Érdekes vita bontakozott ki annak kapcsán, hogy a kormány Erzsébet-utalványban kívánja fizetni a családi pótlékot: a szándék érthető, hiszen sok helyen nem éppen a családra költik ezt a pénzt, másrészt van bőven ellenző is: nehogy már a kormány mondja meg, hol és mit vegyek a pénzemen!
A tervezet mellett felszólalók azt emelik ki, hogy így legalább kénytelen lesz a család élelmiszerre költeni a pénzt, nem pedig cigire, alkoholra meg nyerőgépre. Ami azt illeti, van alapja aggódásuknak, pl. a legutóbbi Origo által készített riportban is így érvel az egyik megszólaló: "Miből tartsa fel az ember a házat? Miből öltöztesse a gyereket? Kávét és cigit sem adnak érte. Nem a jövőbe megyünk, hanem a múltba, emeljék fel inkább a családi pótlékot". Hát igen, a családi pótlék célja nem a kávé és cigi vétele, hanem a gyermeket nevelő családok kiadásaihoz kíván hozzájárulni az állam. A másik érv az, hogy nem hatalmas összegekről beszélnük, és ennyit simán el lehet költeni élelmiszerre egy hónapban, a maradék jövedelemből meg lehet rendezni a rezsi-ruha és minden egyéb más kérdést. Ez is igaz.
Az ellenzők érvei is megfontolandók: egyrészt az utalvány beváltása nehézkes, mivel nem mindegyik bolt fogadja el, és vidéken ez igen nagy problémát okozhat, másrészt majd ennek is kialakul a feketepiaca, mint például az EU-s élelmiszersegélyeknek. Sőt, egyesek a kormány nagy üzletét látják a dologban, ami nem véletlen, hiszen az utalványelfogadónak jutalékot kell fizetnie az utalvány után (pletykák szerint sokat, 3 ill. 6%-ot). Teljesen jogosak az érvek, sajnos a hazai ügyeskedést és a politikát ismerve könnyen lehet, hogy pont ott nem éri el a célját az Erzsébet-utalvány, ahol kellene.
Tulajdonképpen a megoldás egyszerű: állapodjon meg a kormány szinte az összes élelmiszerbolttal, másrészt bővítse ki az Erzsébet-utalvány alkalmazásának lehetőségeit, pl. lehessen ezzel ruhát is venni, vagy rezsiszámlát fizetni, stb., de mindenki sejti, hogy ebből nem lesz semmi, mert ha valamilyen csoda folytán eljutnánk idáig, a következő kormány úgyis eltörölné, és megcsinálná saját bizniszét (kétségem sincs afelől, hogy az utalványok gyártása, illetve az elfogadóhelyek kiválasztása nagy üzlet - valakiknek).
Bedobok még egy szempontot: voltaképpen mi is ez a családi pótlék? Könyöradomány, amit az állam ad jó szívvel az embereknek, hogy besegítsen a gyerekes családoknak, vagy inkább valami szerzett jog, olyan társadalombiztosítás-féle, azaz az ember befizet nem kevés adót a költségvetésbe, míg nincs kiskorú gyereke, és mikor megszületik a gyermek, az állam a befizetésekből kompenzálja a megnövekedett költségeket? Mert ha az első variáció áll fent, tehát a családi pótlék gyakorlatilag az állam "segélye", akkor jogosan mondhatjuk, hogy az állam eldöntheti, hogy ezt a segélyt milyen formában adja. Második esetben viszont nem, hiszen pénzben fizetem az adót, tehát a juttatásokat is pénzben kérem!
(Ez a kérdés amúgy nemcsak itt, hanem ennék sokkal fontosabb "kasszáknál" sincs eldöntve, például ott (volt) a nyugdíjak ügye melynek semmi köze sincs a befizetésekhez, hiszen ha pusztán abból fizetnék a nyugdíjakat, akkor alapos nyugdíjcsökkentést kellene végrehajtani. (Most a kormány bűvészkedett egy sort, kivették a korhatár alattiakat ebből a körből, és megpróbálják így, hátha, sok sikert hozzá.) Itt is jogosan hivatkozhat a nyugdíjas, hogy "de hát én ezt a pénzt befizettem előtte, munkás éveim során!", de valójában arról van szó, hogy ő a mostani befizetésekből (meg ki tudja, honnan) kapja a nyugdíját, nem az övéből - az már el lett költve másra. Mint látjátok, a kérdés elvi szinten tisztázott: a nyugdíjas anno fizetett nyugdíjjárulékot, tehát a nyugdíj jár neki - más kérdés, hogy a mostani befizetésekből kapja, és ha például nem fizet be senki semmit, akkor járni jár, de nem jut!)
Visszatérve a családi pótlékra és az Erzsébet-utalványra, ott is hasonló problémával küszködünk, és részemről csak annyit tudok mondani erre a tervezetre, mint a többi fideszes döntésre (magánnyugdíj, devizahitelesek megmentése és társai): értem és értékelem a szándékot, de ebben a formában, ilyen megvalósítással ez nem lesz elég! Kíváncsi vagyok a véleményetekre, hogyan látjátok mindezt.
Az utolsó 100 komment: