A múltkori, kissé provokatív stílusú posztban sokaktól megkaptam, hogy mit osztom én az észt, hogy kell minimálbérből megélni. Próbáljam csak ki egy hónapig, hogy milyen az. Ilyen típusú felszólítások sokszor elhangoznak egyébként politikusok irányába is.
Szóval kapva az ötleten, én most elhatároztam, hogy január 1-től kis családommal egy hónapig (vagy ha tart a lendület akkor akár kettőig is) minimálbérből fogunk megélni. Néhány kivétel persze lesz ez alól, de ezek csak olyanok lesznek, amelyek a tényleges gazdálkodási eredményt nem érintik.
Első lépésként most elkészítek egy tervezett költségvetést, amit aztán majd próbálok betartani.
Nézzük először a bevételeket: 2012-ben bruttó 93 ezer forint lesz a minimálbér, ami a 16%-os személyi jövedelemadó és a 18,5%-os járulék levonása után nettó 60.915 forintot jelent. Ugyanezt megkapja a párom is, az már összesen 121.830 forint. Ehhez jön még összesen 46.600 forint a két gyermekünk után (20.000 forint családi adókedvezmény és további 26.600 családi pótlék).
Ez összesen 168.430 forint.
Nézzük részletesen a kiadásokat, kiindulva a jelenlegi számlákból. Gázszámla 18.000, villany 7.800, víz+csatorna 9.800, tehát a havi rezsi összesen 35.600 forint.
Ott van még a tv előfizetés 2.500, és az internet 3.000 forint. Lakásbiztosítás 3.100, autóra kötelező biztosítás évi 8.500, tehát egy hónapra vetítve 700 forint, súlyadó évi 26.400 forint, tehát havi 2.200 forint.
Az egyik gyerek után fizetni kell az oviban havi 800 forint csoportpénzt, plusz járatjuk heti 1x táncra és heti 1x tornára, ezért alkalmanként 300 forintot kérnek. Plusz ott van a kaja befizetés, ami napi 330 forint. Összesen tehát az óvoda havi 800+4x300+4x300+21x330= 10.130 forint.
A másik gyerek még bölcsis, úgyhogy a költségvetésbe szintén havi 10.000 forint ellátási díjat veszek be.
Eddig tehát a havi fix kiadásaim kerek 73.200 forint, elkölteni marad további 75.230 forint. De erről majd folyt. köv. a következő posztban. Az eddigiekről egy összefoglaló táblázat alább:
Frissítés - 2011.12.18.
Miután rengeteg komment érkezett, gondoltam átláthatóbb, ha a poszt alján frissítésben reagálok a legtöbbet vitatott dolgokra.
Többen felvetették a szemétszállítást, és valóban kifelejtettem. Összege 6000 forint/negyedév, tehát havi 2000 forintot erre is tartalékolnom kell.
A másik sokat vitatott szám a 18ezres gázszámla volt. Nos, ez egy átalány, tehát télen-nyáron ennyit fizetünk. Havi elszámolás esetén kb. havi 3-4 ezer lenne, ami a melegvíz miatt fogy, télen a leghidegebb hónapokban pedig elfogy akár havi 250-300 m3 is, ami simán 40ezres összeget jelent.
Ami még szintén sokszor felmerült, hogy hol van a többi költség. Erre az a válasz, hogy ez a munimálbéres történet egy hosszabb posztsorozat lesz majd, és egy egy bejegyzésben nem szeretnék túl terjengős lenni és túl sok témát felvetni. Természetesen a folytatásban kitérek a többi költségre is, jelen posztban csak a fix és elkerülhetetlen költségekre koncentráltam.
Elég sokan azt kritizálták, hogy miért kétkeresős házaspárral számolok. Nos azért, mert ezt tudom szimulálni. Két felnőtt és két gyerekből áll ugyanis a családunk. Nyilván aki azon háborog, hogy próbáljunk meg egy minimálbérből megélni, az már a fix költségekből is látszik, hogy az nem fog menni.
Sokan felvetették még a lakáskérdést, hogy albérlettel, vagy lakáshitel törlesztővel miért nem számolok. Ennek a témának is külön bejegyzést szánok majd, úgyhogy nyugi, ami késik, nem múlik.
És utolsó gondolatként: Bár már eléggé harcedzett és sokat látott blogíró vagyok, bevallom, hogy ezeket a rendkívül indulatos, személyeskedő és bántó hozzászólásokat rendkívül nehezen viselem. Megértem én, hogy érzékeny témáról van szó, célom nem is másnak a piszkálása, hanem inkább a problémás pontok felfedése, és rávilágítás arra, hogy mi okozza a legnagyobb nehézséget. Ilyenből kettő már jelen posztban is akad (fizetős logopédia, mikor államilag biztosítania kellene az óvodának, illetve bölcsődei helyhiány, ami egy tényleges minimálbéresnek majdnemhogy lehetetlenné teszi a korai munkába állást.
Azt szeretném tehát kérni, hogy a továbbiakban a téma érzékenységére való tekintettel mindenki fogalmazzon a lehető legfinomabban. Én magam is erre fogok mostantól törekedni, nem célom, sőt kifejezetten szeretném elkerülni, hogy bárkit is megbántsak a téma boncolgatása közben. (Moderálni ezután sem fogunk semmit, ez ellenkezik blogunk alapelveivel. Amit valaki leírt, az bizony ott marad.) Ugyanakkor őszintén meglepődtem azon, hogy miért ennyire tabutéma ez? Miért vált ki ilyen erős érzelmeket egyesekben? Miért látnak bele sokan olyat az írásba, ami nincs is benne?