A Nívó blog felmérése szerint 30 napos próbaidőt, és elhelyezkedésig járó munkanélküli segélyt szeretnénk. Az LMP-s demagógiát sikerült legyőzni egy még nagyobb demagógiával.
Több ezer válasz érkezett online felmérésünk kérdéseire, amely bár nem reprezentatív, az eredménye elgondolkodtató. Az LMP a népszavazásra bocsátandó kérdéseivel 260 napos álláskeresési járadékra, 100 napos próbaidőre, 18 éves tankötelezettségre és a munkahelyi szabadságok 2/3-ad arányú alkalmazotti rendelkezésére bólintattatnák rá a szavazókat. Aki tehát ezeknél a számoknál többet, vagy kevesebbet szeretne, az a népszavazáson nem tudja kifejezni az akaratát, akár az igenre, akár a nemre voksol. És ez még akkor is így van, ha a jelenlegi jogi környezet az LMP verziójánál egy fokkal szigorúbb.
Alternatív online szavazásunk eredménye alapján az LMP-nek változtatni kellene a kérdésein, hogy azok igazán találkozzanak a nép akaratával. Mert hát valójában elhelyezkedésig járó álláskeresési járadékot, 30 napos próbaidőt, piacképes szakma megszerzéséig tartó tankötelezettséget, és 100%-os arányú rendelkezést szeretnénk munkahelyi szabadságunk felett. :)
Az alábbi grafikonokon látható a Nívó blog témába vágó altarnatív kérdéseiről folyó szavazásának vasárnap esti állapota - 3458 és 4263 közötti szavazatszám érkezett eddig az egyes kérdésekre -, amely bár nem reprezentatív, de az eredménye olyan átütő, hogy jó eséllyel mutatja a teljes lakosság véleményét is az adott ügyekben. A piros oszlop jelzi a legtöbb választ kapott opciót, a zöld pedig az LMP kérdéseiben szereplő javaslatot.
Szoros csatában bár, de a legtöbben a következő munkahely megszerzéséig tartó álláskeresési járadékot szeretnének. Ugyanakkor az LMP javaslatát támogatóknál még azok is többen vannak, akik a szigorúbb, a Fidesz által bevezetett 90 napos szabályt részesítik előnyben.
Az LMP javaslata itt is kisebbségbe szorult. Az abszolút többség a szabadságok 100%-ával szeretne rendelkezni.
Itt tapasztalható a legnagyobb egyetértés, a túlnyomó többség 30 napos próbaidőt szeretne, az LMP által javasolt 100 nappal csak 26% ért egyet.
A Nívó blog szerint a legígéretesebb eredmény talán a tankötelezettséggel kapcsolatban született. Szintén az abszolút többség addig nem engedné ki az iskolapadból a fiatalokat, amíg piacképes szakmát nem szereznek. Ugyanakkor az LMP 18 éves korhatár javaslatánál még a Fidesz által bevezetett 16 év is népszerűbb.
Az eredmény alapján felmerül az elcsépelt kérdés: Lehet más a politika, mint demagóg? A szavazás egyébként még nincs lezárva, aki szeretné még alakítani az eredményt, az ezen a linken - Négy jó nagy nem az LMP-nek! - megteheti.
Az LMP-nek meg csak azt tudjuk javasolni, hogy ha valóban a nép akaratát akarja képviselni, akkor némileg módosítani kellene a népszavazásra feltett kérdésein a fentiek alapján.
Mindenesetre ha jelen állapotukban jutnak el a kérdések a népszavazásig, akkor azt tanácsoljuk jól gondolja át mindenki, hogy mit jelent a nem és mit az igen, nehogy véletlenül akaratával ellenkező módon szavazzon valaki.
Az utolsó 100 komment: