Fórum - Vitassuk meg!

Nívó

Nívó

Siker, vagy bukás volt a 2011-es költségvetés?

2012. április 06. - ccactus

Egészen felháborító az a szakmaiatlanság, amellyel a magyar média kezeli az egyik legfontosabb gazdasági kérdést, tudniillik, hogy mekkora volt az államháztartás hiánya 2011-ben.

Az egy dolog, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium történelmi sikerként állítja be a 4,3%-os GDP arányos többletet, mondván, hogy a rendszerváltás óta nem zárt többlettel a költségvetés. Az már kicsit aggályosabb, hogy az Európai Unió 6%-hoz közeli strukturális deficitet lát, mondván az egyszeri tételeket nem kell figyelembe venni.

Az viszont végképp elkeserítő, hogy Magyarország egyik mérvadó gazdasági lapja, a HVG milyen felületesen kezeli az ügyet. Mindenféle hozzáadott érték, valamiféle számítások nélkül átveszi az NGM és az EU közleményeit az ügyben, ehhez némi politikai meggyőződésből fakadó véleményt fűz, és hipp-hopp, le is van tudva a témáról a kötelező cikk. De a média nem véletlenül ilyen. Sajnos erre van kereslet az olvasók jó nagy részénél. Az embereket jobban érdekli a botrány az ügy körül, mint maga az igazság, a száraz tények. Ezt lovagolta meg a Vastagbőr blog cikke is a napokban, amikor az NGM és a Magyar Hírlap újságírója közötti csörtéről ír, illetve arról, hogy milyen szenyaság már a minisztérium részéről, hogy rátámad egy újságíróra. Az, hogy hülyeséget írt, hamis számokat közölt az újságíró, az senkit sem érdekel, csak a média szabadsága fontosabb nekik... Lelkük rajta.

Itt a Nívó blogon most kísérletet teszünk arra, hogy tisztán láthassunk az ügyben, már csak azért is, mert számtalan meddő vitát olvasni a neten a fentieken túl is a 6%-os hiány kontra 4%-os többlet kérdéséről, természetesen politikai hovatartozás alapján.

Szóval az tény, hogy 2011-ben mindent belevéve az állam 4,3%-os többletben zárt, ez pusztán matematikai kérdés. Ha viszont strukturális hiányt szeretnénk látni, akkor ebből ki kell szűrni az egyszeri tételeket. Az EU ezt félig-meddig meg is tette, mondván a magánnyugdíj vagyon államosítása, valamint a banki- és ágazati különadók egyszeri tételnek tekintendőek. Így jött ki a 4%-os többletből a közel 6%-os hiány.

A Nívó blog álláspontja szerint azonban nem elegendő az egyszeri bevételeket kiszűrni, hanem ugyanezt meg kell tennünk az egyszeri kiadások tekintetében is, hiszen ilyenből is akadt jó néhány a tavalyi évben.

Az NGM ezt megtette, de sajnos kicsit sántít a számításuk, ugyanis saját bevallásuk szerint az egyszeri tételektől megtisztított hiányszámításukban benne maradt „a nyugdíjrendszer átalakításából származó egyszeri bevételek kis része”. Így jött ki az általuk strukturálisan is nagy sikernek tartott 2,43%-os, tehát a maastricht-i kritériumnak megfelelő hiány.

Nézzük akkor részleteiben a 2011-es államháztartási adatokat:

https://m.blog.hu/ni/nivo/hiany2011_c.JPG

Az én számításom szerint a tavalyi strukturális hiány tehát a GDP 3,4%-a. Több, mint a Matolcsy hirdette 2,43%, több mint a maastricht-i 3%, ugyanakkor jóval kevesebb az EU által felhozott közel 6%. Kihagytam volna valamit? Ha erősen akarnék fogalmazni, azt is mondhatnám, hogy mind a kormány, mind az EU hazudik. Mert az igazság - ahogy általában lenni szokott - valahol a kettő között van félúton.

Persze én szeretek inkább finomabban fogalmazni, ezért inkább csak azt állítom, hogy mind a kormány, mind az EU az érdekeinek megfelelő statisztikát gyárt. A kormány érdeke egyértelmű. De hogy az EU-t mi vezérli, amikor figyelmen kívül hagyja az egyszeri kiadásokat a hiányszámításkor, azt nem tudom.

A bejegyzés trackback címe:

https://nivo.blog.hu/api/trackback/id/tr464368823

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: A húsvéti nyúl visszavonul 2012.04.07. 10:15:43

Szülők és gyerekek aggodalommal telve várják az idei húsvétot, miután a húsvéti nyúl a mai napon bejelentette visszavonulását. Az Elvarázsolt Kastély munkatársai, akik elsőként értesültek a húsvéti nyúl döntéséről, megkísérlik a lehetetlent és megpróbá...

Trackback: Orbán feje csúnyán eltorzult az elmúlt 20 év alatt 2012.04.07. 08:13:54

Hogyan lett a huszonéves, a diktatúra ellen lázadó srácból hatalommániás, acsarkodó diktátor? Az ilyen volt – ilyen lett fotó nem tudja a választ, csak a kiinduló állapotot és a végeredményt mutatja. (Kép: esbalogh.typepad.com)...

Trackback: Orbán feje csúnyán eltorzult az elmúlt 20 év alatt 2012.04.07. 08:13:53

Hogyan lett a huszonéves, a diktatúra ellen lázadó srácból hatalommániás, acsarkodó diktátor? Az ilyen volt – ilyen lett fotó nem tudja a választ, csak a kiinduló állapotot és a végeredményt mutatja. (Kép: esbalogh.typepad.com)...

Trackback: Kalapjával tarháló koldusként ábrázolja Orbánt egy cartoonstock oldal 2012.04.07. 08:10:26

Most akkor ki miatt is van rossz híre Magyarországnak? Ki miatt kell szégyenkezni külföldön, ha magyarok vagyunk? A képet Marian Kamensky rajzolta, a drága miniszterelnökünkről készült karikatúra akár 1850×1550 pixeles méretben is letölthető, a mé...

Trackback: Matolcsy György életrajza 2012.04.07. 08:08:31

  Nemzetgazdasági miniszterünk soha nem dolgozott a versenyszférában, ám mind MSZMP-s, mind “demokrata” múltja alatt jó pénzt kapott azért, hogy igazgatott, elnökölt, kurátorkodott és tanácsokat adott. Hogyan irányíthatja egy ország ga...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

NIL7 2012.04.07. 01:00:23

A 2011-es költségvetés fényes csillag volt a 2012-eshez képest - de ezt csak jövőre tudjuk meg. Régi tapasztalat, hogy az egyszeri kiadások bővítetten újrakeletkeznek - amíg szocializmus van.

orient 2012.04.07. 01:02:26

Kb. jol hangzik, csak az egyszeri kiadasokban szereplo tetelek kozott van pl. Megyei Onk. adossaganak atvallalasa, MAV adossag. Ezek a tetelek iden is jelentkenek, milyen mertekben azt nem lehet tudni, de nem biztos hogy egyszeri tetel mert regota letezo problemak amik nem lettek megoldva. MOL es a tobbi tetel valoban egyszeri es le kene vonni a 6%-bol ez igaz.

Ami jobban idegesit, hogy kb. 150 milliardra vagyunk a 3%-s idei hianytol(szerkezeti, kulon adok es egyszeri bevetelek nelkul), amit siman lehetne hozni megszoritas es adoemeles nelkul csak reg meg kellett volna egyezni az IMF-fel es a piacrol anniyval olcsobban kapnank a hitelt , hogy mar meglenne a 150 milliard eves szinten, ehelyett huzzak halasszak az egyertelmu felteteleket, ez nagy hiba!

A MEDVE NEM JÁTÉK! · http://kigondoltam.blog.hu 2012.04.07. 01:44:20

Matolcsy egy őrült. Makrogazdasági rémálom, amit művel.

Pipas 2012.04.07. 01:54:09

Ha jól tudom, akkor a kormány a mny pénzekből a forint alapú kötvényeknek cirka ezer milliárdos részét végülis bevonta, ennyivel csökkentette a forint alapú államadósságot.

Ez is egyszeri kiadás, nem?

fchris82 2012.04.07. 02:25:56

"Egészen felháborító az a szakmaiatlanság, amellyel a magyar média kezeli az egyik legfontosabb gazdasági kérdést, tudniillik, hogy mekkora volt az államháztartás hiánya 2011-ben."

Hát egyrészt nézhetjük így is. Másrészt meg úgy is, hogy "Egészen felháborító az a szakmaiatlanság, amellyel a magyar kormány a pénzügyeket és a jelentéseket kezeli, meg hogy tök hülyének néz mindenkit."

"Ha erősen akarnék fogalmazni, azt is mondhatnám, hogy mind a kormány, mind az EU hazudik."

Belenéztem a Vastagbőr cikkbe. Csak egy részt szeretnék kiemelni: "Az pedig közgazdasági tudatlanságra vall, hogy azt állítja, az arányos, egykulcsos adórendszernek negatív hatása van a költségvetésre. Az új adórendszer ugyanis a tervezetthez képest már az első évben plussz 60 milliárd forint bevételt hozott a költségvetésnek"

Ez annyira gyönyörű!!!! Tényleg, ebben a két mondatban minden benne van. Na, közgazdaságtanilag, úgy magunk között. Ugye van az alapszabály: nyereség = bevétel - kiadás. És ami az adófizetőnek "bevétel", az az államnak "kiadás", és fordítva.
Namost, ha az egykulcsos adó, "gazdaság élénkités", meg "adócsökkentés" címszóval lett bevezetve, akkor ennek az adónemnek bizony a költségvetésre negatív hatást kellett gyakorolnia. Ha figyelmesen olvassuk, ravaszul is fogalmazza meg: a 60 milliárd többlet a TERVEZETTHEZ KÉPEST LETT többlet, egyébként még kurva nagy léket vágott a költségvetésen az egész manőver. És a további indoklás is: ha a bármilyen más adó a léket kompenzálni tudta, akkor az azt jelenti, hogy a gazdaságból az állam ugyanakkora összeget szivattyúzott ki, mivel a kiadási oldalon nem változtatott semmit, tehát az egész válaszról süt a demagóg, számokat és részletes számításokat szintén nélkülöző hülyeség, ellenben nem spóroltak a személyeskedéssel. Most vagy ismerjék el, hogy több maradt az embereknél, ezért deficites az állam, vagy mondják azt, hogy ugyanannyit - vagy többet - szednek be, mint korábban, csak más arányban. A gazdagoknál több marad pl, a szegényeknél kicsit kevesebb.

Szerintem is Matolcsy a legjobb pénzügyminiszter a világon, soha jobbat (y) Számok, táblázatok? Minek? Ha máshoz nem is, abszolút értékek helyett mindig a "tervezethez képest"-re kell hivatkozni, és gyakorlatilag az állam folyamatosan pluszban lesz a következő 400 évben is.

Egyébként díjazom a hozzáállásod és táblázatot a blogodban :) De maradjunk annyiban, a lényegen, mely szerint az egész ámokfutásnak semmi értelme nem volt, a csontvázak emlegetésétől kezdve a kurucos szabadságharcig, mit sem változtat. És azon az állításon sem, hogy a kormány folyamatosan ugyanúgy hazudik, mint az előző. Ezek szerint Matolcsy unortodoxiával legjobb esetben is hozta az ortodox közgazdaság eredményeit. Mármint ami a költségvetési hiányt illeti. De ha hozzávesszük, hogy lehetne olcsóbb IMF hitelünk - ami hitelt egyébként is felvettünk, csak máshonnan -, akkor már megérte volna nem ezt a közgazdasági és szám analfabéta íróasztal mellett megálmodott tévképzeteit követni.

Mert megint az egyszerű keserű kérdés: Sikeres volt gazdaságilag a 2011-es év vagy sem? Nem, nem volt az. Ha egy rakás befektetett munkával, "harcokkal" ugyanott tartunk, mint ha igazából nem is csináltak volna semmit, akkor tök felesleges volt az egész. Egyrészt. De még lehet sorolni, hogy miért nem. Pl mert 2012-re 27%-ra kellett emelni az ÁFA-t. És ez a szükséges lépés tökéletesen kifejezi azt, hogy mennyire szar volt a 2011-es és mennyire szar lesz a 2012-es év. Már csak az, hogy ez egyáltalán meg kellett, hogy szülessen.

[megmondoember] 2012.04.07. 02:31:42

Én rájöttem miért csinálja ezt a Matolcsy. Be akar kerülni a tankönyvekbe - és be is fog. Még 500 év múlva is oktatni fogják, a világ másik felében is. Elrettentő példaként ugyan, de oktatni fogják. Fennmarad majd a neve az utókor számára. És neki csak ez számít.

fchris82 2012.04.07. 02:34:30

"Az pedig közgazdasági tudatlanságra vall, hogy azt állítja, az arányos, egykulcsos adórendszernek negatív hatása van a költségvetésre. Az új adórendszer ugyanis a tervezetthez képest már az első évben plussz 60 milliárd forint bevételt hozott a költségvetésnek"

Újra olvasva nem biztos, hogy egyértelmű, mire akartam kilyukadni. Szóval az újságíró arra utal, hogy "ha nem változtatnak az adórendszeren, akkor ahhoz képest", ő minisztérium meg azzal védekezik, hogy a tervezethez képest még többet is hozott. Tehát teljesen másról beszél és összemossa a kettőt. Hasonlat:
Az újságíró állítsa: Az új autó többet fogyaszt, mint a régi.
A válasz: Az új autó nem fogyaszt többet, mint a régi, mert a katalógus adatokhoz képest 0,5 literrel kevesebbet fogyaszt.
Na ja, de ettől az újságíró állítása még igaz, hogy az új autó többet fogyaszt, még ha fél literrel kevesebbet is eszik, mint a katalógusban van. Szóval szezon-fazon. Hamis érvelés a köbön.

Pipas 2012.04.07. 02:49:18

@fchris82: "Nem, nem volt az. Ha egy rakás befektetett munkával, "harcokkal" ugyanott tartunk, mint ha igazából nem is csináltak volna semmit, akkor tök felesleges volt az egész."

Hajlamos vagy elfelejteni, hogy időközben változtak a körülmények, a világ.

Azt, hogy a fuldokló a kapálózásával csak annyit ért el, hogy nem fulladt meg, azt különben sem szerencsés úgy értékelni, hogy 'nem ért el semmit'. :)

HavocS · http://www.obsidianshell.com 2012.04.07. 04:48:06

Ez nagyon szép kifogás lenne, csak épp minden évre jut egy tucat ilyen "egyszeri kiadás". Most éppen vasutat újítanak fel az indokolt ár duplájáért.

marosy 2012.04.07. 05:06:23

Nem értem miért veritek a nyálatokat, Portugália is államosította a amnyupokat, azzal a különbséggel, hogy őket vállonveregette az EU és egyszeri bevételről sem beszélt Olli Rehn.

JumboJet 2012.04.07. 05:51:44

Ezzel a bloggal egy baj van, úgy általában: a címe.
Ha Nívótlan, vagy Csúsztató lenne, nem csodálkoznék semmin, amit leír.
Így viszont, pont olyan, mint mikor Orbán azt mondja, sosem hazudik.
Tudjátok, írók szerkesztők, nem köll nagyot mondani, és akkor az emberek is sokkal elnézőbbek.
De ha aszondod, (katolikus) pap vagy, akkor sokszorosan verik le rajtad a hazugságot, a besúgóságot, a pedofíliát, az ügyek eltussolását, a mocskos pénzek tisztára mosását...
Érthető a logika, fiúk?

Link Elek 2012.04.07. 05:56:46

orban akar, hogy kinodik ugy fog bevonulni a magyar tortenelembe, mint a "legnagyobb tolvaj"

Rákosi nem sokkal lemaradva a második
az egyetlen lenyeges kulonbseg, hogy az orosz tankok most nem fogak megmenteni a diktatort.

JumboJet 2012.04.07. 06:00:31

@marosy: Csak Portugáliában nem egy nyivánvaló, alapjaiban, és előreláthatóan, mindenki által előre megmondottan hibás gazdaságpolitikai koncepció által ütött lék betömésére használták, azután fél évvel, és nem hazudoztak össze vissza, hogy egy évre veszik kölcsön, aztán inkább 2-re, majd inkább végtelen évre, majd, fú, az mégsem frankó, hogy fizet a maradt manyupos az államnak ugyanannyit azt lófaszt se kap vissza, aztán OK, megkapja a 100%-ot, mer micsida igazságtalanság (hirtelen, ami tavaly még nem volt az), vagy leygen inkább csak 75% Nincs gond, kedves tagok, mingyá döntünk, upsz, lejárt a visszajelentkezés határideje, azt mégse döntöttünk. Íg jártatok, Ez tellett tőlünk. Tehát, már 3-adszor szivatják a népet, és vártak döntést, olyan kusza feltételek mellett, mint Gyuri szeme. Nem baj, ez Újabb Strassbourg.
Ez a sztori szted így zsír patent, rendben van?

Son of White Horse 2012.04.07. 06:19:24

@NIL7: Pont erre gondoltam! Az egyszeri kiadások rovat minden évben szerepel a költségvetésben!

dr. mesterséges színezék 2012.04.07. 06:51:03

@adamis.ivan: "Ez a sztori szted így zsír patent"

Patent, az lesz belőle. Mint Machiavelli Fejedelmének egyes fejezeteiből.

röhögő 2012.04.07. 06:55:38

Kedves szúrós, igénytelen szobanövény!

Felhínnám a figyelmedet, hogy manyup csak 1* volt, amit 1998-2010 köz5t felhalmoztak, vagyis a Gyurcsókék által felvett hitel 1 része ott volt és nem eltapsolva. 1*i tételek a kiadási oldalon, mindig lesznek.
Továbbá ha már a köccségvetést kapargatod tüskeileg, akkó vedd má számba, hoty az 1kulacsos perszonál tax mellett, mennyi adó lett +emelve és hány lett még kitalálva söralátétileg.

homér 2012.04.07. 07:03:56

felhívnám a szerző figyelmét, hogy a nemzeti múzeum építése is egyszeri kiadás volt. meg M6-os autópályából se kell még kettőt építeni. szóval nosza, azokat is lehet kiszedni a korábbi évek költségvetéséből.

homér 2012.04.07. 07:05:45

@orient: egyszeri tétel a Megyeri híd is. vagy akarsz még kettőt építeni belőle?

vakapad 2012.04.07. 07:07:41

Mivel a MÁV adósság és az önkormányzatok adóssága minden évben újratermelődik, ezek nem tekinthetők egyszeri kiadásnak, azaz a tényleges hiány 4,3 %. És ezt a számot sok közgazdásztól hallottam már.

Kettes · http://orulunkvincent.blog.hu 2012.04.07. 07:27:38

Hát akkor Schmitt Pál elnöki fizetése is egyszeri kiadás volt. :)

Nívóblog... de szép.

rohadjmegARCgeci 2012.04.07. 07:30:28

@orient: Az Önkormányzatok és a MÁV problémái is meg fognak oldódni maguktól majd.Úgy mint ahogy a MALÉV is megoldódott.

akimellon 2012.04.07. 07:40:43

hááát a következetesség biztos nem fidesz sajátja.
amikor gy.f "meghamisította" a költségvetést, akkor pont ilyen egyszeri tételeket /autópálya/ akart kivenni belőle, de a hős fidesz figyelmeztette az E.U.-t. Szóval,ha akkor ők ezt hamisításnak mondták, akkor az hamisítás most is!

rohadjmegARCgeci 2012.04.07. 07:46:03

Hát ha többletbevételt hozott a kormánynak az,hogy az emberek nem fogyasztanak(nuku áfa),nem fizetnek közműveket(nuku áfa) és én sem tudom fizetni a járulékaimat,meg rajtam kívül még több ezer kiskereskedő sem,továbbá sorban zárnak be az üzletek(nuku adók)akkor megnyugodtam.
Örülök, hogy a felső 10 ezer, akik jól jártak a 16%-os adóval és kivitték a lóvéjukat Bécsbe meg külföldön költik el a pénzük legjavát,szóval örülök hogy így felpörgetik a gazdaságot hogy az ország csak és kizárólag jól járt az egykulcsossal.

dr.kakaósbögre 2012.04.07. 07:46:55

ne báncsátokmá őket.isten látja lelkem már ez is nagy eredmény ettől a blogtól.

akira2 2012.04.07. 08:03:13

Szerintem az apaotlet teljesen rendben van, miszerint a kurmany es az eu is hazudik, es ezt a sajat erdekeinek alarendelve teszi, de a fo problema nem itt van, hanem ennek okaiban.

Megprobalom elmagyarazni, milyen alapveto okokra gondolok:

Felmerult itt ugye, hogy melyek a folyo kiadasok es bevetelek, ill. Melyelyek azok az egyszeri tetelek, amely mind a kiadasi, mint a beveteli oldalt az adott evben erintik, de hosszabb tavon nem biztos, hogy lesz ugyanilyen bevetel, vagy, mint kiadas nem biztos, hogy ne erintene a jovot.

A szamvitel ketfele alapelvet ismer a kerdes megvilagitasa szemponjabol, megpedig a penzforgalmi es az eredmenyszemleletu megkozelitest.

A fo gond, es ez minden tovabbi mellebeszeles oka, hogy az allamok, onkormanyzatok - torveny szint - penzforgalmi szemleletu koltsegvetest keszitenek, mig a vallalatok eredmenyszemlelet szerint allitjak ossze a konyveiket.

De szerintem a vilagon senki sem tudna azt bebizonyitani, hogy amig a vallalkozasok szamara - egyebkent teljesen logikusan - az eredmenyszemleletu megkozelitessel kell kiszamolni az epp aktualis merleget, azaz idoben el kell hatarolni azokat a beveteleket, amelyeknek even tul is koltsegvetesi hatasa lehet (lasd hosszu tavu szerzodesek alapjan tipikusan ilyenek a nyugdijbiztositasok, es ugyancsak el kell hatarolni azokat a kiadasokat, amelyek hosszu tavon terulnek meg, ilyenek pedig a tipikusan a beruhazasok.

Ezek alapjan egyszeruen nonszensz, hogy pl. Egy autopalyaepites beruhazasi kiadasa, amely nyilvan hosszu tavon hoz hasznot a nemzetgazdasagnak, ezen keresztul adobevetelnovekedest az allamnak, es az sem tarthato, hogy az allam barmilyen - legalabb szamviteli, matematikai elvek alapjan szamolt kotelezettsegkent nem tunteti fol a jovobeni nyugdijak igeretet.

Na ebben a nyugdijkerdesben hazudik leginkabb mindket fel, a kurmany es az eu is.

Mert annak idejen epp az eu ragaszkodott ahhoz, hogy a mnyp-i rendszerbol fakado hiannyal szemben a kurmany ne tuntethesse fol azt a jovobeni kiadascsokkeneset, amely a penztartagok 75%-os allami nyugdijjogosultsagabol egyebkent logikus lenne, mig a kurmany erre egyszeri bevetelkent elkonyvelve a mnyp-i vagyon elkobzasabol szarmazo bevetelt, esze agaban sem volt ezzel szemben jovobeni kiadaskent foltuntetni az ismet 100%-osra emelkedett nyugdijjogosultsagot.

Vegyuk eszre, hogy pl. a nyugdijrendszerben, amennyiben valoban matematikai elvekkel kalkulalt modon tartunk nyilvan a jelen beveteleire igert jovobeni kiadasokat, akkor az egyenlegnek folyamatosan nullanak kellene lennie minden ev koltsegveteseben. Pesrze csak akkor, ha az allam a nyugdijrendszer fenntartasaval nem tor profitra, hanem valoban a szocialis ellatasi feladatait kivanja ezzel ellatni.

Meggyozodesem, hogy az alapveto bajok onnan eredeztethetok, hogy az allamok es az eu is elso sorban penzforgalmi szemleletben latjak a vilagot, nem pedig - a hosszu tavu fenntarthatosagot sokkal jobban bemutato - edmenyszemleletu egyenlegek alapjan, amely deklaraltan figyelembe veszi egy-egy beruhazas megterulesi idejet, es egy-egy hosszu tavu vallalasara pedig matematikai elvek alapjan kepzi meg a tartalekokat ugy, hogy az arra elore beszedett penzosszegeket nem tunteti fol egy az egyben az adott ev szamviteli bevetelenek.

auth.gabor · http://wiki.javaforum.hu/display/~auth.gabor 2012.04.07. 08:05:48

@fchris82: "Mert megint az egyszerű keserű kérdés: Sikeres volt gazdaságilag a 2011-es év vagy sem? Nem, nem volt az. Ha egy rakás befektetett munkával, "harcokkal" ugyanott tartunk, mint ha igazából nem is csináltak volna semmit, akkor tök felesleges volt az egész. Egyrészt. De még lehet sorolni, hogy miért nem. Pl mert 2012-re 27%-ra kellett emelni az ÁFA-t. És ez a szükséges lépés tökéletesen kifejezi azt, hogy mennyire szar volt a 2011-es és mennyire szar lesz a 2012-es év. Már csak az, hogy ez egyáltalán meg kellett, hogy szülessen."

Érdemes megnézni a tervezett és tényleges ÁFA bevételeket is:
2011 tervezett: 2488964
2011 tény: 2219451
2012 tervezett: 2722000

Szerintetek normális dolog az, hogy 22 százalékkal több ÁFA bevételt terveznek a tavalyi ténylegeshez képest, illetve csaknem 9,5 százalékkal többet a tavalyi tervhez képest?

asola 2012.04.07. 08:05:54

A poszt írója nagyon nagyvonalúan bánik az "egyszeri tétel" definíciójával, amikor "strukturális" problémákról és "strukturális" hiányról beszélünk.

Milyen alapon vonnánk le például a megyei önkormányzatok sok év alatt felgyűlt adósságainak 2011-es rendezését? Az adósságok felgyűlésének okát nem oldották meg, azaz a strukturális probléma továbbra is fennáll! Azért mert a kormány nem vállalja át minden évben őket hanem összevárja egy nagyba, attól még nem lesz kevésbé strukturális jellegű a probléma. Azaz igenis strukturális hiány, az amit az önkormányzatok folyamatosan felhalmoznak és, amit most a kormány egy összegben felvállalt. Következő évben már megint ott fogunk állni egy adag felhalmozott adóssággal.

Egy strukturális reform kapcsán a régi rendszer kivezetéséből származó, rövidebb vagy hosszabb ideig jelentkező költséget lehetne levonni a strukturális hiányból, hiszen a reform után már nem termelődik az a hiány, csak a korábbi rendszer által felhalmozódott kötelezettséget kell kifizetnie az államnak.

Ilyen lenne például ha mondjuk teljesen fizetős egészségügyre váltanánk, de a nyugdíjasokat erre már nem lehetne átállítani, ezért ezen emberek eü költségeit halálukig az állam fizetné. Mivel újabb kötelezettséget már a rendszer (a struktúra) nem termel, ezért a strukturális hiányt megszüntettük, de van egy nagy visszamaradó kötelezettség, amit hosszú évek alatt ki kell majd az államnak fizetnie.

rohadjmegARCgeci 2012.04.07. 08:08:46

@asola: Pedig pont a nyugdíjasok azok,akik még meg is tudnák fizetni._Senki más.

akira2 2012.04.07. 08:09:38

@asola:

Szerintem ugyanarrol a problemakorrol beszelunk... :)

vakapad 2012.04.07. 08:09:47

@akimellon:

A Gyurcsány kormány nem hamisított, mert az EU tudtával és az EU-val való folyamatos tárgyalások során akarta a PPP konstrukciókat kivenni a hiányszámításból, és azt az EU megfelelő bizottsága tárgyalta is volna, de csak a választások után. Na ekkor küldte Orbán és Járai Szapáryt Brüsszelbe egy kis feljelentés megtétele végett.

2012.04.07. 08:18:02

A MOL részvénycsomag nem része a 2011-es költségvetésnek.

Mária 2012.04.07. 08:18:04

Ha a matolcsyzmus működne, akkor nem csökkenne folyamatosan az állam bevétele az egyre magasabbra srófolt adók mellett is.

Ha a matolcsyzmus működne, akkor Fellegi nem járna pénzt tarhálni az IMF-hez meg az EU-hoz.

Ha a matolcsyzmus működne, akkor nem vonulnának ki a multik az országból a béka segge alatti munkabérek ellenére is.

Ha a matolcsyzmus működne, akkor nem beszélnének a kertévé legnézettebb műsorának reklámblokkjában arról, hogy Magyarországon a gyermekek FELE alultáplált.

Mária 2012.04.07. 08:21:35

@fchris82:

"Szerintem is Matolcsy a legjobb pénzügyminiszter a világon, soha jobbat (y) Számok, táblázatok? Minek? Ha máshoz nem is, abszolút értékek helyett mindig a "tervezethez képest"-re kell hivatkozni, és gyakorlatilag az állam folyamatosan pluszban lesz a következő 400 évben is."

Ott a pont.

Matolcsy egy idióta, aki a kádári pártállamban tanulta a maszatolást.

rohadjmegARCgeci 2012.04.07. 08:22:16

@Mária: Ebben az a legszomorúbb,hogy pont azok nem vonulnak ki az országból,akiknek igazán kellene és akik ha kivonulnának a fenébe,akkor talán még munkahelyek is lehetnének.A kínaiak.

Mária 2012.04.07. 08:24:26

@fchris82:

"Egyébként díjazom a hozzáállásod és táblázatot a blogodban :)"

Én is kedvelem azokat, akik inkább hisznek a saját maguk kreálta táblázatoknak, mint a két szemüknek.

Pobjeda elvtárs 2012.04.07. 08:24:48

Te jó isten :)

Akkor ugye kivehetjük a metró, és autópálya építést, bármilyen útépítést, a bebukott garanciákat, a végkielégítéseket, etc, etc. Hurrá cca. 30% többletben a magyar költségvetés :D :D

Mindig tudtam hogy a józan ész és a Fidesz fanatizmus egymást kizáró tételek, de ez a poszt, még a Plagi bácsit mosdató csodát is megelőzve viszi a vastagon aranyozott pálmát.

rohadjmegARCgeci 2012.04.07. 08:26:19

A fidesz már úgy is magára vállalt minden létező szart,a diktatórikusságtól kezdve az eu ellenességig.Az egész világgal összerúgta a port.Nem értem,miért nem basszák már ki ezt a sok redvás kínait a pecsába.Miért nem lehet ezeknek a számát valahogy lekorlátozni 1 és 10 közé?Ha nem lennének,akkor a nemlétező könnyűiparunk talán kimutatható lehetne.Én emlékszem még a sok kis varrodára és kötödére,ahol igen sok nőt foglalkoztattak és amit a kínaiak tettek tönkre.

2012.04.07. 08:28:46

Vagy pedig, ha a MOL részvénycsomagot a 2011-es költségvetés részeként el akarod számolni, mint egyszeri kiadást, akkor egyszeri bevételként szerepeltetni kell a lehívott IMF opciós pénzt, amiből fizettük.

Nem volt véletlen anno az a kommunikáció, hogy ez a tranzakció nem növeli az államadósságot.
Ahogy a poszt írója a kormány is úgy kommunikált, mintha menne ez a dolog forrás nélkül is! :)))

Mária 2012.04.07. 08:29:06

@Dr. Furia:

Ezt a trendet sajnos még Gyurcsány kezdte el. Az ő rögeszméje volt, hogy az országból a "tízmillió gyártósori munkás országát" csinálja.

Matolcsy a kormány támogatását élvezve ebből a szempontból ugyanezt csinálja, csak sokkal durvábban.

Ezek a tízmillió közmunkás országában gondolkoznak, akiket egy vékony gazdasági-politikai elit irányít és használ ki a saját jóléte biztosítására.

nu pagagyí 2012.04.07. 08:31:23

Csak szólnék, hogy a költségvetési többlet ellenére nőtt az államadósság mintegy 900 milliárd forinttal.

radix 2012.04.07. 08:32:18

most akkor a Droli lebukott mint ejtőernyős iskolaigazgató, és kellett egy új idióta szerzőnek?

2012.04.07. 08:32:31

Szóval, ha a MOL-t kivesszük az egyszeri kiadási oldalról, már pedig ki kell venni, máris 5% fölé ugrottunk!

Vagyis @ccactus teljesen hibás a kalkulációd!!!

Mária 2012.04.07. 08:33:26

@Dr. Furia:

"Nem értem,miért nem basszák már ki ezt a sok redvás kínait a pecsába."

Olvasd el Gömbös Gyula 95 pontos Nemzeti Munkatervét és látni fogod, melyik náció szerepét osztotta a Gömbös Gyula kottájából éneklő Orbán-kormány a kínaiakra.

(Kurucinfón van fent egyben a telejs program, de ne félj tőle, nem harap :)

Mária 2012.04.07. 08:34:46

@radix:

Nem egy új idióta szerző munkáját olvasod :)

Ccactus = Bogáncs

Mária 2012.04.07. 08:35:55

@nu pagagyí:

"Csak szólnék, hogy a költségvetési többlet ellenére nőtt az államadósság mintegy 900 milliárd forinttal."

Sajnos azt hiszem feleslegesen téped a szájadat :)

Van neked olyan táblázatod, mint a Bogáncsnak?

;-)

nu pagagyí 2012.04.07. 08:37:09

@Mária: Hülyeséget beszélsz, Gyurcsány nem bombázta szét az oktatást, nem nehezítette a kisvállalkozások helyzetét. Infrastruktúrális beruházások tömkelege folyt, hogy az elmaradott térségek is esélyt kapjanak. Nem tudom mire alapozod sommás megállapításodat.

dr kíváncsivagyok 2012.04.07. 08:38:07

"De hogy az EU-t mi vezérli, amikor figyelmen kívül hagyja az egyszeri kiadásokat a hiányszámításkor, azt nem tudom. "
Mi vezérli,.,..mi vezérli, hát ellenség nem ? Hiszen szabadságharcolunk és tüntetünk kormány-megrendelésre ellenük ?! Kíváncsi vagyok mikor üzen hadat nékik a vezér ?! Hajrá Magyarok !

nu pagagyí 2012.04.07. 08:39:41

@Mária: Mindenki csak találgat, ez a kormány minden releváns adatot 20 évre letitkosított.

Mária 2012.04.07. 08:41:56

@auth.gabor:

"Szerintetek normális dolog az, hogy 22 százalékkal több ÁFA bevételt terveznek a tavalyi ténylegeshez képest, illetve csaknem 9,5 százalékkal többet a tavalyi tervhez képest?"

Ilyeneket még csak kérdezni sem szabad!

Ugye nem azt akarod ezzel SUGALLNI, hogy a Matolcsy bácsi egy idióta?

Ennek az lesz a vége, hogy ahogy kinevezik Kövér elvtársat álamfőnek, egyből átírják a költségvetési törvényt is!

Beleírják majd, hogy a nemzegazdasági miniszter személye is SÉRTHETETLEN!

És akkor jaj lesz mindenkinek, aki kritizálni merészeli a Matolcsy György Huba bácsit!

Mária 2012.04.07. 08:42:45

@nu pagagyí:

"Mindenki csak találgat, ez a kormány minden releváns adatot 20 évre letitkosított."

Majd az új kormány feloldja a titkosítást.

nu pagagyí 2012.04.07. 08:43:52

@dr kíváncsivagyok: Talán az vezérli, hogy kíváncsi, vajon jövőre is ilyen príma lesz-e a helyzet, mint most a sikerek csúcspontján.

Mária 2012.04.07. 08:45:16

@nu pagagyí:

Bocsásd meg nekem, hogy a billentyűzetemre mertem venni Gyurcsány nevét a jelenlegi szarházi diktátorokkal összefüggésben :)

Tényleg nem lehet a kettő kártékonyságát egymáshoz mérni :)

Nem vicc.

is 2012.04.07. 08:45:38

hahahahaha:
- A MOL részvények a megvásárlásukkor bekerülnek a bevételi oldalra, annak a költségvetésre gyakorolt hatása (a vásárláskor) 0. És ahogy írták is, az IMF hitelből, az MNB pénzeszközeiből vették, tehát nem költségvetési tétel.
- A MÁV folyamatosan veszteséges, ezt az 50 milliárdot minden évben megtermeli
- Az MFB-t is (pár) évente legalább egyszer feltőkésítik, ez sem egyszeri kiadás
- A megyei önkormányzatoktól az állam az intézményrendszert is átvette, azaz a veszteségtermelést is. Ebből az összegből is lehet bőven lecsipegetni.
- És 2012-ben is lesznek ilyen "egyszeri" tételek, mert ilyenek minden évben vannak. Ha mások is lesznek ezek a tételek, a nagyságrendjük kb. megegyezhet a 2011-essel, akkor pedig már nem lehet őket abszolút egyszerinek tekinteni.

Örülök, hogy segíthettem, a poszt mehet a kukába.

rohadjmegARCgeci 2012.04.07. 08:47:30

@Mária: A hülye is tudja,hogy semmiféle költségvetési többlet nincs,csak papíron legfeljebb.Ugyan miből is lenne?Talán a bécsi bankokba menekített lóvékból?A rengeteg munkanélküliből?A sok megszünt vállalkozásból?Miből lenne már többlet?Tán pénzt nyomtattak sutyiban?Mert csak ez képzelhető el,más nem!

nu pagagyí 2012.04.07. 08:47:42

@Mária: Nem tudom a KT tag Simor és Kovács Árpád mit fog szólni a 2013-as költségvetéshez. Addigra el kell tökíteni Matolcsyt, mert nem hiszem, hogy hihető költségvetést tud fabrikálni béljóslással.

2012.04.07. 08:47:43

@vakapad: A középkorban a megye a nemesi szabadságjogok fellegvára volt, ma vidéki kádertemető, az olyan párttagok gyülekezete, akik semmilyen munkára nem alkalmasak, de azért szívesen megkínálják egy párszázezres fizetéssel őket. Az oktatási és egészségügyi intézmények fenntartása már az állam feladata, az EU-s pénzek fölött a Leader diszponál (még Fletóéknak köszönhetően, mert a Fidesz többségű megyék kezéből kivették) + a megyei jogú városok nem tagjai a megyei önkormányzatoknak. Tehát itt vagyunk egy csomó 15-35 ezres városból szalasztott pártkatonával, akiknek feladata nincs, csak fizetése. Szóval elég durva lenne, ha újratermelődne a megyei önkormányzatok adósságállománya.

dr kíváncsivagyok 2012.04.07. 08:48:25

@Mária: "Ezek a tízmillió közmunkás országában gondolkoznak, akiket egy vékony gazdasági-politikai elit irányít és használ ki a saját jóléte biztosítására. "

Minden lépésük erre utal , úgy oktatási ,mint gazdasági téren ( pl. államosítások minden szektorban ) . Annyit "pontosítanék" , hogy "csak" 9 milliósra tervezik a közmunkások (rabszolgák) rétegét , akit az erős 1 milliós elit irányít...

vakapad 2012.04.07. 08:49:17

T. Mária, két dolog:

1./ Mivel Magyarországnak se a világpiacon eladható terméke, se a technológia kiépítéséhez szükséges tőkéje nincs, a Gyurcsány kormány tőkebeáramlást segítő politikája nagyonis helyes volt. Most inkább elriasztás folyik.

2./ Az új kormány kormányfőjét is Orbán Viktornak fogják hívni, és a titkosítás nem lesz feloldva.

is 2012.04.07. 08:49:52

@Mária: "Az ő rögeszméje volt, hogy az országból a "tízmillió gyártósori munkás országát" csinálja."

Nana. Hadd mondjam el neked, hogy egy diplomás közgazdászt 200 ezer bruttóért keresnek; a Mercedes-Audi stb. egy jól kiképzett _szakmunkásnak_ akár ennek a dupláját is megadja. Ez volt Gyurcsány rögeszméje, mert ez a realitás, és ez a jólét, mint a számokból látszik. Diplomás túlképzés van, ez tény.

A _betanított_ közmunkás, az Orbán ötlete, mert ő akar a kínaiaknak munkaerőt előállítani. Nem kellene keverni a szezont a fazonnal.

nu pagagyí 2012.04.07. 08:50:17

@Mária: Meg van bocsátva. Én sem szeretném, ha GYF visszajönne, de útálom, hogy szertartásszerűen állandóan belekeverik olyanba, amihez semmi köze. Vele egy gond volt, nem volt elég támogatottsága és nem is várható, hogy valaha lesz.

dr kíváncsivagyok 2012.04.07. 08:51:00

@Dr. Furia: "Tán pénzt nyomtattak sutyiban?Mert csak ez képzelhető el,más nem! "

Nem (csak) pénzt,...Mária-kártya ?!

is 2012.04.07. 08:51:57

@nemorino: nem náluk termelődik újra, de folyamatosan termelődik valahol. ami az államhoz kerül, az ott termeli a veszteséget, ami az önkormányzatokhoz, az ott. attól, hoyg átvették, attól nem lett hirtelen nullszaldós, vagy nyereséges.

Truth-Love 2012.04.07. 08:52:13

@akira2: Szerintem a manyup pénzek elszámolásában az EU-nak van igaza. A kiadásokat az állam szempontjából nézve most kell elszámolni, mert most van a kiadás (befektetés a jövőbe) a "bevételeket" (a 25% kifizetést, amivel csökken az állam kiadása) meg akkor amikor az megvalósul. Ez olyan, mint egy hosszútávú befektetés, ami csak később hoz eredményt. Csak itt az eredményt nem tudták kivárni, mivel azonnal kellett a lóvé!

dr kíváncsivagyok 2012.04.07. 08:53:19

@is: "Diplomás túlképzés van, ez tény. "

...és amíg így van , addig leszünk a világ szellemi elitjében !

rohadjmegARCgeci 2012.04.07. 08:53:29

@dr kíváncsivagyok: @is: Pedig nem munkaerőt kéne előállítani a kínaiaknak,hanem csak ki kéne baszni innen az összes kínait és mindjárt lenne munka.Nyílnának a kis varrodák,kötödék és butikok stb.

2012.04.07. 08:55:23

@is: Nyilván. Csak azért írtam, hogy ez az adósságállomány valójában az oktatás és az egészségügy sara + egy kis megyei mutyizás is van benne. Feladat nélkül a megyék már nem fognak ilyen nagyságrendű hiányt termelni, hanem ahogyan írtad is, majd az állam teszi meg helyettük.

dr kíváncsivagyok 2012.04.07. 08:56:27

@nu pagagyí: "Vele egy gond volt, nem volt elég támogatottsága és nem is várható, hogy valaha lesz. "

Kíváncsi vagyok Orbán mögül mikor hátrál ki a zombik tömege...

akira2 2012.04.07. 08:58:44

@MikeBoy:

"Szóval, ha a MOL-t kivesszük az egyszeri kiadási oldalról, már pedig ki kell venni, máris 5% fölé ugrottunk!"

Szerintem Te erted, hogy mit irtam en fentebb arrol, hogy ha valamilyen kiadasnak vagy bevetelnek nem csupan az adott evre van hatasa, azt az eredmenyszemlelet alapjan az elhatarolasok elvei szerint kellene kimutatni az allamhaztartasi egyenlegekben, hiszen jol latod, a MOL is egy strategiai befektetese volt az allamnak (nem mondom, hogy feltetlenul jo uzletet csinalt volna), igy azt nem egyszeri kiadaskent kellene elszamolnia. Viszont a mnyp penzeket sem egyszeri bevetelkent kellett volna elszamolnia.

De ugy latom, hogy csupan egy-egy tetelre ugrotok ra, hogy az egyszeri tetel-e vagy sem, pedig eszre kellene venni, hogy az allam beveteleiben es kiadasaiban szamtalan ilyen jelentos tetel van meg, es mindegyiket figyelembe kellene venni, nem csak egy -egy kiragadott esetet.

dr kíváncsivagyok 2012.04.07. 08:58:55

@Dr. Furia: Ha a manyup pénzek egy részét, vagy a MOL 500 milliárdját (akár állami) munkahelyteremtésre használták volna (kedvezményes vállalkozói hitelek ÚJ ÜZEMEK létrehozására stb.) - akkor lenne jövőképem....

Semper Augustus 2012.04.07. 09:07:35

az Áfa visszatérítés miért egyszeri kiadás?

akira2 2012.04.07. 09:08:28

@Truth-Love:

En nem ragadnek le egy-egy tetel pontos elszamolasak vitajaban, sokal fontosabbnak tartanam, ha a meglevo altalanos elvek helyessegerol vagy helytelensegerol (penzforgalmi ill. eredmenyszemlelet) folytatnank epito jellegu vitat.

A manyup tagdijakat ugyan kiadaskent valoban el kellett szamolnunk, de modosito tetelkent meg kellett volna teremteni annak lehetoseget, hogy a jovobeni nyugdijkiadas-csokkenest is figyelembe vegye az egyenleg meghatarozasnal. mert akkor mar a szamok szintjen is latszodott volna minden evben a manyup jovobeni haszna, a jelenlegi kurmany nem hivatkozhatott volna arra, hogy ez csak vezsteseget jelenthet az allamnak, ezert meg kell szuntetni.

Es abban, hogy ezt a jovobeni elonyt szamszeruen nem lehett foltuntetni korrekcios tetelkent, az nyilvanvaloan az eu hibaja is.

Hertelendi 2012.04.07. 09:08:38

@dr kíváncsivagyok: Sajnos nem lehetett, mert kellett a haveroknak a pénz...:(((

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2012.04.07. 09:09:16

A helyzet az, hogy a NGM közlemények szakmaisága is igen gyatra. Ezért az NGM közleményeket már senki nem is veszi komolyan.

Felhívnám a figyelmet, hogy a Magyar Hírlap nem kimondottan ellenzéki lap, hanem többé-kevésbé Fidesz-közeli. Valahogy a Fidesz és Jobbik között.

A MÁV adósságátvállalás és a megyei önkormányzatok nem egyszeri tételek. Ezek folyamatosan újratermelik a hiányt.

Illetve a siker/kudarc kérdésében nem elég csak egy évi számokat nézni. Ami ebből nem látszik, hogy közben kivéreztetnek egyes nagyvállalatokat, amik hosszabb távon komoly kockázatot jelentenek.

nu pagagyí 2012.04.07. 09:12:32

Az a trend aggasztó igazán, ami megvalósulni látszik. A vagyont spekulánsok és saját lábukon soha meg nem álló udvari szállítók kezébe játszák át. Ehelyett a világpiacon is bizonyított cégeket(MOL,OTP) kellene erősíteni és az innovációt, az ország helyzetéből adódó potenciálisan kiaknázható ágazatokat (mezőgazdasági feldolgozóipar, logisztika, turisztika) kellene megsegíteni akár állami beruházásokkal is. A vállalkozók közti verseny nem iktatható ki, mert különben a leghülyébbek jutnak lehetőséghez.

A külföldieket sem kell elűzni, ha fejlett technológiát hoznak, viszont a képzést olyanná kell formálni, hogy az ott alkalmazott magyarok vezető szerepet (stratégiait is) is kaphassanak és ha megérik a helyzet, később saját vállalkozásban is tudják majd hasznosítani a tapasztalatokat.

akira2 2012.04.07. 09:13:55

@dr kíváncsivagyok:

"Szóval, ha a MOL-t kivesszük az egyszeri kiadási oldalról, már pedig ki kell venni, máris 5% fölé ugrottunk!"

A manyup kialakulasatol kezdve azt tartottam a legnagyobb hibajanak, hogy az allam visszacsatornazta sajat maganak azzal, hogy kotelezoen eloirta az allampapirba valo befektetest ahelyett, hogy azt mondta volna, hogy tessek egy specialis bankbetetben elhelyezni ennek jelentos reszet, amely a bankok kizarolag magancegeknek nyujtott hitelekbe fektethetnek, es kizarolag a sajat kockazatukra. Tehat a bankok garantaljak a kamatot a manyup-ok fele, es a bankok ezert nagyon erosen koncentralnak arra, hogy eletkepes vallakozasoknak adjanak hitelt.

Ehelyett az allam elszipkazta a piacrol a hosszu tavu maganmegkaritasok jelentos reszet, amely kiszaritotta a vallalati hitelezesi piacot, igy nem is alakulhatott ki egy egeszseges fejlodo kkv szektor.

Blogger Géza 2012.04.07. 09:16:54

@Semper Augustus: Mert az EU-nak 7 évig tartott rájönni, hogy szerinte EU-ellenes az, hogy a ki nem fizetett számlák áfáját nem fizeti ki az adóhatóság. Ezt tavaly átvezettük a jogrendszerbe, még egyszer nem kell.

Semper Augustus 2012.04.07. 09:19:31

@Blogger Géza: ja, ok, azt hittem, ez a normál éves áfa kifizetés. Köszi.

vakapad 2012.04.07. 09:19:52

@nu pagagyí:

Néhány hozzáfűzni való:
1./ Az EU a protekcionizmust tiltja (helyesen), azaz semelyik magánkézben lévő vállalatot sem lehet "erősíteni".
2./ Az innováció nem az állam dolga.
3./ A multik meg fogják találni a képzett magyar munkaerőt, ha van (van).

Hertelendi 2012.04.07. 09:24:11

Én úgy látom, hogy ti komoly szakmai szempontok alapján közelítitek meg a kérdést. Sajnos a probléma sokkal prózaibb:((( A fiú lenyúlnak mindent, amit csak lehet és ezentúl még utánanézni se lehet, mert mindent le fognak titkosítani.
Ez csak számukra sikertörténet, nekünk viszont szomorú nyomorúság:( Azt is el tudom képzelni, hogy a gyeplő már nem is Orbán kezében van, hanem valamelyik oligarcha diktál neki, ő meg tehetetlenül végrehajtja az utasításokat.

abaka 2012.04.07. 09:25:01

Nem olvastam vegig az eddigi kommenteket, ugyhogy jo esellyel mar valaki ramutatott, de az egyszeri kiadasokat nem veletlenul nem vette figyelembe az EU. A magyar koltsegveteseknek tipikus vonasa, hogy evrol evre jelentos egyszeri kiadasokkal rontjak le az egyenleget. Igy aztan ezek egyszeri mivoltat mar eleg nehez komolyan venni.

Pl a fenti listarol csak a MOL csomag az, ahol valoban lehet ervelni az egyszeriseg mellett, az MFB velemenyes, a tobbi pedig egyertelmuen strukturalis kiadas, mert ket regi magyar (es nem csak fideszes) taktika tipikus esetei.

Az elso (onkormanyzatok illetve MAV), hogy a kormany allamkozeli cegekbe, intezmenyekbe "exportalja" a kotlsegvetesi hianyt, ugy, hogy ezeket alulfinanszirozza. Ez evrol evre javitja a koltsegvetes merleget. Ezzel persze rakenyszeriti ezeket a cegeket, intezmenyeket, hogy egyre noveljek az adossagukat, ami hosszu tavon tarthatatlan. Mikor mar nem lehet tovabb huzni a dolgot, akkor a kormany "atvallalja" az adossagot, amit viszont egyszeri tetelnek tuntet fel.

A masodik, az AFA kerdes is ehhez hasonlo. Az anno befolyo AFA javitotta a merleget, pedig a kormany, mar akkor is tudta, hogy ezt majd egyszer vissza kell teriteni. Tehat ezzel lenyegeben kolcsont vett fel a fogyasztoktol. Akkor ez megsem volt egyszeri tetel, most viszont, amikor vissza kell fizetni, akkor mar az.

akira2 2012.04.07. 09:26:17

@Blogger Géza:

Na, csak kiderul, hogy az eu sem tevedhetetlen... :)

Egyebkent pedig leszogeznem, hogy nem vagyok eu-elenes, sot, a mi eletunkben legalabb akkora vivmanynak tartom, mint a rendszervaltast, de foleg gazdasagi kerdesekben szamos szarvashibat vet, amely miatt kinyilik a zsebemben a bicska.

Az eu ket dolog miatt fontos, az egyik a piaci hatarok leepitese, am masik pedig a szabad letelepedes, a szabad mozgas.

2012.04.07. 09:26:37

@akira2:

Szerintem Te is érthetnéd ezt:

!!!!A MOL nem része a 2011-es költségvetésnek!!!!

Nem egyszeri tétel vagy ilyen meg olyan évre hatással levő tétel, hanem semmilyen tétel.

Nincs rá forrás a 2011-es költségvetésben. Ha pedig nincs rá forrás, akkor lehetőleg ne szerepeltessük a kiadási oldalon sem.

Sajnos nagyon úgy fest, hogy nem érted ezt. Hogy segítsek?

