Mint arról már a korábbi hetekben többször cikkeztünk, blogunk egyik szerzője elhatározta, hogy megpróbálja, hogyan lehet minimálbérből megélni. Pontosabban: "EGY KIÉPÍTETT EGZISZTENCIA MELLETT EGY HÓNAPIG CSAK ANNYIT FOGOK KÖLTENI, AMENNYIT FELTÉTELEZÉSEM SZERINT EGY MINIMÁLBÉRES SZOKOTT."
Azt már a korábbiakban részletesen leírtuk, hogy a család 2 felnőttből és két gyerekből áll, mindkét szülő dolgozik, munkájukért mindketten minimálbért kapnak. Így a család havi összes jövedelme: 2x60 915=121 830 Ft munkabér, 20 000+26 600=46 600 Ft gyerekek utáni adókedvezmény és családi pótlék, vagyis összesen 168 430 Ft.
Szintén a korábbi posztokban már kiszámoltuk, hogy a havi fix költség 73 000 Ft. Ebben benne van a lakás rezsije, TV, mobil és internet előfizetés, 1 db autó fenntartási költsége benzin és szerviz nélkül, valamint a gyerekek óvodai és iskolai költségei (étel befizetés, osztálypénz, szakkörök díja).
Ezenkívül megtakarítási célokat is elhatároztunk rövidebb és hosszú távúakat egyaránt, összesen havi 45 000 Ft értékben (10ezer lakásra, 10ezer gyerekek továbbtanulására, 10ezer nyugdíjra, 10ezer váratlan kiadásokra, 5ezer egészségpénztárra).
Ezen felül alapvetően még a napi megélhetésre, autóba benzinre vagy egyéb közlekedésre kell költeni. Erre marad egy hónapban 50 000 Ft (168 000-73 000-45 000).
Nos tehát január 7-ével letelt az első hét, és én összeadtam a számlákat. Összesen 11 135 Ft-ot költöttem. Időarányosan 11 290 Ft-nál (50 000/31x7) kellene tartanom, tehát első látásra jól állok, de mindjárt meglátjátok, hogy ez valójában nincs így.
A legutolsó nagybevásárlás ugyanis még szilveszter előtt volt, vagyis még az előző hónapban, tehát az újévet teli hűtővel és fagyasztóval kezdtük, ám mára a készletek jelentősen megcsappantak. A heti nagybevásárlást vasárnapra tervezzük, így az majd a következő heti elszámolásban lesz benne. Egyelőre csak a sarki kisboltban vásároltunk, itt viszont akadtak olyan tételek is, amelyek pont a héten fogytak ki ezért vettünk, viszont jóval tovább fog majd tartani, mint január.
Nézzük a számokat kicsit részletesebben (100 Ft-ra kerekítve a könnyebb áttekinthetőség kedvéért). Kenyér-pékárura elment 1100, tej-tejtermékre 1500, sós-fűszer-tészta termékekre 1000, édességre 150, zöldség-gyümölcsre 400, italra 1000, készételre, pizzára 3900.
Az autót egész héten be sem indítottuk, viszont szombaton egy kis családi kirándulásra mentünk, összesen 90 km-t. Ennek benzinköltsége 5,5 L/100km-es fogyasztással és 410 Ft-os benzinnel számolva kb. 2000 Ft. Így jött össze a kicsit több, mint 11 ezer Ft havi kiadás. Ami látszik, hogy autóval kimozdulni luxus, pizzát rendelni luxus, ásványvizet inni luxus. Ezek tették ki a heti költés több mint 60%-át. A továbbiakban hanyagolni kell. Meg úgy általában is, hirtelen olyan drágának tűnik minden. Főként a napi tej és kenyér. Tömegközlekedésre nem költöttünk, párom 5 percre lakik a munkahelyétől, én eddig BKV-val jártam, csütörtökig kitartott a múlt havi bérletem, pénteken viszont már gyalogoltam.
Akit a részletes, tételes költési lista érdekel, az innen letöltheti. Folytatás következik.
Frissítés 22:33-kor a kommentek közül:
- "Kérdeztem mennyivel tartozok, mondta hogy verést akarsz? Ha nem, akkor semmivel. :) Na az ilyen emberek miatt érzem azt, hogy jó magyarnak lenni."
-"Én is tapasztaltam már ilyet. Nekem a visszakérdés az volt, hogy Meg akarsz sérteni? Mondom nem. Akkor semmivel.
Annyi tapasztalat azonban mindenképpen van a kommentekben, hogy a kritikus hozzászólók többsége annyira "individualizálódott", hogy ilyen jellegű szivességekkel, emberi jóindulattal, szolidaritással, kockázatközösséggel már nem igen találkoznak. Sajnos.
Az olvasók másik fele, akik viszont ebben élnek, ők meg pont ezt nem értik, és joggal.
Végül is mindenkinek igaza van, mindenki magából indul ki. Így utólag tök felesleges ezen vitázni, hiszen az nem is a lényegről szól."
Az utolsó 100 komment: