Tavalyelőtt már írtam a témáról, és ki gondolta volna, hogy bő egy év múlva még mindig aktuális lesz a kérdés! Akkori jóslatom (270 körüli euroárfolyam 2011-ben) félig bejött, félig nem - nyár végéig igazam volt, szeptembertől (a végtörlesztéses ötlet megjelenésétől) pedig nem. Most is leírom a véleményemet, amit aki akar, megfontol, aki nem, nem, legfeljebb egy év múlva újra elővesszük ezt a posztot is :-)
Miért akarnak ma az emberek tömegesen külföldön bankszámlát nyitni? Két fő ok lehet: egyrészt azt gondolják, hogy az állam államosítani fogja a bankbetéteket - tehát itt vagyonmentésről van szó, másrészt arra "spekulálnak", hogy a forint árfolyama tovább gyengül - nevezzük ezt "értékmegőrzésnek". Érdemes külön vizsgálni ezeket.
Van-e arra esély, hogy államosítják a magánbetéteket? Orbán mai nyilatkozata szerint nem, és ebben kivételesen egyetértek a miniszterelnökkel. Orbán lehet, hogy csapnivaló miniszerelnök, de kiváló politikus (nézzétek meg, hány éve él ebből :-), tisztában van vele, hogyha államosítja a magánbetéteket, akkor kb. vége is a dalnak- a saját szavazótábora is ellene fordul (hiszen ők is elvesztik a megtakarításaikat). Egy ilyen döntés jóval zsebbevágóbb lenne,mint a magánnyugdíjak államosítása, melyről az emberek nagy része évente kb. egyszer hallott, az egyenlegértesítő küldésekor! Ráadásul a mai technikai feltételek mellett - amikor gombnyomásra lehet betétet feltörni, pénzt utalni vagy felvenni - elég nehézkes egy ilyet végrehajtani, mert mire kihirdetik ezt a törvényt, a lakosság már rég biztonságba helyezte a pénzt - már aki figyelte a híreket. Szóval borzasztóan macerás a dolog, ráadásul a kormány biztos bukását hozná, ezt meg melyik hülye kormány vállalná be?
A másik kérdés, azaz elszáll-e forint vagy sem, már érdekesebb. Ki tudja, hogy mennyibe kerül egy euró fél év múlva? És egy év múlva? Fogalmunk sincs, maximum az eddig meglévő információkra lehet támaszkodni; ami tény: a forint eddigi árfolyamát vizsgálva kijelenthető, hogy egy-két rendkívüli kilengést eltekintve az euró 290 Ft alatt tartózkodott. (Mondjuk ez annyit jelent, mintha azt mondanánk, hogy Mohács (1526) előtt Magyarország erős, hatalmas állam volt.) Nehéz megmondani, hogy a mostani 315-320 körüli árfolyam pusztán kilengés-e, vagy a "vég kezdete", de több dolog azt támasztja alá, hogy csak egy kilengés. Jelenleg rekordgyenge a forint, de úgy, hogy "rekordutál" minket az összes piaci szereplő: mindhárom hitelminősítő leminősített bennünket, az IMF és az EU nem hajlandó tárgyalni (csak bizonyos feltételek mellett), rossz a "sajtónk", a hírnevünk, van egy kapkodó, kormányunk, és ne felejtsük el, hogy a végtörlesztés is most zajlik, és emiatt is nagy a kereslet a frank és az euró iránt! Lehet ennél is rosszabb? Persze, hogy lehet, mindig lehet, de próbáljunk a jelenből valami képet formálni a jövőre nézve: a végtörlesztéses "őrület" február végén véget ér (akkor azért jelentősen csökken a "devizapiaci nyomás"), az IMF-fel és az EU-val is nagyon nagy valószínűséggel asztalhoz fogunk ülni, és alighanem meg is fogunk egyezni (ha nem, bukik a kormány), és egy megegyezés megköti a kormány kezét, és jön a Bajnai időszakában tapasztalt "langyosvíz", azaz a kért reformokon kívüli passzív kormányzás. Akárhogy is nézzük, ezek a tényezők mind a forinterősödés irányába hatnak. (Érdemes megfigyelni, hogy a forint minden, az IMF-fel kapcsolatban lévő pozitív pletykára erősödéssel reagál!) Tehát a válasz: jelen pillanatban, józan, logikus gondolkodást feltételezve úgy néz ki, hogy a külföldre vitt betéteken kifejezetten bukni lehet, és nemcsak az alacsonyabb külföldi kamaton, hanem az árfolyamon is.
Aki külföldre viszi a megtakarításait, különös módon abban érdekelt, hogy maradjon Orbán, Matolcsy, a kapkodó gazdaságpolitika, valamint ne legyen megállapodás az IMF-fel, és az ország robogjon gőzerővel a csőd felé. Tudom, ez most "szíjjártósan" hangzik, de tessék belegondolni: egyedül ebben az esetben fog tovább gyengülni a forint, és ebben az esetben mondhatja a megtakarításait külföldre vivő, hogy "nem megmondtam?". Ha a fentiek ellenkezője zajlik, és pl. egy szakértői kormány jön, IMF-fel, kiváló gazdaságpolitikával, akkor emberünk igen nagyot fog szívni a forinterősödésen - tehát anyagi szempontból ellenérdekelt. Jó, mi?
A devizahitelezés kapcsán - főleg utólag - többször elmondták, hogy hiba volt hagyni, hogy "átlagemberek", ha áttételesen is, devizaárfolyamra spekuláljanak. Szerintem most is hiba lenne. De hogy igazam lesz-e, vagy sem, majd utólag, pár hónap-egy év múlva megtudjuk :-)
Az utolsó 100 komment: