Csapj fel te is pénzügyminiszternek! Szavazz arról, hogy hol változtatnál a gazdaságpolitikán? Állíts fel egy alternatív költségvetést! Mely adókat és kiadásokat növelnéd, vagy éppen csökkentenéd? Persze úgy, hogy a költségvetés egyensúlya fennmaradjon.
Az alábbiakban ezen a blogon mindenkinek lehetősége van rá, hogy a Fidesz szimbolikus adó- és kiadási intézkedéseiről, tehát a gazdaságpolitikája egyes elemeiről véleményt mondjon, illetve alternatív javaslatot tegyen.
A feladat nem könnyű, hiszen népszerű és népszerűtlen döntéseket egyaránt meg kell hozni annak érdekében, hogy a költségvetési egyensúly fel ne boruljon.
Segítségként letölthető innen egy számolótábla, amely az egyes döntések költségvetési hatásait összegzi, így könnyebb olyan döntéshalmazt hozni, amellyel az egyensúly tartható. A letöltött táblázatban a sárga mezőket kell kitölteni, a legördülő menükből választva. Persze enélkül is neki lehet esni az alábbi kérdéseknek, de a realitás megőrzése érdekében kérnénk, hogy mindenki figyeljen a költségvetési egyensúlyra, mikor szavaz.
Ezennel elindítjuk a nívós nemzeti konzultációt, amelynek végeredménye egy Fidesszel szembeni alternatív, reális gazdaságpolitikai irány lehet. Az alábbi fő témákról lehet szavazni, minden döntés mellett látható egy körülbelüli költségvetési hatás. Azt javasoljuk, hogy először mindenki az előző bekezdésben linkelt táblázatot töltse fel, ahol láthatja az összes döntés együttes költségvetési hatását, és csak azután, az alapján szavazzon az alábbi online felületeken. Összesen 13 kérdésre várunk választ, a szavazás lezárulta után készül majd egy új cikk, amely bemutatja, hogy az olvasóink többsége milyen gazdaságpolitikai módosításokat hajtana végre, és az milyen költségvetési hatással járna.
(Frissítés 11:21-kor: Az első 100 szavazat alapján a szavazások eredménye azt mutatja, hogy 1200 milliárd Ft-os lyukat ütnénk a költségvetésen.)
(Frissítés 12:51-kor: 150 szavazat után egy változás történt a korábbihoz képest: szoros versenyben többségbe kerültek azok, akik szerint ne indítsuk újra a magánnyugdíj rendszert. Ezzel a költségvetési lyuk 400 milliárd Ft-tal csökkent, már "csak" 800 milliárdot kell találni.)
(Frissítés 15:40-kor: 280 szavazat után a helyzet gyakorlatilag változatlan, 800 milliárdos lyuknál állunk. Négy témában nagyon megosztottak az olvasók: adójóváírás, gyógyszerkassza, családi adókedvezmény és magánnyugdíjrendszer újraindítása)
(Frissítés 19:18-kor: 700 szavazat után megjöttek az index.hu-s szavazók, 900 milliárdos lyuknál állunk. Az előző állapot óta megfordult a gyógyszerkassza, most jónak látja a többség a mai szigorított rendszert, viszont újra vezet egy hajszállal az a vélemény, hogy indítsuk újra a magánnyugdíj rendszert)
Én meg azt szeretném, ha a minisztériumokban az ökröket, a Parlamentben pedig a birkákat is megszámolnák. A kötelező lószámlálás valamennyi, az EMMI irányítása alá tartozó költségvetési szervet érinti, így a kórházak gazdasági vezetői mellett a napokba...
A könyvben felsorolt mind az ötven döntési stratégiát használja a kormányzat – írja a hvg.hu, Érted már, miért hasonlít a kormányzati kommunikáció a “gazdagpapa” kézikönyvek hurráoptimizmusára? Ezért hasonlít rá. A HVG Matolcs...
2005: 1.005 m HUF
2006: 1.559 m HUF
2007: 635 m HUF
2008: 2.250 m HUF
2009: - 9 m HUF (!)
2010: 648 m HUF (Bajnai: -70, Orbán: +718)
2011: 968 m HUF
2012: 654 m HUF (Jan-Máj)
Hát én nem látom azt a 800 milliárd forint plussz bevételt a költségvetésben. 2009 -hez képes akkor már 2.500 milliárd forinttal kellett volna csökkennie az államadósságnak. Ehhez képest most majdnem ugyanennyivel növekedett.
@forgalomkorlatozas: mindezt úgy, hogy közben elloptak 3.000 milliárd forint értékű magánnyugdíj pénztári megkatarítást Magyarország állampolgáraitól...
"Hát én nem látom azt a 800 milliárd forint plussz bevételt a költségvetésben."
Nézd! Az államháztartásnak még mindig hiánya van. Igaz, már 3% alatt, de az is hiány, ami az államadósság abszolút értékét növeli. A GDP-hez mért arányt érdemesebb nézni.
Az államadósság abszolút összege csak akkor fog csökkenni, ha a költségvetés többletben van. És persze ne feledjük, hogy a meglévő államadósság fele devizában van. 10Ft-os változás az euróárfolyamban 350 milliárd forinttal átértékeli az államadósságot.
@ccactus: Először is, nem törvényszerű a hiány. Ahogy látod, például 2009 -ben csökkent, mint ahogy Bajnai 2010 -es négy hónapos tevékenységével is.
A GDP arányosításról meg annyit, hogy ha most azt nézzük, hogy nominálisan nőtt az államadósság és a GPD csökkent 1,5 % -al, akkor talán még roszabbul is állunk, mint 2008 -ban.
Ha tanulmányoztad volna azt a linket amit betettem, akkor lehet, hogy feltűnt volna, hogy a devizában számolt államadósságunk úgy változott, ahogyan az árfolyamok is változtak, tehát most (2012 Május) sokkal kedvezőbb, mint előző év végén (2011 December), és *ennek ellenére* emelkedik az államadósságunk.
"Először is, nem törvényszerű a hiány. Ahogy látod, például 2009 -ben csökkent, mint ahogy Bajnai 2010 -es négy hónapos tevékenységével is."
A matematika szigorú dolog. Ha az állam többet költ, mit amennyi a bevétele, akkor nő az adóssága. Szerintem ezt bárki belátja.
"A GDP arányosításról meg annyit, hogy ha most azt nézzük, hogy nominálisan nőtt az államadósság és a GPD csökkent 1,5 % -al, akkor talán még roszabbul is állunk, mint 2008 -ban."
Bizony, hogy rosszabbul! De nem csak elsősorban az idei első negyedéves 1,7%-os GDP csökkenés miatt, hanem a 2009-es -6,5%-os csökkenés miatt, és az IMF hitel felvétele miatt.
"Ha tanulmányoztad volna azt a linket amit betettem, akkor lehet, hogy feltűnt volna, hogy...
és *ennek ellenére* emelkedik az államadósságunk."
Itt nem valamiféle csodát kell sejtenünk, hanem csak arról van szó, hogy az államadósság nem szorosan követi a hiányt, hanem elnyújtva.
@ccactus: Igen, a matematika szigorú dolog. Ott van fenn két hozzászólásomban is. És a kérdés megválaszolásához nem kell bajlódni GDP arányosítással és devizaárfolyamokkal, mint ahogy erre rá is mutattam.
+800 m HUF bevétel
+900 m HUF államadósság
= Hová tűnik évente 1700 milliárd forint?
(Annyit még hozzátennék, hogy az államadósság fenti alakulásához érdemes hozzátenni az MNB devizatartalék alakulását is a teljes kép megértéséhez. Ehhez a következő kiadvány segít: www.mnb.hu/Root/Dokumentumtar/MNB/Kiadvanyok/mnbhu_negyedeves/Negyedeves_jelentes_201201.pdf) Ennek 8. oldalán látható, hogy 2005 -2010 között 20 m EUR (~ 5.500 m HUF @275) növekedést mutatott. Akkor most nézz rá az államadósság növekedésére is ugyanebben az időszakban.)
@ccactus: Ezzel azt akartad mondani, hogy senki sem érti *rajtad kívül*, vagy azt, hogy az épp aktuális vitapartnered, forgalomkorlatozás nem érti? Vagy azt, hogy senki sem érti, P. Krugmant is beleértve, de akkor meg miért beszél olyanról, amihez nem ért?
@ccactus: ezt a mellébeszélést. valaki megmutatja, hogy 2009-ben csökkent összegében a hiány, azaz az állam _kevesebbet_ költött, mint amekkora a bevétele volt, erre te azt mondod, hogy nem, és még te hivatkozol matematikára. nevetséges.
"valaki megmutatja, hogy 2009-ben csökkent összegében a hiány, azaz az állam _kevesebbet_ költött, mint amekkora a bevétele volt"
Az, hogy csökkent a hiány, nem azt jelenti, hogy kevesebbet költött, mint amekkora a bevétele. Ameddig hiány van, addig a bevétele kevesebb, mint a kiadása. Ezért hívják hiánynak.
@ccactus: tegnap megmondtam, hogy az "örök élet és ingyen sör" a néplélek, nemde? :)
Illetve azt is, hogy laikusoktól makroközgazdaságtani felfogást várni reménytelen és értelmetlen.
De és ismét csak DE!!!
- Sárgacsekk adó jelenleg nincs, a ker. bankszektortól jövőre összesen 140 Mrd lehet a bevétel, a többit (240 Mrd) az MNB-től és a kincstári transzferekből szednék be, ami továbbra is egy nonszensz!
A bankszektor borítékolhatóan meg fogja nyerni a magyar kormány ellen indított pert az EB-on, mert a végtörlesztéssel jogellenesen nyúltak bele magánszerződésekbe. Ennek a vonzata -250-300 Mrd + a kamatok.
- A jelenlegi telekom adót is el fogják meszelni, mert ellentétes a vonatkozó direktívákkal. Újabb -150-160 Mrd.
A tervekben szereplő jövőbeni bevétel szintén megalapozatlan.
- A 27% áfa egy agyrém, az ÁFA-csalásokat minden egyes százalékpontnyi kulcs emelés multiplikálja. A 25% EU ajánlás volna a normális és egyben ortodox a felső adókulcsra.
- A munkaadói terheket abban a pillanatban legalább 5%-kal csökkenteni kellett volna, amikor a mnyp 8,5%-ot visszaterelték az állami rendszerbe. Ez nem kérdés.
- Most adójóváírás helyett bérkompenzáció van, eddig bő -60 Mrd az első félév eredménye. Akkor mi is volt a gond az adójóváírással? Az, hogy egyszerűbb, átláthatóbb és nem külön pályázattal igényelhető, hanem általános volt?
- MNYP már nem lesz a korábbi formában, azt végleg szétkúrták. Erre nincs jobb szó, gyakorlatilag eltűnt a vagyon háromnegyede kimutatható eredmény nélkül.
- Gyógyszerkassza és eü: az ország a fejlett világ mögött kullog a GDP arányos 4% eü kiadással. Népegészségügyi szempontból ez egy kockázat, sőt inkább időzített bomba.
- Progresszív szja rendszer KELL, egyszerű hazugság azt állítani, hogy a magasabb keresetűek többet dolgoznak, ezért arányos az egy(másfél) kulcsos. A fidesz képviselők összességében a ciklus végéig 1 Mrd-al többet visznek haza, ennyi az oka. Könnyebb volt eladni így, mint a bruttójuk emelésével.
- A családi adókedvezményt mértékét vagyonhoz és jövedelemhez kell kötni, irreális a mostani megoldás, pont a hátrányosabb helyzetűeknek rossz, nincs kitörési pont. Pedagógus, közalkalmazott családokra gondolok, nem a segélyhalmozókra.
- A kkv-k többsége egyáltalán nem vagy alig nyereséges, tehát a nyereségadó kulcsának változtatása alig jelent valamit a többi adó és járulékteherhez képest. A kkf támogatásával és a munkahelyteremtéshez, beruházáshoz kötött adókedvezmény lenne a kívánatos, nem az alacsony általános adókulcs.
- Matolcsy szerint 150 Mrd az éves kamatfelára a szabadságharcnak az IMF megállapodáshoz képest. Tehát nagyjából tudják, mekkora sz@rt kavartak. Megérte?
- A jelenleginél korruptabb kormányzat a rendszerváltás óta még nem volt, ezt több nemzetközi kutatóintézet kimutatta.
- A nyugdíjasoknál differenciált emelésre volna szükség, főleg a 22800 Ft-os minimálnyugdíj életszerűtlen.
"laikusoktól makroközgazdaságtani felfogást várni reménytelen és értelmetlen."
Azért annyi szerintem mindenkitől elvárható, hogy megértse, hogy az államháztartási egyensúlytól nem szabad eltérni, mert az hosszabb távon nagyon visszaüt.
Gondolom tudsz angolul, ezért beteszem ide:
"First, families have to pay back their debt. Governments don’t — all they need to do is ensure that debt grows more slowly than their tax base.
Second — ...the point almost nobody seems to get — an over-borrowed family owes money to someone else; U.S. debt is, to a large extent, money we owe to ourselves. ... If your image is of a nation that’s already deep in hock to the Chinese, you’ve been misinformed.
And that’s why nations with stable, responsible governments — that is, governments that are willing to impose modestly higher taxes when the situation warrants it — have historically been able to live with much higher levels of debt than today’s conventional wisdom would lead you to believe.
So yes, debt matters. But right now, other things matter more. We need more, not less, government spending to get us out of our unemployment trap. And the wrongheaded, ill-informed obsession with debt is standing in the way."
Tehát a következő pontok:
1. az adósság lassabban növekedjen, mint az adóbevétel növekedése. Ezt látjuk Magyarországon?
NEM
@ccactus: azért válaszoltam meg tételesen, mert a szavazósdid egy alibi tevékenyéség, pont a lényeget fedi el (ahogy a konzultációs kérdőivek is), nevezetesen, hogy nem az egyes tételekkel való bűvészkedés lenne a kormány feladata, hanem egy koherens gazdaságpolitika kidolgozása, ami nem ad-hoc ötleteken, év közben bevezetett különadókon alapul. Eleve nem jók a számok amiket így megszülnek, az áttételes hatásokkal pedig egyáltalán nem számolnak.
@ccactus: "Azért annyi szerintem mindenkitől elvárható, hogy megértse, hogy az államháztartási egyensúlytól nem szabad eltérni, mert az hosszabb távon nagyon visszaüt. "
@ccactus: rövid távon visszaütött, az elmúlt 4 negyedév alap
ján recesszióba sodorták az országot. Van egy mutató, ami a jövőre nézve sokat elmond: az össz beruházások GDP aranya. Magyarországot a kiszámíthatatlansággal sikerült a sor végére juttatni, az átlagos 20-21% helyett 17% a mutató, tartós gazdasági növekedéshez 22-23% lenne a kívánatos. Nagyon messze van és nem abba az irányba haladunk.
A hiány trükközésről tegnap már leírtam, milyen technikákat használnak, önmagában egy-egy évet vizsgálni értelmetlen, fenntartható makropályát a 3% hiány önmagában nem eredményez, ha közben a GDP csökken és az infláció 5-6%.
Érted: hiába kozmetikázzák úgy, hogy egy adat jól mutasson ha az összes többi rossz és a kilátások további romlást jeleznek előre.
@ccactus: Magyarul tönkreteszik az országot.
Amihez te boldogan tapsikolsz, mert van pár év amíg te jól jársz. Arra mér nem is gondolsz kedves ccactus, hogy a gyerekednek például már esélye sem lesz normális egyetemre járnia Magyarországon, és még sorolhatnám...
Rég volt már, a Fidesz mindenkinél jobban kormányoz poszt. Mikor várható?
Ez a poszt éppen arra törekszik, hogy próbáljunk közösen jobbat kitalálni.
De az eddigi kritikus hozzászólók valamiért csak azt sorolják, hogy miért rossz a Fidesz. Ott már elfogy a tudomány, hogy min lehetne változtatni, hogy jobb legyen.
@ccactus: "Azzal viszont nem értek egyet, hogy az adó- és kiadáspolitikára nem kellene figyelni. "
Ilyet nem is állítottam. Korábbi vitáinkban is arra hívtam fel a figyelmedet, hogy lehet érvelni a szegényebbek felől a gazdagabbak felé átcsoportosított jövedelmek mellett, de az ebből várt gazdaságélénkítő hatás látványosan elmaradt, egyúttal a reálkeresetek csökkenéséből adódóan a leszakadók hátránya tovább nőtt, ami összességében nem tesz jót az országnak, mert nem a tudás alapú társadalmi modell irányába hat. Spanyolországban a 23 év alattiak 46%-a munkanélküli és kilátástalan a helyzetük, de képzésre, de családalapításra nincs forrásuk. Ebbe az irányba haladunk öles léptekkel, mert a kkf és a felsőoktatás nem tartozik a látványsportok közé, egyszerűen nem értik, hogy ad-hoc prioritásokkal tönkrevágják a még működő rendszereket is.
Ha egyébként figyelmesen olvastál, tegnap leírtam, hogy az idei hiányt a 200 Mrd-os ÁFA visszatartós trükkre alapozzák. Ami egyszeri tétel, ráadásul forrást von el a reálgazdaságtól, ez ismét csak visszaveti a növekedési kilátásokat, mert a bankrendszer hitelezési hajlandósága már most is kritikus szinten van.
Egy fontos elem hiányzik a kormányzásból: a fenntarthatóság.
Hidd el senkit nem érdekelne a pirosfehérzöld pántlikás nemzeties pátosz ha lenne egy normális, a konvergens növekedésre építő gazdaságpolitika, de a mostani sajnos nem az, ez pedig a káderpolitikából adódik: hitéleti alapú hűbéres rendszerekben a szakmaiság bűn, az önálló gondolat métely.
"az idei hiányt a 200 Mrd-os ÁFA visszatartós trükkre alapozzák. Ami egyszeri tétel, ráadásul forrást von el a reálgazdaságtól, ez ismét csak visszaveti a növekedési kilátásokat, mert a bankrendszer hitelezési hajlandósága már most is kritikus szinten van"
Kérdés, hogy hogyan lehet úgy csökkenteni a hiányt, hogy az ne vonjon el forrást a reálgazdaságtól, ne fogja vissza a növekedést.
"lehet érvelni a szegényebbek felől a gazdagabbak felé átcsoportosított jövedelmek mellett, de az ebből várt gazdaságélénkítő hatás látványosan elmaradt"
Igazad van, ennek meg is vannak az okai. Csupán a megfogalmazás bosszant egy kicsit. Ugyanis nem a szegényektől csoportosítunk át jövedelmeket a gazdagabbak felé, hanem a legálisan bejelentett magasabb jövedelműektől csoportosítunk át az eddigitől kevesebbet a legálisan kis jövedelemre bejelentettek felé. Szerintem van némi különbség.
Egyszerübb a felhők fölött beszélgetni,nem pedig a fundamentumokról.Addig amíg a pénzügyérek számolni sem tudnak és ha kiderül akkor jön azelmútnyócév,felesleges a poszt.
@ccactus: "Ott már elfogy a tudomány, hogy min lehetne változtatni, hogy jobb legyen."
Annak idején (2005 -től) volt fent az interneten egy költségvetés játék az Interneten (www.koltsegvetes2005.hu, www.koltsegvetes2008.hu - ezek sajnos már nem elérhetőek).
Ezekkel szívesen játszottam, ugyan a bevételi oldalt nem lehetett birizgálni, a kiadásit azt igen, de mindig ki tudtam hozni pozitívra a költségvetést úgy, hogy a képzést, kutatást és fejlesztést, mint a három szerintem legfontosabb dolgot, ami az ország előrébb jutásához kell, mindig prioritással kezeltem.
A te kérdésed egyrészt manipulatívak, másrészt meg nem rendelkezünk (se te sem én, de még Matolcsy sem (ez utóbbi szomorú)) minden információval annak érdekében, hogy megtervezzünk egy költségvetést.
Én a részemről válaszoltam a fenti kérdésekre (a 4. válasz volt az enyém), de ezzel nem fogunk előrébb jutni.
Úgy gondolom, hogy most egy tanulási folyamatban vagyunk, csak sajnos nem jut el mindenkihez minden információ. Hozzád sem, hozzám sem. Az információ hatalom, mint azt fentebb is megmutattam. Ha az emberek hozzájutnának legalább azokhoz az információkhoz, amiket fentebb megosztottam veled (egyáltalán: érdekelné őket), akkor a választásokkor is bölcsebben tudnának dönteni. Így a kérdés nem az, hogy most hogyan segítsünk a költségvetésen, hanem az, hogy hogyan juttassunk el minél több információt az emberekhez arról, hogy ezt valamikor valakik sokkal jobban csinálták, és 2014 -ben, a következő választásokkor azokra szavazzanak, akik képesek arra, hogy valóban rendbe tegyék ezt az országot. Ebből a szempontból viszont érvényes a minél rosszabb, annál jobb, mert annál jobban megérzik az emberek, hogy itt valami nem megy jól.
Egyébként meg a piac szabadsága és az önfenntartás híve vagyok, részemről minden olyan kiadás mehetne a levesbe a költségvetésből, ami a létfenntartáshoz szükséges (nyugdíj, egészségügy, közlekedés támogatása, földművelés támogatása), cserébe viszont adják meg az embereknek a lehetőséget, hogy mindezt maguknak intézzék, és ezek a szolgáltatások és a termékek szerveződjenek piaci alapon, és a törvényhozás ezekhez adja meg a jogi szabályozást, keretet. Soványabb állam, gazdagabb és felelősebb, elemezni és dönteni képes polgárok.
Jo lenne ha a szerzo pontositana egy kicsit a szamokon.
Pl egzkulcsos ado osszesen okozott 400 milliard kieset 2011-ben. Ebbol az SZJA csokkentes kb 150 milliard, a gyermekek utani kedvezmeny is kb 150 milliard a maradek 100 milliard meg a csokkentett kamatado es hasonlo aprobb dolgok.
Nagyon manipulativnak tartom hogy ezt az egykulcsos adot ennyire eltorzitva magyarazza mindenki. Azert azt latni kell hogy ez azoknak seitett akik becsulettel leadozzak a jovdelmuket es pl az SZJA mellet TB-t es nyugdijarulekot is fizetnek. Egy feketen/szurken bejelentett emberke, kevesebb SZJA-t, kevesebb TB-t, kevesebb nyugdijjarulekot fizet.
"Így a kérdés nem az, hogy most hogyan segítsünk a költségvetésen, hanem az, hogy hogyan juttassunk el minél több információt az emberekhez"
Azért és a költségvetés helyzetét is fontos kérdésnek tartom. Ez a poszt most éppen erről szól.
"mindig ki tudtam hozni pozitívra a költségvetést úgy, hogy a képzést, kutatást és fejlesztést, mint a három szerintem legfontosabb dolgot, ami az ország előrébb jutásához kell, mindig prioritással kezeltem"
Emlékszem erre a játékra. Én is ki tudtam hozni. Jelen kérdésekkel most csak azokra az intézkedésekre koncentráltam, amelyeket a Fidesz hozott a korábbi állapothoz képest. A kérdések zöme arról szól, hogy mit gondolnak az emberek erről. Megtartaná, erősítené, vagy visszafelé indulna a korábbi állapot felé. Szerintem ez is tanulságos. (És mellesleg nehezebb kihozni nullszaldós költségvetést.)
"részemről minden olyan kiadás mehetne a levesbe a költségvetésből, ami a létfenntartáshoz szükséges (nyugdíj, egészségügy, közlekedés támogatása, földművelés támogatása), cserébe viszont adják meg az embereknek a lehetőséget, hogy mindezt maguknak intézzék, és ezek a szolgáltatások és a termékek szerveződjenek piaci alapon, és a törvényhozás ezekhez adja meg a jogi szabályozást, keretet."
Ez a tipikus liberális gondolat. Nehezen összeegyeztethető a szociális alapú adórendszerrel. Nagyjából ezen bukott el az Szdsz, hogy a liberális elveket nem tudta érvényesíteni 12 év kormányzásuk alatt.
"Pl egzkulcsos ado osszesen okozott 400 milliard kieset 2011-ben. Ebbol az SZJA csokkentes kb 150 milliard, a gyermekek utani kedvezmeny is kb 150 milliard a maradek 100 milliard meg a csokkentett kamatado es hasonlo aprobb dolgok."
Kihagytad az adójóváírás megszűnését, aminek ~ 200 milliárd pozitív hatása van költségvetési szempontból.
Családi adókedvezményre én 180-at tudtam, ezért kerekítettem 200-ra. Ez a két hatás nagyjából tehát kiüti egymást. Az SZJA bevétel mégis csökkent 500 milliárddal, ami így az egykulcsosítás hatása. Én így számoltam.
"Nagyon manipulativnak tartom hogy ezt az egykulcsos adot ennyire eltorzitva magyarazza mindenki. Azert azt latni kell hogy ez azoknak seitett akik becsulettel leadozzak a jovdelmuket es pl az SZJA mellet TB-t es nyugdijarulekot is fizetnek. Egy feketen/szurken bejelentett emberke, kevesebb SZJA-t, kevesebb TB-t, kevesebb nyugdijjarulekot fizet."
Teljesen egyetértek. Én is az egykulcsos adó híve vagyok. Vagy esetleg egy viszonylag alacsony második kulcsot még elfogadhatónak tartok. Mondjuk 25% körül. A baj csak az a többkulcsossal, hogy minden évben variálás van vele, hogy akkor most mennyi % legyen a felső kulcs, és mennyivel emeljük a sávhatárt.
@ccactus:
"Kérdés, hogy hogyan lehet úgy csökkenteni a hiányt, hogy az ne vonjon el forrást a reálgazdaságtól, ne fogja vissza a növekedést."
Például a kamatkiadások csökkentésével, például az állampárti korrupció visszaszorításával, például a rendelkezésre álló EU források hatékony és nem elsősorban a haveri vállalkozói kört támogató felhasználásával.
"Ugyanis nem a szegényektől csoportosítunk át jövedelmeket a gazdagabbak felé, hanem a legálisan bejelentett magasabb jövedelműektől csoportosítunk át az eddigitől kevesebbet a legálisan kis jövedelemre bejelentettek felé."
Hányan is dolgoznak a közszférában? Mekkora köztük az nemzetgazdasági átlag alatti keresetűek aránya? Pedagógusok, orvosok, nővérek! Ők lennének ugyanis legnagyobb számban a legálisan kis jövedelemre bejelentettek.
Az, hogy a "vállalkozó" szitokszó lett és hogy egyesek fejében az a kép rögzült, hogy ott aztán zsebbe megy a temérdek lóvé az egy teljes tévképzet. Termelő vállalkozásoknál a szakmunkás minimálbér valódi minimálbér és azt is alig tudják kitermelni a túl magas járulékok miatt. Pl. egy vágóhídon (3 millió sertést kell levágni évente) nem csúszik a zsebekbe a zsíros pénzköteg, ellenben betanított munka és az import sertéshús árakkal kell versenyezni.
Azért ha egy takarítónő kötelezően közel ugyanannyit kap, mint pl. egy két diplomás tanító, és utána ugyanakkora járulékot kell fizetni, ott valami nincs rendben. Nagyon nincs.
Persze a kormány ezt is megoldotta: a teljes munkaidős állások száma 25 ezerrel csökkent, a közmunkások száma meg 4x-re nőtt. Statisztikailag kijött a növekedés.
A 47e Ft-os közmunkások haveri magángazdaságba csoportosításánál is pofátlanabb rabszolgaság, amikor a kultuszminiszter bizonygatja, hogy a földjén dolgoztatott elítéltekkel még jót is tesz.
Na ezzel a költségszinttel versenyezz a termelő versenyszférában!
"Például a kamatkiadások csökkentésével, például az állampárti korrupció visszaszorításával, például a rendelkezésre álló EU források hatékony és nem elsősorban a haveri vállalkozói kört támogató felhasználásával."
Ott van a kérdések között. A többség be is ikszelte, hogy 300 milliárd spórolást vár a kamatokon ha egy hitelesebb kormány lenne. De ebből a 300 milliárdból talán ha a sárgacsekk adót ki lehetne váltani, a többire kevés.
"Az, hogy a "vállalkozó" szitokszó lett és hogy egyesek fejében az a kép rögzült, hogy ott aztán zsebbe megy a temérdek lóvé az egy teljes tévképzet."
A többség szintén megszavazná a 40%-os felső SZJA kulcsot. Namost számold ki, hogy emellett még levonnak 18% TB-t, meg 27% bérterhet, akkor száz forint vállalkozói jövedelemből mennyit lehetne tisztán felvenni..
"Azért ha egy takarítónő kötelezően közel ugyanannyit kap, mint pl. egy két diplomás tanító, és utána ugyanakkora járulékot kell fizetni, ott valami nincs rendben. Nagyon nincs."
@ccactus: Az SZJA bevetel alapvetoen ket dologtol cokkent. Egyik az adorendszer valtozasa a masik a SZJA-t fizetok jovedelme es szama (mennyien fizetnek).
A 400 miliard kulonbseg az attol van hogyha 2011-ben a regi adorendszer lett volnak akkor varhatoan 400 milliarddal lett volna tobb a bevetel.
Azaz ha visszahoznak a 40%-os SZJA-t es a gyermekkedvezmenyt teljesen eltorolnek, akkor lenne kb 300 milliard plusz penz. Ha a kamatadot es hasonlo dologkat is visszaemelnek akkor lenne meg plusz 100 milliard.
Ha jol emlekszem 2011 meg volt azert adojovairas es iden szunt meg teljesen. Igy a 2011-ben levo 400 milliardban meg nincs benne az adojovairas hatasa.
A gyerekkedvezmeny tenyleg lehet hogy nem 150 milliard hanem 180 milliard.
Amit mondani akartam hogyha visszatesszuk a regi adorendszert 40%-os kulccsal akkor is csak 300 milliardot nyerunk es akkor a gyermekek utani adokedvezmenyt is megszuntettuk teljesen.
Persze az adojovairas eltorlesevel is lehet hogy nyerunk meg 100-200 milliardot, de azzal azert erdemes megvarni a 2012-es szamokat es menezni mi lett a hatasa.
Mondjuk az adofizetesi hajlandosagban van a legnagyobb tartalek szerintem. Amig jo sok ember feketen/szurken van foglalkoztatva es ezzel nem vesz reszt megfeleloen a kozteherviselesben, de az orvosnal/oktatasban es egyeb szolgalatatasoknal azert veri az asztalt hogy neki jar, addig nem nagyon jutunk elore. Az meg szerintem nem megoldas hogy a becsulettel adozok adojat feltoljuk 40%-ra megint, mert vagy ok is atmennek a feket/szurke gazdasagba vagy egyszeruen mashol adjak el a tudasukat.
En nagyon szetvalasztanam az adorendszert es a szocialis dolgokat. Pl az adojovairas szocialis problemt oldott meg adorendszeren keresztrul. Igy egy minimalberre bejelntett informatikust is boven tamogatott, ami azert penzkidobas.
@hackbard.celine: "Az, hogy a "vállalkozó" szitokszó lett és hogy egyesek fejében az a kép rögzült, hogy ott aztán zsebbe megy a temérdek lóvé az egy teljes tévképzet. Termelő vállalkozásoknál a szakmunkás minimálbér valódi minimálbér és azt is alig tudják kitermelni a túl magas járulékok miatt. Pl. egy vágóhídon (3 millió sertést kell levágni évente) nem csúszik a zsebekbe a zsíros pénzköteg, ellenben betanított munka és az import sertéshús árakkal kell versenyezni."
Ezzel en is egyetertek. Ezert kellen szetvalasztani az adorendszert es a szocialis rendszert. Aki tenyleg minimalberert dolgozik az kapjon a jobb megelhetesert plusz tamogatast. De aki csak adoelkerules miatt van minimalberen vagy mashonnan van a megelheteset biztosito vagyona azt azert ne tamogassuk mar.
"Aki tenyleg minimalberert dolgozik az kapjon a jobb megelhetesert plusz tamogatast. De aki csak adoelkerules miatt van minimalberen vagy mashonnan van a megelheteset biztosito vagyona azt azert ne tamogassuk mar."
És hogy képzeled ennek a rendszernek a működését? Pont az a baj, hogy nehéz szétválasztani ezt a két csoportot, mert például a papíron minimálbéres is képes sorba állni a segélyért..
Azért a kérdések úgy vannak feltéve,hogy nagyjából borítékolhatóak a válaszok.
Így aztán azt is kihozhatod belőle,hogy de szemetek vagyunk és tönkre akarjuk tenni az országot.
Szemben ugye a jóságos fidesszel aki csak azért dolgozik,hogy az országot előre vigye és,hogy nekünk jobb legyen.
"Azért a kérdések úgy vannak feltéve,hogy nagyjából borítékolhatóak a válaszok."
Miután mindkét oldalról jelezték már, hogy manipulatívnak érzik a kérdéseket a másik irányba, így összességében azt hiszem, hogy nagyjából megfelelőek. :)
@ccactus: Igenyleskor felutni a allami nyilvantartasokat (pl ingatlan, auto es hasonlokat), itt a kozeli hozzatartozoket is (gyermek, testver, szulo). Ha tenyleg igazolja dolgot, akkor minden nelkul adni apenz. Ha valalmi gyanus van akkor meg megnezni a dolgot alaposabban.
Pl egy tenyleg minimalberesnel, aki tamogatasra szorul fura lenne ha pl egy 30 millios ingatlan lenne a neven. Azt hogy szerezte. Lehet hogy mondjuk orokolte, akkor elso korben koltozzon kisebbe es probalja meg abbol megoldani a helyzetet es utanna kerjen segitseget a kozossegtol. Itt altalaban az akarat hianyzik.
"Igenyleskor felutni a allami nyilvantartasokat (pl ingatlan, auto es hasonlokat), itt a kozeli hozzatartozoket is (gyermek, testver, szulo). Ha tenyleg igazolja dolgot, akkor minden nelkul adni apenz. Ha valalmi gyanus van akkor meg megnezni a dolgot alaposabban."
Ne feledd, hogy milliós tömeget érint a dolog. Igen nagy apparátust kellene fenntartani és dolgoztatni. Tehát lehet, hogy nyernél valamennyit azon, hogy egyeseket kiszűrsz a segélyezettek köréből, ugyanakkor vesztesz a nagyobb bürökrácia fenntartásán.
Nekem az is fura, hogy pl ingatlan adas-vetel eseten nem kell arrol nyilatozni, hogy leadozott penzbol tortent a vasarlas. En azt csinalnam, hogy addig nem hagynam bejegyeztetni a foldhivatalba a tranzakciot, amig a vetehez hasznalt forras eredetet nem neztek meg. Ha ajandekba kapta, akkor persze az ajandekozot kell megnezni, hogy leadozott penzbol adott-e ajandekot.
Elviekben millios nagysagrendu penzeknek valahol nyomanak kell lennie a nav-nal vagy kozjegyzoknel a hagyateki iratokban. Meg a lotto nyeremenyt is le lehetne ellenorizni.
@ccactus: "Ne feledd, hogy milliós tömeget érint a dolog. Igen nagy apparátust kellene fenntartani és dolgoztatni."
Ezt nem embereknek kellene csinalni hanem egy reltaive egyszeru proginak, ami amikor a ingatlan nyilvantartasba bejegyzes tortenik, akkor a vevok adatait felutik a nav adatbazisabab (SZJA, osztalek, orokosodesi illetes es hasonlo dologokbol mennyi volt a jovedelmuk). Ha minden rendben es van leadozott fedezet akkor rogton zold utat ad. Ha gond van akkor kellen csak megkerni a vevot, hogy nyilatkozzon hogy honnan van a penz (kitol/honnan milyen jogcim). Ezt megint megfuttatni a nav rendszeren es ha minden megfele a valosagnak, akkor zold utat ad, ha nem akkor kellen csak valaki aki a konkret ugyet megnezi es atvbeszeli a vevovel.
Mondom, túl bürokratikus rendszer lenne ez. Én inkább a könnyen behajtható, könnyen ellenőrizhető adótípusokban hiszek. Segélyt meg annak adnék, aki vállalja a közmunkát. Így lehetne kiszűrni a csalókat.
@ccactus: "Mondom, túl bürokratikus rendszer lenne ez. Én inkább a könnyen behajtható, könnyen ellenőrizhető adótípusokban hiszek. Segélyt meg annak adnék, aki vállalja a közmunkát. Így lehetne kiszűrni a csalókat. "
A mostani rendszer pont ilyen. Az allam megkeri a bankokat es egyeb nagy cegeket, hogy helyette hajtsa be az adokat es utalja at neki. Ha valaki tud penzt behajtani azok a bankok.
@ccactus: @g99: Azért ez fontos dolog.De a vállalkozókat ilyesmit is keményen kéne ellenőrizni.Politikusokat,stb.De hát ugye ezek egymást meg a haverokat ellenőriznék?A miiliomos,milliárdos csalókat is kéne szűrni,elővenni.Dehát vityáék itt is mindent átvesznek.Magukkal meg csak nem basznak ki.A bodzaszedőt meg ugye nem baszogatja az apeh-es...bocsánat nav-os.
@ccactus: biztos emlékszel rá, hogy volt szándék az előző kormány részéről az egységes ingatlankataszter felépítésére és az 1990 után szerzett vagyon megadóztatására bizonyos értékhatár felett?
Ki is fúrta meg? Csak ne a fidesz?
Ugyanakkor egy salátatörvényben (Rogán) keresztülnyomták az ingatlan értékének éves 3%-os adóztatási jogát az önkormányzatoknak.
A saját csapdájukban vergődnek, arcvesztés nélkül nem tudják átvinni az alapvetően szükséges intézkedéseket, mint pl. a bizonyíthatóan megszerzett vagyon adóztatása és a magántőke beengedése az eü-be.
És a belső politikai (inkább párton belüli hatalmi) érdekeknek beáldozzák az ország valós gazdasági érdekeit.
@ccactus: @g99: Romániában be tudták vezetni azt hogy ha valakinek luxuscikke van ne vagy kevesebb segélyt kapjon.
Persze tudom magyarországot nem kellene egy ilyen fejlett államhoz hasonlítani,de mégis...
Szerintem ott lenne a lenyeg, hogy az ellenorzesek automatikusan tortenjenek. Csak egy egyszeru pelda, ha valakinek van be nem fizetett tartozasa a nav vagy rendorseg fele, ne irathasson at autot es ne lehesen meghosszabbitani a jogositvanyat. Ez egy tok egyszeru kis progi lenne es nem kellen senki hozza, nem lehetne belenyulni. A jogsi elvetele meg azert eleg motivacio lenne sok embernek. En hozzacsapnek egy 2 evenkenti automatik jogsi hosszabitast. Azaz a jogsi 2 evente lejarna, de ha minden rendben van akkor postan maguktol kikuldenek. Orvosi viszgalat meg megmaradna ahogy most van.
Ez egy minimal koltseg progi lenne es lenne egy valamilyen postazasi es muanyag kartya gyartasi koltseg, de az se lenne sok. De szerintem eleg osztonzo lenne a dolog nagyon sok ember szamara.
Amig nemzeti sport az adoelkerules, addig olyan motivaciot kell adni ami azert tenyleg motivalja az embert es tudja hogy ugysem tudja elekrulni. Az ha meg ha automatikusan megy az meg a trukkozest is vissza tudja szoritani.
@Magna cum laudeTigeri másztesz digrii: "Romániában be tudták vezetni azt hogy ha valakinek luxuscikke van ne vagy kevesebb segélyt kapjon.
Persze tudom magyarországot nem kellene egy ilyen fejlett államhoz hasonlítani,de mégis..."
Oszinten irigylem is oket. Az a baj hogy ezek nem a technikai megoldasokon buknak el, hanem az akaraton. En azt latom hogy alapvetoen egyik part sem akarja ezt jo nekik a zavaros dolog.
A mostani kormanyban nekem az a pozitiv hogy legalabb elmegy a konnyen behajthato es nagyon jol terulo (sokan vesznek resz a kozteherviselesben) adok fele. Eddig ugyanis egy becsuletes szuk reteget probaltak szivatni es ezer egy kiskapu volt az elkerulesre.
@ccactus:
Téma Intézkedés
sárgacsekk adó megszüntetném: -300 milliárd forint
telefon- és biztosítási adó megszüntetném: -100 milliárd forint
áfa 25%-ra csökkenteném: -150 milliárd forint
munkaadói járulék megtartanám a jelenlegi szintet
adójóváírás csak a minimálbér szintjéig vezetném be : -100 milliárd Ft
magánnyugdíj rendszer újraindítanám a korábbi rendszert: -400 milliárd forint
gyógyszerkassza visszaállítanám a korábbi bőkezű rendszert: -200 milliárd Ft
kétkulcsos SZJA visszaállítanám a Bajnai-rendszert, 40%-os felső kulccsal: +500 milliárd forint
családi adókedvezmény megszüntetném: +200 milliárd forint
kisvállalatok társasági adója visszaemelném a kisvállalatok adóját: +100 milliárd Ft
kamatkiadások nem változna lényegesen egy kormányváltás miatt
korrupció visszaszorítása a korrupció gyengülne: +100 milliárd Ft
nyugdíjkiadások nem változtatnám
Költségvetési hatás összesen
@g99: "Csak egy egyszeru pelda, ha valakinek van be nem fizetett tartozasa a nav vagy rendorseg fele, ne irathasson at autot es ne lehesen meghosszabbitani a jogositvanyat."
Még szép, hogy nem ilyen egyszerű, mert ez így adatvédelmi és jogbiztonsági szempontból kifejezetten aggályos.
Olyan most is van, hogy ha valakinek tartozása van, akkor elidegenítési tilalmat rendelnek el a járműveire, de csak egy hivatalosan lefolytatott hatósági vagy végrehajtói eljárás után.
Azért a NAV-nak rengeteg megalapozatlan követelése van, a június 12-i EB döntés is azt bizonyította, hogy a hazai adólevonásra vonatkozó jogalkalmazás ütközik a 2008 óta élő HAZAI JOGI SZABÁLYOZÁSSAL, de ezt csak a közösségi jogba ütközéssel lehetett alátámasztani.
Tudod, az ártatlanság vélelme és a hatóság tévedhetetlenségébe vetett vakhit erősen ellentétes.
"Romániában be tudták vezetni azt hogy ha valakinek luxuscikke van ne vagy kevesebb segélyt kapjon.
Persze tudom magyarországot nem kellene egy ilyen fejlett államhoz hasonlítani,de mégis..."
Szerinted hány fideszfób fújná rögtön kórusban, hogy mi az, hogy a színestévé ezeknek már luxus?
"felső kulccsal: +500 milliárd forint
családi adókedvezmény megszüntetném: +200 milliárd forint"
Megeyszer javasoltam hogy legyenek kijavitva a szamok. Mert itt pl 700 milliard plusz van, ami csak 300 milliard kozeli a valosagba. A kulonbsegnek 400 milliard azet jo sok penz, az nem ugrik csak ugy elo a bokorbol.
Persze egy forumon ez nem oéyan nagy baj. De amikor mar minden politikus elkezd ebben hinni az mar gond. Persze az sem nagy gond, de amikor ezek alapjan valasztast nyernek, es visszavezetik a 40%-os adot es eltorlik a csaladi kedvezmenyt es a 700 milliard helyett csak max 300 milliard folyik be akkor mindenki elkezd majd pislogni.
Engen az sem zavar ha elkezd mindenki abba hinni hogy a fold lapos es van szele, de akkor ne lepodjunk meg ha nem talaljuk meg a szelet hanem csak korbe korbe megyunk.
-350 milliárdnál állsz. Nem olyan rossz, csak kicsit kell még spórolni valahol.
Válaszaid egyébként egy korrekt, szociálisan érzékeny rendszerre utalnak, csak sajnos hozni kell még egy-két népszerűtlen nehéz döntést az egyensúlyhoz.
Pl:
MANYUP rendszer nem újraindítása (+400 milliárd) egy időre megoldaná a dolgot, vagy
gyógyszerkasszát mégis szigorítani kellene (+200 milliárd) és az áfát is hagyni kellene 27%-on (+150 milliárd) és megint rendben az egyensúly.
@ccactus: És mennyivel többen örülnének ha a merdzsós cigánygyerek nem kapna segélyt....
Ha a fidesz normálisan kormányozna nem lenne annyi "fideszfób".
De egyre kevesebb már a fideszbirka is.:))
@hackbard.celine: "Még szép, hogy nem ilyen egyszerű, mert ez így adatvédelmi és jogbiztonsági szempontból kifejezetten aggályos.
Olyan most is van, hogy ha valakinek tartozása van, akkor elidegenítési tilalmat rendelnek el a járműveire, de csak egy hivatalosan lefolytatott hatósági vagy végrehajtói eljárás után.
Azért a NAV-nak rengeteg megalapozatlan követelése van, a június 12-i EB döntés is azt bizonyította, hogy a hazai adólevonásra vonatkozó jogalkalmazás ütközik a 2008 óta élő HAZAI JOGI SZABÁLYOZÁSSAL, de ezt csak a közösségi jogba ütközéssel lehetett alátámasztani.
Tudod, az ártatlanság vélelme és a hatóság tévedhetetlenségébe vetett vakhit erősen ellentétes. "
Ha egy zart rendszer csinalna emberi beavatkozas nelkul akkor nem lenne nagy adatvedelmi gond. A masik az hogy egy kozossegben vannak jogok es kotelessegek. Pl kozteherviselesben valo reszvetel egy fontos kotelesseg. Ennek a korrekt technikai megoldasa pedig nagyon fontos dolog. En azt latom hogy mi a jogokat szeretnenk elvezni (orvosi ellatas, oktatas,...), de amikor hozza kell jarulni akkor mart trukkozunk es mentsegeket kifogasokat keresunk.
"Megeyszer javasoltam hogy legyenek kijavitva a szamok. Mert itt pl 700 milliard plusz van, ami csak 300 milliard kozeli a valosagba."
Ne 2011-hez nézd, hanem 2013-höz. Tovább csökken az SZJA kulcs. A családi kedvezmények önmagukban 180 milliárd körül vannak. Azért kerekítettem 200 milliárdra. Ha az évek közötti összes SZJA bevételt nézed, az is 500 milliárdos csökkenést mutat egyik évről a másikra.
MANYUP újraindítását lehet, hogy tényleg át kéne gondolnom. Ezt, módosítom, és így lesz +50 milliárdom. Az ÁFA-t visszaállítanám 25%-ra, tehát ez marad, és a gyógyszerkassza is.
@ccactus: sajnos még nem volt akkor blogod, amikor megszavazták pl. a 100 napos jóléti rendszerváltást és később a 20%-os ÁFÁ-t, csak hogy két példát említsek. Ugyanúgy kritizáltam az akkori intézkedéseket is.
Ami szerinted fideszfóbia, az legfeljebb abból az olvasatból fakadhat, hogy szerintem a mostani kurzusnak feladata lenne tisztességes és elvárható szakmaiságú gazdaságpolitikát folytatni, de nem teszik, hanem egy történelmileg leszerepelt pártállamot építenek.
Csak egy példa (a vagyonadón túl) : ellenzékben kézzel-lábbal tiltakoztak az irányított betegellátás ellen (a kecskeméti fideszes kórházigazgató egyenesen népirtást vizionált), közben Szócska megvalósítja Gyurcsányék eü programjának ezt a részét. Viszont a finanszírozással szopóágra tették, nincs lehetősége érdemi forrásbevonásra.
Tudod mennyit kéne engedni? Annyit, hogy "bocsi, ebben a kérdésben talán tévedtünk, de okos enged".
Erre nem képes az arrogáns, a tévedhetetlenség látszatának fenntartásán alapuló pártberendezkedés.
Te is látod, hogy nem alaptalan a kritika amit megfogalmazok. Te is látod, hogy reális az érvelés, hogy a növekedési kilátásainkat alapjaiban gátolja a kiszámíthatatlanság. Te is látod, hogy a fő makromutatók nem a fenntarthatóság irányba haladnak.
Ezeken kéne változtatni, de ez személycserék nélkül nem megy, mert mostanra kialakult egy jelentős hitelességi deficit.
Kicsit átkanyarodtunk a politológia térfelére, de hiába térnénk vissza a számaidhoz, ameddig az "aug. 20-i tűzijátékból mennyi inkubátort lehetne venni" a kiindulási pont. Nem lehet pl. a kérdéseidben felvetett szja változtatást direkt egyenértékben nyugdíjváltoztatásba konvertálni. Utóbbinak fedezete a ugyanis a befizetett járadék. Erről több AB döntés is született korábban.
Ez csak egy példa a kérdésfelvetéseidből kiolvasható demagógiára.
A célja az lenne ennek a mai posztnak, hogy kiderítsük milyen alternatíváját lehet felállítani a jelenlegi Fidesz kurzusnak az adó- és kiadáspolitikában úgy, hogy a költségvetési egyensúlyt közben ne rontsuk.
Értem a kritikáidat, de attól még a matematika az matematika. A több kiadás rontja a költségvetést, a több adó pedig javítja, és fordítva.
@g99: minden normális jogrendszer alapja a jogorvoslathoz való alapjog! Ha egyetlen (szerinted egyszerű) progi dönt ilyen kérdésekben, akkor az már scifi-alsó Zsé kategória.
De most komolyan, még a precogoknál is volt különvélemény, márpedig bűnmegelőzési/felderítési szempontból P.K.Dick utópiája nem semmi.
@ccactus: "Ne 2011-hez nézd, hanem 2013-höz. Tovább csökken az SZJA kulcs. A családi kedvezmények önmagukban 180 milliárd körül vannak. Azért kerekítettem 200 milliárdra. Ha az évek közötti összes SZJA bevételt nézed, az is 500 milliárdos csökkenést mutat egyik évről a másikra."
Az elso olyan ev ahol vannak tenyszamok az a 2011, ezert azt erdemes nezni. Persze lehetnek elteresek, de azert az durva nekem hogy a 400 milliardos elterest kerekitessel es egy kicsit valtozo adokulccsal magyarazod (a 40%-rol 21%-ra csokkeno ado utott 150 milliardot, akkor azer a 21%-rol 16%-ra valo csokkenes nem okozhat tovabbi 380 lyukat az eredeti 150 milliardhoz kepest).
Meg mindig tartom hogy ez a 700 milliardod nem igaz, semmi nem tamasztja ala, azon kivul hogy jol hangzik. De az hogy a fold lapos az is jol hangzik, de attol meg nem igaz.
Az meg szamomra meg szomorubb, hogy amikor a valasztasokon az emberek partok kozott dontenek ilyen hamis adatok alapjan teszik. Igy soha a budos eletben nem lesz itt rendesen mukodo orszag.
Lehet hogy utalod a Fideszt es Matolcsyit, szived joga, persze lehet hogy nem. Nagyon sok hibat elkovet, nagyon sok rossz dolgot elkovet. Boven van mit kritizalni. De ha kritizalod ne hamis szamokkal tamaszd ala a dolgokat.
@ccactus: én nagyon szeretem a matematikát, ezért is vagyok hajlandó veled vitába szállni makroközgazdaságtani kérdésekben. Mert itt nem az elemi matematika összeadás-kivonás szabályai érvényesek, hanem (az egyik személyes kedvencem) a játékelmélet.
A Nash-egyensúly adja ki azokat a pontokat, ahol a közösen elismert szabályok (konszenzus) szerint működő felek kialakítanak nyerési-vesztési szituációkat. Ezek száma véges, minél összetettebb a szabályrendszer, annál érdekesebb a dinamikája.
Na most a gond ott kezdődik ha valaki elkezd saját szabályokat alkotni és borul az egyensúly.
Az új egyensúlyi pályák így is kiadódnak, de win-win szituációra kevés a lehetőség, főleg ha a csaló (aki a szabályokat kijátszva próbál előnyre szert tenni) nem rendelkezik kellő erőforrással/hatalommal.
Remélem érthető.
@hackbard.celine: " minden normális jogrendszer alapja a jogorvoslathoz való alapjog! Ha egyetlen (szerinted egyszerű) progi dönt ilyen kérdésekben, akkor az már scifi-alsó Zsé kategória.
De most komolyan, még a precogoknál is volt különvélemény, márpedig bűnmegelőzési/felderítési szempontból P.K.Dick utópiája nem semmi."
A progi arrol dont hogy nincs semmi gond. Ilyent sokat hasznalnak. Pl amikor az adobevallast csinalod te is hasznalod. A progi akkor szol amikor erdemes/kell pontositani az adatokat.
Ha a pontositas utan mar minden rendben van akkor mehet a dolog. Emberi beavatkozas egyaltalan akkor kell ha valami erdekes/kulonleges dolog van, akkor is fel van teve az artatlansag velelmet, de vizsgaljak meg a dolgot reszletesen. Itt is van lehetoseg jogorvoslatra es minden mas dologra.
Masik pelda, ha pl az elmu-nel negativ fogyasztast diktalsz be, ott is egy gep dont rola hogy azert ez igy nem jo. Ha a bankkartyadon nincs eleg penz ott is egy gep dont hogy nem fizethetsz vele. Trafipax eseten is egy gep dont a sebessegedrol.
"Lehet hogy utalod a Fideszt es Matolcsyit, szived joga, persze lehet hogy nem. Nagyon sok hibat elkovet, nagyon sok rossz dolgot elkovet. Boven van mit kritizalni. De ha kritizalod ne hamis szamokkal tamaszd ala a dolgokat."
Te most viccelsz velem? Ez itt egy "Fidesz blog". Megkérdezhetsz erről itt bárkit. :)
En minden partban latok jo es rossz dolgokat. Valamelyikbe tobbe valamelyikbe kevesebbet. Vannak tenyszamok is fuggetlenul attol hogy szeretjuk-e vagy tetszik-e a dolog.
Engem az zavar nagyon ha a szamokat is elkezdjuk mar manipulalni. Az hogy meghamisitott szamokat hasznalunk fel ervelesre az meg jobban zavar.
@ccactus: "Ugyanis nem a szegényektől csoportosítunk át jövedelmeket a gazdagabbak felé, hanem a legálisan bejelentett magasabb jövedelműektől csoportosítunk át az eddigitől kevesebbet a legálisan kis jövedelemre bejelentettek felé. Szerintem van némi különbség." - De igen is a kisjövedelműektől veszünk el pénzt! Ha nem vetted volna észre a minimálbért 20%-al kellett emelni, hogy a nettó bér ne legyen kevesebb! Nagyon sokan tényleg annyit is keresnek. Aki nem azok eddig is zsebbe kapták a különbözetet, meg ezután is úgy fogják - ez egy cseppet se fehérített a gazdaságon! Sőt! Nagyon sokan, akik eddig legalább 8 órára be voltak jelentve most már csak 4-6 órára vannak - ettől függetlenül ugyanannyit, ha nem többet dolgoznak! A vállalkozók is nagyon sokan minimálbérre vannak bejelentve, de az évek alatt a vagyonuk eléggé megnőtt! Igaz, ők nem munkaviszonyként veszik ki a pénzt a saját vállalkozásukból!
Amúgy meg gondolj a közalkalmazottak min. 60%-ra! Ők minimálbért vagy bérminimumot kapnak - teljesen fehéren és mellé egy fillért sem! Ők azok, akik nem diplomások.
Amúgy én bevezetném a vagyonadót!
Családonként az 50 millió Ft-os lakás és 5 millió Ft-os autó fölött minden vagyontárgy értékének 0,01%-t fizetni kellene - mindegy, hogy az a tárgy hány személynek a birtokában van. Ha valaki már önálló családnak számít - ha van munkája, min. 18 éves és külön lakik akkor lehet újra kezdeni a ház és autó 50-5 millióját az új családnak! Állítólag az 1 ezrelék nem sok - akkor ne csak a jövedelem átutalása és felhasználása után fizetendő 1 ezrelék ne legyen sok, hanem a vagyon 1 ezreléke se!
Érthető, de szerintem túl sokat remélsz egy esetleges win-win szituációba.
Szerintem az adórendszer és a kiadási oldal változtatása (egyensúlyközeli költségvetés mellett) nagyjából egy nulla összegű játék. Nem ás, mint a közteherviselési súlyok és a jövedelemátcsoportosítás kedvezményezettjeinek változtatgatása.
Rövid távon legalábbis mindenképpen ez a helyzet.
Ami pozitív hatású lenne, az az állam leépítése, az adócentralizáció csökkentése, az állami jövedelemtranszferek visszafogása, egyszóval az aktív, jövedelemmel rendelkező réteg terheinek csökkentése a szociális juttatások árán. Ez politikai oldalfüggő, hogy melyik tábor mely társadalmi csoportokat preferál.
Másik lehetőség az állam működési hatékonyságának javítása, ez viszont abszolút nem politikafüggő, szakmai alapon kellene elmozdulni egy optimális állapot irányába.
"A "nivo" cimbol arra gondoltam, hogy itt valami kicsit objektivebb dolog van. Pl szamok es tenyek hasznalata a vitakban."
Ez így van! Ha megfigyeled, tele van számokkal a poszt, mi meg a számokról vitatkozunk nívósan.
Ez a "Fidesz blog" csak egy ránk ragasztott előítélet, bár az kétségtelen, hogy jobboldali érzelműek vagyunk, és a pártok közül leginkább a Fidesz áll tőlünk a legkevésbé távol, hogy finoman fejezzem ki magam. :)
@g99: adatvédelmi szempontból a rendőrségi, adóhatósági, jármű/ingatlan tulajdonosi nyilvántartások összekapcsolása azért eléggé aggályos.
A rendőrség egy önálló hatalmi ág, az állam erőszakszervezete. Az adóhatóság meg egy másik hatalmi ághoz tartozik. A kettő között vannak az adónyomozók, korlátozott, a bíróság által ügyészi indítványra elrendelt eseti jogkörrel.
Azért az beb@szna ha az igazoltató közrendőr az adóbevallásodban turkálna egy vitás ügy kapcsán, már nem azért.
"Családonként az 50 millió Ft-os lakás és 5 millió Ft-os autó fölött minden vagyontárgy értékének 0,01%-t fizetni kellene - mindegy, hogy az a tárgy hány személynek a birtokában van. "
Milyen alapon? Indokolható morálisan egy ilyen adó?
Arról nem is beszélve, hogy egyesével kellene a vagyontárgyak értékét objektíven meghatározni..
@ccactus: "Ez a "Fidesz blog" csak egy ránk ragasztott előítélet, bár az kétségtelen, hogy jobboldali érzelműek vagyunk, és a pártok közül leginkább a Fidesz áll tőlünk a legkevésbé távol"
ha valaki jobb oldali érzelmű és hozzá a Fidesz áll a legközelebb, az enyhén szólva ambivalens... Már persze ha valaki nem szélsősegesen jobboldali és mondjuk szlovák, vagy román.
@ccactus: "De az eddigi kritikus hozzászólók valamiért csak azt sorolják, hogy miért rossz a Fidesz. Ott már elfogy a tudomány, hogy min lehetne változtatni, hogy jobb legyen."
Sajnos a nívon a te bejegyzéseid zöme, a miért a világon a legjobb a fidesz kormányzása jellegű írások vannak többségben. Mondjuk ha már így kell magyarázni a dolgot, lehet valami nem tökéletes.
Talán első lépésben meg kéne egyezni az IMF-l. Utánna remélhetőleg Orbán betartja ígéretét: "Ha az IMF jön, én megyek". (ezzel amúgy a magyar társadalom le is zárhatná a poskommunista időszakát) Ha Orbán és jobbkeze befejezte az unortodox ámokfutást máris jelentős források szabadulhatnak fel.
Utánna pedig el kéne kezdeni egy egyeztetéseken alapuló, valós igényeket kielégító, kiszámítható kormányzást, szerkezeti reformokkal, elsősorban egészségügyben és oktatásban. Ajánlom figyelmedbe amúgy azt a grafikont ami a régió vállalati finanszírozását hasonlítja össze. 2010-ben leváltunk a régióról, a vállalati hitelfolyosítás egyre kisebb. Ez erősen összefügg a korábban már említett elképsztően alacsony beruházási arányokkal.
Hogy mennyire rossz a jelenlegi gazdaságpolitika, két személyes élménnyel is alá tudom támasztani. Az egyik, egy dunántúli kis cég, akik rengeteg megrendelést kapnak, új gépeket kéne beszerezzenek. Mivel pályázni nem pályázhatnak (ezt explicite ki is jelentették nekik, hiszen túl jól megy a cégnek) így hitelt kéne felvegyenek. Jelenleg csak olyan hitelt kaphatnak, aminek a kamatai olyan magasak, hogy kb 10 év múlva hozna bármi nyereséget a gép. Addigra persze már rég elavul...
Volt szerencsém, pár dolgos hétköznapot eltöltenem Békés megyében. Elképesztő dolgokkal szembesültem. A magas ÁFA miatt, egyes kereskedelmi ágakban, egy saját elszámolási rendszert hoztak létre, a rendes számlázást teljes egészében ki tudják zárni.
@ccactus: ez így nem igaz.
A minimálbér is adózott, de volt adójóváírás.
Most pályázható kompenzáció van, amit egyenként igényelni kell, hogy a vállalkozások megtartsák a munkavállaló fizetésének nettó reálértékét. A számításod szerint -100 Mrd, ugyanakkor a kompenzáció meg az elmúlt 5 hónapra +60 Mrd. Végeredményben költségesebb.
Egyszerűbb lett az adminisztráció? NEM!
Korábban is megfizették az összes járulékot a minimálbér után is, nem kéne lebecsülni azt az összeget.
@ccactus: "Mindenki legjobb tudása, társadalmi helyzete, elvei és meggyőződése alapján választ pártot magának."
Nekem itt nem a pártválasztásoddal van a bajom, hanem azzal, hogy a Fideszt jobboldalinak titulálod.
Nézd, biztos az én definícióimmal vannak gondok, de szerintem úgy nagy általábosságokban egy jobboldali kormány nem adókat emel, hanem csökkent, az egyént megbecsüli, az államot inkább kizárja, és nem erőlteti rá az állampolgárok mindennapi életének minden lépésébe.
A Fidesz egy erősen baloldali párt. Az már más kérdés, hogy ők ezt másképp próbálják tálalni...
"egy dunántúli kis cég, akik rengeteg megrendelést kapnak, új gépeket kéne beszerezzenek. Mivel pályázni nem pályázhatnak (ezt explicite ki is jelentették nekik, hiszen túl jól megy a cégnek) így hitelt kéne felvegyenek. Jelenleg csak olyan hitelt kaphatnak, aminek a kamatai olyan magasak, hogy kb 10 év múlva hozna bármi nyereséget a gép. Addigra persze már rég elavul..."
Nagyon érdekes dolgot feszegetsz! Nekem meg itt van 3 millió forintom, és nem tudom lekötni 8%-nál többre a bankban. Ez a 8% is csak 3 hónapra vonatkozik, utána még kevesebb. Abból mire levonják a kamatadót, meg leszámítjuk az inflációt, alig marad rajta tényleges kamat.
A bank meg nem ad hitelt a vállalkozásoknak.
Ki a hibás? Orbán? Miért? Itt áll a pénzem, szívesen befektetném egy jó kis cégbe, csak nem tudom.
A pénzügyi közvetítő rendszerrel van itt az alapvető probléma. És ez nem Orbánnal kezdődött, hanem már előtte is ez volt.
"Volt szerencsém, pár dolgos hétköznapot eltöltenem Békés megyében. Elképesztő dolgokkal szembesültem. A magas ÁFA miatt, egyes kereskedelmi ágakban, egy saját elszámolási rendszert hoztak létre, a rendes számlázást teljes egészében ki tudják zárni."
És szerinted hány %-os áfa mellett térnének vissza a legális útra??
Elég lenne szerinted, ha 27%-ról visszaviszik 25%-ra?
Emlékezz rá, hogy 2010-ben Bajnai is emelt az áfán 20%-ról 25%-ra.
Meg arra is emlékezz, hogy 2002-ben az élelmiszerek áfája még csak 12% volt. A Fidesz úgy vette át a kormányt, hogy a szocik azt is felemelték 12%-ról 25%-ra.
Egyébként nagyon egyetértek veled, és átérzem a békési problémát. 7%-os áfa kellene. Csak ahhoz le kellene építeni szinte a teljes szociális hálót, meg az államadósság nagy részét is. Mert ez a kettő nagyon sok pénzt visz el. Erre kell a magas áfa. Nem az a +2%, amit a Fidesz rátett, hanem a másik 15-20% is.
"ez így nem igaz.
A minimálbér is adózott, de volt adójóváírás."
A végeredmény az volt, hogy gyakorlatilag nem adózott. Felesleges belebonyolódni a részletekbe, hogy ez milyen bonyolult rendszeren keresztül valósult meg.
"Most pályázható kompenzáció van, amit egyenként igényelni kell, hogy a vállalkozások megtartsák a munkavállaló fizetésének nettó reálértékét."
A kompenzáció egy kifuttató rendszer. Arra van, hogy tompítsa, elnyújtsa a negatív hatásokat.
Olyan, mint amikor piaci szintre emelték a gázárakat, de bevezették a gázártámogatást, ami aztán szép lassan megszűnt.
"Végeredményben költségesebb.
Egyszerűbb lett az adminisztráció? NEM!"
Ez tehát a fentiek tükrében egyszeri hatás. Ez az ára a dolog társadalmi elfogadtatásának.
"Korábban is megfizették az összes járulékot a minimálbér után is, nem kéne lebecsülni azt az összeget."
Nem becsülöm le, de abban gondolom egyetértünk, hogy az az állami szolgáltatások ellátásához messze nem elegendő. A járulék nem is arra van egyébként kitalálva.
No leszavaztam - táblázat nélkül...
Igazából az a helyzet, hogy lennének támogatható intézkedések, de nem ilyen népi demokratikus konzultációs rendszerben.
tehát csökkenteni lehetne a nyugdíjakat és az adókedvezményt, de nem egységesen: hanem a felsőszintekről valamennyit elvenni, az alsószintekre valamennyit (nem feltétlenül ugyanannyit, hanem kevesebbet) kipótolni. Pont mint az egykulcsos adónál, csak fordítva.
egyébként érdekes, hogy annyira nyomatod az egykulacsos adót (tudjuk miért), de még itt is jelentősen le van szavazva (pedig mint írod, van ahol egálban vannak a szavazatok...)
"A Fidesz egy erősen baloldali párt. Az már más kérdés, hogy ők ezt másképp próbálják tálalni..."
Ez igaz. Felesleges is definíciós kérdésekbe belebonyolódni. A Fidesz családbarát intézkedéseket hozott, és az én társadalmi helyzetemben lévőknek igenis adót csökkentett.
Megjegyzem az SZJA rendszer átalakítását nehezen lehet baloldali irányultságúnak nevezni.
Maradjunk abban, hogy a hagyományos jobb-bal értékek mentén eléggé cifrák a magyar pártok.
Ajánlom figyelmedbe a bankmonitor.hu/ oldalt. :-)"
Mondom, nekem itt a pénzem, és nem tudom a vállalati szektorba befektetni. Pedig a céged is jól járna, meg én is. Csak hát a pénzügyi közvetítő rendszer hiányzik kettőnk közül.
"egyébként érdekes, hogy annyira nyomatod az egykulacsos adót (tudjuk miért), de még itt is jelentősen le van szavazva (pedig mint írod, van ahol egálban vannak a szavazatok...)"
Hát persze, mert mindenki a saját pénztárcája szerint szavaz. Abban én is simán benne vagyok, hogy olyan bruttó bérnél vezessenek be egy második kulcsot, ami engem már nem érint.
Közben meg azért te is csak meglépnél egy nyugdíjcsökkentést. A nyugdíjasok persze biztos nem szavaznának ilyenre.
@ccactus: "És szerinted hány %-os áfa mellett térnének vissza a legális útra??"
1,
van az a vállalkozó típus, aki anno azt mondta azért nem adózik, mert a mocskos komcsik, úgyis csak ellopják. Na, jött a kormányváltás azóta sem adóznak.
2, szeretném azt hinni, hogy az MNB-ben esetleg az NGM-ben a sok okos ügyes bácsi, azokon a kurva nagy számítógépeken szépen le tudják ezt modellezni és kiszámolni valami optimumot.
amit látok és állítok, hogy a 27%-s ÁFA-nak elképesztő visszatartó ereje van. Hogy mindenképp 20% alá kéne ez menjen az viszont biztos.
Amúgy lehetne ezt szerintm okosan, hosszútávon csinálni. Minden évben 1-1% csökkentés, 10 évre előre bejelentve egy cél érdekében. Cserében minden évben néhány százalékkal csökken az ellátórendszer. Viszont mindenzt előre bejelentve, bebetonozva, társadalmi konzultáción alapúlva (nem, nem nemzeti konzultáció formájában, ahol OV retusált képe néz rám, irányított kérdésekkel).
"Elég lenne szerinted, ha 27%-ról visszaviszik 25%-ra?
Emlékezz rá, hogy 2010-ben Bajnai is emelt az áfán 20%-ról 25%-ra.
Meg arra is emlékezz, hogy 2002-ben az élelmiszerek áfája még csak 12% volt. A Fidesz úgy vette át a kormányt, hogy a szocik azt is felemelték 12%-ról 25%-ra."
És akkor mi van? Engem nem érdekel mit csináltak a szocik. amúgy is arról volt szó, hogy azt akarod kitalálni, hogy mi legyen a megoldás a JÖVŐBEN? nem?
"Amúgy lehetne ezt szerintm okosan, hosszútávon csinálni. Minden évben 1-1% csökkentés, 10 évre előre bejelentve egy cél érdekében. Cserében minden évben néhány százalékkal csökken az ellátórendszer. Viszont mindenzt előre bejelentve, bebetonozva"
Legyen így! Nagyon jó ötlet! Én támogatom!
Már megérte megírni a posztot. Végre jönnek a jó és konstruktív javaslatok!
"És akkor mi van? Engem nem érdekel mit csináltak a szocik. amúgy is arról volt szó, hogy azt akarod kitalálni, hogy mi legyen a megoldás a JÖVŐBEN? nem?"
De igen. Csak azért hoztam fel, mert mintha minden bajt abban láttál volna, hogy 25%-ról 27%-ra emelték az áfát.
@ccactus: "Hát persze, mert mindenki a saját pénztárcája szerint szavaz."
És képzeld ez nem így van!
Csak egy baromi egyszerű példa. MSZP elvette a 13. havi nyugdíjat. Hány nyugdíjas szvazott 2010-ben az MSZP-re?
Maradjunk annyiban, hogy sokan a pénztárcájuk szerint szavaz. Te is.
Másnak vannak elvei, meg hosszútávon gondolkozik. Pl te elgondolkodtál már, hogy miből fogod fizetni a gyerekeid külföldi tanulmányait? (3 milliából végülis egy félév kijöhet) Mert 10 év múlva már nem nagyon lesz magyar felsőoktatás...
"És képzeld ez nem így van!
Csak egy baromi egyszerű példa. MSZP elvette a 13. havi nyugdíjat. Hány nyugdíjas szvazott 2010-ben az MSZP-re?"
Tényleg egyszerű példát hoztál. Esetleg még annyival bővítsük ki, hogy ki vezette be annak idején a 13. havi nyugdíjat, meg hogy volt-e párt, amelyik azt ígérte az Mszp-vel szemben 2010-ben, hogy ő majd visszahozza a 13. havit.
Abban egyébként igazad van, hogy meghasonulást jelent, ha az ember elvei szerint az egyik pártra szavazna, de pénztárcája szerint a másikra.
De azért olyan túl nagy ellentmondás nincs a dologban, hiszen az ember véleménye erősen hajlik abba az irányba, ami neki anyagilag jót ígér.
Persze vannak kivételek. Diákként még én is máshogy gondolkodtam elvekről, mint most.
@ccactus: "Hát persze, mert mindenki a saját pénztárcája szerint szavaz. Abban én is simán benne vagyok, hogy olyan bruttó bérnél vezessenek be egy második kulcsot, ami engem már nem érint.
Közben meg azért te is csak meglépnél egy nyugdíjcsökkentést. A nyugdíjasok persze biztos nem szavaznának ilyenre."
Én szerintem több kis kulcs kéne, hogy fokozatosan menjen följebb, ne legyen túl nagy teher az eggyel alatta lévő bérhez viszonyítva az sávugrás. Tehát Bajnai+Orbán féle rendszer ("fizessenek a gazdagok"+"mindenki keveset") és a kettő közötti sávon szétszórni a a maradék kulcsokat.
Az viszont nettó marhaság, hogy ezt a feketegazdaság miatt vezették be, azokat ugyanis nem érinti: a legálisan keveset keresőktől ( - és esetleg sokat dolgozóktól, lásd feljebb pl pedagógus, nővér) elvettek, a legálisan (is) sokat keresőknek ( - és esetleg sokat dolgozóknak, vagy nem) pedig odaadtak.
A feketén dolgozók most is ugyanannyit keresnek...
Mint mondtam, nem általános nyugdíjcsökkentés, hanem egyfajta nivelláló: alulról felfelé húzni, felülről pedig lefelé. Ezzel nem jönne be akkora bevétel, mint egy (óhajtott?) fűnyírással, viszont nem is lenne olyan igazságtalan.
@ccactus: "az ember véleménye erősen hajlik abba az irányba, ami neki anyagilag jót ígér."
a hülyék az aznapi pénztárcájukat nézik csak. az okosak a holnaputánit is. 83% hülye Mo-n, ezt a 2008-as hülyenépszavazás pontosan bemérte. és most nehogy azt mondd, hogy de akkor ott az emberek elvek szerint szavaztak, mert kiröhöglek.
a kamatkiadás pedig nem bizalom kérdése. az IMF 3%-on adja a hitelt, most pedig 7,5%-on vesszük fel. a 4,5% különbség adja ki az összeget, ami az MNB szíves közlése szerint negyedévente 100 milliárd, azaz évente 400. ilyen opciót persze nem adtál a szavazásnál.
A legnagyobb probléma a költségvetéssel, hogy a kiadásainak jelentős része vitán felül áll, és ehhez probálja a bevételeket igazítani. A gond az, hogy ha egyénekre lebontjuk ezt, akkor a magyar társadalom több mint 90%-a a költségvetéshez negatív számmal járul hozzá. A megoldás az, hogy a nagy tételeket jelentő kiadásokat kell megszüntetni, amik a következők:
- Állami nyugdíj és segély: ha az átlagnyugdíj kb. 90000 forint és 3 millió nyugdíjassal számolunk, akkor ez a költségvetésben HAVI 270 milliárd forint kiadást jelent. Ezen az sem változtat, ha pl. a kommunisták, leggazdagabbak stb. nyugdíját megszüntetik, ugyanis az az összeg ehhez képest csak aprópénz. A megoldás az, hogy ezt teljesen meg kell szüntetni. Hasonló érvelés vonatkozik a segélyekre is.
- Újraelosztás: a közhiedelemmel ellentétben Magyarországon a cégek jelentős része nem a piacból, hanem az államból él közvetlenül (állami cég, támogatások stb.) vagy közvetve (pl. állami megrendelés). Ezt a rendszert drasztikusan meg kell változtatni, csak a ténylegesen közberuházásokat (pl. útépítés) kell államilag dotálni, és azokat is teljes transzparenciával.
- Bürokrácia és túlszabályozás: ma ahhoz, hogy még a legegyszerűbb dolgokat is megcsináld, hihetetlen mennyiségű adminisztráció szükséges. Ennek közvetlen költsége a jelentős mennyiségű bürokrácia és hozzá kapcsolódó intézményrendszer fenntartása, közvetett költsége meg a piacra való magas belépési küszöbben (azaz kevesebb cég lesz) és a termék/szolgáltatás minőségének/mennyiségének fokozása helyett a bürokratákkal történő foglalkozásban (pl. korrupció, magas rezsiköltségek stb.) merül ki. Itt természetesen az a megoldás, hogy magukat a szabályozásokat kell teljesen megszüntetni, a teljes adórendszert kidobni és helyette EGY SZJA és EGY ÁFA jellegű adót meghagyni (azokat is alacsony összegeken), és az ezzel járó bürokráciát drasztikusan leépíteni.
A fennti gondolatmenetet természetesen egy párt se vállalná be, ugyanis a jelenlegi politikai elitünk nagyon jól tükrözi a társadalmunk összetételét, nevezetesen csak szocialista pártjaink vannak (gazdasági értelemben persze): van egy populista szocialista (Fidesz), egy oligarcha szocialista (MSZP), egy nemzzeti szocialista (Jobbik) és egy zöld szocialista (LMP) pártunk. Közös mindegyikbe, hogy nem a túlszabályozást, túlköltekezést és újraelosztást látják a problémának, hanem azt, hogy az nem a megfelelő elvek mentén történik. Ennek következtében a 2014-es választás gyöztesének személye teljesen érdektelen, ugyanis egyik párt sem jutott el a probléma gyökeréhez, így megoldást sem adhat rá, minek következtében Magyarország egy újabb példa lesz arra, amire Hayek Road to Serfdom művőben már nagyon rég figyelmeztetett, nevezetesen ahol az állami beavatkozás jelentős mértékű, az az ország elkerülhetetlenül a süllyesztőben végzi.
@ccactus: Az egykulcsos adóra adott válaszodnál csak a vállalkozókat feltételezed, holott az egykulcsos adó előnyeit azok is igénybe veszik, akiknek semmiféle ráhatásuk nincs a gazdasági változásokra a munkakörüknél fogva. Ez az egyik legnagyobb tévedése az egykulcsos adónak, hogy nem azokra vonatkozik, akik kompetensek gazdasági szereplőként. Az SZJA 4o%-át nem az első Ft-tól kell értelmezni, hanem sávosan. Tehát megmaradhatna a 16% 180.000.- Ft-ig, és fokozatosan - jövedelemtől függően - érné el a 40%-ot. Európában jobb helyeken ez így működik.Egyébként nem tudok egyet érteni azokkal a szándékokkal, amelyek a kialakult szociális gondokat úgy kívánják megoldani, hogy egyes embercsoportoknak csökkentik a jövedelmeit vagy járandóságaikat, melyeket szerzett jogok által kapnak, és átcsoportosítással átirányítanak szociális juttatásokra.Ezeket a forrásokat a terhek szétterítésével kell megoldani. Ez a gyakorlat ugyanis demoralizálja a társadalmat, azt sugallva, hogy a törekvő,a munkájából megélni akaró állampolgár nem a jogosan elért jövedelméhez, vagy járandóságához jut hozzá, hanem valamiféle ideológia szerint elvonásba részesül, mint célzott embercsoport.
@stoic79: "A fennti gondolatmenetet természetesen egy párt se vállalná be, ugyanis a jelenlegi politikai elitünk nagyon jól tükrözi a társadalmunk összetételét, nevezetesen csak szocialista pártjaink vannak (gazdasági értelemben persze): van egy populista szocialista (Fidesz), egy oligarcha szocialista (MSZP), egy nemzzeti szocialista (Jobbik) és egy zöld szocialista (LMP) pártunk. Közös mindegyikbe, hogy nem a túlszabályozást, túlköltekezést és újraelosztást látják a problémának, hanem azt, hogy az nem a megfelelő elvek mentén történik. Ennek következtében a 2014-es választás gyöztesének személye teljesen érdektelen, ugyanis egyik párt sem jutott el a probléma gyökeréhez, így megoldást sem adhat rá, minek következtében Magyarország egy újabb példa lesz arra, amire Hayek Road to Serfdom művőben már nagyon rég figyelmeztetett, nevezetesen ahol az állami beavatkozás jelentős mértékű, az az ország elkerülhetetlenül a süllyesztőben végzi."
@ccactus: valószínűleg én is a hiány növelésére szavaztam összességében, de ebben az is közrejátszhatott, hogy a kérdések csak kis kört és jellemzően az adóbevételekre koncentrálnak. Már valaki feltette a kérdést, hogy a FIDESZ által bevezetett adótöbblet, megszorítás hova lett?
Ha van időd, jó lenne megvizsgálni a kiadási oldal alakulását is. A sok államosítás, hivatalok felállítása mennyit vitt el.
Sajnos a korrupció csak akkor csökken, ha az emberek fejében megváltozik valami, és ehhez jó lenne, ha valakik példát mutatnának. Én itt látom az egyik legnagyobb gondot a mai kormánnyal, hogy pont az ellenkező irányt mutatják mindenkinek: arrogáns viselkedés, kapkodó, átgondolatlan törvénykezés, állandóan változó szabályozási környezet, gátlástalan harácsolás, teljes morális leépüléshez vezet.
És vannak dolgok, amiket nem lehet visszacsinálni. A magánnyugdíjpénztár államostása után újraindítani most nem volna értelme, de nem tetszett, ahogy államosították. Az 1 kulcsos adó bevezetését sem így oldottam volna meg, (több kulcsot meghagyva, de kisebb maximális elvonással) , de ha már bevezették (bár ma még két kulcs van), akkor maradjon így. Az állandó változtatgatás nem használ semminek. Érdekes módon a média mindig az 1kulcsot hozza elő, mint legnagyobb probléma, pedig szerintem volt egy csomó másik sokkal kártékonyabb döntés (pl. a végtörleszés, ami nálam mindent überel)
Tudod pöcsfej, akkor kellett volna ilyen szavazósdit játszanod, amikor ez a te csodakormányod ellenzékben azt mantrázta, hogy semmiféle megszorításra nincs szükség, korrupt a szoci kormány, el kell zavarni a választásokon, azt meg is van a pénz, ami hiányzik. Most akkor kurvára többet lop a te atyaistened ezek szerint, mert különb megszorításokat léptetett életbe, több pénzt szedett ki az emberek zsebéből, mint eddig bárki, és ez sem elég nekik semmire. Úgyhogy tán akkor kellett volna okoskodnod, hogy hát nem kellene az pofánkba hazudni, alcsúti paraszt, miről beszélsz te, hogy nem lesz itt megszorítás, ha eltakarodnak a szocik?
Vannak még itt szép kis tételek:
- Állami mobilszolgáltató lefujása : +500 mrd
- MOL részvények eladása: +300 mrd (sajnos 200 mrd-t már eltőzsdéztek a tisztelt nyugdíjvédők)
- Közgépre kivetnék egy extra adót, ha már minden nagy cég nyög ilyet. Csak a szokásos 100%-os korrupciós rátával számolva is az eddigi 400 mrd állami megrendeléséből 200 mrd-t meg lehetne spórolni: +200 mrd
A célja az lenne ennek a mai posztnak, hogy kiderítsük milyen alternatíváját lehet felállítani a jelenlegi Fidesz kurzusnak az adó- és kiadáspolitikában úgy, hogy a költségvetési egyensúlyt közben ne rontsuk.
Értem a kritikáidat, de attól még a matematika az matematika. A több kiadás rontja a költségvetést, a több adó pedig javítja, és fordítva." - ha ez a cél, és nem az, hogy indirekt módon bizonyítsd Mennyire jó is a mostani gazdaságpolitika, akkor valamit enm jól csináltál.
kritizálták már többen is, hogy milkyen kérdéseket tettél fel, milyen módon adtad meg a számadatokat, stb. Én alapjaiban hibásnak (és álságosnak)tartom a posztot, a nemzeti inzultációhoz hasonlóan.
Mert a leegyszerűsítés, hogy nem modjam lebutításnak, teljesen félrevezeti a megszólított közönséged.
Csak példaként: "munkaadói járulék: 4%-kal csökkenteném: -300 milliárd forint" - egy a választható lehetőségek közül. Expressis verbis: "-300 milliárd". Az, hogy a fizetendő járulék mértéke és a munkahelyek száma között elég szorosnak mondható összefüggés van, természetesen nem férhet bele a táblázatba. Hogy egy járulékcsökkentés hány új munkahelyet hozhat, hány további adó és járulékfizetővel, továbbá akik a piacon vásárolnak és ezáltal több ÁFA kerül befizetésre, itt elsikkad.
Na az ilyen jellegű számításokat nevezik ugyi hatástanulmánynak, amit nem divat készíteni a mai vezető gazdaságpolitikusoknak. Neked sem akaródzott.
Nem hibáztatlak érte, mert az ide nem is férhet részleteiben, csak arra hívom fel becses figyelmedet, hogy ennyire leegyszerűsített módon számolni sem nem korrekt, sem nem célravezető.
@MikeBoy: Szia!
A 13. havi nyugdíjat 2009 májusában törölték el. Érdekes egyébként a szavazati arány: 199 igen 163 nem 8 tartózkodás.
Ez is egy olyan teher volt, amit a fidesz lazán felvállalt volna - természetesen csak akkor, amikor nem ők viselik a következményeket. Jellemzően hatalomra kerülésekkor nem állították vissza, pedig korábban ígértek már 14 havit is. (nem egy ilyen történt az "elmúlt nyolc évben") Persze amikor az üléspont határozza meg az álláspontot... (ez egy külön posztot érdemelne. ccactus, bevállalod? :-) )
Én azért hiányolom ezeket a lehetőséget, hogy:
"Kurucos gyorsnaszád-politika felhagyása: +500 milliárd"
"Jogbiztonság, kiszámítható gazdaságpolitika visszaállítása, ezáltal beruházások felfuttatása: +500 milliárd"
Lehet, hogy az összegek kicsit máshogy alakulnának, de biztos, hogy elég komoly tényezők lennének a költségvetésben.
Ja, és azt már írta valaki, hogy a poszt manipulatív és kormány-mosdató? :D
Egyébként nekem az új adókkal csak annyi a bajom, hogy nagyon nagy mértékben azért van rájuk szükség, mert a kormány valami délibábot kergetett és elűzte az IMF-et, a külföldi befektetőket, és a honi értelmiség nagy részét (főleg fiatalokat)... Jelenlegi helyzetben sajnos nincs nagyon más lehetőség.
A bajom az, hogy az így befolyt pénzből + IMF-pénzekből nem hosszútávú, jövedelmező beruházások lesznek, hanem népharag-csökkentő intézkedések. Az ország végleg csúszdára száműzte magát...
Igen, de gyurcsányi (vagy emút8év) költségvetéseket bizony terhelte a 13. nyugdíj, míg az orbánit nem.
A korrekt összehasonlításhoz szerintem bele kellene számolni azt is.
Köszönjük a kérdéseket, amelyek ugyanúgy egyoldalúan világítják meg az ktv-i egyensúly problémáját, mint a Matolcsy féle tündérmesék. Persze két év elcseszett gazaságpolitikáját most ilyen tűzoltás szerű bevételnöveléssel lehet valamelyest ellensúlyozni (bár a tervezett bevételek jelentős része olyan mint az hogy lottó ötösből veszek új lakást). Egy nyomorult növekedésösztönző intézkedés nem történt az elmúlt időszakban. Az egyetlen reménysugár a Széll Kálmán tervben mutatkozott, azt is baszták megcsinálni Orbánék.
És nem utolsó sorban egy nyugdíjügyi apróság: a következő 15 évben de fognak örülni a bármilyen színű kormányok, hogy nekik kell kigazdálkodni az összes nyugdíj teljes összegét. Pedig 13 éven át hiányként nyögtük az előleget, aztán a visszaállamosításkor meg elszórtuk árfolyamkülönbözetre. muhahaha
"kritizálták már többen is, hogy milkyen kérdéseket tettél fel"
Szándékosan csak a Fidesz szimbolikus lépéseire koncentráltam. Azokra, amelyekben eltértek a korábbi kormány gazdaságpolitikájától. A kérdésekre adandó válaszlehetőségek is mind azt szolgálják, hogy mennénk a fideszi úton tovább, vagy inkább visszafordulnánk.
"Tapasztalatból mondom: Mindenféle ilyen szakértői hatástanulmány nem más, mint hókuszpókusz, baráti tanácsadókra elköltött milliók." - sajnálom, hogy csak rossz tapasztalataid vannak ilyentén ügyekben.
Ezzel azonban ugye nem kívántad cáfolni azon állításomat, hogy egy járulékcsökkentésnek nem egyetlen hatása egy ex has szám, fixen meghatározható mínusz?
Én ugyan csak középvezető voltam anno, amikor döntés előtt véleményt kért a főnököm, magamnak kellett "hatástanulmányt" készíteni, egy cseppet sem volt felesleges a fáradozás.
A felső szintű szakértői munkát nem ismerem, véleményem sem lehet róla.
@ccactus: Igaz, részben egyszeri. Bár megjegyzem, hogy mikor Matolcsy hasonló egyszeri tételekkel levitte a hiányt 3% alá, akkor szinte rögtön közgazdasági Nobel-díjat követelt magának ezért :(
Mobilszolgáltató: Hát szerintem soha nem fog megtérülni ez a befektetett 500 mrd, sőt évi pár 10 mrd veszteséget is fog még termelni. Gyakorlatilag nincsen egyetlen állami vállalat, ami nyereséget tud termelni (kivéve Szerencsejáték). Ez miért lenne más? Hasonló pénzügyi fekete lyuk lesz, mint a Malév.
Ejj, de hiányoltam az elmúlt 5-8 évben bekövetkezett gyerekszám csökkenés miatti iskolabezárásokat és ezáltal a tanári létszám redukálását!
Még nagyon-nagyon régen, amikor tanítottam kaptunk egy szép grafikont egy továbbképzésen, hogy közel 30 ezer gyerekkel van kevesebb, mint mittomén mikor, és még egy szép vonal volt húzva, hogy ez 50 ezernél fog tetőzni.
Ez általános és középiskolákat is nézve cirka 300 iskola bezárása. Ha átlagosan 100 foglalkoztatottal számolsz, az 30k közalkalmazott mínuszba, plusz az iskolák fenntartása sem visz már pénzt.
Továbbá a MÁV-val kapcsolatosan hiányolom a szükségtelen pályafelújítási munkálatok elvégzésére vonatkozó kérdést, mert mint elhangzott az is évi ~150 milliárd.
A nyugdíjakkal kapcsolatban én másképp járnék el: sávosan emelgetném a nyugdíjakat pár évig, így az évente szépen hozogatna: minimálbér alatt inflációval, minimálbér és minimálbér 2x-ese között infláció/2-vel, minimálbér 2x-ese felett 0%-kal emelném. Erre sajna nincs kalkulátor mennyit hozna.
Jaaaj, boltba indulás előtt majdnem elfelejtettem:
3200 önkormányzat helyett 200(!) megtartása, az ott dolgozó létszám arányosítása (azaz, nem meghagynám a 3200 önkoriban dolgozó embert csak 200 önkoriban). Egy normálisabb informatikai rendszerfejlesztéssel meg is lehetne oldani a dolgot, mert amire most a sok ember fenn van tartva, azt el tudja látni egy gép is (vö.: traffipaxozó rendőrök és telepített trafik illetve térfigyelő kamerák esete)
"Ezzel azonban ugye nem kívántad cáfolni azon állításomat, hogy egy járulékcsökkentésnek nem egyetlen hatása egy ex has szám, fixen meghatározható mínusz?"
Persze, hogy nem! Nyilván abban a reményben történne a járulékcsökkentés, hogy az majd új munkahelyeket és gazdasági növekedést teremt.
De aki erre nekem konkrét hatástanulmányt készít, hogy milyen szaldója lesz a dolognak, és az nagyjából be is jön, annak gratulálok.
És az is valószínű, hogy a pozitív hatások nem azonnal, hanem csak elnyújtva jelentkeznének.
Közben pedig ugye azonnali hiányleszorításra van kötelezve a kormány, lévén 2004 óta túlzottdeficit eljárás folyik ellenünk.
Az ideiglenes hiánynövelést meg ugye nem engedték a Fidesznek 2010-ben.
"Bár megjegyzem, hogy mikor Matolcsy hasonló egyszeri tételekkel levitte a hiányt 3% alá, akkor szinte rögtön közgazdasági Nobel-díjat követelt magának ezért :("
Ez a fos már megint címlapon?
Hogy mi lenne, ha másik kormány lépne a fidesz helyére, azt nem tudom. Egy dologban majdnem biztos vagyok: sokkal kisebb gazemberek ülnének a vezetőségben.
A 300000 ft fölötti jövedelmeket 40%-kal az 500 000 ft fölöttieket 80%-kal adóztatnám.Az extra jövedelmeket 100%-kal,az annál is nagyobbakat kényszermunkával díjaznám.
"Hogy mi lenne, ha másik kormány lépne a fidesz helyére, azt nem tudom. Egy dologban majdnem biztos vagyok: sokkal kisebb gazemberek ülnének a vezetőségben."
Akkor tök egyszerű a helyzeted: A kormány leváltására kell majd szavaznod, aztán lesz ami lesz.
@g99: és mondd drágaságom! Mi van azzal a rengeteg emberrel, akik valóban keveset keresnek, nem zsebbe kapják a fizetésük nagy részét? Azokkal ez a fidesznyik söpredék kibaszott, de rendesen az egykulcsos adójával. Ugyanakkor a magas jövedelműek... ja, bocs. Gondolom, te is ezek közé tartozol.
Így nem csoda, hogy vallásos áhítattal imádod az egykulcsost.
En ugy valaszoltam a kerdesekre, mintha en lennek az allam. Tehat mindenbol a legtobbet a konyhara hozo opciot. Ha hatalmon lennek, ugyse erdekelne, mit gondoltok errol, mert senki sem tenne ugyse semmit.
"A 300000 ft fölötti jövedelmeket 40%-kal az 500 000 ft fölöttieket 80%-kal adóztatnám.Az extra jövedelmeket 100%-kal,az annál is nagyobbakat kényszermunkával díjaznám."
Ugyanez a véleményem, de a 80%-os kulcsot már 95 ezernél bevezetném.
@ccactus: én mióta szavazni járok, csak azt nézem, hogy segítsem azokat, akik a fideszes csőcseléket távol akarják tartani a parlamenttől.
Volt rá példa, hogy komoly hányingerrel küzdve szavaztam a maszoposokra, mert akármekkora gazembereknek tartom azokat is, a fidesz mellett tisztességes egyedek.
"Volt rá példa, hogy komoly hányingerrel küzdve szavaztam a maszoposokra, mert akármekkora gazembereknek tartom azokat is, a fidesz mellett tisztességes egyedek."
"Közben pedig ugye azonnali hiányleszorításra van kötelezve a kormány, lévén 2004 óta túlzottdeficit eljárás folyik ellenünk." - egyrészt ez igaz, másrészt ne feledd, hogy egy másik kritérium is felmerült (nem újdonság gyanánt), a fenntarthatóság követelménye.
"De aki erre nekem konkrét hatástanulmányt készít, hogy milyen szaldója lesz a dolognak, és az nagyjából be is jön, annak gratulálok." - lehet ebben némi igazad, mármint abban, hogy "nagyjából be is jön". Azt azonban elég jól lehet progrosztizálni, hogy mekkora járulékváltoztatásra milyen mértékű munkahelyszámváltozás következik be. Ehhez elég szerintem az utóbbi húsz év hazai adatait feldolgozni. Volt itt már járuléknövelés és csökkentés egyaránt.A többi meg csak szorzás.
Nem értem a Nívó blog állandó tagjait.
Kényszeresen pénzügyi kérdésekkel kívánnak foglalkozni, holott még kisebb összeget sem sikerült egyik jeles bloggerüknek egy hónapig beosztani. (Pedig nagy volt a bizonyítási vágy.) Miből gondoljuk azt, hogy esetlegesen az "ország pénzét" be tudnák osztani?
@ccactus: "De annak az árát, hogy ők eddig nem adóztak, a többi adófizető fizette meg az árát, még nagyobb adó formájában. ' Most meg gyerekek utáni adókedvezmény van! Ezt me a gyermektelenke fizetik me még több adó formájában! Amúgy meg miért van különbség az 1-2 és a 3 vagy több gyerek után járó kedvezmény után? Mert azok akik a törvényt hozták többgyerekesek? Ez szerintem diszkrimináció! Szerintem minden gyerek ugyanannyit ér!
Áááá, ez a blog a legújabb Orbán-féle nemzeti konzultáció?! Nyugi, ilyen jól senki nem tudná csinálni, mint ez a garnitúró, biztos látta a szerzö az új Index címet: ezek úgy, mint Molnár Lajos. Csakhogy most Lázár Jani nem küldi a mindszenti beteget sehova, bizonyítandó, hogy a rendszer nem perfekt.
"egyrészt ez igaz, másrészt ne feledd, hogy egy másik kritérium is felmerült (nem újdonság gyanánt), a fenntarthatóság követelménye."
A fenntarthatóság kérdésében is mintha alakulnánk. Az EU feloldotta a támogatások zárolását a legújabb kormányintézkedések hatására.
"Azt azonban elég jól lehet progrosztizálni, hogy mekkora járulékváltoztatásra milyen mértékű munkahelyszámváltozás következik be. Ehhez elég szerintem az utóbbi húsz év hazai adatait feldolgozni."
A bérekre terhelődő járulékok folyamatosan csökkennek. Én még úgy tanultam a 90-es évek közepén, hogy a munkabérekre terhelődő TB járulék 44%. '99-ben a Fidesz csökkentett rajta egy nagyot.
Ezeknek a kérdéseknek így önmagukban semmi értelmük, így pont olyan mint Matolcsy nem koherens, semmibe nem illeszkedő ötletelései... aki így feltette őket az vagy manipulálni akart, vagy csak szimpla idióta.
A FIDESZ legnagyobb bűne nem a sokszor valóban szükségszerű megszorítás, amit katasztrofálisan rossz gazdaságpolitikájuk még csak fokoz, hanem az a törekvés, hogy az "ámokfutás jogát" választói felhatalmazás nélkül is magukénak tartsák meg.
@ccactus: Ugyanúgy, ahogyan most is van adó a lakásérték után egyes helyeken, de a vagyon 3-4-5 névre való írásával pont azok bújnak ki alóla, akik tényleg gazdagok. Mert 5-6 éves gyerekek százmilliós ingatlannal rendelkeznek, hogy anyuci és apuci nevén ne legyen vagyon - lásd Győzike, aki a lányaira íratta a vagyonát. Gondolom, több ezren vannak így ezzel.
Hát elég baj ha a fidesz is hasonló excel táblákkal készíti a költségvetést.
Több IQ kellene és kevesebbet kellene lopni. A magyar gazdaság sajnos a választott vezetők sikkasztására épül. Ezért teljesen felesleges bármiféle excel tábla, az csak fals eredményre vezet.
Ja, és a fideszesek amúgy sem a matek tudományukról híresek. Azért van köztük annyi jogásznak tanult mert nem ment a matematika az iskolában. Ezért van, hogy amíg pár forintot ellopnak az országot 100-1000 -szeres kár éri.
A jelenlegi politikai "elitet" kellene lecserélni becsületes emberekre. Ez a megoldás kulcsa...
Remek lenne, ha ez ilyen egyszerű lenne. :) Nagy valószínűséggel azon kevesek közé tartozom, akik azt mondják, nem értek ennyire a pénzügyekhez, de amit az elmúlt évtizedekben műveltek a "szakértők"... Talán megbirkóznék vele. :)
Ami ugye sose fog kiderülni.
Sárgacsekk adó: megszüntetni
telekom, biztosítási adó: megszüntetni
ÁFA: marad
munkáltatói terhek: maradnak
adójóváírás: marad
MNYP: jó lenne, sőt most lenne csak igazán jó, de nem fog menni. Nem lesz rá fedezet. Most megy nyugdíjba a Ratkó-korosztály.
Gyógyszerkassza: marad (nem jó, de erre futja)
SZJA: 25%, bár a bruttó 300-t keveslem
családi adókedvezmény: fele (kedves gesztus, de semmi értelme, ettől nem lesz több gyerek)
nyereségadó: marad, de hosszabb távon meg kell szüntetni a diszkriminációt
Kamat: Az adósságszolgálati kamatkiadás nem azonnal változik. Az változik, hogy milyen kamatra kapjuk a kölcsönt, de a kamat kiadás minimum 1 év múlva változik csak. Ezzel viszont nem szabad számolni.
Korrupció: csökkenne, mert mi nem lopnánk ennyit, illetve akit rajtakapok, annak szilánkosra rúgom a valagát.
Nyugdíj: egy évre befagyasztanám nominálértéken és utána határozatlan időre reálértéken
Egyéb:
Minimálbér: nominál értéken fagyasztani határozatlan időre.
Egyházak: amint lehetséges egy összegben kifizetni őket és így kiváltani az örökjáradékot.
Pártok támogatás: 3x
Magyar Művészeti Akadémia: állami támogatás zéró (hivatalosan hangzó neve ellenére ez valójában a Fideszhez hű művészek klubját takarja. Mi sem jellemzőbb a azbeszt arcbőrükre, hogy még az alkotmányba is bevették a haverok pénzelését)
"Ezeknek a kérdéseknek így önmagukban semmi értelmük, így pont olyan mint Matolcsy nem koherens, semmibe nem illeszkedő ötletelései... aki így feltette őket az vagy manipulálni akart, vagy csak szimpla idióta."
Tiszta szerencse, hogy te itt vagy, és amennyit tudsz, javítasz a helyzeten.
"Amúgy meg miért van különbség az 1-2 és a 3 vagy több gyerek után járó kedvezmény után? Mert azok akik a törvényt hozták többgyerekesek? Ez szerintem diszkrimináció! Szerintem minden gyerek ugyanannyit ér!"
Itt nem a gyerek értékéről van szó, hanem arról a kormányzati prioritásként, hogy a jól kereső családok vállaljanak legalább három gyereket.
@ccactus: Pedig az egykulcsos adónak pont ez volt az ideológiája: egyrészt többen fognak adózni, másrészt az így kiáramló pénz a gazdaságba visszaforgatásra kerül, harmadrészt senki nem jár rosszabbul (az egykulcsos megszüntetésénél meg az adójóváírás visszaadásánál figyelembe vetted a kompenzációt, amit épp most szavaztak meg?
Egyébként érdekes lett volna a szavazás végén megadni, hogy mennyi mínuszt keletkeztetett a kedves szavazó a költségvetésben.
mókának nem rossz, beszélgetni is lehet róla értelmesen csak a fideszt kéne kihagyni az egészből
arról mindig eszembe jut, hogy nagy kiabálással hogy szemét gyurcsány pofánhazudta a választókat és ne az emberektől vegyék el, nagy fölénnyel nyert majd kiderült hogy pofánhazudta a választókat és a nyugdíjkassza eltáncolásával húzta ki egy évig hogy ne az emberektől vegyék el.
most, hogy elfogyott hetente jönnek az új adók, de most ezek szükséges kiadáscsökkentések, gyurcsány alatt még nemzethalált okoztak.
ki kell törölni a fideszt a posztból és akkor gyomorrontás nélkül lehet beszélgetni róla
Olyan demagóg ez a szavazás, mint maga a Fidesz. Azt akarja súgalni, hogy nincs második, vagy haramdik út.
Azért kevésbé rossz módon is leheten váltotztatásokat elérni.
Pl. Nyugdíjak sávos csökkentése, az SZJA kucslokat is akár sok sok sávra lehetne bontani igen erős progreszivítással, de ez kezdődhetne akár millió fölött.
De annyi mindent lehetne kicsit másképp, kicsit jobban csinálni, viszont megtartva a jelenlegi álamadóság csökkentési törekvést.
Ja pertsze a kiadási oldalt meg érdemben is lehetne nyirbálni, -1 db Simicska + 100 milliárd Forint.
Látványberúházások, devizakötvények.
Felesleges intézmények megszűntetése, politikai talpnyalók nem jutalmazása.
Abban viszont maximálisan egyetértek, hogy nincs olyan párt a palettán, aki tényleg jól csinálná, legfeljebb kevésbbé szarul és pofátlanul..
Szerintem ez a poszt alapvetően elhibázott. A számolgatást úgy tekinti, mintha ez lenne a játéktér. Pedig szerintem nagyon nem. Az osztogató, bábáskodó, az egyén szociális és pénzügyi problémáit megoldó állam drága, igazságtalan, a köznép döntö része számára átláthatatlan, követhetetlen. A fenti kis matek azt próbálja meg velünk elhitetni, hogy ennyit lehet tenni. Pedig nem. Álljon itt egy lehetéséges, bár bizonyára nem tökéletes, mégis alternatíva:
Szerintem egy egyszerű, átlátható rendszert kellene a jelenlegi igazságtalan helyett életbe léptetni.
Az, hogy az államnak vannak kiadása nem elvitathatóak. Állami szinten szükség van külpotikikára, honvédelemre, fogyasztóvédelmere, igazságszolgáltatásra ... sok mindenre. Hogy ezek közül mi az, amit csak az állam végezhet el, ha nem is egyértelműen, de jól körülhatárolható. Sőt, nem csak, hogy körülhatárolható, de a fentartási költségei is kis +-%-kal meghatározhatóak. Ez az állam saját működési költége. Ez a szám osztható lesz 12-vel, meg cca. 10.000.000-val is. Ez az az összeg amit mindenkinek havonta be kell fizetnie azért, mert magyar állampolgár (akár itt él, akár nem, akár ma született akár 1916-ban). Aki nem fizeti be határidőre, először felfüggeszti, majd elveszíti magyar állampolgárságát.
Ezért cserébe az állam vállalja a fenti szolgáltatásokat. És ezzel az állami adónak vége is.
Minden egyéb közfeladat, beleértve az oktatást, az egészségügyet, a közvilágítást, minden egyebet a helyi közösség rendeli és finanszírozi. Város, megye, falu, teljesen mind1. A finanszírozás alapja a használat. Mindennek díja van, ha igénybe akarod venni, fizesd meg, ha nem nem került pénzedbe. Persze így sok minden drágább lesz, de csak látszólag, mert most is ennyi, csak nem tudjuk. Hogy gondolhatja bárkim is, hogy 3/4 liter benzin árából egy busz a Keletiből elviszi pl. Káposztásmegyerre. Jól érezhető, hogy ebből ez nem jöhet ki, pláne, ha bérletet vett.
Így aztán ninc szükség semmilyen egyéb adóra, mert a keresetünk a saját zsebünkben van és majd mi eldöntjük, hogy takarékoskodunk e belőle a nyugdíjas éveinkre vagy a gyerekeinkkel tartattjuk el magunkat. Majd eldöntjük, hogy kötünk e egészségügyi biztostást vagy helyette kifizetjük a röntgen árát. Azt is eldöntjük, hogy akarunk e röntgent vagy sem.
A 18 éves ember felel minden tettéért még bűntetőjogi értelemben is, bár jogot addig egy percet sem tanult. Ezt rá merjük bízni, de azt nem, hogy 40 évesen gondol e arra, hogy 60 éves korában miből fog megéllni, ha most minden pénzét elissza.
Ez az adózás egy 0-s összegű játék, mert amit tőlem elvesznek, azt megkapja valaki más, illetve amit mástól elvettek megkapom én vagy a szüleim nyugdíjban. Minek. Amim van majd beosztom magam. Ha valaki nem tudja beosztani vegye meg annak a szolgáltatását, aki segít neki ebben, de minek bízzuk ezt egy államra, aki senkit nem ismer személyesen, csak statisztikai adatként.
Elsőként leszögeznék pár dolgot. Fingom sincs a közgazdasághoz. Érdekelni természetesen érdekel a téma, de nem vagyok szakértő. Másrészt pedig pártoktól független vagyok. Még nem tudom kire szavazzak 2014-ben.
Ami a témát, illetve a kormány tevékenységét illeti.
Államadósság:
2010 május: 79.6%
2012 május: 78.9%
Azaz sikerült csökkenteni/megállítani a növekedést, ami pozitív, de picsafasz mértékben.
Államháztartási hiány:
2010-re a tervezett hiány 3.8% volt. Ez végül a kiadás csökkentések és a bevétel növelését hatására majdnem teljesül.
A 2012-re tervezett hiány 2.5%. A Bizottság szerint teljesíthető.(jövőre is)
Ez pozitív.Tudomásom szerint ilyen alacsony a hiány még nem volt a rendszerváltás óta. Negatívum annyi,hogy sok módszer nem volt kifinomult.
Foglalkoztatottság,munkanélküliség:
2010 május: 3 789 000 fogl., 11% munkanélküli
2012 június: 3 849 000 fogl., 11.2% munkanélküli
Minimális emelkedés. Ez is csak közmunkàval. Viszont ettől függetlenül, hogy lehet nagyobb a munkanélküliség? Elméletileg többen dolgoznak. Nem értem.
Infláció:
2010 május: 5.7%
2012 május: 5.3%
Csökken,de Eu-s szinten magas.
GDP:
2010 első negyedév: 0.2
2012 első negyedév: -0.7
Átmentünk recesszióba. Ez szar. 1 és fél évig kb 1-2% közt voltunk. Ez pozitív. Remélem a második negyedév már 0% körül lesz. A növekedés jeleit mondjuk nem látom. Kiváncsi vagyok erre a 400 Mrd forintos élinkítő csomagra.
@Én is akarok kommentelni: "Jaaaj, boltba indulás előtt majdnem elfelejtettem:
3200 önkormányzat helyett 200(!) megtartása, az ott dolgozó létszám arányosítása"
ez volt a kistérség, már 2006-tól, csak a FIDESZ elszabotálta azt is (kétharmados volt), hogy már ott normálisan bevezethessék, most viszont Navracsics pont ezt csinálja járás néven (vesztettünk 5+ évet a FIDESZ miatt, sokszázmilliárd forint, Nívó blogtól ne várd, hogy beírják bárhová is). viszont a többi lépéssel (iskolák stb. elvétele) együtt a tanácsrendszer visszahozása folyik éppen.
"Foglalkoztatottság,munkanélküliség:
2010 május: 3 789 000 fogl., 11% munkanélküli
2012 június: 3 849 000 fogl., 11.2% munkanélküli
Minimális emelkedés. Ez is csak közmunkàval. Viszont ettől függetlenül, hogy lehet nagyobb a munkanélküliség? Elméletileg többen dolgoznak. Nem értem."
Azért nőhet egyszerre mind a kettő, mert munkanélkülinek nem azt hívják, aki nem dolgozik, ilyenből van több mint 2 millió, hanem csak azokat minősítik munkanélkülinek, aki ténylegesen munkát keres, tehát dolgozni akar, és a Munkaügyi Központba bejelentkezik.
Épp ezért én inkább a foglalkoztatottak számát szoktam nézni, mert az beszédesebb, bár ott is vannak torzító tényezők. 1-nek veszik azt is aki napi 8 órában dolgozik, meg azt is, aki csak napi 4 órában. Szintén bennevan a közmunkások száma. Mindenesetre az látszik belőle, hogy hány embernek van valamiféle munkája, jövedelme.
Mivel a havi 47 ezer forint bőven elég egy embernek, így a 47 ezren felüli jövedelmekre 100 %-os adókulcsot javaslok. Ja, s betiltanám a magántulajdont, mert felesleges.
Magyarország helyzete reménytelen. A kormány és az ellenzéke leginkább abban versenyeznek egymással, hogy ki tudja gyorsabban visszállítani a Kádár-rendszert és ki tud kommunistább szöveggel előállni.
Jellemző: a számtalan hülye fideszes intézkedés ellen csak lagymatag tessék-lássák ellenzéki kritika van, amikor viszont egy alapjában helyes döntés, az egykulcsos adó, kerül terítékre, az ellen össztűz van.
Magyarországnak jobboldali kormány kell. Sajnos ilyen párt nincs a magyar parlamentben.
@ccactus: Értem. Arról esetleg van adat,hogy hányan dolgozhatnak feketén. 100-200 ezer ember?
Úgy gondolom ezen emberek kifehérítése komoly bevételt hozhatna. A kérdés az,hogy ezt miként lehetne végrehajtani.
Nem nagy tétel, de az afgán szerepvállalás is belekerül 20 mrd-ba/év.
A multik adókedvezményeinek is neki lehetne menni. Itt is van szerintem 10-20 Mrd-nyi mozgástér.
A kibaszott bürokráciáról is le lehetne csípni pár 10 Mrd forintot.
munkaadói járulék 4%-kal csökkenteném: -300 milliárd forint
adójóváírás nem állítanám vissza
magánnyugdíj rendszer nem állítanám vissza
gyógyszerkassza jó a jelenlegi rendszer
kétkulcsos SZJA 25%-os felső kulcsot vezetnék be: +150 milliárd forint
családi adókedvezmény megtartanám
kisvállalatok társasági adója jó a mai rendszer
kamatkiadások a megerősödő bizalom miatt 100 milliárd Ft-tal csökkenthető lenne
korrupció visszaszorítása nem változna lényegesen egy kormányváltás miatt
nyugdíjkiadások nem változtatnám
Így kijön pont nullszaldósra a rendszer.
A fideszhez képest bevezetnék egy 25%-os második SZJA adókulcsot havi 300ezertől,
És az így befolyó pénzből csökkenteném a munkaadói járulékokat.
Jó lenne a sárgacsekk adót és a telefonadót megszüntetni, de sajnos nincs rá fedezet, és akkor már inkább innen szedném be a pénzt, mint egyéb megszorításból.
Szintén jó lenne újraindítani a magánnyugdíj rendszert valamilyen formában, de egyértelműen látszik, hogy sajnos arra sincs fedezet. Örülhetünk ha a mai nyugdíjasok jogos nyugdíját ki tudjuk fizetni.
@ccactus: "Én még úgy tanultam a 90-es évek közepén, hogy a munkabérekre terhelődő TB járulék 44%. '99-ben a Fidesz csökkentett rajta egy nagyot. "
Ilyen a szelektív memória. Ezzel a lépéssel párhuzamosan a járulékbevételek szinten tartására 40 majd 50 ezerre emelték a minimálbért, amivel az akkor versenyképesnek számító import aktív feldolgozást és ezen keresztül gyakorlatilag a teljes könnyűipart (textilipar, bőripar) lenullázták fél év alatt. Ez néhány tízezer munkahelybe került és valójában senki nem járt jól, mert ebből következett a 100 napos program béremelési kényszere: ahogy korábban megbeszéltük, nem reális, hogy a kétdiplomás tanító és a takarítónő ugyanannyit keressen.
Van feladata az államnak a verseny szabályozásában, de nem az, hogy időről időre olyan változtatásokkal álljon elő, ami sokkolja a piacot és ellehetetleníti a vállalkozásokat.
"Arról esetleg van adat,hogy hányan dolgozhatnak feketén. 100-200 ezer ember?"
Nem tudok erről adatot. Ezért fekete. :)
De szerintem jóval több, mint 100-200 ezer ember. Elvileg 10 millióan élünk az országban, abból 3 millió nyugdíjas, 1,8 millió fiatalkorú vagy diák, 3,8 millió ember dolgozik, marad 1,4 millió aktív korú, de papíron nem dolgozó ember.
@ccactus: "Az ideiglenes hiánynövelést meg ugye nem engedték a Fidesznek 2010-ben. "
Ez is egy szép csúsztatás. 2010 novemberben azért indult el a "gazdasági szabadságharc", mert a remélt 15-20 Mrd EUR-t nem adta oda bemondásos blöffölésre az EU-IMF-Világbank.
Ráadásul a kasszában ott volt a lehívott ~1300 Mrd Ft is.
Biztos emlékszel, hogy Matolcsy a valós hiány kiszivárgása után is még hetekig az újságírókat hülyézte, amikor 3,8% helyett 4,26% lett, aztán megjelent a tényadat és csend lett.
Akkor indult el igazán a hitelességi deficit multiplikátor a magyar kockázat árazásban.
"Ilyen a szelektív memória. Ezzel a lépéssel párhuzamosan a járulékbevételek szinten tartására 40 majd 50 ezerre emelték a minimálbért"
Nem egészen! A járulékcsökkentéssel kezdték a kormányzást, a minimálbért pedig csak 2001-ben és 2002-ben emelték a választások előtt.
Inkább a tételes EHO-val esett egybe a járulékcsökkentés.
"amivel az akkor versenyképesnek számító import aktív feldolgozást és ezen keresztül gyakorlatilag a teljes könnyűipart (textilipar, bőripar) lenullázták fél év alatt."
Gondolod, hogy vissza kellene csökkenteni a minimálbért, hogy versenyre kelhessünk a kínaiakkal a textiliparban?
@ccactus: Ez igaz :D de kb azért jó lenne tudni. Valóban, ennek az 1.2-1.4 milliós embertömegnek a jelentős része dolgozik. A kérdés az,hogy ezt miként lehetne kifehéríteni. Célzott adócsökkentés?Ellenőrzések megtöbbszörözése-szigorítása? Mindkettő?
Érdemes lenne megpróbálni, mert itt több 100 Mrd-ről van szó. A kérdés az eredményesség. Kérdéses a siker.
@hackbard.celine: Ezen sokat gondolkoztam. 3.8 volt a cél. Lett belőle kb 4.2. Hogyan? Pedig jelentősen nőttek a bevételek(különadók) és csökkentek a kiadások(zárolások). Az adócsökkentések pedig 2011 elején indultak.
@4t3x: Nekem az IMF-ről az jut eszembe, hogy ha nem kurják el a szocik, akkor nem kellett volna felvenni azt. És akkor idén nem fizetnénk csak az IMF-nek többet vissza mint a teljes SZJA bevételünk.
"Matolcsy a valós hiány kiszivárgása után is még hetekig az újságírókat hülyézte, amikor 3,8% helyett 4,26% lett, aztán megjelent a tényadat és csend lett."
A központi költségvetés hozta a számokat, az önkormányzatok miatt szaladt el a hiány, amelyek bár többségében fideszesek, viszont központilag nehezen kontrollálható volt akkor még a hitelfelvételük, és az adatok is csak több hónapos csúszással érkeztek. Így nem volt valós beavatkozási lehetőség. A magas év végi önkormányzati hiányon mindenki meglepődött.
Azóta egyébként hoztak már jogszabályokat, amelyekkel szorosabban fogják az önkormányzatokat.
@ccactus: A jófejséget erősnek érzem. Persze ilyen is van. A fő ok a magas adókban keresendő. Viszont,ha szinte minden adót lecsökkentenek, akkor borul minden. Nem egyszerű. Ember legyen a talpán aki ezt megoldja.
@Nzoltan: közben az IMF-től az országkvóta erejéig (~1020 SDR) 2,7%-ra, a feletti részre 3,7%-ra, a még feletti részre 4,7%-ra (összességében átlagosan 3,5%-ra) felvett hitelt kiváltjuk 9% feletti hozamú államkötvénnyel?
Éljen a szabadságharc!
Azért így az IMF megállapodás előtt közel megduplázta a kormány az országkvótát 2000 SDR-re, azt remélik, hogy egy esetleges megállapodás esetén ezzel tovább csökkenthető a kamatkiadás.
Nem mondta be a hírtévé? Nahát!
Két év ment a levesbe, összességében a következő években akár 1000 Mrd Ft is lehet a felára a nagy szuverenitásnak csak ezen a tételen ha mindent összeadunk.
@ccactus: A textílipar most éled Kelet-Közép Európában. Kína már drága, más országban meg minősithetetlenül szar termékeket állítanak elő.
És ez már igaz Ukrajnára is.
@hackbard.celine: A szuverenitásról: Igazából most a politikai és a gazdasági elit teljes cseréje látható mindenhol. kivéve a legnygyobbakat, mint Csányi és a társai. Nyilván a liberális vonal mindent megmozgat, hogy ez ne legyen így. Csakhogy ott volt a lehetőség a kezükben és nem éltek vele. A Fidesz meg érthető módon nem akarja, hogy az EU nagy befolyást szerezzen az irányításban. A kamatfelárral a függetlenséget fizetjük meg. És tévedés azt hinni, hogy az EU nekünk akar jót. Ez pontosan látszik azon, hogy nem szólt a manyup pénz elkúrása miatt, de a végtörlesztésért már másnap ment a rinya. Aztán az új felállás is az, hogy a déleurópai válságon is a leggazdagabb államok nyernek.
@hackbard.celine: Ja és a levesbe nem két év ment el, hanem huszonkettő. De erről inkább a szavazók tehetnek. A olitikusok inkább csak asszisztáltak hozzá.
a válaszom: igen.
csökkenthető lenne a az államadósság teher, ha egy jobb kormány lenne hatalmon. ámokfutás amit ezek csinálnak, a szegények még szegényebbek leszenek és a középosztály egy része is lesüllyedt a szegények közés.
a fidesz monden tartalékot ellop a kasszából, nemzetellenes törvényeket hoz, ami még jobban gátolja a népességnövekedést az elmúlt 2 évben
@EzTutiNemFoglalt: "Gyakorlatilag nincsen egyetlen állami vállalat, ami nyereséget tud termelni (kivéve Szerencsejáték). "
Ez azért nem igaz. Az új mobil szolgáltattó egyik alapítója pl. a Posta is nyereséges évek óta.
@anonymand: egyetértek, ez amolyan Matolcsy-féle excellel épp barátkozó négermosdató matematika.
Nem csak ezek a döntési alternatívák, sok más lehetőség is lenne akár spórolásra akár "lefaragásra" akár gazdaság-élénkítésre. Ott volt pld a többiztosítós egészségügy; ott van a MÁV, a döglődő mezőgazdaság, a meg nem valósult kínai beruházások, e megtorpedózott bankrendszer. A közponzi költségvetés egyensúlya fontos, de ha csak annyi ötletük van hogy éljük fel a jövőnket, akkor inkább menjenek.
A kormány eddig csak rövidtávú politikai döntéseket hozott, mert nyugdíjas meg erdélyi szavazatokkal talán lehet választást nyerni de ahogy most áll a gazdaság, az elvándorlás nemsokára csak nyugdíjasból áll majd az ország és az meg nem fog sokáig működni.
@Max val Birca: Én meg ezzel értek egyet.Tessék azt megéteni. hogy azok az emberek akik többet keresnek a másiknál, többet tanultak, többet dolgoznak, nagyobb a felelősségük stb... ( kivéve a politikust) Az egykulcsos adó : TELJESEN IGAZSÁGOS!!! 100000Ft.-bhól 16 000 1 000000-ból 160000. Tehát a tízszerese. Hozzáteszem Én 100000körül keresek. De ez akkor is így igazságos. Ja és távol áll tőlem a Fidesz!!!
@Stomi: "a Posta is nyereséges"
Mind az 1 monopolszolgáltatóból? :))
Azért ha megnézed, hogy Simicskáék órisáplakátos cégén keresztül hirdetik a sárgacsekket (XXI. század!), máris kijön, hogy hova megy az a nyereség.
@madmanic78: Simicska mennyibe is fáj nekünk? És az NMHH? Meg a média-szakértői, hirdetői propaganda-gépezet? A SZÉP kártya bevezetése?
Az állam legjobb lenne ha egyáltalán nem kezelne pénzt mert a felét csak ellopja az aktuális oligarchia! De hát min csodálkozunk, ezek mind olajszőkítésből, székház-eladásból szedték meg magukat!
@Misi56: Az egykulcsos adóval nem is lenne gond ha a minimálbér adómentes lenne, az adó-elkerülőket pedig más adókkal (pld SZJA-ból leírható vagyonadó) fognák meg.
Mielőtt szentté avatnank az imf-et, jó tudni hogy ő dollárt ad és azt is kér vissza. Azért az ilyen külföldi devizában való hitelfelvételt már egyszer megszivtuk (chf). Azért nagyon a levegőben van egy dollár erősödés a euró hoz képest, így a huf hoz képest is. Szóval lehet hogy
most megint ugyan úgy beszivatjuk magunkat.
@hackbard.celine: Miért? Ki szavazta be a dadogós Medgyesit? A naponta két álreformot kiáltó mindent elkúró Gyurcsányt? Aztán most van egy Orbánunk, aki mindenkivel harcolni akar. Hornról me ne is beszéljünk.
Sajnos a leglényegesebb kérdés hiányzik. T.i. hogy mi legyen az adóssággal ?
(a) Részleges elengedés és/vagy átütemezés kérése, ez a spreadet k.b. 300 BP-val növelné
(b) Az adósságot viselje a (nagy)vállalati szektor, elvégre ö nyert a hitelexpanzióval
(c) az adósságot viselje a lakosság.
A kérdések eléggé demagógnak hatnak annak a fényében, hogy ezt a fökérdést nem tettétek fel.
@ccactus: "- Számlával 120, száma nélkül 100. Hogy kéri?
- Természetesen számla nélkül..."
Miért engedik, hogy ez megtörténjen? Természetesen a problémát azonnal meg lehetne szüntetni. Csak nem akarják. A kiskapuk bele vannak kódolva a rendszerbe, mert így lehetőség adatik a csalásra. És nem az általad emlegetett 100ezres szinten. Ugye érted?????
@ccactus: Jó a posztod, aamit nyilván lehet bírálni, de nagyon-nagyon fontos, hogy végre valaki megpróbálja a maga komplexitásában megjeleníteni a dolgot. ez elősegíti a godnolkozást, és később talán a felelős kisemberi politizáslást/választói felelősségválasztást. Csak így tovább!
Konkréten a megoldási pontjaid elég értelmesnek tűnnek. Ugyanis nyilvánvalóvá teszed, hogy nincs nagy mozgástér. Az SZJAt szerintem is csak mérsékelten lehetne többkulcsossá tenni. A nemzetközi bizalom "helyreállításából" követlező 100 milliárdot én lényegében teljesen tévesnek ítélem meg. Medgyessy, Gyurcsány és Bajnai lubickoltak a "nemzetközi bizalomban", és mégis, mire ment vele az ország???????? Mivel egy kormányváltás esetén ők, vagy a hasonló Mesterházy jönne vissza, ezt a tételt nyugodtan lenullázhatod. A korrupció növekedne, ez is biztos.
Az öngondoskodásnak van értelme, de a magánnyugdíj abban a formában, ahogy az MSZP bevezette Bokrossal, bizosan nem a leendő nyugdíjasok érdekeit szolgálta, hanem a bankokét.
@Misi56: Mivel a pártpolitikák főként az irígységre építenek, ezért az egykulcsos elutasítottsága mindig magas marad. A sok kiskeresetűeket nekiugrasszák a 300 nettót kereső 'gazdagoknak'.
A progresszív adó egyenlösdi, egy szocialisztikus csökevény.
Az, hogy Ny-Eu ban is (sajnos) ez van, még nem ok arra, hogy elfogadjuk, és visszaállítsuk.
A legsajnálatosabb az, hogy nyilván azok hujákolnak a visszaállításán, akiknek kevesebb lenne az adójuk, tehát akiket ÉN szponzorálnék, ha a progresszív adó megszünne.
Sajnos az emberek nem érzik a következöket
(a) a tulajdon szent, nem turkálunk mások zsebében. Ha valaki valamit megkeresett, az az övé, ahhoz másnak öze nincs.
(b) nem sírni kell, hogy nekünk nincs, és a másikat, akinek van, a sárba rántani. Hanem gondolkodn i, hogy NEKEM mit kell csinálni, hogy több legyen. Mert a másik is csak elérte valahogy, hogy neki többje van.
@Nzoltan: szerintem is így van: a függetlenség csak látszólag kerül többe. A legjobb példa erre 1848-49, amely meghozta a Kiegyezést. Sokáig tartott, de megérte. Az EU Bizottság és az IMF egsézen biztosan nem a magyar emberek többségének az érdekeit képviselik, ez egészen biztos.
A kontárkodás és az összevissza, következetlenség költségét jó lett volna beárazni (lásd EVA, először megszüntetés, emelés felé haladunk, aztán miután az EVA bevételek 20% hopp eltűnt, sokan kiléptek, jön a megvilágosodás, hogy vissza 25%-ra és kibővíteni....) , hiába jó egy döntés, ha nem számíthatsz rá, hogy a jövő héten még érvényes lesz-e. Komolyan vehető egy gazdaságpolitikai vezetés, amely összerakja a jövő évi költségvetést 2012 június elején, majd június végén megvilágosodik, hogy jövőre 25%-os EVA-hoz hasonló (ez is mi, hogy EVA-hoz hasonló?), kiszélesített kört érintő adó...
@Nzoltan: És ki szavazta meg Megyó 100 napos jóléti rendszerváltós programját? Többek közt a fidesz. Ki ígért 14-ik havi nyugdíjat? Orbán.
A hülyenépszavazás 81-82%-os eredménye tökéletesen reprezentálja a demagóg populista politika eredményességét, ebből ered a kétharmad.
De ezért kizárólag a választókat felelőssé tenni bornírt baromság.
Pl. az Anschluss támogatottsága 99% feletti volt 1938-ban, a történelem megmutatta, hogy mi lett az eredménye.
Aki a tömegmédiát uralta, az a közgondolkodást is irányította. Ez volt a pre-internet kor. Göbbels a maga módján médiazseni volt, tökélyre vitte a manipulációs technikákat. Reni Liefenstahl pedig saját korának Spielbergje is lehetett volna.
Ugyanakkor aki ebből nem tanult, illetve épp fordítva, aki ma erre építi a polkommunikációs stratégiáját, az rövid távon is csúnya bukásra van ítélve, mert a mostani nyílt társadalomban az ilyen technikák alkalmazása idejétmúlt.
A nyugdíjjal kapcsolatos voksok megleptek, a Fidesz kormány két (a vazallus tízezreken felül) két társadalmi réteget óv a válság hatásaitól, nem épít le 200-250ezer felesleges állami alkalmazottat és óvja a mostani normál nyugdíjasokat, mindkettő tarthatatlan, két nagy adóból eltartott réteget nem lehet mesterségesen kezelni. 200 ezres leépítés és nominális nyugdíj befagyasztás 5 évig, ha szív a gazdaság, az eltartó oldal, akkor sajnos az eltartott oldal összes rétegének vállalnia kell az ezzel járó dolgokat.
@ccactus:
A kamatkiadásokkal nem ér számolni. A 3 éves kötvény hatása majd 3 év múlva jelenik meg a költségvetésben. Egyelőre a kamatkiadásaidat a korábbi kötvényértékesítések határozzák meg.
Ezért számoltam csak minimális hatással. Mert 3 éves államkötvény minden hónapban lejár, és minden hónapban bocsátanak ki helyette újakat, ami onnantól az alacsonyabb kamattal kamatozik.
A 300 milliárdos kamathatás, amit a többség megszavazott, az irreális, még akkor is neccesen jöhet össze, ha holnaptól 0% kamatra bocsátjuk ki az új kötvényeket.
@KG2000: És mi akadályozta/akadályozza meg a kormányt, hogy kitaláljon/működtessen vagy szabályozzon és másokkal működtessen kedve szerint egy jól működő egyéni számlás rendszert? A válasz nyilván semmi, a kormánynak a pénz kellett, a jogos vagy nem jogos kritikák csak hivatkozásnak voltak jók, ezért van hallgatás a beígért egyéni számlákról is...
Az, hogy Medgyessy, Gyurcsány, Bajnai idején alacsony költsége volt a hiteleknek és nem mentek vele semmire, az mennyiben menti fel az alól a mindenkori kormányt, hogy a lehető legkiszámíthatóbb, legolcsóbban finanszírozható gazdaságpolitikát vigye, különösen ha az adott ország GDP-nek 70% export-import alapú és 80% körüli adóssága van.
Oké gyerekek, játszadozzatok csak.Írjatok ilyen és hasonló hülyeségeket a blogokba, kiáltsatok internetes szabadságsértést ha valaki ki merné mondani, hogy ez így hülyeség - illetve egyik-másik írás hazugság, fontoskodjatok és tudálékoskodjatok csak nyugodtan.
Hála a netnek ezt is lehet, a szellemi homokozó nagyszerű találmány.
Csak nehogy komolyan vegyétek magatokat, nehogy hatalomra kerüljetek, mert akkor pont olyan idióták és pont annyira kártékonyak lesztek mint a fidesz, az mszp meg a többi idióta parlamenti párt.
Az nem trivi hogy az imf hitel 4.5%-ra olcsóbb mint egy 8%-os huf hitel. Csak akkor olcsóbb ha a dollár nem erősödik a euróhoz képest és persze a huf sem gyengül az euróhoz képest. Pár éve 160 forintnál a chf hitel is olcsónak tűnt, de így 240 körül azért már nem olyan tuti üzlet. Persze ha feltesszuk hogy az eu profi módon megoldja a görög, spanyol és olasz gondokat akkor persze lehetünk mi is optimisták.
@ccactus: Ha jó emlékszem az infláció viszont magasabb volt, a CDS felár pedig alacsonyabb, de ez mellékszál, KG2000 azon megjegyzésére akartam reagálni, amelyben a korábbi kormányokra hivatkozva. felmenti a jelenlegi kormányt az alól a felelősség alól, hogy odafigyeljen a minél kedvezőbb finanszírozásra.
Egy szavahihető kormány szavahihető kormányfője kellene.
A következő. Az országnak van most 21.000 milliárd forintos államadóssága és 10,300 milliárd forintnak megfelelő valutatartaléka.
Ha a görögök ilyen mutatóval rendelkeznének....
A hiteles kormány hiteles vezetőjének az EU val komoly tárgyalásokat kellene folytatnia, hogy az EUR zóna tagjai lehessünk nagyon gyorsan. Tekintsenek el a látszólag magas államadósságtól úgy, hogy ha belépünk az EUR zónába akkor a valuta tartalékunk felét azonnal elköltjük az államadósság valutában fennálló részének csökkentésére, mert akkor azonnal a kívánt mérték alatt leszünk.
Az EU-val lehet tárgyalni csak megfelelő ember kell hozzá.
Szerintem most odafigyelnek a kedvező finanszírozásra és próbálnak nem külföld devizában hitelt felvenni. Most dragabbnak tűnik, de 300 forintos dollárnál már valószínű sokkal olcsóbb. Mindenki tudja már hogy abban kell eladosodni amiben a bevétel van és hát nekünk a kormánynak csak huf bevétele van.
sárgacsekk adó megszüntetném: -300 milliárd forint -300
telefon- és biztosítási adó megszüntetném: -100 milliárd forint -100
áfa 25%-ra csökkenteném: -150 milliárd forint -150
munkaadói járulék megtartanám a jelenlegi szintet 0
adójóváírás nem állítanám vissza 0
magánnyugdíj rendszer újraindítanám a korábbi rendszert: -400 milliárd forint -400
gyógyszerkassza visszaállítanám a korábbi bőkezű rendszert: -200 milliárd Ft -200
kétkulcsos SZJA visszaállítanám a Bajnai-rendszert, 40%-os felső kulccsal: +500 milliárd forint 500
családi adókedvezmény megtartanám 0
kisvállalatok társasági adója jó a mai rendszer 0
kamatkiadások a megerősödő bizalom miatt 300 milliárd Ft-tal csökkenthető lenne 300
korrupció visszaszorítása a korrupció gyengülne: +100 milliárd Ft 100
nyugdíjkiadások visszavágnám a meglévő nyugdíjakat 10%-kal: +300 milliárd Ft 300
Költségvetési hatás összesen 50
Rossz a kiindulási alap. Nem ezekben az alternatívákban kell gondolkodni.
Ez korlátoltság, és a politikai elit csapdájába visz.
Újra kell kezdeni, nulláról.
Másképp vége a országnak.
Meghatározni az állam feladatát. A lehető legkissebben (80% os adóék helyett legyen 20, 15% áfa, 5% szja), járulékok sztornó.
Modern, demokráciát, szabadságot szavatoló alkotmány kell, ami felelősséget vállalást is jelent a polgároknak.
Minél nagyobb közvetlen demokrácia.
Teljes transzparencia, érthető program, kontrollálható, nem szavakkal, mérőszámokkal jellemezve.
Visszahívható kormány (ország menedzsment).
Az ilyen álságos alternatívázás csak felmenti 22 év tetveit, hogy nem az embereket szolgálták, hanem a polip államot (aminek ugye érdeke sincs, csak a polgároknak van érdeke).
A polgároknak kell gazdagodni, kiteljesedni, nem az államnak kell sikeresnek lenni, az eddig sem ment.
Elsősorban a kis- és középvállalkozások terheit csökkenteném, különösen a HHH kistérségekben, maximalizálnám a felső 1% adóterheit, csökkenteném az őshonos gyümölcs és zöldség, valamint a mélyalmos csirke és normális körülmények között tartott patások húsának és tejének ÁFÁ-ját, de növelném a luxustermékekét. Így elsőre.
Ez a blog egy álságos buta pfuj, ne is haragudj. Még mindig itt tartunk?
Nem látjátok, hogy át vagytok baszva?
Itt regresszív adó van, adóplafonnal. A benzin a legdrágább kúton 180 Ft.
Ébredjetek már fel.
Megpróbálok heti egynél többször nem fórumozni, mert erre megy el az összes időm.
Fidesz és baloldali itt vitatkozik. Mintha a két rabszolgatató gazember csapat közt lenne érdemi különbség.
A progresszív adót éltetők, mintha annak bármi köze lenne a katasztrófához, hogy Moország megszűnik.
Az írigység, a paternalista állam igénye fájdalmas.
Döntsél úgy a 4es metróról, hogy az 500 mrdból minden bpnek 250e Ft-ot kell befizetni, szülőknek gyerekek helyett is, hogy 1200 Ftos vonaljegyért hasznlhassák.
Nem az állam, az ország számára hasznosról, hanem neked mi kell, mit fizetsz meg. Ugye mennyire más?
Menj át a szomszédhoz ha többet keres és irigy vagy, vedd el tőle. Ne bújj az állam meg példák mögé, mert ezt csinálod akkor is mikor más pénzének a szétosztásáért rinyálsz.
Az államnak nincs pénze. A gyerekeinkeét elköltötte (hitel), a miénknek 80%át elveszi, apáink vagyonát elkótyavetyélte (most földek), csak az adósság és a nyomor maradt. A szétvert oktatás, egészségügy és adósság, rabszolgasorukat sem látó, szemellenzős emberek, és nem szabad polgárok maradtak 22 év után.
@g99: A magyar GDP 70%-a nem forint elszámolású. Ledermedt gazdasággal nincs túl sok kifutása a 7-8% körüli forint kibocsátásnak és az ebből következő magas személyi és vállalkozói hiteleknek.
@Member: be ne dőlj ennek a hülyeségnek! Olvasd el mégegyszer mit artál, hogy megvezettek.
Ezeknek semmi értelme. Minek különféle áfa, ezerféle adó? Semmit nem segít.
Az majd ó lesz ahogy megalkottad? Mire?
Adósságszolgálat:)
A többi 90% mire megy el? Hol az 1989-ben közel 90%os állami vagyon? Ugyan.
@Makkasz: szerintem sokkal többen gondolkoznak/éreznek így, ahogyan te, mint azt bárki is gondolná! Sok értelmes, csendes ember van, csak sajnos a droidok mindenkit letrollkodnak, a hangerő győz a fásultság, a tehetetlenség miatti letargia felett. Nagyon remélem, hogy 2014-től ez a mostani, mocskos, szemét, hazug állapot soha többé nem fordulhat elő!
@ccactus: kabarévasárnaphoz egy kis színes: hvg.hu/itthon/20120629_emmi_lovak_korhazak#utm_source=hirkereso&utm_medium=listing&utm_campaign=hirkereso_2012_6_29
"Az Emberi Erőforrások Minisztériumának Költségvetési Főosztálya elrendelte a lovak megszámlálását a kórházakban "
Az a vicc, hogy ez nem vicc. :))
"A Népszabadság által felhívott intézményvezetők egy része dühöngött, hogy az átszervezések közepén még több adminisztrációs feladatot varrtak a nyakukba, mert a nincs válaszra is idő kell. Mások viccnek vélik a levelet. Volt, aki azt mondta, hogy ez az államosítás „mellékhatása”, és ő már kora reggel sorba állította nemcsak a lovakat, de a szamarakat is az intézményében. "
Lazítani, próbálj meg lazítani... :)
Volt egy csomó szar és merev kérdés.
Mint pl az áfa.
Faszért nem lehetne több áfa?
Kurvára nullásnak kellene lennie az alapvető élelmiszereknek,mint liszt,zsír,tojás,tej,krumpli satöbbi,legalább pár alapvető élelmiszerről le kéne venni a baszadék áfát!
A közműszolgáltatókat kellene már államosítani azonnal,és akkor lehetne bevétele baszadék kormánynak és nem a csigazabáló elmű talicskázná ki a lóvét meg nem az emberek görnyednének a sok szennyláda adó alatt!
Hanem arról, hogy a következő bukott választás után mégis minden, a következő kormányt kiszolgálni hivatott intézmény élén Orbán saját vazallusai vannak 9 évre bebetonozva. Tehát egy "nemkétharmados" bukta esetén továbbra is Orbán "intézményesített ámokfutását élvezhetjük", mindenfajta "választói szemétdombra küldése" ellenére.
És ez a legveszélyesebb! Ugyanis ilyen "intézményesített kaloda" esetén a piac sem tud bízni az új kormány cselekvőképességében. Tehát mi - választók - mindenfajta valasztói akaratunk mellett is Orbán "szellemi mikrotere" miatt megyünk a lecsóba. Ez a katasztrófa!
Mire megy el a sok adó, nem tudni.
Egészségügy - szar.
Oktatás - szar.
Utak - szar.
MÁV -szar
BKKV - szar
Sok önkörmányzat, aki adót vet ki és büntet - szar
MALÉV - nincs
Munka - nincs
Jövő - nincs
Bizalom - nincs
Magas kamat - van
@Nzoltan: "Mondjuk idén fizetjük vissza Bajnai hitelének a legnagyobb részét. "
No igen, ezt általában nem divat emlegetni. Arról szokás megemlékezni, hogy Bajnai egy gazdasági zseni aki lám milyen gyorsan és hatékonyan állította helyre az országot, míg a mostani kormány sanyargatja a szegény embert. :)
Kövezzetek meg, de a progresszív adót úgy visszahoznám, mint a pinty. Mondjuk a br 300e az kicsit kevés határnak, de legyen 500e.
Ennek a hiánya miatt (is) kell mindenféle barom adót kitalálni.
Mindenféle szociális juttatást adókedvezményként adnék. A fél ország lop, csal ahol csak tud. Gusztustalan.
@ccactus
"Hogyan változtatná meg a jelenleg 300 milliárd bevételt hozó sárgacsekk adót?"
itt fordultam le a röhögéstöl a székröl. Nem is tudtam, hogy már egy éve bevezették és tudni lehet, hogy mennyit hoz.
Az hogy matolcsy mit álmodott az sajnos a költségvetés szempontjából releváns, pedig nem kéne hogy az legyen.
Olyan kérdések miért nincsenek, hogy "Milyen intézkedéssel növelné az adó- és járulékfizetők számát?" vagy "Ön szerint szükség van-e újabb stadionokra?" vagy "Hogyan tenné átláthatóbbá a közbeszerzéseket?" vagy "Milyen intézkedéseket hozna a gazdasági bűncselekmények visszaszorítására?" stb., stb., stb.
@kórházi lószámoló: végülis az egész életét szorgalmasan végigdolgozó vállalatigazgató tud annyit félretenni, hogy ne szoruljon az állambácsira, nem?
vagy szerinted az a helyes, hogy aki egész életében jól élt, a nyígdíjig egy vagyont fölhalmozott, majd az államtól ezek után is 3x annyit kap, mint az, akinek semmilye sincs, mert egész életében nem tudott félrettenni. Az állami feladat, hogy fenntartsa egy volt vállaatigazgató életszínvonalát, miután az már nem dolgozik?
@Dr. Furia: asszem a kommunizmust már leszavaztuk, nem? vagy államosítsuk az autókereskedést is. Miért a sok hülye magánzó nyeli le a nyereséget, lehetne belöle bevétele az államnak. Meg várhatnánk három évet a ladára.
terelősek ezek a válaszlehetőségek... kimaradt a fűnyíró szerű nyugdíj csökkentés helyett a nyugdíjplafon lehetősége, kimaradt a többkulcsos szja határsávok közti ikszelés lehetősége (nem kötelező azt br. 300k-ban lerögzíteni) és kimaradt a legfontosabb rész, hogy mennyit lehetne fölösleges állami PR bullshitten spórolni a kocsiflottától a focistadionon keresztül a kommunikációs csilliárdokig... sokat sejtető, hogy a tippmixelők többsége egy bármilyen kormányváltástól a korrupció csökkenését várja (ami nemhogy évi, HAVI 100 milliárd lenne a közgép nyertes tendereket nézve)
nagyon-nagyon kevés választja el a finesszt attól, hogy hatványozottan alulmúlja a böszmét is
nem csoda, ha indexes bérrettegők siránkoznak amiatt, hogy holmi lényegi kérdésekkel próbálják összezavarni az egyszerű elméjüket, a már betanult fideszfikázás közben
egy nagyon fontos kérdés kimaradt, és talán erre tudtak volna legkönnyebben válaszolni, de remélem lesz legközelebb:
Ki a megváltó, aki 2014-ben elvezeti az országot a Kánaánba?
-Dopeman
-Szent Ferenc
-Bajnai Győző
-Jámbor Benedek
...esetleg marad Viktor, akiről minden felsőbbrendű értelmiségi/ateista/liberális tuggya, hogy ő személyesen az alvilág ura
A szavazásba nem lehetne esetleg egy olyan opciót tenni, hogy minden adót emeljünk a hatszorosára? Mert akkor megoldódna minden költségvetési probléma. Non sense? Ja persze, mint ezek a hülye szavaztatások, amiket csináltok, jófejkedő nívósok. Pfff,
@kórházi lószámoló: Teljesen mindegy,mert attól kezdve hogy nyugdíjas lett,mindkettő ugyan olyan tagja a társadalomnak.
A főmérnök pedig élvezte a végzettsége előnyeivel járó magasabb bér,míg dolgozott!
Mintha lemaradt volna a felesleges kormanyzati kommunikacios penzek visszavagasa, A kepviseloi juttatasok drasztikus megvagasa.
Nincs opcio a gazdasag feheritesre, az adofizeto vallalatok es polgarok korenek boviteserol, nincs opcio a kurva draga es haszontalan kozmunka megszuntetesere.
Egyebkent egyszer irhatnatok egy cikket ezzekrol a nem-megszoritasokrol, annak aspektusaibol hogy 'ne az emberekkel fizetessek meg' es 'a haza nem lehet ellenzekben'
"@Nzoltan: "Mondjuk idén fizetjük vissza Bajnai hitelének a legnagyobb részét. "
No igen, ezt általában nem divat emlegetni. "
De divat, egybitesek között, akik számára a hazug fideszmítosz készült. Úgy képzelik, hogy Bajnai felvett X milliárd dollárt, Orbán meg most visszafizeti.
MINDEN kormányzat úgy fizeti vissza a hiteleit, hogy újakat vesz fel. Ami számít, az az adósság mértékének változása, többet vagy kevesebbet vesz-e fel a kormányzat mint az előző.
Bajnai óta nem csökkent az államadósság 3000 milliárd forint megtakarítás elfüstölése ellenére sem. Amit most Orbán vesz fel (a szabadságharc miatt súlyos kamatfelár mellett), azt a következő kormányzat fizeti vissza.
@ccactus: olyan nagyon nem csodálkoznék ezen,amíg olyan kiadásokra tolják el az adóbevételek komoly részét,ami enyhén szólva is necces. én sem kérek számlát, a szaki inkább menjen családostól nyaralni olaszba' ,minthogy mindenféle közalkalmazotti és egyéb vízfejeket tartassak fenn belőle.
A költségvetés egy bazi nagy tétele az államadósság finanszírozása, konkrétan az állampapírok kibocsátása, és ennek a kamatai.
Ezek a kamatok pedig a vevőktől függenek, akik meg a gazdasági intézkedések minőségét, kiszámíthatóságát nézik.
Matolcsy lecserélésével egy százalékot csökkenteni lehetne. A Fidesz lecserélésével még egyet. Normális gazdaságpolitikával még egyet, eredményes, pozitív gadaságpolitikával még egyet.
A Bajnai kormány ma szerintem 2-3 százalékkal olcsóbban adna el állampapírokat.
Én visszaállítottam a Bajnai kormányt, 50millió többletet kaptam.
A megnövekedett bizalom és a kétkulcsos adó simán fedezi a különadókat és még a magánnyugdíjrendszert is visszaállítottam, holott azt Orbán herdálta el.
Korrupcióval kegyes voltam, és nem voltoztattam.
A dolog egyértelmű: A Matolcsyzmus szar, a maga okán szar. Elírták, a maguk hibájából írták el.
@wmiki: mikor nem volt sikeres az állampapír aukció? annak az idpszaknak a végén, amikor Matolcsyék elküldték az IMF-et.
mikor hívták vissza? amikor nem sikerültek az aukciók.
ja van még egy dolog. az adósság jelentős része devizában van. az USD, frank, és az euró árfolyamát meg lehet nézni. Egész pontosan leköveti Matolcsyék hülye intézkedéseit. És egész pontosan leköveti a javulás is azokat a fordulatokat, amikor visszatáncoltak.
és akkor ehhez jönnek még a (külföldi) gazdasági szakértők, újságok kritikái. Economist, FAZ,...
ez puszta feltételezés, hogy mi lenne, HA, de persze nem csodálkozunk, hogy aki az evolúció elmélet rajzait kész bizonyítékként kezeli, az az ilyen kitalált történeteket is bekajálja....
hanem azt, hogy HA Bajnai a messiás, ő lenne kormányon, akkor mivel tudod BIZONYÍTANI, hogy akkor itt lenne a Kánaán, miközben körülöttünk összeomlik az EU...
(főleg, így, hogy láthatóan semmi kedve politikai párt élére állni megint, jól elvan az eddig ellopott pénzből, tehát amúgysem csinálná azt, amit elképzelsz... de talán még így is ez a legerősebb láncszeme a kitalált történetednem, álomországból)
@Makkasz:
Na igen, de így nem lehetne mantrázni, meg táborokra osztani...
Tunya nemzet birkáit, cinikus, hideg és gusztustalan alakok nyírják, DE a rét már nem zöld, s a gyapju is egyre vékonykább.
Ideje lenne már a bekábszerezett agyalágyultak seregének kilépni ebből a RENDSZERVÁLTÁSNAK hazudott valamiből.
HATALOM csak egyfajta van, s a köpönyének színe most éppen narancs.
Túl kellene nézni a köpenyen, s meglátná mindenki a kommented lényegét, a HATALOM GYAKORLÁSÁBÓL ÉLŐK KAJÁN SEREGÉT!!!! ÜGYNÖKTÖRVÉNYT !!!
@ccactus: A magasabb jövedelmű családok eddig is vállaltak több gyereket - vagy nem vállaltak egyet sem, mert nem akartak a gyerekre időt, energiát fordítani vagy a karrierjük előbbre való volt! A 3 és több gyerekesek min. 80%a nem tudja kihasználni az adójóváírást! Tehát mégis azoknak adtuk ezzel, akiknek már eddig is volt és simán el tudtak tartani 3-4-5 gyereket is! Vagyis a magasabb jövedelmű családokat még jobb helyzetbe hoztuk a szegényebb családok rovására! Az az 1-2 gyerekes család akinek a jövedelme kevesebb lett (változatlan bruttó mellett) akár mennyire meg akarod is magyarázni nem fogja megérteni, hogy az ő fizetése havonta kevesebb lett, annak akinek meg eddig is jóval több volt a havi fizetése sokkal több lett miért jó ez neki! A gazdaságélénkítő hatás elmaradt! Az adósság nő! Miért az egyszerű munkásemberről akarnak lehúzni még újabb 10 bőrt, hogy a gazdagoknak még egy kicsit jobb legyen a helyzetük? Ez számomra és még kb. 5 millió ember számára érthetetlen! Ez egy nagyszerű döntés volt azért, hogy a jól keresőknek még többet adjanak és senkinek ne tűnjön fel, hiszen a bruttót nem növeltük! Nem mertek bruttót emelni, hiszen az teljesen kiverte volna a biztosítékot, de az egyszerű, tisztességes emberek mégis kevesebbet keresnek, a jó rokoni, baráti kapcsolattal rendelkezők meg többet!
@graycivil: Sajnos tényleg csak keveseknek. De ha minden gyerek után ugyanannyi adókedvezmény lenne, akkor már többeknek sikerült volna - igaz a nagyon jól kereső sokgyerekesek látványosan kevesebbet kapnának. Bár nekik meg a 16% SZJA miatt amúgy is látványosan nőtt a nettó keresetük. Ezért nem értem végképp miért kell őket ennyire támogatni a szegényebb családok kárára!
Nekem senki nem tudja megmagyarázni, hogy ugyanannyi bruttó mellett ha egy család nettó jövedelme látványosan kevesebb lesz egy másik családé meg látványosan több az nem az egyiktől a másikhoz való átcsoportosítással ment!
A poszthoz.
@ccactus
Csupán nagyjából az első húsz hozzászólást olvastam el, s ott álltam meg, ahol ezt a kommented írtad:
"Ez a poszt éppen arra törekszik, hogy próbáljunk közösen jobbat kitalálni.
De az eddigi kritikus hozzászólók valamiért csak azt sorolják, hogy miért rossz a Fidesz. Ott már elfogy a tudomány, hogy min lehetne változtatni, hogy jobb legyen."
Pontosan ugyanazzal jössz, mint a filmes blogokon néha előforduló, kritikusalázónak szánt ócska trolldumák: csinálj jobb filmet, ahelyett hogy itt kritizálnál.
Ccactus, az valóban szép és jó, hogy a jelenlegi siralmasság alternatívájaként próbáljunk meg együtt kitalálni valamit, ámde csak elvben szép és jó. Mi vagyunk mi, a tízmillió közgazdász országa?! (Amúgy persze sajnos igen). Valóban a mi dolgunk volna ez, és véletlenül sem a kormányzó politikai erő, illetve riválisainak közgazdász-szakembereié?!
Nos, nyilvánvalóan nem, s ezt már maga ez a teljességgel haszontalan - mert végletekig leegyszerűsített és naiv - kérdőív is mutatja. Szerinted a dolog tényleg ilyen egyszerű, hogy veszünk tizenhárom konkrét költségvetési témát, és az ezekkel kapcsolatos pár lépési lehetőséget?! Ennyi?! Pusztán ezen áll vagy bukik az ország jövője?! (Merthogy itt már tényleg a jövőnkről van szó). Egy kommentelő (@hackbard.celine) szépen leírta, amit erről gondolok: "A szavazósdid egy alibi tevékenység, pont a lényeget fedi el (ahogy a konzultációs kérdőivek is), nevezetesen, hogy nem az egyes tételekkel való bűvészkedés lenne a kormány feladata, hanem egy koherens gazdaságpolitika kidolgozása, ami nem ad-hoc ötleteken, év közben bevezetett különadókon alapul. Eleve nem jók a számok amiket így megszülnek, az áttételes hatásokkal pedig egyáltalán nem számolnak."
@auth.gabor: A posta mitől nyereséges? Levelet csak a hivatalok küldenek meg a kormány. Csomagot a csomagszállító cégek szállítják, mert olcsóbbak a postánál.
Biztosításkötésből van a nyereség?
@wmiki: Aki dolgozik mindenki felelősséget kell, hogy vállaljon a munkájáért! Miért nagyobb a felelőssége egy kőművesnek, hogy az alap mennyire egyenes, mint az enyém, hogy a munkahelyem megkapja-e a finanszírozást? Miért kevesebb a felelőssége egy segédmunkásnak aki az árkot takarítja, mint egy börtönőrnek, hogy 2 rab kinyírja-e egymást?
Aki nem annyira van bejelntve amennyit keres tök mindegy mennyit keres, mert úgyis elcslja. De legalább aki tényleg az után adózik, amennyi a bruttója az több adót fizetne - érdekes az adó csökkentésével kb. 500 milliárd az SZJA kiesés - hát azok a hülye gazdagok adóztak mégis? pedig még tavaly az adójóváírás is megvolt, tehát a kisjövedelműek kevesebbet adóztak mint idén!
Mielőtt lehülyézel talán te is gondolkodj!
Tudom nem volt de például cigósegélyek és rokkantnyugdíjak felülvizsgálata,megnyírbálása.
Segélyek egy része élelmiszerben amit a környéki termelőtő lvesz az állam.
Kőkemény rendőri ellenőrzések .Tudom pénzbe kerül és nem csinálhatja pintér őrző védő cége de az érzés megfizethetetlen.
Segélyosztásnál rendőri jelenlét.Hiszti esetén pofáncsapás.Ha gárdistákra jut még mindig rendőr akkor talán erre is.
Persze a nemhiába születettek seggét kell nyalni nem tudom miért.
Bár ez a büntethetőségi korhatár leszállítása nem rossz.
Na ezzel egyetértek.
@DIldiko: ez a Fidesz (OV) álma, hogy majd lesz egy erős nemzeti középosztály, ami fogyaszt, dolgozik, beindítja a gazdaságot, teleszüli a Kárpát-medencét...
Egyelőre nem áll nyerésre a teória.
@DIldiko: mitől olcsóbbak a csomagszállító cégek a postánál?
Rendszeresen küldök csomagot, néhány 100 darab évente, ekkora tételnél még bőven olcsóbb a posta.
@Hepci: Hát sajnos nagyon nem! Vagy teljesen mást gondol középosztálynak. Szerintem a középosztály nem az a réteg, aki az átlagbér min. 5x-t keresi, hanem az aki az átlagbért +- 10%.
@Magna cum laudeTigeri másztesz digrii: Ha maximalizálnál a családi pótlék összegét mindjárt lenne családtervezés. Ha 4 vagy akár 14 gyerekre is ugyanannyi lenne a csp, akkor nem lenne 4 gyereknél több.
@DIldiko: OV kb. a Matolcsyt képzeli középosztálynak...
Csomag: ha nincsenek ismereteid, ne állíts dolgokat... bocs...
Nagyipari mennyiségben postázó cégek köthetnek olyan szerződést DHL és hasonlókkal, ami kedvezőbb, mint a normál postai tarifa. Bár ilyen mennyiségben küldők nyilván szerződhetnek valami kedvező tarifára a postával is.
@Hepci: Lehet igazad van a csomagokkal kapcsolatban. De nálunk a cégnél cég szállít. Ők ugyanis 1 nap alatt elviszik a csomagot, ha kell akkor többet is és ugyanannyiért. 1 csomag szállítása, mindegy mekkora, ugyanannyiba kerül mint 10 csomag szállítása. A posta nekünk lassabb és drágább is.
Ezzel az a probléma, hogy arról nem lehet szavazni, hogy milyen kiadásokat csökkentenénk, vagy hagynánk el. A bevételi forrásokat megbeszélhetjük itt, de mi van a kiadásokkal? A kettőről együtt kellene szavazni és úgy megnézni, hogy milyen lukat ütnénk a büdzsében.
@Scaramella va alla guerra: Ez nem igaz! A gazdaság rövid távon 0 összegű játszma! Ahhoz, hogy 1 család meggazdagodhasson, ahhoz többszáz családnak törvényszerűen szegénynek kell maradnia!
Ezen csak évtizedek egyenletes és produktív gazdasági növekedése változtathatna.
Feltételezem: nem gondolod, hogy aki gazdag, az kizárólag a saját munkájával lett az? Egy seregnyi rabszolga kellett hozzá, aki éhbérért megkereste!
@auth.gabor: Nem teljesen igaz. A Posta bevételeinek döntő felét versenypiacon szerzi. Csak bizonyos területein van monopol helyzet. Nyilván sokat veszít majd, de ahogy a MOL esetében is veszteséges volt a gáz üzletág, úgy a Posta is küzd néhány kötelező elemmel. Tehát van előnye, de rengeteg veszeteséges kötelezettsége is.
@DIldiko: "Én nem küldök postán semmit. Egyszer küldtem egy cd-t a rokonomnak - kemény 500 FT volt! "
Nem hinném, valamit rosszul csináltál. Levélként feladhattad volna ötödéért. Súlyban bele fért volna szerintem.
@DIldiko: "A posta mitől nyereséges? Levelet csak a hivatalok küldenek meg a kormány"
Meg a pár millió havi számla pénzintézetektől, mobilszolgáltatóktól. Meg a sárgacsekk, meg még csomó dolog. És csomagban is a legnagyobb a piacon.
@spinat: "Az állami feladat, hogy fenntartsa egy volt vállaatigazgató életszínvonalát, miután az már nem dolgozik? "
Egy normál világban a vállalatigazgató azért keres jól mert többet tesz le az asztalra. Ha nem így lenne kirúgnák. Ezért a társadalom nyilván nyugdíban is hálásabb kell legyen.
@wmiki:
Nem Neked válaszoltam, kérdésed ezért kicsit provokatívnak érzem. Elolvasva kommentjeidet úgy tűnik eléggé leegyszerűsíted a világot. Kérdéseidre faék egyszerűségű választ vársz, miközben gondolom tudod, hogy a probléma volumene komment szinttől távolabb mutat. Mindeközben Te mosolyogva tudod a TUTIT? Gondolom...
Lehet csalódni fogsz, de az ELSŐ és a legfontosabb lépés a megoldást illetően (már HA TÉNYLEG ÉRDEKEL az én véleményem) ennek a mentalitásnak a sutba dobása. Az ország romokban van emiatt a kaján cinizmus miatt, s erre ráépül egy jól-rosszul maszkolt agresszió okozta félelem. Ez gátja bármilyen értelmes párbeszédnek. SZERINTEM:::
Egyébként komolyan gondolod, hogy itt egy egy ember pattintja ki társadalmi kérdésekre a VÁLASZT?
Engem nem elégít ki a zéró összegű játszma keretében provokált bármilyen "párbeszéd". Ha valaki lelkes nyertese ennek a miliőnek, akkor egy ilyen embernek érdekes lehet bármit is elmagyarázni... Téged, -ha sztereotipizálni lehet pár komment alapján- , könnyen besorolhatnálak ebbe a csoportba...
Nem teszem, mert akkor máris elbeszélnénk egymás mellett.
tehát akkor nincs bizonyítékod az állításodra, így a mellébeszélés módszerét választod, ahogy a szektások szokták...
@Mpatikus Eszetlenellenes: érdekes a kommented annak fényében, hogy az index blogjain rendszeresen faék egyszerűségű kommentek jelennek meg (a zorbánahibás)
jómagam szívesen olvasnék konstruktívabb dolgot is de úgy tűnik a magukat felsőbbrendűnek képzelő liberális/ateista kommentelők értelme csak ennyire terjed ki
" Matolcsy reményei szerint már az IMF-tárgyalások elkezdésének közelsége is óriási hozamcsökkenést eredményez, kevesebb kamatkiadása lesz az államnak, mint ahogyan eddig gondolták, ezen pedig jövőre 150 milliárd forintot spórol a kormány. "
@Brendel Mátyás: (de ezzel még mindig nem igazoltad azt a feltételezést, hogy HA szent ferenc, és bajna gúnár lenne hatalmon, akkor itt lenne a kánaán... vagyis ami az eredeti állításod volt...
persze egy szektástól hiába is várunk holmi bizonyítékokat... :(( )
Matolcsy akkora hülye, olyat állított, ami beismerése annak, hogy legalább 300 milliárdos kárt okozott.
Ez egy viszonylag egyszerű állítás. Ha Matolcsy még egy ilyen egyszerű állításban is téved, ráadásul kifejezetten a saját érdekei ellenében téved, akkor ezzel azt mondtad, hogy kb 90-es IQ-ja van.
90-es IQ-val gyakorlatilag lehetetlen, hogy elvezesse Magyarország gazdaságát úgy, hogy ne csinálna ekkora károkat.
Másrészt empirikus igazolásokat hoztam, szakértői véleményeket hoztam, és még a matolcsy irányában legelfogultabb szakértő, maga Matolcsy is beismerte a dolgot. Abszolút konszenzus van, és egyetlen ellenérv nincs a kezedben.
"(de ezzel még mindig nem igazoltad azt a feltételezést, hogy HA szent ferenc, és bajna gúnár lenne hatalmon, akkor itt lenne a kánaán... vagyis ami az eredeti állításod volt..."
nekik eszükben sem volt elküldeni az IMF-et. ők az IMF-fel együttműködtek, amikor Matolcsyék elküldték, kifejtették, hogy nem kéne.
ők tehát nem okozták volna ezt a Matolcsy szerint is legalább 300milliárd forintos kárt.
már megint bizonyíték nélküli kitalált történettel jössz, matyika?
persze a tudomány nevű szekta fanatikus híveként hozzászoktál már, hogy kitalált történeteket kezelj tényként
@wmiki: igen, az IQ-dat felmértem. kb 30. a lábméret eloszlásáról empirikus ismereteink vannak, ez alapján egészen valószínűtlen, hogy 30 alatt van a lábméreted.
Ez a szavazás arra volt jó, hogy megmutassa, hogy miért volt hülyeség az úgynevezett "szociális népszavazás", a legjobban preferált válaszok sehogy se adják ki a nullszaldót.
Na meg vannak ilyen vicces dolgok, hogy bruttó 300 alatt adókedvezmény, fölötte 40%. Bár azt se értem, hogy gondoltátok a kérdést. Társadalmilag lenne megállapítva, hogy aki bruttó 300-at keres, az "gazdag"? Csak egy- és kétkulcsos adó létezhet?
(Egyébként annál a kérdésnél nekem furának tűntek az arányok is, hogy 25% -> 150m, 30% -> 200m, 40% ->500m. Ez utóbbi kicsit kilóg...)
Másik: az MNYP visszahozását szerintem nem lenne szabad elkülöníteni a jelenlegi nyugdíjak szintjétől (bár minden eddigi kormány ezt csinálta). Ha akarnánk új MNYP-t, akkor vagy több járulékot kéne lehúzni a bruttó bérből, hogy fussa a jelenlegi nyugdíjakra, vagy pedig ez utóbbiakat kéne megvágni addig, amíg a takaró ér.
A két kérdést legalább egymás alá tehettétek volna.
Gyógyszerkassza: nekem az a véleményem, hogy a sürgősségi eseteken kívül az orvosi ellátás nem állami feladat, én az ennek megfelelő szintig vágnám vissza, ami gyaníthatóan a mostani szint és a 0 között van valahol.
És még egy, ha visszamegyünk az SZJA-s kérdésre: a többség válasza szerint 290 bruttóra a 16% adókulcs járna (~190 nettó), 310 bruttóra pedig 40% (~120 nettó). Persze ez a hülyeség már a kérdésbe bele lett kódolva, de azért ez vicces válasz...
@killercsiga: "És még egy, ha visszamegyünk az SZJA-s kérdésre: a többség válasza szerint 290 bruttóra a 16% adókulcs járna (~190 nettó), 310 bruttóra pedig 40% (~120 nettó). Persze ez a hülyeség már a kérdésbe bele lett kódolva, de azért ez vicces válasz... Azért a sávos adózás nem ezt jelenti. Inkább azt, hogy a 300 bruttóra lenne 16% adókulcs, a maradék 10e bruttóra pedig 32%. Bár szerintem a határt inkább 500E körül kellene meghúzni.
Viszont itt lehet az adókedvezményt és családi pótlékot is eltörölném - vagy csökkenteném. Ezek a családok már fel tudnak nevelni 1-2-3 gyereket állami támogatás nélkül is.