Crescendo 2012.04.07. 09:27:58

@fchris82: "És ami az adófizetőnek "bevétel", az az államnak "kiadás", és fordítva." - na ez a mondat a problema, de tukrozi a rogvalosagot. Ezek szerint egyfajta szolgai viszonyban all az adofizeto az allammal. Ha a jo gazda (allam, adofogyasztok, stb.) kicsit tobbet hagy nala, azzal "adott" valamit.
Az ertekeloallitasi folyamatot, melyben az adofizeto letrehoz erteket, amit aztan elvesznek, meg a nagy kodben marad.
Milyen fajta "gazdalkodas" az, ami erteket nem allit elo, hanem elvonni, "szabalyozni", ami leginkabb privat monopoliumokat epit, stb.?
Hatalmas felreertes es tenyleg a szocializmus/fasizmus ideologiaja. :(

Blogger Géza 2012.04.07. 09:28:49

Valójában erősen szubjektív, hogy mit tekintünk "egyszeri" tételnek. Pl egészen nyilvánvaló, hogy a bevételi oldalon szereplő manyup sem egyszeri, ugyanis már 2012-ben is ismét sokan léptek át az 1. pillérbe. Ugyanúgy a különadók sem, hiszen pl. banki különadó Magyarországon a több éves múltra tekint vissza (még a Fidesz előtti időkre, ugye).

Ezért mindenki akkora "strukturális" hiányt mutat ki, amit csak akar, ezzel nem lenne szabad különösen foglalkozni. Olyan országokban lenne ildomos alkalmazni, ahol stabil adórendszer van, na most Magyarország az elmúlt 22 év alapján rohadtul nem ilyen. A tényleges adatok a mérvadóak, meg a jövőre vonatkozó konkrét költségvetések.

Sajnos a brüsszeli bürokratáknak egyfajta séma alapján működik az agyuk.

nu pagagyí 2012.04.07. 09:30:30

Hosszabb távon gondolom tervbe volt véve, csak nem tudtak lemondani az állandó költségvetési hiány MNYP-vel való finanszírozásától. Három-négy éve már lehetett részvény portfólióban a tőke egy része. Én kockázatmentesebbnek gondoltam volna, ha bérlakásokat építenek. Az ingatlan őrzi az értékét és elősegítette volna szabvány szolgáltatású és áru bérlakástömeggel, a jelenleg saját lakáshoz kötött munkaerő, nagyobb mobilitását.

Blogger Géza 2012.04.07. 09:32:41

@Hertelendi: A költségvetéssel kapcsolatban gyakorlatilag semmi nem titkos, sem maga a törvény, sem annak vitája, sem a zárszámadás, se semmi. Kapjál be valamit paranoia ellen.

2012.04.07. 09:32:43

@abaka:

"Pl a fenti listarol csak a MOL csomag az, ahol valoban lehet ervelni az egyszeriseg mellett"

Lehetne, de akkor sanjna a elmúlt/kimúlt 8 év számlájára kell terhelni! ;))

akira2 2012.04.07. 09:32:58

@abaka:

"Az elso (onkormanyzatok illetve MAV), hogy a kormany allamkozeli cegekbe, intezmenyekbe "exportalja" a kotlsegvetesi hianyt, ugy, hogy ezeket alulfinanszirozza. Ez evrol evre javitja a koltsegvetes merleget. Ezzel persze rakenyszeriti ezeket a cegeket, intezmenyeket, hogy egyre noveljek az adossagukat, ami hosszu tavon tarthatatlan. Mikor mar nem lehet tovabb huzni a dolgot, akkor a kormany "atvallalja" az adossagot, amit viszont egyszeri tetelnek tuntet fel."

Erre irtam le megoldaskent, hogy az allam merlegeben a penzforgalmi szemlelet helyett az eredmenyszemlelet ervenyesulne, igy minden bevetelnek es kiadasnak a jovo evekre vetitett hatasait is szepeltetni kellene, akkor evrol evre pontosabb kepet kapnak arol, hogyan is gazdalkodik az allam, fenntarthato, legalabb nullszaldos gazdalkodast folytat-e. A negativ merleg - de meg inkabb az arra valo tervezes - nem tarthato fenn egyetlen vallalatnal sem, miert gondoljuk, hogy az allam eseteben fenntarthato?

2012.04.07. 09:35:35

@akira2:

"igy minden bevetelnek es kiadasnak a jovo evekre vetitett hatasait is szepeltetni kellene, akkor evrol evre pontosabb kepet kapnak arol, hogyan is gazdalkodik az allam,"

Van ebben fantázia, de nem lenne jó másra, csak trükközésre.
Minden költségvetés "gyönyörű" lenne és tökéletes. :)

akira2 2012.04.07. 09:35:36

@nu pagagyí:

"Én kockázatmentesebbnek gondoltam volna, ha bérlakásokat építenek. Az ingatlan őrzi az értékét és elősegítette volna szabvány szolgáltatású és áru bérlakástömeggel, a jelenleg saját lakáshoz kötött munkaerő, nagyobb mobilitását."

En pedig azt tartottam volna kockazatmentesebbnek az allam es a tagok reszere, ha -ahogy fentebb is irtam - a piacra biztak volna, hogy epp berlakasokat, vagy autoipari beszallito uzemeket vagy magankorhazakat epitenek belole, a bankok kockazatara.

Hertelendi 2012.04.07. 09:36:09

@Blogger Géza: Már rég nem csak a költségvetésről van szó okostojás...

Blogger Géza 2012.04.07. 09:38:48

@Hertelendi: igen, a te elmeállapotod is bekerült sajnos a képbe, de valójában a poszt a költségvetésről szól. :)

akira2 2012.04.07. 09:41:42

@MikeBoy:

"Van ebben fantázia, de nem lenne jó másra, csak trükközésre.
Minden költségvetés "gyönyörű" lenne és tökéletes. :)"

Ersze, hiszen a szamvitel is csupan jatek a szamokkal, de a piaci viszonyok kozott eleg jo szabalyok vannak arra, hogy a cegek a leheto legkevesebb trukkozessel mutassak be szamaikat a share- es stakeholdereknek. Csak gondolj a cegvezetok szemelyes felelossegere. A szemelyes vagyonaval felel...

Ha ugyanilyen felelosseget lehetne az allam vezetoire is rahuzni, akkor azt a feladatot is hozzaertobbek vallalnak el.

Amig csupan politikai felelossege van ezeknek a populitikusoknak, es negy evig gyakorlatilag anyit lopnak, amennyit nem szengyellnek, addig nem lesz hosszu tavon fenntarthato allami merleg.

Mária 2012.04.07. 09:42:56

@vakapad:

"Az új kormány kormányfőjét is Orbán Viktornak fogják hívni, és a titkosítás nem lesz feloldva."

Ez azt jelenti, hogy Orbán 2012 őszén új kormányt alakít? nem csak átalakítja a jelenlegit, ahogy a négyéves ciklus félidejében szokták, hanem az egészet újragondolja?

Mert hogy 2014-ben nem fideszes kormányunk lesz, az tutibiztos :)

2012.04.07. 09:46:22

@akira2:

Nézd a görögök megszívatták az EU-t még így is, pedig ezek a költségvetések átláthatóbbak annál, amit ajánlasz.

A legszebbek a beruházások megtérülési számításai lennének.
Na most abból azért van néhány....

Hidd el, ez nem kivitelezhető.

akira2 2012.04.07. 09:46:33

@MikeBoy:

"
!!!!A MOL nem része a 2011-es költségvetésnek!!!!

Nem egyszeri tétel vagy ilyen meg olyan évre hatással levő tétel, hanem semmilyen tétel.

Nincs rá forrás a 2011-es költségvetésben. Ha pedig nincs rá forrás, akkor lehetőleg ne szerepeltessük a kiadási oldalon sem.

Sajnos nagyon úgy fest, hogy nem érted ezt. Hogy segítsek?"

Tenyleg nem ertem, hogy mire gondolsz... Arra netan, hogy ha az allamnak van valamilyen tenyleges kiadasa, azt nem kellene szerepeltetnie a koltsegveteseben? Mert az nem vitas, hogy a mol reszvenyekert kifizetett az oroszoknak kozel 2 milliarad dollart, azt viszont adofizetokent nem tudom elfogadni, hogy ez ne szerepeljen az allam merlegeben.

Mária 2012.04.07. 09:47:17

@nu pagagyí:

Gyurcsánnyal az volt a gond, hogy mint karakter, nem volt médiaképes, nem volt "eladható".

Amellett persze a kommunikációs stábja is szűzleányok habosruhás gyülekezete volt ahhoz képest, ameilyen agresszívan, határozottan és tudatosan kell kommunikálni ma ahhoz, hogy alapvető üzenetek az EREDETI formájukban, az eredeti szándék szerint, a tervezett hatást kiváltva jussanak el az emberekhez.

bogancs · http://nivo.blog.hu 2012.04.07. 09:51:47

@homér:

"felhívnám a szerző figyelmét, hogy a nemzeti múzeum építése is egyszeri kiadás volt. meg M6-os autópályából se kell még kettőt építeni. szóval nosza, azokat is lehet kiszedni a korábbi évek költségvetéséből."

Így van! Ha az adott év strukturális hiányára vagyunk kíváncsiak, akkor ki kell szedni. Mint ahogy az egyszeri bevételeket is, merthát az elmúltnyolcévben privatizáltak is rendesen (pl. Ferihegy 500 milliárdért).

De a lényeg, hogy a strukturális hiány mértékének kellene/kellett volna meghatároznia mindig is, hogy mennyi jut egyszeri, fejlesztő kiadásokra anélkül, hogy az eladósodás útjára lépnénk.

Hertelendi 2012.04.07. 09:52:13

@Blogger Géza: próbáld meg, hogy anyukád elmeállapotával foglalkozol...hidd el sikerülni fog:))
Zavar, hogy valaki nem a kis gyökeret szereti?
Te azért csak nyalogasd a seggét nyugodtan:))

nu pagagyí 2012.04.07. 09:54:37

@akira2: Nem rossz amit gondolsz, de félő, hogy a bankok nem nálunk fektették volna be a pénzt, mert máshol biztosabb megtérülést értek volna el. Így a magyar megtakarítások nem a magyar gazdaságot fejlesztették volna.

niklex 2012.04.07. 09:56:00

Siker vagy bukás volt-e a 2011-es költségvetés?

Alapvetően az olyan költségvetés,amelyet elfogadását követően igen gyorsan korrigálni kell, nem lehet siker.

Azt is látjuk,hogy a költségvetés milyensége csak leképeződése a gazdaságpolitika milyenségének.Sajnos a 8 évig ellenzékben levő FIDESZ vagy lusta volt kidolgozni A és B tervet, vagy szellemi kapacitása nem volt rá, de nyilváncaló, hogy "menjünk fel 7%-ra" elképzelésen kívül más nem volt a kamrában.Amikor kiderült,hogy az EU a csontvázbizottság ellenére sem vevő erre (hála Istennek, mert akkor már 18% lenne az állampapírok hozama),akkor kezdődött az ötletelés, ami egy káoszjellegű spirálba vitte az adópolitikai és költségvetési tervezést.
Ehhez még hozzájárult a sértődöttségből fakadó gazdasági szabadságharc negatív hatása, és máris ott álltunk az egykulcsos kétkulcsos,a hordónyi söralátét,az "eltőzsdézték" és más marhaságok közepén. Az egyetlen fellelhető konzekvens (nem feltétlenül elítélendő)vonal az, hogy nem közvetlenül próbálják a lakosságot terhelni (szidjanak mást,ne a kormányt) és néhány profitcentrum államosítása vagy állami megcsapolása.

akira2 2012.04.07. 09:57:43

@MikeBoy:

"A legszebbek a beruházások megtérülési számításai lennének.
Na most abból azért van néhány...."

Hat persze, az a legjobb, ha meg sem probalkozunk a behuhazasok megterulesenek elozetes szamitasaival, csupaerosen hiszunk benne, hogy ha az allam barmibe is beruhaz, az elonyos lesz a tarsadalom szamara, az arra folvett beruhazasi hitelt vissza is tudjuk majd fizetni.

Szerintem inkabb szerepeltessek azokat a tervszamokat bartan, egyreszt azert, hogy meg lehessen vitatni a beruhazas szuksegesseget es a nemzetgazdasag szamara elerheto haszon merteket, masreszt, ha utobb kiderrul, hogy hamisak voltak a szamok, akkor felelosseg lehet vonni azokat, akik kitalaltak ezeket a sohamegnemterulo beruhazasokat.

Szerinted egy magancegnel hogyan mukodik egy beruhazas tervezese? Nem szamoljak ki, hogy ez milyen varhato haszonnal jar? Ha utobb kiderul, hogy balfasz modon elszamoltak magukat, nem bukik rajta a tulajdonos es nem rugjak picsan az azt kiotlo menedzsert?

En pont ezt szeretnem, adofizetokent nem szeretnek bukni az allam sohamegnemterulo beruhazasain, es ha megis elofordul ilyen, akkor picsan szeretnem rugni azokat a balfaszokat, akik veszteseges beruhazasi donteseket hoztak...

Aztan majd leszokik az allam arrol, hogy beruhazzon,bmeg hitelt vegyen fol, inkabb rabizza a piacra, mer ezek a piac, a magangazdasagi szereplok dolga. Az allamnak meg a szabalyozas, a torvenyhozas. (persze itt csak a gazdasagi kerdesekrol van szo, nyilvan van meg a rakas allam feladat, szocialis feladat, vedelmi feladatok, igazsagszolgaltatas, stb, de nem ez itt most a tema.

Mária 2012.04.07. 09:59:04

@is:

"Diplomás túlképzés van, ez tény."

Nézd, ha folyamatosan dőlnek ve a magyar vállalkozások - ma NAPONTA 90 magyar cég dől be, minden egyes munkanapon - a megmaradók meg leépítésekre kényszerülnek, a cégeknél maradó diplomások meg csak nem akarnak megkusnyadni, hogy felszabaduljon a helyük, vagyis NULLA darab új diplomás-állás jön létre, akkor gyakorlatilag EGYETLEN darab diplomás képzése is túlképzésnek számít.

Érted? Ha a leépülés miatt évente -2 diplomásra van szükséged, akkor a +1 diplomás képzése is túlképzés.

Nem azon kellene elgondolkodni inkább, hogy mitől van a leépülés, és hogyan lehetne a folyamatot megfordítani?

Egyszerűbb azt mondani, hogy a leépülés folyamatát jelző statisztikákat majd jól meghamisítjuk, meg jól meg-szómágiázzuk?

A diplomásokkal meg úgyis csak a baj van, mert nyitottak, érdeklődők, nyelveket beszélnek, nem nyelnek le minden ostoba propagandát kritika nélkül, és ha csak a baj van velük, akkor jobb, ha inkább NEM is képezzük őket?

Nem gondolod, hogy az állítólagos "túlképzésről" szóló mantra nem más, mint a kormányzat ÖNVÉDELMI stratégiája a saját léte védelme érdekében?

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 10:00:34

@auth.gabor:

"Szerintetek normális dolog az, hogy 22 százalékkal több ÁFA bevételt terveznek a tavalyi ténylegeshez képest, illetve csaknem 9,5 százalékkal többet a tavalyi tervhez képest?"

A 2011-es tényt nem a 250 millliárdos ÁFA visszatérítés húzta le?

2012.04.07. 10:03:53

@akira2:

Kérdés:

Szerinted módosították a költségvetést a MOL csomag miatt (én nem emléxem rá)? Nyilván, ha 2011 év közben vettük meg a MOL-t, még nem szerepelt 2010 év végén az elfogadáskor.

Arra gondolok, hogy az a tábla ami ott fent van rossz. Mert egyszeri kiadásként szerepel a MOL 2011-ben.
De ennek a forrása egy olyan egyszeri bevétel volt, ami nem szerepel a 2011-es költségvetésben. Mégpedig a Bajnai IMF hitel opcionálisan lekérhető része.

Ennyi! @ccactus táblája egy számviteli "trükk" és rossz! A kiadási és a bevételi oldala nem egyezik, pontosan a MOL csomaggal több a kiadás, mint a bevétel.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 10:05:30

@MikeBoy:

"Vagy pedig, ha a MOL részvénycsomagot a 2011-es költségvetés részeként el akarod számolni, mint egyszeri kiadást, akkor egyszeri bevételként szerepeltetni kell a lehívott IMF opciós pénzt, amiből fizettük.

Nem volt véletlen anno az a kommunikáció, hogy ez a tranzakció nem növeli az államadósságot.
Ahogy a poszt írója a kormány is úgy kommunikált, mintha menne ez a dolog forrás nélkül is! :)))"

A MOL vétel része volt a költségvetésnek. És mint ilyen, növelte az államadósságot, vagy csökkentette a pénztartalékokat.

akira2 2012.04.07. 10:07:10

@nu pagagyí:

"Nem rossz amit gondolsz, de félő, hogy a bankok nem nálunk fektették volna be a pénzt, mert máshol biztosabb megtérülést értek volna el"

No, erre valo az allam, hogy ezt szabalyozza. A gazdasagpolitikanak azt kell meghataroznia pl., hogy ha a magyar tarsadalomban megtakaritasok keletkeznek, azt milyen mertekben szukseges becsatornaznia forraskent a magyar gazdasagba, es milyen mertekbenengedi meg a kulfoldre aramlast. A manyup penzek tipikusan olyanok, amelyeknem nem a kinai tozsden a helyuk, hanem itthon. Erre megvolt az elkepzelese a hornkurmanynak, csak az volt vele a baj, hogy azt gondoltak, az jo helyen lesz az allamnal, mert majd az allam olyan marha jol fogja hasznositani.

Hat persze, mint a szocialista gazdasagban. Ott is milyen jol befektettek a termelodott hasznot.

Hihetetlen, hogy meg mindig mennyire nem latjuk meg, hogy mit is jelent a szocialita gazdasagi modell... Minden, amit az allam sajat magan keresztul visszacsatornazva a gazadasagelenkitesre fordit, az maga a szocialista gazdasag. Az, hogy ezt az usa nem latja a sajat portajan, az meg hagyjan, hiszen ott sosem volt valodi szocialista gazdasag, de, hogy az eu es benne a volt szocialista orszagok (akar nematorszag) sem latjak, az szamomra rejtely.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 10:07:12

@MikeBoy:

"Szóval, ha a MOL-t kivesszük az egyszeri kiadási oldalról, már pedig ki kell venni, máris 5% fölé ugrottunk!

Vagyis @ccactus teljesen hibás a kalkulációd!!!"

Gondolod, hogy mostantól minden évben MOL-t fogunk venni?

2012.04.07. 10:07:31

@akira2:

Nem vagy a realitások talaján.
Jelen pillanatban még ezt az egyszeri tételes dolgot is el lehet adni sok választónak.
Pedig trivia és az is, hogy a 2011-es költségvetés egy sz.r!
Akkor a "jövőre vetített hatásokból" ugyan mi jönne ki?
Szép amit írsz, de nem reális sajnos!

nu pagagyí 2012.04.07. 10:08:00

@Mária: Zárjuk is le a GYF témát, akit szerintem a cuclisták és a nemzeti oldal közpénzlenyúlásban összecsiszolódott érdekcsoportjai járattak le. Nem realitás, hogy a közeljövőben ismét vele riogassák a kisgyerekeket. Az eredeti (nem a saját pártja által szétkúrt) reformterveiből viszont nem ártana ezt-azt felhasználni a jövőben.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 10:08:51

@nu pagagyí:

"Csak szólnék, hogy a költségvetési többlet ellenére nőtt az államadósság mintegy 900 milliárd forinttal."

Ha két év adatát hasonlítod egymással, korrigálnod kell az inflációval!

abaka 2012.04.07. 10:09:18

@bogancs: "Így van! Ha az adott év strukturális hiányára vagyunk kíváncsiak, akkor ki kell szedni."

Hat ez azert nem teljesen igy mukodik. Ezzel az erovel egyszeri tetel az evkozben elhunztak egeszsegbiztositasi koltsegei, nyugdija stb. meg kismillio masik dolog is.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 10:10:39

@Mária:

"Ilyeneket még csak kérdezni sem szabad!"

De szabad! Itt nálunk mindenképpen.

nu pagagyí 2012.04.07. 10:11:00

@MikeBoy: Igen, módosították a költségvetést.

2012.04.07. 10:12:22

@ccactus:

"Gondolod, hogy mostantól minden évben MOL-t fogunk venni? "

Olvasd el amiket írtam! Nincs meg a bevételi oldalon a költségvetésben MOL 2011-ben. A mérleged a táblázatodban nincs egyensúlyban. NEM JÓ!
Ha pedig ezt nem hiszed, mutasd meg, hogy hol van a MOL forrása a 2011-es költségvetésben!

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 10:12:50

@Mária:

" "Mindenki csak találgat, ez a kormány minden releváns adatot 20 évre letitkosított."

Majd az új kormány feloldja a titkosítást."

Titkosított költségvetés? Hmm!

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 10:13:30

@MikeBoy:

Írtam feljebb, hitelből vették.

2012.04.07. 10:13:40

@nu pagagyí:

Rendben! Akkor magukhoz vették azt a forrást, ami szintén egyszeri bevétel IMF!
Nekem mindegy hol hibázott @ccactus.

dr kíváncsivagyok 2012.04.07. 10:14:07

@Mária: "Mert hogy 2014-ben nem fideszes kormányunk lesz, az tutibiztos :) "

A Fkgp sorsára jutnak...és eltűnnek ( a mostani zombik egy része marad , más része beolvad a Jobbikba...)

Mária 2012.04.07. 10:14:56

@ccactus:

A kérdésed felvetése azt jelenti, hogy lemaradtál valamiről.

Nézz utána.

dr kíváncsivagyok 2012.04.07. 10:15:05

@ccactus: Nem -e vagyol kissé fideszgyík ?!

2012.04.07. 10:15:57

@ccactus:

"Írtam feljebb, hitelből vették. "
Olyanból, ami szintén egyszeri bevétel kellett volna legyen a tábládban!
Annak a hitelnek a forrása ugyanis NEM NÖVELTE AZ ÁLLAMADÓSSÁGOT!

Nos, hagy kérdezzek vissza!

"Gondolod, hogy mostantól minden évben MOL-t fogunk venni? "

Gondolod, hogy mostantól minden évben lesz 500 mrd olyan hitel, ami nem növeli az államadósságot?

eax_ 2012.04.07. 10:17:30

Kicsit optimista dolog a MÁV adósság átvállalását egyszeri tételként kezelni. ;)

Mária 2012.04.07. 10:17:37

@dr kíváncsivagyok:

Inkább az MDF sorsa lesz az övék is.

Az MDF is domináns kormánypárt volt 1990-94 között, egy súlytalan koalíciós partnerrel, aminek a szerepét a mai kormánykoalícióban a statisztikai értelemben véve nem is létező KDNP játssza.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 10:18:04

@Semper Augustus:

"az Áfa visszatérítés miért egyszeri kiadás?"

Született egy EU bírósági döntés, hogy a múltban visszatartott összeget most ki kell fizetni.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 10:19:04

@MikeBoy:

"Gondolod, hogy mostantól minden évben lesz 500 mrd olyan hitel, ami nem növeli az államadósságot?"

Olyan hitel nincs, ami nem növeli az államadósságot.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 10:21:05

@Lord_Valdez:

"A MÁV adósságátvállalás és a megyei önkormányzatok nem egyszeri tételek. Ezek folyamatosan újratermelik a hiányt."

Az az egyszeri, hogy több év felhalmozódását egy évben vállalják át.

2012.04.07. 10:22:06

@ccactus:

Hát ez-az, akkor miért mondta ezt a kormány?
Mert a bajnai kormány IMF hitelét költötték el, ami már benne volt az államadósságban, érted már?
De ilyenből bizony nincs több.

akira2 2012.04.07. 10:23:13

@MikeBoy:

"Nem vagy a realitások talaján.
Jelen pillanatban még ezt az egyszeri tételes dolgot is el lehet adni sok választónak.
Pedig trivia és az is, hogy a 2011-es költségvetés egy sz.r!
Akkor a "jövőre vetített hatásokból" ugyan mi jönne ki?
Szép amit írsz, de nem reális sajnos!"

Köszi a dicséretet, hogy szép amit írok. Még, jó, hogy olyan reális képet fest a szar költségvetés... ja, hogy ezt meg lehet etetni a választókkal? Ez volna a reális cél és az pedig nem reális, hogy valódi képet mutassunk meg a választóknak?

Suzerintem

2012.04.07. 10:23:41

A MOL forrását bizony az egyszeri bevételi oldalon szerepeltetned kellett volna!
Többek közt ezért számolsz rosszul, míg az EU sajnos jól.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 10:25:24

@MikeBoy:

"Szerinted módosították a költségvetést a MOL csomag miatt (én nem emléxem rá)?"

Hát persze, hogy módosították! Pontosan azzal az 500 milliárddal.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 10:26:42

@MikeBoy:

"Hát ez-az, akkor miért mondta ezt a kormány?
Mert a bajnai kormány IMF hitelét költötték el, ami már benne volt az államadósságban, érted már?
De ilyenből bizony nincs több."

Pontosan így történt. Viszont ha nem költik el MOL-ra azt a pénzt, akkor államadósságot lehetett volna visszafizetni belőle.

high up! 2012.04.07. 10:27:06

@Mária:

Tényleg nem vehetö egy lapra kúrtcsány és Orbán, mert kúrtcsány hatéves permanens hazudozás során 60%-ról 80%-ra kúrta fel az államadósságot, benne egy államcsöddel, amit ma is fizetsz. Orbán meg csupán ezt a 80%-ot nem tudja lejjebb vionni.
Ez azért különbség, ugye Maris?

2012.04.07. 10:27:40

@ccactus:

"Hát persze, hogy módosították! Pontosan azzal az 500 milliárddal. "

Vettem, viszont amikor a forrást megszerezték ehhez(ami hitel volt), nem nőtt az államadósság! OK?

2012.04.07. 10:29:30

@ccactus:

"Pontosan így történt. Viszont ha nem költik el MOL-ra azt a pénzt, akkor államadósságot lehetett volna visszafizetni belőle."

Tehát, ha nem csinálok semmit csökken az államadósság!
Legyen már ez is egyszeri tétel az isten szerelmére.. :))))
Mert egyébként nem gyakori!

high up! 2012.04.07. 10:29:57

@ccactus:

te meg mielött közgazdaságilag okoskodsz, iratkozz már be egy közgazdasági KÖZÉPISKOLÁBA, ahol 15 évesen megtanulod, hogy mi az ami költség, meg mi az ami nem költség. Eszköz vásárlása (MOL részvény) még akkor sem költség, ha azt hitelböl teszed.

BKrisz 2012.04.07. 10:30:12

Ezért nehéz kenyér ez a közgazdaságtan...
Meg sem merem említeni, hogy a tavaly már októberben meghirdetett kiadásstop, vagyis a 2012-re áttolt kiadások hatását is figyelembe kellene venni...

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 10:30:22

@MikeBoy:

A hitel növeli az államadósságot.

abaka 2012.04.07. 10:30:33

@akira2: Elmeletben maximalisan egyetertek, de gyakorlatban ez teljesen kivitelezhetetlen. Nem csak Magyarorszagon, a vilag nagy reszen nem mukodne. Egy eredmenyszemleletu koltsegvetesben az allam tulsagosan szabad kezet kap a jovobeni hatasok becslesere, es kizart, hogy ezzel pl a mindenkori magyar kormany ne eljen vissza, amikor csak tud.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 10:31:41

@high up!:

"te meg mielött közgazdaságilag okoskodsz, iratkozz már be egy közgazdasági KÖZÉPISKOLÁBA, ahol 15 évesen megtanulod, hogy mi az ami költség, meg mi az ami nem költség. "

Vedd figyelembe, hogy a költségvetés alapvetően pénzforgalmi szemléletű. Nem ugyanaz, mint a vállalati könyvelés.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 10:32:37

@MikeBoy:

"Tehát, ha nem csinálok semmit csökken az államadósság!
Legyen már ez is egyszeri tétel az isten szerelmére.. :))))
Mert egyébként nem gyakori!"

Miért beszélsz hülyeségeket? Mégha szmájlival is. Nem vicces.

BKrisz 2012.04.07. 10:33:05

@high up!:
Házi feladat: Számold ki, hogy mennyi lenne az a 80% most, ha nem lett volna betörlesztve a magánnyugdíjpénztári vagyon...

BKrisz 2012.04.07. 10:36:44

@ccactus:
Pontosan, a fent említett október-november-decemberi kiadásstop ezért lehetne szintúgy módosító tétel.
Az állam azzal tud költségvetést módosítgatni, hogy nem fizet a szállítóinak, amit meg is tett.

abaka 2012.04.07. 10:37:04

@ccactus: "Az az egyszeri, hogy több év felhalmozódását egy évben vállalják át. "

Ezt ugye gyonyoru magyar szoval off-balance sheet financingnak hivjak. Attol, hogy csak kb 3-5 evente jelenik meg, meg nem lesz egyszeri koltseg. Fentebb irtam, bar gondolom nincs alkalmad minden kommentet elolvasni:

Az elso (onkormanyzatok illetve MAV), hogy a kormany allamkozeli cegekbe, intezmenyekbe "exportalja" a kotlsegvetesi hianyt, ugy, hogy ezeket alulfinanszirozza. Ez evrol evre javitja a koltsegvetes merleget. Ezzel persze rakenyszeriti ezeket a cegeket, intezmenyeket, hogy egyre noveljek az adossagukat, ami hosszu tavon tarthatatlan. Mikor mar nem lehet tovabb huzni a dolgot, akkor a kormany "atvallalja" az adossagot, amit viszont egyszeri tetelnek tuntet fel.

A masodik, az AFA kerdes is ehhez hasonlo. Az anno befolyo AFA javitotta a merleget, pedig a kormany, mar akkor is tudta, hogy ezt majd egyszer vissza kell teriteni. Tehat ezzel lenyegeben kolcsont vett fel a fogyasztoktol. Akkor ez megsem volt egyszeri tetel, most viszont, amikor vissza kell fizetni, akkor mar az.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 10:42:56

@abaka:

Így van, mindenben egyetértek. Ugyanakkor ha egy év strukturális deficitjére vagy kíváncsi, akkor ezen deficites rendszerek egyéves hiányát kell figyelembe venni, nem pedig több év halmozódását az egyik évben, és semmit a másik évben.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 10:44:23

@BKrisz:

Ez majd a 2012-es költségvetést fogja befolyásolni. Különben pont ez a pénzforgalmi szemlélet átka. (Megjegyzem kis kreativitással eredményszemléletű rendszerben is lehet törvényes módon tologatni az eredményt egyik évről a másikra, vállalatok esetében.)

2012.04.07. 10:47:43

@ccactus:

"Miért beszélsz hülyeségeket? Mégha szmájlival is. Nem vicces. "

Hogy lásd végre, itt valami gyanús!

"Pontosan így történt. Viszont ha nem költik el MOL-ra azt a pénzt, akkor államadósságot lehetett volna visszafizetni belőle. "

Tehát SZERINTED, ha 2011-ben nem veszünk MOL-t (értsd nem csinálunk semmit) csökken az államadósság!
Most 2012-ben nem fogunk MOL-t venni de sajnos nem fog csökkenni az államadósság.
Ugye, milyen érdekes?

A Bajnai kormány amikor átadta a stafétát, adott 500 mrd extra forrást is (IMF hitel formájában), amiből MOL lett!
Tedd már oda ezt a pénzt az egyszeri bevételekhez végre! Rendben?

abaka 2012.04.07. 10:54:40

@ccactus: Hat ebben tevedsz. Hogy tovabb nyomassam a szep magyar nyelvu tematikat, te cash alapu konyvelesben gondolkodsz, az altalanosan elfogadott es megkovetelt pedig az accrual alapu. Tehat egy koltseget nem akkor kell feltuntetni a konyvekben, amikor azt keszpenzben kifizetik, hanem, amikor a koltseg keletkezik.

Ez persze cegeknel egyszerubb, mint orszagoknal, de a szemlelet ugyanaz. A te gondolatmenetedet kovetve meg lehetne csinalni azt, hogy egy orszag mindenfele cash flow manipulaciokat hasznalva tiz even keresztul minden evben 1%-os tobbletet jelenti, majd egyszer hirtelen 30%-os hianyt. Aztan ezt folytatja tartosan. Ennek az orszagnak egyertelmu strukturalis deficite van, te megis azt mondanad, hogy alapvetoen tobbletes a koltsegvetes, csak van par szar ev.

Egy kiadas attol strukturalis (es nem egyszeri), hogy az orszag jelenlegi szabalyok szerinti mukodesehez minden evben szukseges ez a kiadas. Az nem szamit, hogy konkretan, mikor bukkan fel a koltsegvetesben.

high up! 2012.04.07. 10:57:04

@ccactus:

Minek spannolod a témát, ha ennyire nem értesz hozzá? A költségvetés pénzforgalmi ÉS eredményszemléletü, ami viszont nemzetközi össszehasonlításban számít, az CSAK eredményszemléletü. Neked a tantusz nem esett még le, hogy az EU éppenhogy nem nemzeti pénzforgalmi szemléletü költségvetésekkel böszmélkedik, hanem a MINDENKIRE ÉRVÉNYES EREDMÉNYSZEMLÉLETÜVEL, egységes szabályok alapján.
Erröl van szó, nem a hasraütéses okoskodásokról.

akira2 2012.04.07. 10:58:07

@MikeBoy:

"Olvasd el amiket írtam! Nincs meg a bevételi oldalon a költségvetésben MOL 2011-ben. A mérleged a táblázatodban nincs egyensúlyban. NEM JÓ!
Ha pedig ezt nem hiszed, mutasd meg, hogy hol van a MOL forrása a 2011-es költségvetésben!"

Na látod, Te is hasonlóan érvelsz, mint én, azaz, hogy szeretnéd látni az egyes tranzakciók forrás és eszköz oldalom egyaránt, azaz hitel a forrás, eszköz a részvény. Innem már csak egy ugrás, hogy elfogadd, az éven túli hatással (eredménnyel) rendelkező tételek elhatárolása...

Az állami költségvetés azonban nem így működik, hanem az egyszeres (pénzforgalmi) szemlélet alapján, ezért vannak ezek a viták, mert nem egyértelmű, hogy milyen bevételeknek mi a forrása és milyen kiadások milyen eszközökben realizálódtak, és ezeknek vannak-e hosszú távú hatásai.

Hosszú távú hatásai egyébként leginkább szembetűnően a hiteleknek (kötvénykibocsájtásoknak) vannak, és nyilván nem lehet egyformán értékelni 100 mrd Ft áfa-bevételt, mint 100 mrd Ft 10 éves állampapírkibocsájtásból származó bevételt. Míg az előbbit nyugodtan szembe lehet állítani a folyó kiadásokkal, mint pl. a szociális vagy honvédelmi kiadásokkal, míg az utóbbi bevételt és kamatköltségeit kellene szembeállítani valamely beruházás várható eredményével. Mert ha az eredmény sem közvetlenül, sem közvetetten (gazdasági növekedésből származó adóbevétellel) nem haladja meg az annak alapjáu szolgáló adósságszolgálat költségeit, akkor inkább ne is vegyen föl és ne is ruházzon be az állam...

De ilyen gondolkodásmódra nem serkell az egyszeres könyvitelhez hasonlatos pénzforgalmi szemlélet, csak a kettős könyvvitel és az eredményszemlélet...

abaka 2012.04.07. 10:58:35

@MikeBoy: Ne haragudj, de te vagy teljesen hulye vagy, vagy pedig csak trollkodsz.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 10:58:42

@MikeBoy:

"Most 2012-ben nem fogunk MOL-t venni de sajnos nem fog csökkenni az államadósság."

Ahhoz, képest, mint ha 2012-ben is vennénk, bizony csökkenni fog. De nem értem, miért lovagolsz ezen ilyen körmönfont módon. Szerintem tök egyértelmű mindenkinek.

high up! 2012.04.07. 10:59:28

@BKrisz:

Neked meg házi feladat, hogy számold ki, hogy mennyivel kisebb lenne a költségvetési hiány, ha nem lennének benne a nyócév elkúrt költségvetési dolgai, meg hegyekben örökölt adósság generáló tételek.

akira2 2012.04.07. 10:59:55

@abaka:

"Elmeletben maximalisan egyetertek, de gyakorlatban ez teljesen kivitelezhetetlen. Nem csak Magyarorszagon, a vilag nagy reszen nem mukodne. Egy eredmenyszemleletu koltsegvetesben az allam tulsagosan szabad kezet kap a jovobeni hatasok becslesere, es kizart, hogy ezzel pl a mindenkori magyar kormany ne eljen vissza, amikor csak tud."

Ha egyáltalán nem kell a kurmányoknak becsulni (ill a kimutatásokban megjeleníteni a szamitások eredményét) az mennyivel jobb szerinted?

Hertelendi 2012.04.07. 11:01:03

@high up!: Sötét orbánfan vagy:(
Gyurcsány és az összes többi politikus lehet, hogy hazudozott , de orbánod ezt 22 éve teszi és csődbe viszi az országot

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 11:01:04

@abaka:

Tipikus példája vagy, hogy a lexikális tudásodat nem tudod átfordítani a való életre.

Vagy csak nagyon rosszul adod elő magad, nem tudom.

akira2 2012.04.07. 11:01:08

@ccactus:

"Vedd figyelembe, hogy a költségvetés alapvetően pénzforgalmi szemléletű. Nem ugyanaz, mint a vállalati könyvelés."

hát, épp ez a baj, talán ezt is át kellene gondolnod, és erről is irhatnál egy bejegyzést... :)

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 11:02:29

@high up!:

Az eredményszemléletű hiány és a strukturális hiány nem ugyanaz. Mi most ez utóbbi vizsgáljuk.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 11:03:16

@akira2:

Még egyszer! Most nem ez volt a téma, hanem a strukturális hiány megállapítása.

abaka 2012.04.07. 11:04:59

@ccactus: Ne haragudj, de erved van-e? Mert ha csak ilyen benyomasokrol beszelgetunk, akkor en meg azt gondolom rolad, hogy lexikalis (vagy gyakorlati) tudasodnak teljes hianya sem akadalyoz meg abban, hogy komoly szakmai kerdesekben allast foglalj.

@akira2: Hat a mostani kormanzokat elnezve sajna meg az is jobb... De persze ertem, hogy mit akarsz mondani.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 11:08:03

@abaka:

"Ne haragudj, de erved van-e?"

Csak egy példa: Ha a bíróság kártérítés fizetési kötelezettséget ítél meg az államnak az előző évek gyakorlata miatt, akkor az most fog jelentkezni még eredményszemléletben is, pedig valójában az elmúlt éveket kellene vele terhelni.

akira2 2012.04.07. 11:09:24

@abaka:

"Ez persze cegeknel egyszerubb, mint orszagoknal, de a szemlelet ugyanaz. A te gondolatmenetedet kovetve meg lehetne csinalni azt, hogy egy orszag mindenfele cash flow manipulaciokat hasznalva tiz even keresztul minden evben 1%-os tobbletet jelenti, majd egyszer hirtelen 30%-os hianyt. Aztan ezt folytatja tartosan. Ennek az orszagnak egyertelmu strukturalis deficite van, te megis azt mondanad, hogy alapvetoen tobbletes a koltsegvetes, csak van par szar ev."

Na, örülök, hogy egyetértünk legalább abban, hogy az eredményszemléletű kimutatás alkalmasabb lenne még az államok pénzügyi helyzetének bemutatására is, csupán abban van véleménykülönbség, hogy szerinted ez túl kreatívvá tehetné az állam mérlegének összeállítóit. Szerintem pedig az teszi igazán kreatívvá, hogy arra alkalmatlan módszerek szerint állítják össze a költségvetést.

Egyébként, ha az államnak valóban csak folyó bevételei lennének és folyó kiadásai, nem ruházna be, nem venne föl éven túli hiteleket, nem csinálna nyugdíjrendszert, stb., akkor akár még rendben is volna a pénzforgalmi szemlélet, de sajnos nem ez a helyzet.

akira2 2012.04.07. 11:10:54

@abaka:

"De persze ertem, hogy mit akarsz mondani."

Akkor kérlek, fogalmazd meg Te is, hogy szerinted én mit akarok mondani, mi az amit érteni vélsz. Köszi

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 11:11:44

@akira2:

Az a gond, hogy nagyon elmegyünk abba az irányba, hogy relativizáljuk az egész költségvetési hiányszám jelentését.

Arra simán lehet vállalkozni, hogy az egyértelműen egyszeri tételeket kiszűrjük a mindösszesenből, és megnézzük, hogy így mi jön ki.

Kb. ezt mutatná a táblázat. Szerintem térjünk vissza arra, hogy ezzel van-e problémád, lehetne-e még valamivel korrigálni.

vakapad 2012.04.07. 11:25:48

@high up!:

Azért roppant kíváncsi lennék az elkúrás meg az "adóssággenerálás" tételeire, mert így odavetve elég gyéren hangzik.

abaka 2012.04.07. 11:26:14

@akira2: "Na, örülök, hogy egyetértünk legalább abban, hogy az eredményszemléletű kimutatás alkalmasabb lenne még az államok pénzügyi helyzetének bemutatására is, csupán abban van véleménykülönbség, hogy szerinted ez túl kreatívvá tehetné az állam mérlegének összeállítóit."

Ez pontosan igy van. Ennek fenyeben kulonosen nem ertem ezt a kommentet:

"Akkor kérlek, fogalmazd meg Te is, hogy szerinted én mit akarok mondani, mi az amit érteni vélsz. Köszi "

@ccactus: Na ez azert szerintem igy sokkal konstruktivabb, koszi. Valo igaz, hogy az ilyen esetek (tehat, hogy az elozo kormany tevekenysegebol adodo kiadasok) megitelese lehet velemenyes. Bizonyos esetekben ezek valoban egyszeri kiadasok lennenek, de az AFA sztem nem (es az EU szerint sem).

1) Az akkori magyar kormany teljes mertekben tudataban volt annak, hogy ez a szabalyozas nem felel meg az akkori jogszabalyoknak es, hogy ezt a penzt egyszer majd vissza kell fizetni.

2) Jogszabalyba utkozo modszerekkel idolegesen tobbletbevetelt szerezni vagy koltseget csokkenteni teljesen bevett gyakorlat a vilag minden reszen. Meg csak nem is mi vagyunk a modszer igazi mesterei. Viszont mint irtam korabban, egy koltseg strukturalis volta nem fugg attol, hogy mikor illetve milyen gyakorisaggal keletkezik.

Abban viszont teljesen egyetertek veled, hogy igazsag szerint ez NEM a 2011-es ev strukturalis hianya, hanem az azt megelozoke. Akkor kellett volna az extra AFA beveteleket egyszeri bevetelnek feltuntetni. Az EU viszont nem egyes kormanyok koltsegveteset vizsgalja, hanem orszagoket.

akira2 2012.04.07. 11:30:38

@ccactus:

"Az eredményszemléletű hiány és a strukturális hiány nem ugyanaz. Mi most ez utóbbi vizsgáljuk."

Valóban nem uyganaz, de ez is megközelítés kérdése:

Ha van egy állami beruházás, mint pl. az M3-as építése, az uyge önmagában szemlélve egyedi beruházás, viszont ha azt nézzük, hogy az állam minden évben épít utakat, és egyéb beruházásokat is végez, akkor az egy rendszeres tevékenysége. Persze nem mindegy, mibe ruház be, lényeges köülönbségek vannak.

De a rendszeres beruházást épp úgy vehetjük struktúrális kiadásnak, mint az oktatási költségeket, így már ezek a kiadások is tekinthetőek a struktúrális hiány részének.

Az állami kiadások szerkezetében ugyanis jelentős rendszeres tétel a beruházás, amelynek nem ismerjük az egyenlegét.

Azoknak a kiadásoknak, amelyek az állam nem tudja megmondani a hasznát, annak a szokásos (adó)bevételekből kellene finanszíroznia, hosszú távú hitelekből csakis olyan beruházást volna szabad finanszírozni, amelynek számszerűsíthető haszna van.

A szociális kiadásoknak vagy a rendőrségnek nyilván nincs eredményszemléletű haszna, az egy társadalom valódi, struktúrális költsége. Forrása a gazdaság által megtermelt haszon, azaz adó. Hosszú távú hitelből nem szabadna folyó kiadásokat finanszírozni, egy volt MNB elnök szerint hitelből folyó kiadásokat finanszírozni bűn.

Beruházni viszont csakis megtérülést alátámasztó tervezéssel, és ezen számok kimutatásával szabad.

Valójában azért volna szükség az államnak az eredményszemléletű mérlegkimutatásra, mert nem csupán hagyományos értelemben vett folyó kiadásai vannak, hanem valójában hosszú távú hatást gyakorolva, gazdasági tevékenységet végez akkor, amikor beruház, amikor nyugdíjrendszert, amikor egészségügyi rendszert finanszíroz.

Szerintem jobb lenne, ha ezek a gazdasági tevékenységeit eredményszemléletű kimutatásban láthatnánk. Persze nyilván nem minden választó számára lenne érthető, de azokból a számokból könnyebb volna a választók felé is kommunikálni, nem úgy, mint most, ahol a reális gazdasági folyamatokat szinte lehetetlen felvázolni. Csak gondolj pl. a nyugdíjak ügyére, hogy az egyes szakértők véleményei is mennyire távol vannak egymástól...

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 11:36:06

@akira2:

Valahol ott van a határ a rendszeres és az egyszeri kiadások között, hogy ami fenntartó beruházás, például felújítás, az rendszeresnek tekinthető, ami viszont fejlesztő beruházás, például egy korábban nem létező autópályaszakasz megépítése, az egyszeri tétel.

És mint mondtam feljebb, a strukturális hiány mértéke határozza meg, hogy mennyi egyszeri fejlesztő jellegű kiadás fél bele egy év költségvetésébe, ha nem akarunk eladósodni.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.07. 11:37:01

@akira2:

"Beruházni viszont csakis megtérülést alátámasztó tervezéssel, és ezen számok kimutatásával szabad."

Kíváncsi lennék, hogy mely állami beruházások térültek meg? Az államadósság alakulása azt mutatja, hogy nem nagyon akarnak megtérülni..

akira2 2012.04.07. 11:40:54

@abaka:

"Ez pontosan igy van. Ennek fenyeben kulonosen nem ertem ezt a kommentet:

"Akkor kérlek, fogalmazd meg Te is, hogy szerinted én mit akarok mondani, mi az amit érteni vélsz. Köszi "

Mi a kérdésed?
Először én leírtam, hogy SZERINTEM miben értünk egyet, és kértem Tőled, hogy Te is írd meg, SZERINTED mi a helyzet.

Így a kérdésemre KÉSŐBB válaszoltál, hogy "pontosan így van". Értem.

De minek idézed be újra a válaszod után az előtte feltett kérdésemet?

akira2 2012.04.07. 11:51:02

@ccactus:

"Kíváncsi lennék, hogy mely állami beruházások térültek meg? Az államadósság alakulása azt mutatja, hogy nem nagyon akarnak megtérülni.."

Pontosan erről beszélek! Az államnak nem az a dolga, hogy beruházzon. Az a gazdaság dolga. Az államnak a szabályozás a dolga, azaz, szabályaival elő kell segítse, hogy a gazdasági szereplők beruházzanak. De nem pénzzel kell elősegíteni, mert pénz az van.

Csak a lakossági megtakarításokat az állam elszipkázza a magas állampapírkamatokkal... és ezáltal csődbe megy.

Ez egy ördögi kör, amelynek a következők az okai:

1. Az állam nem tudja, mik a feladatai.
2. Az állam tévedésből gazdasági tevékenységek egész sorát végzi
3. Mindezt nem meglévő forrásokból, hanem hitelből teszi
4. ráadásul a hitelére még a gazdasági szereplők számára is nehezen kitermelhető kamatot fizet,
5 a gazdasági szereplők pedig ahelyett, hogy részt vennének a termelésben, a magas kamat ígéretének bedőlve - állampapírt vásárolnak...

Csak nézd meg a bankrendszert, mennyi az állampapírállományuk...

És ezt szinte mindenki így csinálja, de mi, meg a görögök és páran az élen járunk. Mi azzal, hogy irtózatosan magasan tartjuk a forint kamatát 20 éve, hogy erős legyen, meg, hogy boldog boldogtalan finanszírozza az állam csillapíthatatlan éhségét...

vakapad 2012.04.07. 11:59:15

@akira2:

Néhány megjegyzés:

1./ Az állam nem minden évben épít utakat.
2./ Nálunk, a korábbi infrastrukturális állapotot tekintve elsőrendű szempont volt, hogy ha nem is tudjuk számszerűsíteni (azért a Mercedes itt van), de fejleszteni kell, hiába mondanak mást a guruk.
3./ A nyugdíjak esetében a kormány lényegesen leegyszerűsítette a helyzetet.

akira2 2012.04.07. 12:11:33

@vakapad:

Megjegyzéseidet javaslom kifejteni, mert így nem érthető kristélytisztán, hogy pontosan mire gondolsz. Egyszerűen fogalmazva lógnak a levegőben...

akira2 2012.04.07. 12:17:44

@ccactus:

"Valahol ott van a határ a rendszeres és az egyszeri kiadások között, hogy ami fenntartó beruházás, például felújítás, az rendszeresnek tekinthető, ami viszont fejlesztő beruházás, például egy korábban nem létező autópályaszakasz megépítése, az egyszeri tétel."

Ez már részletkérdés, a lényeg az, hogy ha a beruházásokat a kettős könyvvitel szerint szerepeltetjük a mérlegben, akkor nem lesznek torzító egyszeri tételek, akkor folyamatossá válnak az eredményszemléletű bevételek és kiadások, egyszerűbb meglátni, hogy egynsúlyban van-e pénzügyileg az állam.

A jelenlegi elvek mentén készített költségvetés egy lutri, nem lehet hosszú távon reálisan tervezni vele, az pedig eladósodási spirálhoz, csődhöz vezet.

fchris82 2012.04.07. 12:32:39

@Pipas: "Hajlamos vagy elfelejteni, hogy időközben változtak a körülmények, a világ."

Nem akartam belemenni abba, hogy a környező és hasonló gazdaságú országok éppen hogy jobb eredményeket produkáltak, mert ezt csak hallottam, de számadatokkal nem tudom alátámasztani. Mindenesetre ha most mégis ortodox gazdaságpolitikához nyúltak, továbbá tárgyalni akarnak az IMF-fel, amit el akartak kerülni, akkor kijelenthetjük, hogy futottak néhány erőltetett kört, majd ugyanott tartunk, ahonnan indultunk, csak kicsit fáradtabban, kicsit mélyebbről csinálják azt, amit 2 évvel ezelőtt kellett volna. Ezt nem nevezném eredmények.

abaka 2012.04.07. 12:39:05

@akira2: Ne haragudj, de te alapbol ilyen kotekedo vagy, vagy csak reg dugtal?

Ami nekem legalabbis ebbol lejott: te is leirtad tobb kommentben a velemenyedet, es en is. Nagyjabol egy velemenyen voltunk, csak en vitattam a megvalosithatosagot. De abban egyetertettunk, hogy mi lenne a kivanatos. Ez szerintem egy a magyar nyelvet jol beszelo, legalabb kozepes intelligenciaju ember szamara egyertelmu volt. Ezert is irtam, hogy bar nem ertek teljesen egyet, de ertem mire gondolsz. Sot a komentedbol kitunt, hogy TE magad is igy ertetted.

Erre te visszakerdeztel, hogy "megis mi az amit en erteni velek"???

Na ez az, amit nem igazan tudtam/tudok hova tenni. Vagy valami komoly frusztracioid van, vagy esetleg vitakulturabeli hianyossagaid vannak, de azert ertelmes, kulturalt ember ebben a helyzetben nem igy reagal. Ha frusztraciod vannak, abban nem tudok segiteni, ha pedig csak nem tudsz felnott modjara vitatkozni, akkor majd szolj, ha sikerult megtanulni, es visszaterhetunk a temara. Ezt az agressziv kismalac mentalitast meg inkabb tartogasd azoknak, akik emiatt nem rohognek ki.

auth.gabor · http://wiki.javaforum.hu/display/~auth.gabor 2012.04.07. 13:46:34

@ccactus: "A 2011-es tényt nem a 250 millliárdos ÁFA visszatérítés húzta le?"

Ezt most kérdezed vagy mondod?

auth.gabor · http://wiki.javaforum.hu/display/~auth.gabor 2012.04.07. 17:52:38

@ccactus: "kérdezem"

Jól értem-e: Írsz egy táblázatot arról, hogy se az EU, se a kormány nem tudja rendesen kiszámolni a tavalyi hiányt - bezzeg te, ám közben azt se tudod, hogy az ÁFA bevételek közé be volt-e tervezve a visszafizetendő vagy sem.

Magna cum laudeTigeri másztesz digrii 2012.04.07. 18:53:13

Van egy kis rosszindulat bennem,hogy a posztoló véletlenül az eredeti nick jén lépett be az első kommentjénél.:))
Bogancs Bogancs megint felcsatoltad a szopóálarcot?:))

Magna cum laudeTigeri másztesz digrii 2012.04.07. 18:55:57

Lehet,hogy a tavalyi úgy ahogy kijött de ezért szopni fogunk rendesen.:((
Na csá!

vakapad 2012.04.07. 19:06:55

@akira2:

„Ha van egy állami beruházás, mint pl. az M3-as építése, az uyge önmagában szemlélve egyedi beruházás, viszont ha azt nézzük, hogy az állam minden évben épít utakat, …”
1./ Az állam nem minden évben épít utakat.

„Azoknak a kiadásoknak, amelyek az állam nem tudja megmondani a hasznát, annak a szokásos (adó)bevételekből kellene finanszíroznia, hosszú távú hitelekből csakis olyan beruházást volna szabad finanszírozni, amelynek számszerűsíthető haszna van.”
2./ Nálunk, a korábbi infrastrukturális állapotot tekintve elsőrendű szempont volt, hogy ha nem is tudjuk számszerűsíteni (azért a Mercedes itt van), de fejleszteni kell, hiába mondanak mást a guruk.

„Csak gondolj pl. a nyugdíjak ügyére, hogy az egyes szakértők véleményei is mennyire távol vannak egymástól...”
3./ A nyugdíjak esetében a kormány lényegesen leegyszerűsítette a helyzetet.

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2012.04.07. 20:16:23

@ccactus:
Oké, hogy több év eredménye, de mind a MÁV, mind az önkormányzati szektor továbbra is deficitet termel. Lehet, hogy a következő évre kevesebb jut, de hiány akkor is lesz, amit időről időre felhalmozódik.
Ebből a problémakörből egyedül a Malév oldódott meg. Az már nem fog több hiányt felhalmozni...

fchris82 2012.04.08. 17:10:39

@high up!: "Tényleg nem vehetö egy lapra kúrtcsány és Orbán, mert kúrtcsány hatéves permanens hazudozás során 60%-ról 80%-ra kúrta fel az államadósságot, benne egy államcsöddel, amit ma is fizetsz. Orbán meg csupán ezt a 80%-ot nem tudja lejjebb vionni."

Az feltűnt, hogy az államadóságot olyan jóléti tételek okozták főként, mint:
- 13. havi nyugdíj
- 100 napos program (tanári és orvosi fizetések 50%-os emelése... )

Ez azért fontos, mert ehhez még a Fidesz is tapsikolt és helyből nyomta az igent, aminél még csak mentségük sem lehet, hogy "nem tudták, az ország csak hitelekből tudja ezt finanszírozni", hiszen éppen ők köszöntek le, tehát pontosan tudniuk kellett mi a helyzet, mi az ország teherbíró képessége.
Aztán jött az, hogy Gyurcsányék már nem mertek hozzányúlni ezekhez választások előtti két évben, ezután jött a "hazudtunk", és a "választások előtt nem hozzuk nyilvánosságra a költségvetési számokat" sztori. Az elkúrtuk után próbáltak kihátrálni, és vhogy rendbeszedni megszorításokkal a költségvetést, de addigra vagy az SZDSZ-en nem tudták átpréselni a dolgokat, vagy jött a Fidesz a népszavazósdival, esetleg alkotmánybírósággal. A 13. havi nyugdíjt sikerült megszűntetni még a Fidesz előtt - szerencsére és szerencséjükre -, ez a dolog már nem az ő kezükhöz tapad.

Ezek után jött az elbaszott ötletük, hogy "ugyan világválság kellős közepe van és kúrva nagy a hiány, de nem szoríthatunk meg, mert 8 évig azt pofáztuk, az rossz út, úgyhogy legyen egyszeri nagyarányú adócsökkentés". Ebből meg lett 27%-os ÁFA, és még néhány adónem, ami korábban gondolati szinten sem létezett, cserébe viszont a jól keresők kevesebbet, adóznak, a szegények most többet. Ja, meg a "jövő héten nyilvánosságra hozzuk a csontvázakat" nyilatkozat, amitől megzuhant a forint, és jéééééé, mondj nekem 1 csontvázat, légyszi-légyszi, mert már az a jövő hét régen elmúlt, mégse tudok egyről sem - olyat nem ér, ami korábban is ismert volt, mert az nem szekrényből kihulló csontváz, hanem demagóg hárítás.

2012.04.09. 13:10:08

@abaka:

"Ne haragudj, de te vagy teljesen hulye vagy, vagy pedig csak trollkodsz. "

Szívesen veszem az indoklásodat.....

2012.04.09. 13:13:47

@ccactus:

"Ahhoz, képest, mint ha 2012-ben is vennénk, bizony csökkenni fog. De nem értem, miért lovagolsz ezen ilyen körmönfont módon. Szerintem tök egyértelmű mindenkinek. "

Mi az ami mindenkinek egyértelmű???

"Ha erősen akarnék fogalmazni, azt is mondhatnám, hogy mind a kormány, mind az EU hazudik. Mert az igazság - ahogy általában lenni szokott - valahol a kettő között van félúton. "

NEM! Ha erősen akarnál fogalmazni, akkor biztos, hogy sem az EU-ank, sem a kormánynak nem egyértelmű az, ami szerinted egyértelmű! Hiszen a Te számításodat az övék, nem támasztja alá!

2012.04.09. 13:38:38

@ccactus:

Egyszerűen ott tévedsz (és nem értem, miért nem próbálod ezt cáfolni), hogy amennyiben a MOL egyszeri kiadás, akkor annak a forrása, egyszeri bevétel!

Tudod számomra furcsa, hogy erre semmit nem reagáltál:

"A Bajnai kormány amikor átadta a stafétát, adott 500 mrd extra forrást is (IMF hitel formájában), amiből MOL lett!"

Ez pedig azért fontos, mert a MOL tranzakcióhoz használt hitel a Bajnai kormány ideje alatt épült be az államadósságba! Ami pedig azért fontos, mert Te a táblázatodban a 2011-es költségvetés mérlegét GDP arányosan adósság szempontból vizsgálod!

TEHÁT: Ha olyan forrás van ebben a 2011-es mérlegben, ami hitel , de mégsem növelte az államadósságot 2011-ben, akkor azt kötelező jelleggel az egyszeri bevételi oldalon szerepeltetned kellett volna.

Nem véletlen és remélem te is emlékszel rá, hogy a kormány kommunikációja az volt, hogy ez a tranzakció nem növeli az államadósságot. Kérlek próbáld már meg levonni a következtetést arra vonatkozóan, hogy ez mit jelent?

Zabalint (törölt) · http://sznobizmus.blog.hu 2012.04.09. 22:05:11

@ccactus:
"ami viszont fejlesztő beruházás, például egy korábban nem létező autópályaszakasz megépítése, az egyszeri tétel."

Én ezzel nem értek egyet. Szerintem egyszeri tételnek csakis az olyat lehet tekinteni, amely az állam működését változtatja meg egy alkalommal, majd utána az huzamosabb ideig úgy marad.

A fejlesztések, mint az autópálya építés ugyanis folyamatosak, legalábbis olyannak kellene lenniük. Még fele sem épült meg az autóutaknak, autópályáknak, amelyeknek kellene középtávon (pár példa: M86, M85, M9 és leágazásai), de mire ezek készen lesznek, már lesz újabb "egyszeri beruházás" infrastruktúra fejlesztés terén. Ugyanúgy ahogy máig felépült az ország aszfaltozott úthálózata. Még egy híd vagy egy hosszabb alagút sem olyan, amihez hasonló költségű beruházások ne lennének a jövőben.

lajafix 2012.04.10. 17:00:42

"Az viszont végképp elkeserítő, hogy Magyarország egyik mérvadó gazdasági lapja, a HVG milyen felületesen kezeli az ügyet. "

elkeserítő, hogy magyarországon olyan alacsony szintű a közgaz gondolkodás, hogy a hvg-t mérvadó gazdasági lapnak hiszik sokan...

lajafix 2012.04.10. 17:12:04

ccactus szvsz nagyon rosszul ülsz a lovon: az egyszeri kiadásokat milyen alapon véled egyszerinek?

A máv adósság, az mfb tőkeemelés és megyei önkormik adósságátvállalása mitől egyszeri? Mert ezt mondjuk ? Holott ezek az adósságok újratermelődnek...

Megjegyzem, az utolsó bekezdésed EU fikázása sem áll meg. Azt írod hogy az EU 6% körüli hiányt lát. Ez nem azt jelenti hogy az EU 6% hiányt állapított meg(azt az eu bürokraták jóval később fogják kinyilatkoztatni), mindössze annyit, hoyg az EU szerint a magyar adat kamu. És ez a szörnyű, hogy a hitelessége a mostani kormánynak is a Gyurcsány&Veress kettősét idézi...

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.10. 18:46:12

@auth.gabor:

"Jól értem-e: Írsz egy táblázatot arról, hogy se az EU, se a kormány nem tudja rendesen kiszámolni a tavalyi hiányt - bezzeg te, ám közben azt se tudod, hogy az ÁFA bevételek közé be volt-e tervezve a visszafizetendő vagy sem."

Na ácsika! Te ezt bírtad írni feljebb:

"Érdemes megnézni a tervezett és tényleges ÁFA bevételeket is:
2011 tervezett: 2488964
2011 tény: 2219451
2012 tervezett: 2722000

Szerintetek normális dolog az, hogy 22 százalékkal több ÁFA bevételt terveznek a tavalyi ténylegeshez képest, illetve csaknem 9,5 százalékkal többet a tavalyi tervhez képest?"

Szóval én tudom, hogy mi a helyzet, a kérdés az, hogy te tudod-e? Attól függően vagy tudatos csúsztató, vagy tudatlan vagdalkozó. Egyik sem túl jó dolog rád, illetve a további megítélésedre nézve itt a Nívó blogon. :(

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.10. 18:47:49

@lajafix:

"elkeserítő, hogy magyarországon olyan alacsony szintű a közgaz gondolkodás, hogy a hvg-t mérvadó gazdasági lapnak hiszik sokan..."

Legyünk naívak! Annak kellene lennie. Jó tíz évig rendszeres olvasója voltam, főleg a "világ" rész tetszett.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.10. 18:49:12

@lajafix:

"A máv adósság, az mfb tőkeemelés és megyei önkormik adósságátvállalása mitől egyszeri? Mert ezt mondjuk ? Holott ezek az adósságok újratermelődnek..."

Hát attól, vazz, hogy egy évben számolták el több év hátralékát. Tehát ha a 2011-es év strukturális deficitjére vagyunk kíváncsiak, ezekből csak az egy évre jutó részt kell nézni. Így rendben vagyunk?

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.10. 18:58:00

@Zabalint:

"Én ezzel nem értek egyet. Szerintem egyszeri tételnek csakis az olyat lehet tekinteni, amely az állam működését változtatja meg egy alkalommal, majd utána az huzamosabb ideig úgy marad.

A fejlesztések, mint az autópálya építés ugyanis folyamatosak, legalábbis olyannak kellene lenniük."

A fejlesztések elvileg megtérülnek. Ergó maximum a bevételi oldalon lehet szerepeltetni őket. :)

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.10. 19:00:13

@MikeBoy:

A MOL vétel egyszeri kiadás volt. Ha meg majd a következő kormány privatizálja, az egyszeri bevétel lesz.

auth.gabor · http://wiki.javaforum.hu/display/~auth.gabor 2012.04.10. 22:21:13

@ccactus: Vadász-vadász... :)

"Szóval én tudom, hogy mi a helyzet, a kérdés az, hogy te tudod-e?"

Ha tudod, akkor miért kérdezed? Csak nem tudatosan csúsztatnál vagy esetleg vagdalkoznál? :)

Én tudom mi a helyzet: tudták már a kormányváltáskor, hogy az ÁFA per bukott dolog, még sem tervezték bele a költségvetésbe, ahogy a törvényt se igazították az Uniós szabályokhoz.

Ezért volt az ÁFA bevétel túltervezett, az általam említett már egy év közben korrigált ÁFA bevételi terv (70 milliárdot vágtak belőle, de már akkor látszott, hogy legalább ennyit még vágni kellene), de ez a korrigált terv sem jött össze.

Idén továbbra is túl van tervezve az ÁFA bevétel, erős tippem van arra, hogy év közben ismét újratervezik, mert irreális erre az évre a 10 százalékot közelítő ÁFA bevétel növekedés. Sikernek eladni a decemberre előrehozott vásárlásokat, amelyek januárban és/vagy áprilisban jelentkeznek ÁFA bevételként eléggé erős csúsztatás az NGM részéről.

"Attól függően vagy tudatos csúsztató, vagy tudatlan vagdalkozó. Egyik sem túl jó dolog rád, illetve a további megítélésedre nézve itt a Nívó blogon. :( "

Először nézz tükörbe: a megítélésed a Nívó blogon eléggé alacsony, a hitelességedet már rég eljátszottad, mint a jelenlegi kormány is tette ezt.

Tudsz mondani egyetlen számot, amit megközelítőleg eltalált az NGM? Ugyanez igaz Rád is (meg persze a blogra is)... :(

2012.04.10. 22:38:41

@ccactus:

"A MOL vétel egyszeri kiadás volt. Ha meg majd a következő kormány privatizálja, az egyszeri bevétel lesz. "

Hihetetlen terelés!
A MOL csomag FORRÁSA EGYSZERI BEVÉTEL.
Képes vagy ezt megérteni vagy megcáfolni?

Kérdés: A MOL-ra költött pénz, ami hitel volt növelte-e az államadósságot 2011-ben vagy sem? Válaszolj!

Még egyszer: A tranzakció forrásának (a Bajnai féle IMF hitelnek) egyszeri bevételként kellene szerepelnie e táblázatodban!
Ezzel törődj és vagy fogadd el vagy cáfold!!

lajafix 2012.04.11. 10:21:17

ccactus: btw a tavalyi ktv egyenlege bár fontos, de sokkal jobban jellemzi a tavalyi évet az állampapírok kamatának változása, növekedése. S ne legyünk naívak, nem vagyunk sem miniszterelnökök, sem pénzügyminiszterek...

Hiteles gazd sajtónak a portfolio, a vg.hu meg az mnb jelentésein kívűl mást magyarországon nem tudok megnevezni.
Aki tud még, az szóljon, ne tartsa magában.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.11. 22:12:54

@lajafix:

Én még a Menedzsment Fórumban (mfor.hu) sem csalódtam.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.11. 22:13:25

@MikeBoy:

"Hihetetlen terelés!"

Terelés??

Azt sem tudom, hová szeretnél kilyukadni?

2012.04.11. 22:33:06

@ccactus:

Válaszolj a kérdésre, ott van!
És itt van:
"Kérdés: A MOL-ra költött pénz, ami hitel volt növelte-e az államadósságot 2011-ben vagy sem? Válaszolj!"

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.11. 23:17:51

@MikeBoy:

Nem, mert már korábban felvettük a hitelt.

Ugyanakkor ha nem veszünk MOL-t, akkor abból a pénzből visszafizethettünk volna az államadósságból, így összességében a MOL-vétel miatt magasabb az államadósságunk, mintha nem vettük volna meg.

Jó így?

2012.04.11. 23:32:28

@ccactus:

Természetesen nem jó!
Ugyanis te az általad számolt hiányt csökkentetted a MOL egyszeri tétellel a számításodban! Ez legyen az egyszerűség kedvéért GDP arányosan 1.5%.

Ceteris paribus, tehát minden mást azonosnak feltételezve legyen a hiány megint egyszerűsítve 3% a költségvetésben egy szép nyári napon!

És most bejelented, hogy MOL-t veszel!
Nem csoportosítasz át pénzt rá. Tehát, hitelt kell felvenned! ÁKK kibocsájtja kötvényt és felvetted a pénzt rá.

És lám: az év végén a hiány 4.5% lesz.
De most te megteheted, hogy azt mondod a MOL egyszeri kiadás volt a 4.5%-ot csökkentsük vissza 3%-ra.
Ez így ok.

Csakhogy nem ez történt! Olyan hitelből fizettél, ami ezt a 3%-ot SOHA NEM EMELTE 2011-ben 4.5%-ra, az bizony maradt 3%. De Te most is azt mondod, hogy azért vonjuk le csak azt a 1.5%-ot így is!
És ez hibás!

Egyszerűen hihetetlen, hogy nem látod a különbséget!!!!
Ha még mindig nem tiszta, akkor olvasd
el a következőt is...

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.11. 23:36:04

@MikeBoy:

"Egyszerűen hihetetlen, hogy nem látod a különbséget!!!!"

Bármilyen hihetetlen, ez van.

2012.04.11. 23:39:29

@ccactus:

"Ugyanakkor ha nem veszünk MOL-t, akkor abból a pénzből visszafizethettünk volna az államadósságból, így összességében a MOL-vétel miatt magasabb az államadósságunk, mintha nem vettük volna meg."

Nézzük a két esetet!

GDP hiány egyszerűség kedvéért 80%!

1.
2011!

Vegyünk MOL-t bajnai pénzből. De még sem, inkább csökkentsük a hiányt. Mennyi lesz a hiány év végén?
78.5%

2.

Képzelt eset 2012

Vegyünk MOL-t. Nincs bajnai pénz. Jön ÁKK felveszi hitelt a 1.5%-ot. De még sem, inkább adjuk vissza és csökkentsük a hiányt!
Mennyi lesz a hiány év végén?
80%

Kicsit más a helyzet ugye?

Ha még mindig nem hiszed! Köv....

2012.04.11. 23:44:53

@MikeBoy:

2011-et írunk!

Jééé, ott van 1.5%-nyi pénz az MNB számláján! Mit csináljunk vele?
Csökkentsük az adósságot! OK!

Év végén adósság: 80% helyett 78.5%-ra csökken e miatt!

KÉRDÉS ÉS VÁLASZOLJ!

Ez a pénz, amiből az államadósság így csökkent 2011-ben az egyszeri bevétel szerinted vagy sem?

2012.04.11. 23:47:31

@ccactus:

Minek blogolsz, ha egy ilyen trivialitást nem értesz?
Hogyan mered hazugsággal vádolni az EU-t, a kormányt, ha egy ilyen egyszerű pénzügyi manővert nem értesz?

akira2 2012.04.12. 09:42:46

Továbbra is úgy látom, hogy nem látjátok a fától az erdőt akkor, ha azon vitáztok csupán, mi az egyszeri tétel és mi a folyamatos a költségvetésben, ahelyett, hogy a költségvetés mérlegének alapelveinek hiányosságait értenétek meg. Egyszerűen nem lehet az állam pénzügyi helyzetét, hosszú távú (nyugdíj)ígéreteit a pénzforgalmi szemlélet szerint bemutatni, ez csupán arra jó, hogy évtizedekig is elvitatkozhatnak a politikusok itthon és az eu-ban, hogy mennyi is az annyi, hogyan is állunk.

A pénzforgalmi szemléletű mérleg egy faék-egyszerűségű szolgáltatónál lehet elfogadható, ahol szinte nincs beruházás, nincs egyszeri jelentősebb kiadás, ill. a bevételek is első sorban az idő múlásával arányosan keletkeznek. Az állam és a vállakozások többsége nem ilyen, ott igenis vannak hosszan megtérülő beruházások, és hosszú távú szerződéses ígéretek, amelyeknek MINDEN esetben ki kellene mutatni a hosszú távú megtérüléseit és a hosszú távú kötelezettségek fedezetét.

Az ilyen kimutatásokra viszont kizárólag a kettős könyvvitel alkalmas, az egyszeres (pénzforgalmi szemlélet) nem.

A pénzforgalmi szemlélet az állam pénzügyeinek bemutatására csupán a zavarosban halászást és nem a tisztánlátást segíti elő:

www.portfolio.hu/gazdasag/trukkok_szazai_nincs_egyedul_magyarorszag.165609.html?utm_source=index_main&utm_medium=portfolio_box&utm_campaign=portfoliobox

"Az adósságválság közepette mindennél fontosabb célkitűzéssé vált a kormányok számára a költségvetési hiány és államadósság csökkentése. Az országok pedig az ilyen kiélezett időszakokban előszeretettel nyúlnak a költségvetési trükkökhöz, kreatív megoldásokhoz, és javítják a büdzsé egyenlegét látszólag, a későbbi évek kedvezőtlen hatásait viszont nem veszik figyelembe. Vagyis fiskális illúzióba ringatják magukat. Ezeknek a fiskális trükköknek és cseleknek a tárházát mutatja be az IMF nemrégiben megjelent tanulmánya, amely Magyarország számára is nagyon aktuális üzeneteket hordoz."

akira2 2012.04.12. 09:45:30

@akira2:

"A szerző kitér a pénzforgalmi és az eredményszemléletű költségvetési elszámolás közötti különbségekre is. A pénzforgalmi szemléletben az adott év költségvetési hiányát csökkenti bizonyos kiadások elhalasztása, viszont a következő években ezek a kiadások jelentkezni fognak, így az egyenleg is romolhat. Eközben eredményszemléletben a költségeket akkor számolják el, amikor azok ténylegesen felmerülnek, nem pedig, amikor a pénz kifolyik a kasszából, ezért ebben az esetben nagyobb szakértelemre van szükség a költségvetési trükkök elkövetéséhez, de még így sem lehetetlen - vélekedik a szerző."

akira2 2012.04.12. 09:54:22

@akira2: "Eközben eredményszemléletben a költségeket akkor számolják el, amikor azok ténylegesen felmerülnek, nem pedig, amikor a pénz kifolyik a kasszából..."

én inkább úgy fogalmaznék, hogy az eredményszemléletű megközelítésben a költséget (kötelezettséget) akkor számolják el, amikorra az vonatkozik.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.12. 21:36:21

@MikeBoy:

"Minek blogolsz, ha egy ilyen trivialitást nem értesz?
Hogyan mered hazugsággal vádolni az EU-t, a kormányt, ha egy ilyen egyszerű pénzügyi manővert nem értesz?"

Hát te bonyolítod túl, nem én! Kevered az eszközt a forrással.

2012.04.12. 22:02:28

@ccactus:

"Hát te bonyolítod túl, nem én! Kevered az eszközt a forrással. "

Kinéztél egy szót a szótárból?
Ez azért egy újdonság. Eszköz! Hmmmm.
A mágikus szó, amit ccactus elővarázsolt.
Terelünk, terelünk? Hátha kifárad a másik?

Tudod az ember nem tud elbújni a saját blogjában, mert nincs hova!

Na még egyszer:

KÉRDÉS VÁLASZOLJ!

A bajnai féle IMF hitel, ami a MOL tranzakció forrása (nem eszköz, forrás) volt!
Egyszeri vagy Nem egyszeri bevétel 20011-ben?
Ennyi a dolgod, nincs több!

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.12. 22:06:48

@MikeBoy:

A válasz egyértelmű nem!

A hitelfelvétel útján befolyt pénzt nem nevezzük bevételnek. Sem egyszerinek sem másmilyennek.

2012.04.12. 22:12:43

@ccactus:

"Kevered az eszközt a forrással. "

Csak, hogy képbe kerülj (habár eléggé felesleges szőrszálhasogatás):

A HITEL = FORRÁS mert KÖTELEZETTSÉG

Az MNB pénze = ESZKÖZ, mert PÉNZESZKÖZÖK

Csakhogy MINDEN hitel jellegű forrásból eszköz lesz (lehet csak minimális ideig), ha azt a számládon helyezed el és csak utána költöd el valamire.
Úgyhogy egy jó nagy pofont adtunk ezzel az eszközösdivel a nagy semminek, ugye?

De sajnos miután elköltöd a pénzt a számládról nem marad más, mint a
HITEL=FORRÁS és a MOL pakett = ESZKÖZ.

Akarsz tovább terelni vagy a beismerés jön végre?

2012.04.12. 22:17:12

@ccactus:

"A hitelfelvétel útján befolyt pénzt nem nevezzük bevételnek. Sem egyszerinek sem másmilyennek. "

Ezt a szót Te magad kreáltad a táblázatodban cseszd meg! Átvettem, hogy értsd, miről van szó!
Én nem tehetek róla, hogy bevétel helyett FORRÁS-t kellett volna írni!
vagy BEVÉTEL + FORRÁST.

A manyup pénz az talán olyan bevétel, mit a különadó? Egy halmazban szerepelnek ember, ott a táblázatodban!

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.12. 22:17:50

@MikeBoy:

Csak hogy tisztába tegyük az eszköz-forrás ügyet.

2010-ben Bajnai felvette az IMF hitelt, de nem költötte el. Eszköz oldalon megjelent a pénz, forrás oldalon pedig a hitel. Ergó történt egy forrásbevonás, ami az adósságot NÖVELTE.

2011-ben a pénzből Orbán MOL-t vett. Ez egy eszközoldali átcsoportosítás, a Pénzeszközből Befektetett pénzügyi eszköz lett. A forrásoldal VÁLTOZATLAN.

A bevétel és a kiadás pedig nem mérlegtételek, hanem eredménytételek. Magyarul, ha valamit vesznek, az költség, ha valamit eladnak az bevétel.

Amennyiben a költségvetést eredményszemléletben nézzük, a MOL vétel meg sem jelenik, hiszen eredménykategóriát nem érintő eszköz-átcsoportosításról van szó.

Amennyiben a költségvetést PÉNZFORGALMI szemléletben nézzük, akkor a MOL vétel kiadásként megjelenik, a hitelfelvétel viszont NEM jelenik meg. Így keletkezik egy pénzforgalmi deficit, amit a hitelfelvétel egyensúlyoz ki nullára.

Ha nem így számoljuk, hanem a hitelfelvételt is belevesszük a költségvetés pénzforgalmi bevételei közé, akkor nincs értelme pénzforgalmi deficitről beszélni, hiszen az állam nem tud több pénzt kiadni, mint amennyi befolyik, tehát a költségvetés mindig egyensúlyban lenne. De a kérdés pont az, hogy mennyi az a költségvetési pénzforgalmi deficit, amelyet hitelfelvétellel kell befoltozni.

Így már jók vagyunk végre?

2012.04.12. 22:41:03

@ccactus:

Alakul ez:

"De a kérdés pont az, hogy mennyi az a költségvetési pénzforgalmi deficit, amelyet hitelfelvétellel kell befoltozni."

És a MOL-t 2011-ben nem kellett befoltozni semmivel! Ez eddig nem tűnt fel neked?

Várj gondolkozzunk kicsit közösen.
Mi van, ha 2010 dec 31-én (2010-es elszámolással) megvesszük a MOL-t ugyanebből a pénzből?
Változik a 2010-es hiány? Nem, hisz az már a hitelben benne volt.
A költségvetés? Nem történt más, mint eszközátcsoportosítás.
És lám 2011-ben máris nem lesz benne a táblázatodban a MOL!

DE

Tegyük meg ezt 2011-ben január 01-én.
Áttoltuk a pénzt is (ugyan azt) és áttoltuk a MOL vételt is egy nappal!
Erre te mit mondasz?
A MOL vétel 2011-ben egyszeri kiadás, de annak a forrása, ami 2010-ből jött át, viszont nem egyszeri jellegű.
NEM JÓ ÍGY! :))

2012.04.12. 22:44:48

@ccactus:

"Csak hogy tisztába tegyük az eszköz-forrás ügyet."

A mi témánknak ehhez egyébként nincs köze!
Pénzforgalmat, tehát cashflowt akartál.
Ez pedig 2011-ben így indult.

500 mrd Ft pénz az MNB számláján!
Ha ezt az 500 mrd Ft-ot elkölti a kormány, márpedig elköltötte MOL-ra, akkor azt vond is ki a végén és ne tégy úgy, mint ha az egész történet nulláról indult volna!

2012.04.12. 22:57:57

@MikeBoy:

Ha még mindig nem érted!

Számoljunk úgy ahogy Te számolsz:

Ha Bajnai nem 500 mrd-ot hagy az MNB-nél, hanem 1000 mrd-ot és ezt az Orbán kormány mind elkölti 2011-ben MOL-ra, akkor a te táblázatod a saját elveid alapján így alakul:

egyszeri bevétel nem nő, de egyszeri kiadás nő 500 mrd Ft-tal!

2011-es államháztartársi hiány egyszeri bevételek és kiadások nélkül (kapaszkodj, mert zuhanunk): 2%

Ez sem gyanús neked, ugye? :)))

A kormány semmit nem tett (pénz megvolt és elköltötte), de máris 1.5%-kal jobbak vagyunk. :))

2012.04.12. 23:08:28

@ccactus:

Utolsó beírásom ez tetszeni fog.
Tudod amikor valaki rosszul számol, akkor szélsőséges elvi értékekkel szembesítve gyakran bukik!

Tételezzük fel, hogy a 2011-es költségvetés így néz ki:
BEVÉTEL = 0 Ft
KIADÁS = 0 Ft
Mindenféle cashflow az év közben 0 Ft.
Nem csinálunk semmit,ez remélem eddig tiszta sor!

De, ott van 500 mrd Ft-nyi EUR az MNB-nél és veszünk belőle MOL-t.

Hogy is néz ki a Te táblázatod év végén és a 2011-es költségvetési számításod?

Egyszeri bevételek = 0 Ft
Egyszeri kiadások = 500 mrd Ft

2011-es hiány egyszeri tételektől megtisztítva = +1.5%

Gratulálok! Úgy, hogy a kormányunk SEMMIT nem csinált, csak egy eleve meglévő pénzből MOL-t vett, te az egyébként totál nullás költségvetést javítottad 1.5%-kal!
GYÖNYÖRŰ!

Viszlát, te könyvelők gyöngye! :)))))

2012.04.12. 23:21:17

@ccactus:

Rendben! Lehiggadtam, Mea Culpa!
Elnézést kérek mindenért. :)

Tehát vizsgálhatsz PÉNZFORGALMAT, ahogy ott fent írtad és ezzel rendben is vagyunk.
Csak kérlek, ha a nyitó számlád az év elején nem nulla (500 mrd volt rajta), de az év végén viszont nulla (500 mrd huss), akkor azt a számolásnál please vedd figyelembe!!!
És ezt te nem tetted meg. Ennyi hiba történt és nem több, de ez egy kb. 1.5%-os hiba és így a végeredmény nem -3.4%, hanem -4.9% azonnal.
Jó éjt! Remélem ez már valóban elég lesz... ;))

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.12. 23:26:08

@MikeBoy:

"Hogy is néz ki a Te táblázatod év végén és a 2011-es költségvetési számításod?

Egyszeri bevételek = 0 Ft
Egyszeri kiadások = 500 mrd Ft

2011-es hiány egyszeri tételektől megtisztítva = +1.5%"

Nem! A hiány egyszeri tételekkel együtt -1,5%, egyszeri tételektől megtisztítva pedig 0%

2012.04.12. 23:39:20

@ccactus:

"Nem! A hiány egyszeri tételekkel együtt -1,5%, egyszeri tételektől megtisztítva pedig 0%"

Vezesd le!
Majd nézz fel a táblázatodra!
Szeretném látni a levezetésedet.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.12. 23:42:55

@MikeBoy:

A te példádnál maradva:

Strukturális egyenleg = 0 Ft
Egyszeri bevételek = 0 Ft
Egyszeri kiadások = 500 mrd Ft

Tehát az egyenleg -500 mrd Ft, vagyis egy negatív szám. Százalékosan kifejezve: -1,5%

Ha ebből kiszűröm az egyszeri tételeket, az 0 Ft, 0%

2012.04.13. 07:52:43

@ccactus:

A strukturális egyenleged nulla és nincs egyszeri bevételed, akkor miből fizetted a MOL-t?

2012.04.13. 16:41:31

@ccactus:

Tudod valahonnan be kell folynia pénznek ahhoz, hogy legyen kiadásod....

Két dolog:
1.
Ezt a számításodat egészítsd ki azzal, hogy látszódjon, hogy miből fizetted ki a MOL-t!

2.
Aztán ezt a nullás költségvetéses példát vezesd le úgy is, hogy nincs 1,5%-nyi pénz az MNB számláján, tehát hitelt kell felvenni 2011-ben és csak egy MOL vétel történik.

ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.14. 08:47:21

@MikeBoy:

"A strukturális egyenleged nulla és nincs egyszeri bevételed, akkor miből fizetted a MOL-t?"

Hát ahogy te is mondtad, előző évi hitelfelvételből, aminek semmi köze a strukturális egyenleghez.

2012.04.14. 11:27:27

@ccactus:

"Hát ahogy te is mondtad, előző évi hitelfelvételből, aminek semmi köze a strukturális egyenleghez. "

Lassan megérkezünk...
Persze nem a kérdésre válaszoltál (és úgy látom nem is fogsz sajnos), de már ebben is benne van a lényeg.

Mit is akarunk?
Ezt:
"a költségvetések értékelésének alapja az úgynevezett strukturális egyenleg kell legyen, mely figyelmen kívül hagyja az átmeneti vagy egyszeri intézkedések hatásait"

Felhívnám a figyelmedet, hogy itt ebben az idézetben nincs szó bevételekről vagy kiadásokról vagy pénzforgalomról! Miért is? Mert amit figyelembe kell venni, az nem mindig pénz! Hogy a legegyszerűbbet említsem a te táblázatodban a mnyp vagyonnak csupán csekély része pénz.

És nagyjából végeztünk is.
Ugyanis Te is azt állítod, hogy annak a pénznek amiből a MOL fizetve lett semmilyen köze nincs a strukturális egyenleghez!
És innentől kezdve két esettel gyönyörűen szemléltethető a probléma, amit a következő hozzászólásban leírok:

2012.04.14. 11:50:56

@ccactus:

1. Tételezzük fel, hogy nem volt MOL tranzakció 2011-ben. A strukturális egyenlegre ennek semmilyen hatása

2. És most hajtsuk végre a MOL tranzakciót. Mivel általad is elismerve ennek semmi köze a strukturális egyenleghez (semmilyen szempontból) és egyszeri hitelt sem vettünk fel ezért a valóságban:
EGYSZERI INTÉZKEDÉSKÉNT beemeltük az MNB számláján levő pénzt 2011-re (ez itt az amit te sosem vettél figyelembe) és ebből a pénzből EGYSZERI KIADÁSKÉNT kifizettük a MOL-t.

Hogy változnak a számok a strukturális hiány tükrében?

Az én verzióm:
Strukturális hiány változatlan, mert
Egyszeri intézkedések:
-1.5% MNB pénz beemelése
+1.5% MOL kiadás

Ezzel szemben a te táblád így néz ki
+1.5% MOL kiadás

és ezzel a végeredmény 3.4%. Valójában a -1.5% MNB pénzzel ezt csökkenteni kell!

2012.04.14. 12:02:12

@ccactus:

Ha nem engem próbálsz meg cáfolni, hanem (terelésként) valami sajátos számolást villantasz megint feleslegesen, akkor a következőre hívnám fel a figyelmedet:

1. Ha az ami t számolsz mérleg jellegű szerinted, akkor ezt tüntesd fel és mérleg módon számolj, tehát legyen meg az egyensúly, különben biztosan hibás.

2. Ha valami pénzforgalmi bűvészkedésen töröd a fejed, akkor felejtsd is el, hisz már leírtam, hogy bukik, hisz a manyup bevételed sem mind pénz, de bukik azért is, mert pl. triviálisan totál indifferens a 2011-es strukturális költségvetés szempontjából, hogy a MOL-ért az MNB pénzt fizettük ki vagy mondjuk a Paksi atomerőmű egy részét adtuk volna érte cserébe és az első esetben van pénzforgalom (és csak kiadás), míg a másodikban nincs.

Őszintén kíváncsi vagyok, hogy lesz-e beismerő vallomás... :))
süti beállítások módosítása