Semmi különös nem történt, legalább olcsón bulizhattak a fiatalok! - a szombat esti tragédia után szentségtörésnek tűnik ez a mondat, de szombat este előtt nem volt az. És nemsokára ismét nem lesz az, azaz visszaáll a régi rend. Kicsit álszentnek érzem a "közönség" felháborodását: "Hogyan lehet az, hogy egy ilyen kicsi szórakozóhelyre ennyi embert beengedtek, és a pánik kapcsán nem tudtak a rendezők rendesen reagálni, börtönbe velük!" - kb. így lehetne összefoglalni az általános véleményt, miközben mindenki tudja, hogy a West Balkánon kívül még jópár szórakozóhely rendelkezik hasonló "adottságokkal", de ezekkel valahogy nem foglalkozunk, szemet hunyunk felette. Legközelebb majd oda megyünk, bízunk és remélünk - bízunk benne, hogy a szervezők tudják a dolgukat, és remélünk, hogy amúgy sem lesz semmi baj. És erre rengeteg példát tudunk mondani a valós életből.
Magyarországon a fogyasztók ma nagyon árérzékenyek, és az ár még ma is döntő tényező a vásárlások során. Ebben semmi csoda nincs, nagyon sokan szegények ebben az országban, így kénytelen a legolcsóbbat, vagy legalábbis az olcsót keresni. A kínálati oldalon természetesen reagálnak erre, és igyekeznek minél olcsóbban adni a portékát, mely most lehet bármi, a kenyértől a koncertjegyen át a hajvágásig minden. Ahhoz, hogy olcsóbbak tudjanak lenni, költséget kell csökkenteni, és a költségcsökkentést végre lehet hajtani a baleseti és munkavédelmi szabályzat ellenében is. Kedves hiperben dolgozók, láttak már olyat, hogy a raklap a menekülési folyosón akadályt képez? Kedves kamionosok, volt már olyan, hogy a megengedettnél többet vezettek, és nem tartottak pihenőt? Kedves autóvezetők, előfordult már, hogy a megengedettnél gyorsabban hajtottak, és nem tartották be a KRESZ-t? Persze, lehetne nagyobb raktárat építeni, hogy elférjen az áru a hiperben, de az pénz. Lehetne a kamionsofőr mellé váltást adni, de az pénz. Lehetne lassabban is vezetni, de akkor elkésünk, és az idő amúgy is pénz. Sokan követünk el kihágásokat a szabályok ellen, szerintem nincs is olyan, aki mindig mindent betartott.
Hogy ezekből lesz-e tragédia, vagy sem, az már szinte csak a véletlenen múlik. Ha tűz üt ki a hipermarketben, és a vásárló nem tud kimenekülni a menekülőfolyosón keresztül, akkor bent éghet. A közlekedési balesetekről nem is beszélek, egy-két halott általában csak a bulvárhírekbe fér be, annyira megszoktuk már: "... és áttért a menetirány szerinti ellenkező oldalra...". A West Balkán azon spórolt, hogy a szükségesnél kisebb helyet bérelt ki a rendezvénynek, nem megfelelő személyzettel, gondolom így olcsóbb volt. És ha valaki nem kiáltja el magát, hogy "késelés!" (jelenleg ez a legvalószínűbb verzió), lehet, hogy semmi különös nem történik, és a három elhunyt most telefonon mesélné, hogy "mekkora buli volt!". De nem ez történt, egy apróság miatt tragédia lett az egészből.
És hogyan reagál a fogyasztó, a vásárló ezekre a "költségcsökkentésekre"? SZEMET HUNY FELETTE! - igen te is, én is, mindannyian, kedves olvasók! Elvégre hányan olvassák el, mi van abban az olcsó konzervben? Nincs-e benne olyan tartósítószer, mely miatt az ember feldobja a talpát a későbbiekben? Vagy esetleg azért olcsó, mert a szállítás során a sofőrt "agyonhajtották", és ezért ezen is sikerült spórolni? Kit érdekel, hogy mennyi kárt okoztak a természetben, mondjuk hány liter talajvizet szennyeztek el a termék előállítása során? Szemet hunyunk felette, megvesszük, mert olcsó. Amíg nem tudjuk, miből van a párizsi, jóízűen esszük, és habár ennek speciel könnyen utánanézhetnénk, inkább nem is akarjuk tudni, miből van az a párizsi.
Gondolom, a bulizó fiatalok is így voltak vele: olcsó buli, jó buli, és táncsak nem lesz baj. Lett. Adózzunk annyival az elhunyt fiatalok emlékének, hogy ezentúl egy kicsit jobban figyelünk egymásra, és jobban betartjuk a szabályokat, akkor is, ha azok pluszköltségbe (pluszidőbe) kerülnek. Mert azok a szabályok nem véletlenül vannak.