SZJA fronton megkezdődött a kampány, ez most már egészen bizonyos.
A baloldal többkulcsos személyi jövedelemadót ígért, tehát tulajdonképpen azt, hogy az általa gazdagnak tituláltak jövedelméből, mondjuk a tervezett német minimálbér 70%-át elérőktől elvesz, és ezt adójóváírás formájában odaadja a kevesebbet keresőknek, havi 7-8 ezer forintot ígérve ezzel a legalacsonyabb jövedelműeknek. Figyelem! Tehát nem a legszegényebbeknek, hanem a legalacsonyabb jövedelműeknek. Nem az inaktívaknak, hanem a munkajövedelemmel rendelkező felső négymillió alsó részének.
A Fidesz gyorsan kontrázott az egy számjegyű jövedelemadó néhány éven belüli bevezetésével. Könnyen kiszámolható, hogy az egy számjegyű SZJA kulcs az maximum 9%-ot jelent, tehát minimum 7%-kal kevesebbet, a mostani 16%-nál. Könnyen kiszámolható, hogy a jelenlegi 100ezer forint körüli minimálbérnél 7 százalékpontos SZJA csökkentés 7-8 ezer forintot hagy a zsebben.
Mi a különbség a kormány és a baloldal ígérete között? A minimálbéres mindkét esetben 7-8 ezer forintot nyer nettóban. Viszont a magasabb fizetések felé haladva a baloldali javaslat esetén ez az előny elkezd olvadni, sőt hátránnyá válni előbb az adójóváírás kifutása miatt, később a második adókulcs miatt. Ezzel szemben a Fidesz javaslata szerint az adócsökkentés a magasabb jövedelmek felé haladva is megmarad. Havi 150ezer bruttónál már 10 500 forint, 200ezernél pedig 14ezer forint az adócsökkenés mértéke, és így tovább, a jövedelem növekedésével arányosan.
Másik különbség az adóintézkedés fedezete. A baloldal a magasabb fizetések magasabb adóztatását jelölte meg forrásként, míg a kormány az esetlegesen beinduló gazdasági növekedés generálta állami többletbevételeket adná vissza. Mert hiszen kik képesek beindítani a gazdaságot? Azok, akik dolgoznak. Így logikus, hogy a dolgozók által megtermelt magasabb állami jövedelemből arányosan maguk a dolgozók is részesednek. Egyik ígéret sem felelőtlen tehát, igaz a baloldali javaslat biztosabbnak tűnik, igaz előre deklaráltan elég sok embernek fájni fog. Ezzel szemben a jövőbeli gazdasági növekedés bizonytalanabb.
Összességében elmondhatjuk, hogy a kormány már megint ügyesebben ígért, ügyesebben kampányolt. Orbán elmondta, hogy legszívesebben senkinek a jövedelmét nem adóztatná, Bajnai elmondta, hogy egyesektől elvenne, és azt másoknak odaadná.
De nézzük, mit gondolnak erről az olvasóink:
Az utolsó 100 komment: