Az elmúlt hetekben szinte minden a kormány és Matolcsy ellen dolgozott. Az adósságválság újabb hullámai nagyon komolyan érintették Magyarországot is, az euró árfolyama történelmi mélypontra süllyedt, ami az államadósságot is újra történelmi rekord közelbe, GDP arányosan 82,6%-ra emelte. A tőzsde is nagy esésen van túl az elmúlt hónapokban, és mindezen tényezők alakulására nem kis hatással volt, hogy a három legnagyobb nemzetközi hitelminősítő intézet bóvliba vágta, némileg szebben kifejezve befektetésre nem ajánlott kategóriába sorolta hazánk államadósságát.
Ezen kétségtelenül negatív tényezők hatására számolatlanul születtek olyan cikkek, publicisztikák, blogposztok, amelyek már a közelgő összeomlást, az államcsődöt, bank- és forintválságot vizionáltak. Beindultak olyan hisztériák, miszerint váltsuk azonnal 300-310 Ft fölötti árfolyamon euróra a pénzünket, és helyezzük el azt egy külföldi bankszámlán. Sokan remeknek látták az időpontot arra, hogy egyenesen Orbán Viktor, vagy legalábbis Matolcsy György távozásáról kezdjenek el cikkezni, most vagy soha alapon. Nem is véletlenül, hiszen múlt év decemberben, és ez év január első felében tényleg nagyon nehéz pénzügyi folyamatok, mondhatni turbulenciák zajlottak.
A (nyugodtan nevezhető rosszindulatú) kritikusok minden lehetséges támadási pontot maximálisan kihasználva támadtak: Már az indulásnál szabályos karaktergyilkolással kicsinálták Németh Lászlóné fejlesztési minisztert, és újabb Schmitt Pál botrány (20 évvel ezelőtti plágiumügy) került valahonnan elő kiválóan időzítve. De a hosszú-hosszú felsorolást elkerülve itt említhetném egy teljesen marginális hallgatottságú rádió (Klubrádió) frekvenciájának pályázati úton történő elvesztése körüli hűhót is. (Deutsch Tamás szófordulataival élve: Mi a f.sz az a Klubrádió??)
Ezzel párhuzamosan óriási vehemenciával rontottak rá a legkisebb, gazdaságban, társadalomban fellelhető pozitív életjelekre is, egyáltalán mindenre, ami a kormányra nézve kicsit is pozitív kicsengéssel járhat. Itt megemlíthető az elmúlt fél évben kibontakozó pozitív folyamat a születések számát illetően, vagy akár a január 21-én lezajlott legalább 100ezres kormányt támogató Békemenet résztvevőinek a minősíthetetlen jelzőkkel történő illetése, illetve a résztvevők számának vérre menő, minél jobban lealkudása. De ugyanide kívánkozik a továbbra is rekordszinten álló, illetve hónapról hónapra új csúcsokat beállító exportteljesítmény, valamint külkereskedelmi és fizetési mérleg többletek bagatellizálása, és a szintén csúcsokat döngető devizatartalékunk szintjének elhallgatása, pedig ezek a mutatók egyértelműen nevetségessé teszik egy középtávon bekövetkező államcsődnek még a lehetőségét is. Sokan odáig mennek, hogy ebbe a jelen helyzetben egyértelműen pozitív folyamatokba is belekötnek és/vagy a kormányról leválasztani igyekeznek, durvább esetben a puszta tényszámokat kétségbe vonva egyenesen negatív folyamatokat próbálnak velünk még ebből is láttatni.
Ilyen hosszú bevezető után ezennel egy hiánypótló írást szeretnék közölni, KÖZELEG A FORDULAT címmel, felvállalva azt, hogy rengeteg kritikát fogok kapni a hozzászólásokban, így azok elolvasása csak erős idegzettel bíró olvasóink számára ajánlható, mi ugyanis hiszünk a teljes média- és szólásszabadságban így az összes, még a legízléstelenebb hozzászólásokat is toleráljuk.
Szóval nagyon sok tényező arra enged következtetni, hogy az országban bizony hamarosan rendkívül pozitív folyamatok fognak beindulni, ami elég jelentős részben bizony a kormány tevékenységének is köszönhető.
Először is érdemesnek tartanám újra kiszámolni a GDP arányos államadósságot, hiszen menet közben az euró árfolyama a hiszti csúcspontjának számító 324 Ft-ról tegnap már a 289-es szintig szánkázott vissza, ami laza 10%-os erősödésnek felel meg (Itt utalnék vissza a váltsuk pénzünket euróra és vigyük ki az országból hisztire.). Gyanítom, hogy például azok a blogok, amelyek a múlt hónapban óriási skandallumként állították be az államadósság szintjét és a magánnyugdíj-vagyon elherdálásáról valamint a rossz költségvetési gazdálkodás eredményéről írtak, azok most nem fogják a következő havi vélhetően élesen csökkenő államadósság szintről egy kukkot sem beszélni. Remek kis kimutatások készültek a tőzsdei lejtmenet mélypontján arról is, hogy hány százmilliárdot bukott már az állam a MOL 20%-os részének oroszoktól történő visszavásárlásával. Nos ezeket a számításokat is illene frissíteni, ugyanis a MOL jókora szárnyaláson van túl az elmúlt hetekben a tőzsdén. Nem is beszélve arról, hogy hamarosan jókora osztalékbevétel is ütni fogja az állam markát, lévén Magyarország legnyereségesebb cégéről van szó. Ezek a tények legalábbis relativizálják azokat a csőlátású, hozzá nem értő kritikákat, amelyek korábban elhangzottak.
A 2012-ben elérhető nettó jövedelmi szintekkel kapcsolatban is rendkívül negatív cikkek láttak napvilágot az elmúlt hetekben. Ezzel legalább annyit elértek, hogy a lakosságban egy rendkívül negatív várakozás alakult ki, ehhez képest azonban nagyon sokakat, megkockáztatom a többséget pozitív meglepetés fogja érni, mikor megkapják a napokban az első 2012-es „borítékot”. Egyfelől a minimálbér szintje bruttó 78 ezerről 93 ezerre nőtt, ami alapesetben elég arra, hogy a nettó összeg tartsa a 2011-es nettó összeget az adójóváírás kivezetése ellenére. Alapesetet azért írtam, mert akinek gyereke van, az adókedvezményt vehet igénybe, így az ő nettójuk több mint 10ezer forinttal, de több gyerek esetén családi szinten akár 30ezerrel is nőhet. Pedig mint tudjuk nem kevés minimálbéres él ebben az országban, és közöttük nem kevésnek van gyereke is. Emellett egyértelmű a kormányzati törekvés az adóváltozásokat kompenzáló béremelések ösztönzésére is, amelynek jó részét akár magára is vállalja a kormány. Hogy ennek mekkora eredménye volt, az egyelőre nem tudható, a januári átlagbér növekedési statisztikából fog majd kiderülni. De hogy a semminél jóval több béremelés lesz, arra már most mérget tudok venni. Véleményem szerint a 2012 január-áprilisi időszakban a bruttó bérek szintje jelentősen növekedni fog.
Egymillió ember/család nettó jövedelmi pozícióját javítja jelentősen a kormányzat devizahitelek kezelése érdekében tett intézkedései. Több mint 100ezer devizahitel került kedvezményesen végtörlesztésre, és az áprilisban induló rögzített árfolyamú törlesztés további sokszázezer devizahiteles havi terhét csökkenti majd jelentősen. Ezek az összegek pedig már egészen biztosan meg fognak látszani a lakossági fogyasztásban is, tehát végre itt is beindulhat a várva várt folyamat.
A hamarosan beinduló kedvező folyamatok irányába mutat az is, hogy a kormány számos „pénzcsapot” elzárt, amelyeken korábban ömlött a pénz a külföldiek zsebébe. Ilyen például a korábban kizárólag külföldi tulajdonban lévő étkezési jegy kibocsátók piacának elvétele. Olyan terület volt ez, ahol sokmilliárdos haszon vándorolt vándorolt külföldi utalványcégek kezébe évente. De beszélhetnénk akár a napokban olvasható új hírről, miszerint az állam beszáll a mobiltelefon piacra is, saját hálózat kiépítésével. Ezen a területen is évi tízmilliárdos hasznot termeltek eddig a külföldi tulajdonú multinacionális cégek. Én csak bíztatni tudok mindenkit, hogy amennyiben versenyképes ajánlattal áll elő az új állami szolgáltató, akkor aki csak megteheti váltson át a magyar mobiltelefon szolgáltatóra!
Nézzük most a munkaerő piaci helyzetet. Bár a munkahelyek és az alkalmazásban állók száma gyakorlatilag folyamatosan növekszik, a sajtóból leginkább csak arról hallhatunk, hogy továbbra is elmaradásban vagyunk az egymillió új munkahely ígéretének időarányos részétől. Ettől azonban még igaz, hogy a munkahelyek száma folyamatosan és stabilan emelkedik és nem csak a közmunkáknak köszönhetően. Ma is 46 ezerrel dolgozunk többen, mint egy évvel ezelőtt.
Folytathatnám még a sort, az eddig keveset hallott pozitív folyamatok beindulásáról, de ezt terjedelmi okokból majd külön írásokban teszem meg. Most összefoglalásként csak annyit, hogy 2012-ben komoly esély van rá, hogy tényleg a megkapaszkodás évévé váljon, amely után tényleg a növekedésé lehet a főszerep. A matolcsyzmusnak köszönhetően (vagy kinek hogy tetszik akár annak ellenére) tényleg beindulhat lassan Magyarország.
A végére még fontosnak tartom azt is megjegyezni, hogy bár gyakorlatilag a 2010-es kormányváltás óta azt halljuk mindenhonnan, hogy zuhan a Fidesz népszerűsége (mi, a Nívó blog egyébként folyamatosan szajkózzuk ennek ellenkezőjét), jelenleg a legtöbb nagy közvélemény kutató cégnél továbbra is toronymagasan vezeti a pártok népszerűségi listáját, csont nélkül nyerné a Fidesz a most vasárnapi választásokat. Egyedül a Szonda Ipsos mutat ki olyan adatokat, miszerint az Mszp lassan beéri (khmm!) a kormánypártot.
Meglátjuk, mi lesz. Én mindenesetre továbbra is optimista szeretnék lenni, és nem érzem úgy, hogy minden alapot nélkülözve lennék az. Sőt! Jó esélyt látok arra is, hogy a népszerűségét is növelni fogja a kormánypárt a következő hónapokban.
Az utolsó 100 komment: