Annyit papolunk a nemzeti összefogás szükségességéről, pedig gyakorlatban ebből semmi nem valósul meg. Éppen ellenkezőleg: itt van például ez az Alkotmány, mely kb. az alap emberi és jogi értékeket rögzíti, olyan dolgokat, amiben nagyjából mindenki egyetért. Lényegében mindegy, melyik alkotmányról beszélünk, a "sztálinistáról" vagy az "orbániról", nagyjából mindkettő abszolút elfogadható dolgokat tartalmaz. Mondhatnánk azt is, hogy az "orbáni alkotmány" nem is külön alkotmány, hiszen nagyon sok dolgot másol át a régiből; számítástechnikai szaknyelven úgy lehetne ezt kifejezni, hogy ez az előző alkotmány service packje. Ha ma valaki hozzáértő alkotmányt ír, kb. 90%-ban ezt fogja írni (nézzétek meg a tegnapi alkotmányos posztokat, kb. 10-12 "véleményes" pontot találtak a posztírók).
Tehát nem sok vitatott kérdés marad, azok is inkább részletkérdések, végre itt lehetne a nagy nemzeti sikerélmény, a nemzeti összefogás szép példája, az új magyar alkotmány. Igen, csak lehetne. Mert pl. az MSZP eleve részt sem vesz a folyamatban (kivülről bírálnak persze), na nem mintha a Fidesz másképpen viselkedne fordított esetben. És a "nép", az istenadta nép? A Véleményvezér tegnap egy ötfokozatú skálán szavaztatta az olvasókat, nézzétek meg az eredményt, 56% (1703 ember) egyest adott az új alaptörvénynek. Szívesen megkérdezném ezeket az embereket: miért nem kettes legalább, miért buktatják meg helyből az új alkotmányt? Az egyes elégtelent jelent az iskolában, gyakorlatban azt, hogy a diák a tananyag kevesebb, mint felét sajátította el! Nem tetszik az alkotmányban pl. Magyarország fővárosa Budapest? Hogy Magyarország védelmezi állampolgárait? Hogy az anyanyelv magyar? A Himnusz? Vagy csak zsigerből tetszettek szavazni? És hogyan szavaznának akkor, ha a kedvenc pártjuk 90%-ban kb. ugyanezzel a szöveggel rukkolna elő?
Ez a bajom, ez a megosztottság, ahol a másiknak akkor sincs igaza, ha igaza van, és pláne nem ülünk le konstruktív vitára, inkább a fehérre is azt mondjuk, hogy fekete, mert a pillanatyni érdekek azt kívánják. Nagyon jól tettenérhető ez a Fidesz politikájában is, ahol bizonyos területeken homlokegyenest más álláspontot képviselnek, mint egy éve. A nemzeti összefogás csak egy utópista fogalom jelenleg.
És a megosztott Magyarországot könnyen ki lehet fosztani. A törökök köszönték szépen, hogy 150 évig birtokolhatták a magyar földek egy részét, mert közben a magyar elit egymással volt elfoglalva. Nálunk még 1945 sem egyértelmű, mert egyesek szerint felszabadítás, mások szerint megszállás volt, de tény, hogy 1956-ban magyar emberek hívták be az orosz tankokat, hogy honfitársaink ellen harcoljanak. Megkockáztatom, ha holnap az USA lerohanná az országot - a szokásos ürüggyel, pl. szerintük atomfegyvert gyártanak a körösladányi gyárban mosópor helyett -, abban is megosztott lenne az ország, hogy ez jó vagy rossz. Nem tanultunk semmit a történelmünkből, a múlt csak múló emlék lett, és ez szomorú.
Az utolsó 100 komment: