Miért nem olyanért bírálják Orbán Viktort, amiért tényleg megérdemelné?
Aki internetes blogokat, fórumokat olvas, az előtt nem újdonság, mekkora zsigeri Orbán-gyűlölet alakult ki itt a neten az utóbbi hónapokban, vagy inkább a kormányváltás óta. Kétségtelen, hogy a két éve tartó kormányzás alatt számtalan ellenséget szerzett magának a miniszterelnök. Sok érdeket sértett, sokaknak a tyúkszemére lépett, sokan csalódtak benne, mert nem arra számítottak, mint ami bekövetkezett, sokaknak csökkent, vagy legalábbis nem növekedett a reálbére, sokakban félelmet ébresztett az új alkotmányos környezet kialakítása, valamint a demokráciát garantálni hivatott intézmények átalakítása, vagy éppen a magánnyugdíjrendszer módszeres és tudatos elsorvasztása, a nyugdíjeinstand, ahogy itt a neten mondani szokás. Csak olaj volt a tűzre, hogy számtalan korrupciógyanús ügy is napvilágot látott mind ez idő alatt. Mindezekért többnyire jogosan és alappal bírálható a miniszterelnök.
Fenti lista ráadásul korántsem teljes, de sok embernek ennek a fele is elegendő ahhoz, hogy éktelen haragra gerjedjen, és haragjának, dühének nap mint nap hangot adjon. Mások türelmesebbek, vagy támogatóbbak. Vagy azért, mert jól jártak az elmúlt időszakban, vagy mert őket nem érintették közvetlenül és azonnal negatív hatások. Megint mások nagyon is egyetértettek számos intézkedéssel, sok bili kiborogatásával, amelyeket az Orbán-kormány megtett. Mindenkinek szíve joga eldönteni, hogy mit tart legfontosabbnak, mit tart prioritásnak az életben, a politikában vagy éppen a gazdaságban, és ez alapján támogassa, vagy bírálja a kormányt.
Van azonban egy olyan jelenség, amely ellen egy igaz demokrata még akkor is fellép, ha a kormány legjobb meggyőződése szerint rendkívül rosszul végzi a munkáját. Ez pedig az igaztalan vád. Az ember legyen korrekt. A politika ne indulatokból, ne zsigerből jövő elvakult és alaptalan vádaskodásokból, hanem higgadt, nyugodt érvelésből, kulturált vitából kell, hogy álljon. Egy valódi demokrata, egy felelős ember ekként gondolkodik. Még akkor is, ha jogosan mondja bárki, hogy Orbánék is kritikán aluli módon bírálták a korábbi kormányokat.
Így tesz most a Nívó blog is. Fellépünk a hazugság, az alaptalan vádaskodás, az olcsó populizmus ellen. Hisszük, hogy nem szabad elfogadni azt a hozzáállást, hogy ha egy politikust nem szeretünk, akkor annak minden szava csakis hazugság lehet, bárki bármelyik mondatát gondolkodás nélkül nyugodt szívvel hazugságnak könyvelheti el. Legyen szó akár Orbánról, akár Gyurcsányról. Pedig erre a mentalitásra próbált ráerősíteni tegnap a Ténytár blog is, mely szinte egész nap előkelő helyen címlapon szerepelt feltehetően magas olvasottsággal ’Orbán Viktor levele: három mondat, három hazugság’ címmel.
A téma a legújabb Nemzeti Konzultációhoz csatolva kiküldött miniszterelnöki propagandalevél volt. Nyugodtan nevezhetjük így, hiszen a levél valóban a nehézségeket, a negatív tendenciákat és a kudarcokat elhallgatva, a pozitív tendenciákat, a meginduló kedvező folyamatokat és a sikereket emelte ki. A tájékoztatásnak ezt a módját – ha definíciószerűen nem is – de bizonyos értelemben hazugságnak is lehet nevezni, hiszen ha tisztán akar látni az ember, akkor a jó és a rossz dolgokat egyaránt mérlegelnie kell. Minderre önmagában a miniszterelnöki levél alapján senkinek sincs módja.
A Ténytár blog azonban nem ezt az útját választotta kritikájához. Bizonyos mondatokat ragadott ki, értelmezett szándékosan félre, és ez alapján vezette le, hogy ők bizony Orbán Viktort újabb hazugságokon érték, ahogy fogalmaztak: „A miniszterelnöki üzenet bár meglehetősen rövidke, mégis hemzseg a hazugságoktól.” A Ténytár cikke a továbbiakban idézi is ezeket a hazugságnak tartott mondatokat, rendre indokolva olykor elképesztő, bizonyos szemszögből nézve akár hazugnak is mondható módon, hogy melyik miért hazugság.
Nézzük sorban ezeket a Ténytár blog által idézett, hazugságnak titulált miniszterelnöki mondatokat:
„Az elmúlt két évben mi magyarok sikeresen szálltunk szembe az európai válsággal.”
„Európában egyedülálló módon kimentettük a devizahiteleseket…”
„...befagyasztottuk a rezsiköltségeket...”
„Ma már Európa is elismeri, hogy Magyarország jobban teljesít, mint a legtöbb európai állam.”
Csupa olyan mondatok, vagy félmondatok ezek, amelyeket így is lehet érteni, meg úgy is. Nyilván, ha érzelmi alapon közelítünk, akkor bármelyikre gyorsan rámondhatjuk, hogy hazugság. Ha objektívek akarunk maradni, akkor azért árnyaltabb a helyzet. Az eredeti írásra kattintva a kommentekben sokan ki is fejtették ezeket az ellenérveket, képet árnyaló gondolatokat.
Szövegkörnyezetükből kiragadott, többféleképpen is értelmezhető félmondatokat kiforgatni és sima egyszerűséggel rávágni, hogy Magyarország miniszterelnökét hazugságon érte… Nem európai, hanem Európától leszakadó politizálás ez. Úgy is mondhatnánk, hogy Nívón aluli.
Persze lehet azzal takarózni, hogy az csak egy blog, az csak egy vélemény volt, és a szólásszabadságba beleférnek ilyen sarkos kijelentések, vádak is. Mégis nagy tisztelettel azt javasoljuk a Ténytár blognak, hogy olyan dolgokért bírálják és kritizálják Orbán Viktort, amiért tényleg megérdemli. Nagyon sok ilyen dolog van.
Mert az senkinek sem esik jól, ha főcímlapon lehet olvasni róla, hogy hazudik! Ugye, kedves Ténytár blog?!
Az utolsó 100 komment: