Egy nagyon fontos dologról kevés szó esik az új választási törvény kapcsán: vajon ki fog előre regisztrálni? Én tartok tőle, hogy nem csak a politikai elemzők által várt pár százezer ember esik ki a választásokból, sokkal inkább milliók. Fogalmazzunk úgy: nagyon kevés ember fog dönteni az ország elkövetkezendő éveiről.
Van egy alaptétel, amit az eddigi tapasztalatok nem cáfoltak: magyar ember nem mozdul. Jó példa erre a magánnyugdíjpénztári mizéria, ahol összesen kb. 100.000 ember nyilatkozott a maradásról - a 3.100.000-ből -, tehát az érintettek 3%-a vette a fáradságot, hogy kitöltsön egy egyszerű nyilatkozatot. Jó, persze, minden bizonnyal nagyon sokan voltak, akik át akartak lépni az állami rendszerbe, de abban is biztos vagyok, hogy a 100.000 embernél is jóval többen maradtak volna a magánnyugdíjpénztárukban. Mégsem tették.
Vagy itt van külföldre vándorlók példája. "Szájban" minden ötödik felnőtt külföldön akar munkát vállalni, és ez alapján a külföldre migrálásnak milliós nagyságrendűnek kellene lennie, ehhez képest nem az. Itt is szépen megfigyelhető a "tenni akarás" és a "valós cselekvés" közötti különbség - akarja, tudja, hogy kellene, de nem teszi. De említhetném még a különböző Facebook-csoportokat, ahol sokkal többen ígérik egy tüntetésen való részvételüket, mint ahányan valójában megteszik.
Miért pont a parlamenti választással lenne másképp? Tartok tőle, hogy a rengeteg bizonytalan amúgy is "szarok bele az egészbe" hozzáállással fog indulni, és el sem megy feliratkozni, de a pártválasztók jó része is úgy lesz ezzel, hogy nem áldoz pár percet (oda- és visszajutással fél-egy órát) erre a procedúrára. Mi lesz ennek a vége? Csak az igazán keményvonalasok és ráérők fognak regisztrálni (meg a rossz nyelvek szerint a "megvásároltak"), így a szavazók bázisa szerintem jó, ha párszázezres lesz. Pár százezer ember fog dönteni hazánk jövőjéről. Lehetne jövője egy ilyen feliratkozós rendszernek, de nem a jelenkori Magyarországban.
Az utolsó 100 komment: