Miután menekültekkel már teli a padlás - nehogy valaki szó szerint értse! -, foglalkozzunk egy olyan témával, amellyel blogunk kiemelten foglalkozott múlt év végén-év elején - mi a helyzet a vasárnapi zárva tartás hatásaival? Aki megfelelően elvetemült és sok ideje van, itt elolvashatja a jóslatainkat. Akinek nincs, igen röviden összefoglalnám: blogunk 4% forgalomcsökkenést jósolt, tízezer ember elbocsátását illetve 50 milliárd forintos adó-és járulékkiesést a költségvetésből.
Mi valósult meg ebből? Hát ezt igen nehéz megmondani, miután még csak fél év telt a változás óta, ráadásul több külső körülmény jelentősen befolyásolja a számokat. A kiskereskedelmi forgalom eddig kb. 6%-ot nőtt, míg az alkalmazottak száma 4800 fővel csökkent. Tehát ha a puszta számokat nézzük, annyira nem tűnik vészesnek a helyzet, ez alapján egyelőre nem jött be blogunk jóslata, az ellenzéki jóslatok, melyek több tízezer fő elbocsátásáról szóltak meg pláne nem. Viszont a helyzet nem ilyen egyszerű, mert mint az elején jeleztem, több tényező is torzítja a számokat.
Itt van például az a dolog, hogy az idei évben már jelentkezik az online pénztárgép hatása, mely jelentősen kifehérítette a kereskedelmet, tehát az idei adatban már benne van a tavalyi feketekereskedelem egy része is. Másrészt a kormány trükközik az online pénztárgép adatokkal is, hiszen összeömleszti a kiskereskedelmi és a vendéglátóipari forgalmakat, így az adatok nem összehasonlíthatóak. És ne feledkezzünk meg arról az apróságról sem, hogy az országnak most viszonylag "jól megy": csökken a munkanélküliség, volt egy devizahiteles-mentés, rezsicsökkentés, és az emberek zsebében maradó forintok bizony növelik az amúgy elég szerénynek mondható vásárlóerőt. Az alkalmazottak számával kapcsolatban: oké, hogy csökkent az alkalmazottak száma, de közben szinte állandóan kereskedelmi állásajánlatokba botlunk. Akkor hogy is van ez? Megpróbálok pár szubjektív tapasztalatot hozzátenni a dolgokhoz, mivel munkám révén belülről látom a kereskedelmi folyamatokat.
Érdekes volt az emberek reakciója a vasárnapi zárva tartásra. Azt sejtettük, hogy az elején kitör az ünnepek előtti "éhen halunk!" effektus, azaz, hogy az emberek elkezdenek spájzolni, és jóval több dolgot vesznek meg, mint amire szükségük van. De hogy ez kitart júliusig... A hipermarketek hatalmasat kaszáltak tavasszal, mivel a nagy bevásárlásokat főleg itt ejtették meg a vásárlók, közben pont a kormány által preferált hazai láncok szívták meg az egészet - például a Coop pletykák szerint 10%-os forgalomcsökkenést szenvedett el. Viszont a nyár második felétől mintha megszűnt volna az "éhenhalás" effektus; úgy tűnik, hogy az emberek megszokták a vasárnapi zárva tartást, beépítették vásárlási szokásaikba, és már nem akarják felvásárolni az egész boltot. Ennek forgalomra gyakorolt hatását belülről már látjuk, és szerintem nemsokára megjelenik a KSH adatokban is.
A foglalkoztatásra viszont volt egy olyan hatás, amit szerintem nem sokan jósoltak meg előre: oké, hogy lesznek elbocsátások - józan paraszti ésszel is látni lehetett, hogy sok munkahely jellegéből adódóan nem forgalomfüggő, hanem a nyitvatartási időtől függ -, de hogy jelentősen megnő a fluktuáció is? Pedig teljesen logikus a dolog: a vasárnapi pótlék kiesése igen érzékenyen érinti a munkavállalókat, hiszen nettó 70-100 ezer forintnál sokat számít az a pár ezer forint; mindez "súlyosbítva" a növekvő gazdasággal, és a "dübörgő" ipari termeléssel, mely elszívja az amúgy is erőteljesen alulfizetett kereskedelmi munkaerőt. Így tehát az a helyzet állt elő, hogy a kereskedelmi alkalmazottak jó része átment más területre dolgozni, közben a hiperek meg nem találnak helyettük munkaerőt. Hol vannak már a "százan vannak a helyedre!" kijelentések... Miután ennyire kevés pénzért már nem találnak dolgozót a cégek, alighanem béremelés várható a kereskedelemben jövő év elejéig bezárólag.
És akkor most se maradjunk jóslat nélkül: meghökkentőt fogok mondani, de szerintem a vasárnapi zárva tartást nemsokára alaposan felpuhítják. Hogy miért? Mert, mint fentebb jeleztem, pont a hazai láncok szívták meg igazán. A CBA-Coop-Reál vonalnak pedig, mint látjuk, igen erős lobbiereje van.
Szerintem csak annyi a kérdés, hogyan tud a Fidesz arcvesztés nélkül kihátrálni mögüle.