Az ír kormánynak még Matolcsy lázálmait is megszégyenítő ötlete támadt: mi lenne, ha a bankok elengednék az ügyfelek adósságának nagy részét? A szándék érthető: ezáltal az emberek felléleghezhetnének - pénzügyi értelemben -, az ingatlanpiac ismét működni kezdene, igaz, lenne egy apró bökkenő is - hogyan érintené mindez a hitelező bankokat?
Érdekes ötlet, annyi szent. Az ír kormány azzal érvel, hogy a bankoknak sem jó a jelenlegi helyzet, mivel a nyomott lakásárak miatt az árverésre váró ingatlanok értéke amúgy is kétséges - tehát a veszteséget így is, úgy is be kell nyelniük, de akkor legalább az embereknek legyen jobb. Az ír bankok meg amúgy is állami tulajdonban vannak (a válság során az állam tőkésítette fel a bankokat, ennek a tulajdonszerzés volt az egyik feltétele) - közvetve az adófizetők tulajdonában -, így társadalmilag is hasznos lenne ez a lépés.
Mi persze már tapasztaltabbak vagyunk a témában, mivel a hazai végtörlesztés kb. ugyanerről szólt, igaz, nem ekkora méretekben, és nem ilyen széles körben valósult meg. Egy biztos: a "mi bankjaink" korántsem lelkesedtek az ötletért, sőt, "befagyott" a hitelezés, ami a magyar gazdaság lefagyását is okozta. Viszont mi is meg tudnánk magyarázni egy, az írekéhez hasonló lépést: a rengeteg hiteladós pénze nagyon hiányzik a gazdaságból, és mindannyian jobban járnánk, ha például a devizahitelesek a pénzüket nem azonnal a banknak utalnák tovább, hanem a piacon költenék el, különböző termékeket és szolgáltatásokat vásárolva, ezáltal munkahelyeket és gazdasági fellendülést teremtve. Egy ilyen lépés tehát össztársadalmi érdek, és minden bizonnyal rengeteg jótékony hatása lenne. Másrészről ott a nagy kérdés, hogy miből írnák le a bankok a veszteségeket, illetve mi lenne a betétesek pénzével? Na és mit szólna a "Nyugat" ehhez az erősen unortodox lépéshez?
Persze Írországnak sem lesz annyira egyszerű ez: hiába vannak állami tulajdonban a bankok, a csekket ott is fizetni kell valakinek. Valószínűleg az államnak, közvetve az adófizetőknek, és figyelembe véve, hogy az ír állam adóssága igen csúnyán megnött a bankok feltőkésítése során, korántsem biztos, hogy olyan könnyű lesz forrásokat bevonni egy ilyen lépéshez. Az adósság ugyanis nem vész el, csak átalakul - a hitelfelvevők adóssága átalakul az állam, vagyis a teljes lakosság adósságává. A magyar végtörlesztés árát is több formában fizeti az összes magyar állampolgár, ez mindennek mondható, csak igazságosnak nem. Mindenesetre blogunk érdeklődéssel figyeli, hogy mire jutnak az írek a tervükkel, és milyen hatásai lesznek egy ilyen lépésnek - már ha meghozzák. Azt a kérdést, hogy mi, magyarok szeretnénk-e valami hasonlót, vitassák meg a kedves olvasók :-)
Az utolsó 100 komment: