Aki kereskedelemben szezonális osztályon dolgozik, tudja, hogy a szezon elején az áruház kifejezetten magas árat ad a terméknek, majd a szezon vége felé szépen viszi lefele, készlettől és visszáruzási lehetőségektől függően persze. Így lehetséges, hogy ugyanaz a medence áprilisban 49990 Ft, júliusban 29990 Ft, augusztusban 19990 Ft, szeptemberben meg szinte ingyen odaadják, csak vidd már el, ne foglalja a helyet az osztályon-raktárban. Megszívja-e az, aki áprilisban drágán megveszi? Rövidtávon nem, mert ő már azon a nyáron is pancsikolhat a saját medencéjében, hosszútávon viszont igen, mert jövőre ugyanabban a típusú medencében fog fürödni, mint amit mondjuk a szomszéd megvett tízezerért. (A szakmában ehhez azt szokták hozzátenni, hogy a korábban vásárló vevő nem pusztán a medencéért, hanem annak hosszabb és hamarabbi használati jogáért fizeti a többletet.)
Hasonló érzéseim vannak a Fidesz devizahiteleseket megmentő programjaival szemben is. A devizahitelesek megmentésének úgy másfél éve szezonja van, és a Fidesz sorra adagolja a megmentő intézkedéseit, melyekbe minél hamarabb ugrik bele az ember, annál jobban fáj neki később. Lássuk, mire gondolok:
- első nagy megmentő csomag (ahol a hitelesek is választhattak) : árfolyamrögzítés 180 Ft-on (svájci franknál), a különbözet külön számlán gyűlik és új hitelként funkcionál pár év múlva, tehát kamatozik. Az ötlet nem volt rossz, de nem sokan mentek bele.
- második nagy megmentő csomag: végtörlesztés 180 forinton. Hopp, itt már nincs 180 feletti különbözet, igaz, egy összegben le kell perkálni a tartozást! Emlékeztek arra az esetre, mikor valaki még a javaslat előtt végtörlesztett, de a jóváírás késett pár napot, közben az árfolyamváltozás miatt pár százezerrel megnőtt az adóssága? Na, ő verhette igazán a fejét a falba! Kicsit vár, és jóval olcsóbban megtehette volna az egészet. De ki gondolta volna nyáron, hogy ilyen törvény lesz?
- harmadik nagy megmentő csomag: rögzített árfolyam, a különbözet gyűjtőszámlán gyűlik,de nem kamatozik, 90 napon túli késedelem esetén meg lehet kérni a forintosítást, és a tartozás negyedének elengedését. Aki elfogadta az első mentőcsomagot, az most verheti a fejét a falba, hiszen az új szabály sokkal kedvezőbb lenne neki (már ha nem terjesztik ki rájuk is).
Ha én most devizahiteles lennék, bizony elgondolkodnék: érdemes-e belevágni ebbe az utolsó konstrukcióba, vagy jobb várni? Ki tudja, nem-e áll elő a kormány jövőre valami kedvezőbbel? Elvégre a Fidesz szinte hetente kiötletel valamit, ki garantálja, hogy februárban nem találják ki, hogy 170-en törleszthet a frankhiteles, a többit meg nyelje be a bank? Vagy hogy az állam átvállalja a törlesztő felét? Aki szerint ez biztosan nem történik meg, annak ajánlom a szeptemberi eseményeket, ahol a 180 Ft-os végtörlesztés olyan váratlanul került elő, hogy csak nyekkentünk (különösen a forintárfolyam). Ugyanezt a bizonytalanságot figyelhetjük meg a piacon is, hiszen nem tudni, mit lép a kormány a jövőben és hogyan írja felül saját régi törvényeit.
Hát igen, így lehet bizonytalanná tenni a piaci szereplőket, akik ennek hatására később egy jó gazdasági intézkedést is kétkedéssel fogadnak (ezt hívják úgy, hogy a hitelesség elvesztése), így az intézkedés nem éri el teljesen a célját. Késői tanulság ez a Fidesznek.
Az utolsó 100 komment: