Néhány jó hír az elmúlt két napból:
www.napi.hu/magyar_gazdasag/jo_adat_jott_csucsot_dontott_a_magyar_koltes.558475.html
"Tavaly két évtizedes csúcsra jutottak a kutatás-fejlesztés célú költések Magyarországon, a nagyon jó számok kizárólag a vállalkozásoknak köszönhetőek"
www.vg.hu/kkv/jo-hangulatban-a-magyar-kkv-k-407152
"Jó hangulatban a magyar kkv-k
Az előző negyedévhez képest ugrásszerű, 15 pontos emelkedést követően jelenleg -11 ponton áll a hazai vállalkozások egyéves várakozásait jelző K&H kkv bizalmi index. Ez az index történetében az utóbbi évek legnagyobb pozitív irányú változása.
Az optimizmus főként azzal magyarázható, hogy a vállalkozások a vállalati hitelkamatokat, a gazdaságpolitikát valamint a versenyhelyzetüket tekintve is jóval derűlátóbbak lettek – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legfrissebb adataiból."
www.ksh.hu/docs/hun/xftp/gyor/kis/kis21305.pdf
"2013. májusban 2,5%-kal nőtt a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához képest."
www.portfolio.hu/gazdasag/optimistabban_velekednek_magyarorszagrol_londonban.186258.html
"Optimistábban vélekednek Magyarországról Londonban
Javították a magyar befektetések súlyozására adott ajánlásukat csütörtökön londoni pénzügyi elemzők, egyebek mellett a javuló közfinanszírozási helyzettel és a továbbra is kiszámítható monetáris politikával indokolva az átértékelést.
Timothy Ash, a Standard Bank londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott vezető közgazdásza csütörtökön összeállított átfogó elemzésében közölte, hogy a ház FELÜLSÚLYOZÁSRA módosította a magyar szuverén külső adóssággal kapcsolatos befektetői pozícióajánlását.
Néhány héten belül ez a második hasonló lépés a City befektetési szolgáltatói közösségében. A JP Morgan londoni befektetési és elemző részlege május végén közölte, hogy az általa vezetett globális felzárkózó piaci kötvényindex (EMBIG) modellportfoliójának átegyensúlyozása keretében FELÜLSÚLYOZÁSRA módosította a magyar befektetésekre szóló ajánlását az addig érvényben volt piaci súlyozási ajánlásról.
A Standard Bank vezető londoni közgazdásza csütörtöki elemzésében kiemelte azt a véleményét, hogy az Orbán-kormánynak "így vagy úgy", de sikerült markáns javulást elérnie a magyar közfinanszírozási rendszerben. Ezt jelezte, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért államháztartási hiány tavaly jóval az EU-átlag alatt volt, és elmaradt a 3 százalékos maastrichti felső tűréshatártól is.
Ennek folyományaként a GDP-arányos államadósság-ráta a 2010-ben mért 81,8 százalékos tetőzésről tavaly 78,6 százalékra - vagyis szintén jóval a 90 százalék körüli EU-átlag alá - csökkent.
Igaz, hogy ennek a kiigazításnak a jelentős részét gyakran vitatott, vagy egyszeri hatású intézkedésekkel sikerült elérni - például a nyugdíjrendszer második pillérének lebontásával vagy a szolgáltatási szektorokra kirótt különadókkal és a pénzügyi tranzakciós illetékkel -, ÁM EZEK KÉNYSZERHELYZETI LÉPÉSEK VOLTAK, ÉS EURÓPÁBAN MA MÁR SOK MÁS KORMÁNY IS NEHÉZ, GYAKRAN "UNORTODOX" GAZDASÁGPOLITIKAI DÖNTÉSEK MEGHOZATALÁRA SZORUL - hangsúlyozza csütörtöki elemzésében Timothy Ash.
A Standard Bank vezető londoni elemzője kiemeli, hogy Lengyelország is a magyarországihoz hasonlónak tűnő reformtervekkel készül felülvizsgálni nyugdíjrendszerének második pillérét.
Ash szerint mindemellett az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) is "KIVÁLÓ MUNKÁT VÉGZETT" az elmúlt néhány évben az ország proaktív előfinanszírozásában. Ennek elsődleges példája volt a Standard Bank elemzője szerint a februári 3,25 milliárd dolláros devizakötvény-kibocsátás, amellyel a kormány jelentős mértékben fedezte idei külső finanszírozási igényét.
Mindemellett mára jórészt elültek azok a félelmek is, hogy Matolcsy György MNB-elnöki kinevezésével az "über-unortodoxia" korszaka kezdődik a monetáris politikában, sőt MATOLCSY GYÖRGY inkább "FIGYELEMREMÉLTÓAN ORTODOXNAK" BIZONYULT hivatalba lépése óta - fogalmaz a Standard Bank londoni közgazdásza a befektetési ajánlás javításához fűzött csütörtöki indoklásában."
Persze a Nívó blog nem azt akarja mondani ezzel, hogy minden rózsaszín és tündérmeseszerű, rossz gazdasági híreket is bizonyára lehet találni, de ahol ennyi jó hírt össze lehet szedni az elmúlt egy-két napból, ott azért az sem olyan egyértelmű, amit az ellenzék állít, hogy itt minden rossz, és egyre rosszabb és rosszabb.
Mint látható külföldön és belföldön egyaránt egyre többen módosítják álláspontjukat hazánkkal kapcsolatban pozitív irányba gazdasági téren. És Ön hogy van ezzel? Erről szól mai szavazásunk: