Végre elmúlt a netadó, de máris jön a következő ökörség: a KDNP javaslata szerint vasárnap kötelezően zárva kellene tartani a kiskereskedelmi egységeknek (persze vannak kivételek, mint pl. dohánybolt, 400 négyzetméternél kisebb üzletek, stb.). A témával kapcsolatban sok érv és ellenérv van - nem kívánom leírni újra az összeset, hogy a kedves olvasó a 28. blogon is ugyanazt olvassa, inkább csak hozzátennék a témához, mint 10+ éve kiskereskedelemben dolgozó emberke. Ezt azért tartom nagyon fontosnak, mert sok témához tartozó hozzászólásban látom, hogy az illetőnek fingja sincs a kiskereskedelemről, de tévhiteit nagy meggyőződéssel hangoztatja. Szóval:
Jó-e a dolgozóknak a vasárnapi műszak? Elsősorban őket (bennünket) kellene megkérdezni a témáról, már ha tényleg nekünk akarnak jót, és ne ott, "fent" döntsék el olyanok, akiknek fogalmuk sincs erről. Mit jelent a vasárnapi műszak? Pluszpénzt (pótlékok miatt + 50%-ot), illetve sok embernek másodállást. Sok olyan dolgozónk van, aki hétköznap dolgozik valahol, és bizony rákényszerül arra, hogy hétvégén is dolgozzon. (Szomorú dolgok ezek, hogy bizony mind a pótlékra, mind a másodállásra szükség van, de hát ez van, a kiskereskedelemben dolgozók finoman szólva sincsenek agyonfizetve. Ezen álláshelyek nagy előnye viszont az, hogy a multiknál dolgozók be vannak jelentve, és viszonylag biztos állásoknak tekinthetők ezek, ugyanis például a Tesco nem tud olyan könnyen kivonulni, bármennyire is szeretnék egyesek. Zárójel bezárva.) A vasárnapi műszak megszüntetésével elvennék a vasárnapi pótlékot, ami azért pár ezer forintos tételt jelent egy árufeltöltőnek, és ez nem jön rosszul a sokszor 70-80 ezer forint körüli nettó alapbér mellett. (És sokan még ennél is kevesebbet kapnak!) Anyagilag a dolgozó tehát egyértelműen rosszabbul jár.
Sokszor hallom azt az érvelést, hogy vasárnap amúgy sincs forgalom, csak nyűg a kereskedőnek. A valóság: a vasárnap a hét 3. legforgalmasabb napja (a szombat és péntek után), tehát kiesése nagy érvágás lenne a boltoknak. És itt jön a leggyakoribb érv: sokak szerint ez a forgalom áttevődne a megelőző napokra, főleg szombatra. Logikusnak tűnik, hogy amit megvásárolna az ember vasárnap, azt ezután majd szombaton megveszi, tehát péntek-szombaton az emberek tartanának egy eddiginél nagyobb nagybevásárlást, és ez ellensúlyozná a kieső vasárnap forgalmát. Matematikailag: régi péntek+szombat+vasárnap forgalma = új péntek+szombat forgalmával. Szerintem ez nem igaz, heti szinten forgalomkieséssel járna a dolog; a magyarázatom egy kicsit összetett.
Az emberek többsége ugyanis nem racionálisan vásárol. Kinek van pl. heti bevásárlólistája, összeírva, mi kell erre a hétre? Szerintem szinte senkinek. Na, és napi bevásárlólista? Az már jóval többnek. Szoktak kérdezni ilyen bevásárlólistás emberkék, bevásárlólistát mutogatva, hogy ez meg az hol található - nos, érdemes lenne megállítani őket, és összehasonlítani kosaruk tartalmát a bevásárlólistán leírtakkal. Elárulom a titkot: sokkal több dolog van a kosarukban, mint a listán. A magyarázat az un. impulzusvásárlással magyarázható - jé, de olcsó ez a fogkrém, megveszem. De szép ez a virág, megveszem. Jó ára van a kakaós csigának, itt van a listán, de veszek belőle többet. A vásárlót minden vásárláskor új impulzusok érik, és erre rájátszanak az áruházak, pl. a sorvégeket és a kiemelt, bejárati részeket rendszeresen változtatják, hogy a vásárló mindig valami újat lásson, heti rendszerességgel új akciós újsággal jelentkeznek, napi, heti akciókat tartanak, abból a célból, hogy a vásárló minden egyes vásárláskor minél több terméket rakjon a kosarába. A vasárnapi zárva tartással kevesebb esély lenne az ilyen impulzusvásárlásokra, hiszen egyrészt nem lenne igaz, hogy a vasárnapi vásárlási idő hozzáadódna a szombatihoz, sőt, pénteken és szombaton nagyobb tömeg lenne, a tömeg stresszt szül, és idegesen az ember gyorsabban le akarja tudni a vásárlásokat, és kevesebbet "korzózik" a sorok között. Másrészt a vasárnapi vásárlás azért sem adódna hozzá a szombatihoz, mert nem tudna: pl. aki szombaton és vasárnap is grillcsirkét fogyaszt egy hiperben - egészségére -, az szombaton nem enne két grillcsirkét, pusztán azért mert vasárnap nincs nyitva a bót'.
Ebből következik a harmadik dolog is, ami gyakran felmerül érvként a javaslat ellen: a vasárnapi zárva tartás elbocsátásokkal járna. Itt az még hagyján, hogy a vasárnapi munkaórákat talán át lehetne pakolni péntek-szombatra - bár ez nem olyan egyszerű, mert a Munka Törvénykönyve elég sok dolognak gátat vet, hála istennek, pl. nem lehetne a vasárnapi 8 órát péntekhez hozzácsapni és "letizenhatórázni", de egyáltalán, korántsem biztos, hogy az áruházi kapacitások elbírnák a hirtelen áttevődő többletforgalmat. Ha pl. 20 kassza van, és mindnél áll a sor, akkor ott nincs mit tenni - hiába hívok be 21. kasszást, nem érek el vele semmit. A polcok feltöltése sem megy olyan egyszerűen, ahogy ezt egyesek elképzelik: eleve, csütörtök-péntekre be kellene raktározni a péntek-szombati megnövekedett árumennyiséget (legközelebb tessék bekukkantani a raktárajtón, micsoda árumennyiség van ott a "mostani rendszerben" is, és tessék elképzelni, hogy azt mind kihozzák, és nagyjából záros határidőn belül el is fogy!), illetve a töltés sem olyan egyszerű a nagyobb tömegen keresztül. Ezt a jelenséget a dolgozók ismerik, főleg karácsony előtt, ahol elszalad a gyeplő, a boltok a karácsonyi bevásárlás miatt tele vannak áruhiánnyal, szitkozódó vevőkkel, akik ezt észlelik, és tehetetlen dolgozókkal, akik fizikailag képtelenek mindent újratölteni, mert a vevőn nem húzhatják keresztül a békát! A vasárnapi zárva tartás ráadásul azt is jelenti, hogy az eddigi három nap helyett két nap kellene kitölteni a megnövekedett árumennyiséget, miközben több vevő van az áruházban - nem leányálom, sem a dolgozónak, sem a vevőnek. Hidd el, nem örülnél, ha dobozokon, raklapokon keresztül jutnál csak a kívánt termékhez.
Mindezektől függetlenül megértem azon dolgozókat, akik a vasárnapjukat szeretnék családjukkal tölteni és kirándulgatni, mint ahogy egyesek ezt romantikázva elképzelik (bár akkor ne legyen internet se vasárnap, nehogy ez legyen az akadálya a kirándulgatásnak!), és erre lenne egy javaslatom: a vasárnapi munkavégzés legyen választható. Azaz vasárnap csak az dolgozhatna, aki vállalná. Persze ezt az államnak be kellene tartatnia, nehogy kényszerítés legyen belőle - azaz a dolgozó vagy dolgozna vasárnap, vagy kirúgnák -, de hát ilyen alapon számon lehetne kérni a munkavállaló kötelező bejelentését, a 8 órás munkaidőt meg miegymást - és ez messzire vezet.
Apropó, adnék egy tippet a KDNP-nek - ha jót akarnak a kereskedelmi alkalmazottaknak, érjék el, hogy minden szektorban dolgozót a Munka Törvénykönyvének megfelelően foglalkoztatnak, a Tesco-ban, a CBA-ban vagy a kisboltokban. Ha ezt elérik, többen mennének templomba, mint a vasárnapi zárva tartás idején.