Bevallom, az elmúlt öt napban nem láttam internetet (ne tessék irigyelni, nem nyaralás, hanem munka), így cseppet lemaradtam a világ történéseiről. Egy hatalmas különbséget azonban felfedeztem: öt nappal ezelőtt szerintem senki sem tudta, hol van Azerbajdzsán és Örményország, most meg a netes társadalom nagyja hirtelen örmény-szakértő lett.
Itt van ennek a baltás emberkének az ügye, akit átadtunk Azerbajdzsánnak; szerintem az emberek 99%-nak halvány lila gőze sincs a nemzetközi jog és a nemzetközi egyezmények ide vonatkozó passzusairól, és egy nemzetközi jog vizsgán akkorát hasalnának, mint a csuda. Félreértés ne essék, én is közéjük-közétek tartozom, és most azért, mert egy-két internetes portál ebből a meglehetősen bonyolult jogszabályrendszerből beidéz két-három mondatot, még továbbra sem érzem magam szakértőnek. Sőt.
Aztán itt van az azeri-örmény konfliktus, melyről ha pár nappal ezelőtt megkérdeznek járókelőket, szerintem 99%-nak halvány lila gőze sem lett volna, miről szól, a maradék 1% meg alighanem az alapján mondott volna véleményt, amit erről olvasott. Csak hát kérdés: ki írta azt a cikket? Egy örmény újságíró egészen más aspektusból mutatná be a konflikust, mint egy azeri, egy magyar újságíró mondanivalóját meg alighanem alapvetően befolyásolja az a cikk, amit ő olvasott. Így kívülről nehéz ítéletet mondani, nem élünk benne, nem tudjuk, mi van ott, nem ismerjük a pontos hátteret, a történelmi-kulturális okokat, ezek nélkül pedig nehéz. Magyarország egyes újságcikkek alapján például olyan államnak tűnik, ahol megszűnt a demokrácia, egy diktátor vezeti a fasiszta népet, és ahol üldözik a cigányságot. Igaz ez? Nem, nyilvánvalóan túlzás, de aki ezeket a cikkeket olvasta, annak Magyarországról ilyen kép él a fejében.
Most persze megy a partalan vita, az állásfoglalás, naná, hogy pártalapon, azaz a fideszesek jellemzően helyeslik a kiadatást, az ellenzékiek meg nem. Pedig ebben az ügyben a (sajátos) magyar politikai kötődés a legkevésbé fontos tényező. Néha olyan érzésem van, hogy itt már lassan egy vakbélműtét is pártalapon fog eldőlni: ha egy jobboldali orvos azt mondja, hogy kell műtét, akkor a baloldaliak ezt ellenezni fogják, illetve fordítva. A szakma meg valahol ott marad a háttérben. Agyrém.
Breaking news: Megvan a hódmezővásárhelyi időközi választás végeredménye! A Nívó blog erről szóló elemzése itt olvasható.
Az utolsó 100 komment: