó van (mintegy 20%), akiket a Szonda a bizonytalanok közé, a Nézőpont viszont a Fidesz táborába sorolt. Ami ebből megállapítható, hogy a Szonda esetében is egykori Fidesz szinpatizánsokról lehet szó (hiszen a másik három párt támogatottsága nem sokat változott az elmúlt egy évben), akik mára valamilyen mértékben elbizonytalanodtak a kormányzati intézkedések miatt. Ezen bizonytalanok azonban valószínűleg továbbra is a Fideszhez állnak legközelebb a négy párt közül.
3. Ebből én arra következtetek, hogy ezt a 20%-os réteget legkönnyebben a Fidesz tudja megszólítani egy esetleges kampánnyal, egy választások előtti némi költségvetési lazítással, esetleg a meghozott intézkedések következő években megmutatkozó esetleges gyümölcseinek köszönhetően.
Összefoglalva azt kell mondjam, hogy egy év kormányzás után továbbra is (tetszik/nem tetszik) nagyon jól áll a Fidesz. Magasan, bár csökkenő mértékben vezet a biztos szavazók között, és a Fidesz rendelkezik a legnagyobb potenciálisan elérhető tartalékkal is.
Rosszul gondolom?