Manapság divatba jött, hogy cikkeket vagy blogbejegyzéseket Facebookon keresztül is lehet kommentelni, és ez bizony időnként furcsa helyzeteket szül.
Nemrég egyik "nagy blogunk" posztja alatti Facebook kommentek között találtam egy olyan kommentet, melyben a hozzászóló kifejti, hogy ő bizony retteg az Orbán kormánytól és a Fidesztől, és fél attól, hogy a magánnyugdíj-megtakarítások államosítása után a bankbetéteket is államosítani fogják, ezért külföldön fog bankszámlát nyitni, oda viszi a megtakarításait, stb, stb, gondolom, ti is sokan olvastatok már valami hasonlót. Nos, aki azt kifogásolja, hogy miért nem rakok ide egy hivatkozást, és miért nem idézem szó szerint a hozzászólót, annak azt válaszolom, hogy azért, mert nem akarom szegényt "lebuktatni".
Ugyanis a hozzászólásnál nemcsak a hozzászóló neve és a hozzászólás ideje van ott, mint mondjuk a mi blogunk hozzászólásainál (sőt, itt még az igazi név sincs, csak egy "indapass név"), hanem az illető munkahelye is. Igen, az illető retteg a most dúló fideszterrortól, de annyira azért nem, hogy ne lehetne őt kb. két perc alatt teljesen azonosítani. Miért jelenthet ez problémát? Én például nem vagyok rajta a Facebookon, de látom, hogy az illető alighanem munkaidőben kommentelt, és ha nagyon gonosz lennék, jelezhetném a munkahelyén, hogy "figyeljetek már rá erre az ürgére, munkaidőben kommentelget, gondolom, a munkaszerződésében van szó a magáncélú internethasználatról munkaidőben, ugyan, ijesszetek már rá egy kicsit!" Mondom, ÉN nem vagyok ilyen gonosz, de a jelenlegi "önkényuralmi fideszterrorban" lehet, hogy vannak olyan emberek, akik ezt megteszik - már ha valóban fideszterror van. Azt azért nem nehéz elképzelni, hogy a munkaadó végignézi az alkalmazottja internetes aktivitását (a facebookos tevékenységét elég könnyen követni tudja), és ha azt tapasztalja, hogy emberkéje munkaidőben aktívan "webkettezik", akár ki is rúghatja. Furcsa, nem, az illető "aktívan retteg", de közben közszemlére tesz olyan információkat, amiket talán nem kellene. Meg lehet oldani ezt is persze, akinek van esze, meg is oldja, és nem publikál ki mindent saját magáról.
(Két zárójeles megjegyzés még a poszthoz, ami kevésbé tartozik ide:
1. Egyrészt nem vagyok rajta egyik nagy "közösségi hálón" sem; anno volt iwiwem, de miután az ismerősök összegyűjtése után nem láttam értelmét az egésznek, úgy négy éve töröltem profilomat. A Facebookot már többen mutogatták nekem, de bevallom, személy szerint nem látom, miért olyan jó ez nekem. Ez persze nem jelenti azt, hogy megkérdőjelezem a Facebook hasznosságát, pl. remek marketingkampányokat lehet rajta futtatni.
2. Ha ma valaki kiviszi a pénzét, akkor olyan 305 Ft-ért váltja az eurót, és ha leköti, akkor a magyar betéti kamatoknál nagy valószínűséggel jóval rosszabb kondíciókkal teszi meg (kevesebb kamatot kap). Ha esetleg a forint a későbbiekben visszaerősödne mondjuk 270-280-ra, akkor ez elég szép elmaradt haszonnal, sőt, vagyonvesztéssel járhat (árfolyamveszteség+kamatkülönbözet), és őszintén remélem, hogy a most "nagy hangon rettegő kommentelő" nem a magyar államhoz fog futni, hogy "ő ezt nem tudta, neki ezt nem mondták", és nem lesz az, mint ami most a devizahitelesek ügyében van például.)
Az utolsó 100 komment: