Érdekes, hogyan változnak az emberek: ha valaki 10-15 éve azt mondja, hogy Matolcsy György gazdasági főmuftiként megszorít, emeli az adókat, és nagy ívben tesz a gazdaság növekedésére, akkor jól körberöhögöm (nemcsak én). Gyurink a növekedésorientált gazdaságpolitikai elképzeléseiről volt híres, biztos emlékeztek még, pénzt kell pumpálni a gazdaságba, hogy elérjük a 4-7%-os növekedést, az államháztartási hiány és az államadósság meg le van sz.rva. Majd kinőjük. Gyakorlatilag a Fidesz gazdaságpolitikai kampánya erre volt felépítve 2010-ben: adócsökkentés, ilyen-olyan gazdaságfejlesztési terv, és akkor ismét nagyot ugrik a pannon puma, a várhatóan 7%-os hiányt meg ugyan, tessék már elfogadni, kedves EU-IMF! (Aztán ahogy ezek nemet mondtak, persze szélkakasként váltottak irányt.)
Ehhez képest mit látunk? Pár érdekes dolog, a teljesség igénye nélkül:
- A Fidesz az adóemelés kormánya. Jó, tessék-lássék csökkentettek is, pl. itt van az egykétkulcsos SZJA, ahol szerintem nem a "gazdagok" adócsökkentését kúrták el, hanem a "szegények" adójóváírásának eltörlését, de hát ez így sikerült. (Megjegyzés: a "gazdagon" általában azt az állampolgárt tessék érteni, akinek bruttó fizetése nem éri el egy rendes nyugati minimálbért.) Cserében kaptunk annyi adót, amit már számon sem lehet tartani, az IMF lassan ide jön tanulni, hogy ötleteket gyűjtsön néhány új sarc tekintetében, Bokros meg szégyenkezve megbújik Brüsszelben, hiába, ő nyeretlen kétéves volt ezekhez képest. Az áfáról most ne is beszéljünk. Az elv érthető, hogy a jövedelmi típusú adók helyett inkább a fogyasztási típusúakat részesítsük előnyben, csak a végrehajtással vannak gondok.
- A Fidesz a megszorítások kormánya. Keveset beszélünk róla, de a Fidesz azért a kiadási oldalon is belevágott ebbe-abba: a közszférában folyamatosan mennek a leépítések - akinek dolgozik ott rokona, az biztos hallott róla -, a kormány sorra zárolja a minisztériumok pénzét, és újabban tervbe van véve az önkormányzatok számának csökkentése, a Széll Kálmán 2-ben legalábbis, tessék csak jobban megnézni. (Tudom, mindenki a 2 Ft-os telefonadóra izgul, meg az 1 ezrelékes pénzügyi tranzakciós adóra, pedig vannak ott izgalmasabb dolgok is, de hát kell a politikai gumicsont a népnek.)
- Matolcsy szeret kapkodni. Nem is annyira a fentiekkel van gond, végülis a legtöbb intézkedés megmagyarázható, sőt, sokan szajkózzák is ezeket, a probléma ott van, hogy annyira ötletszerűen jönnek ezek a dolgok, év közben, a gazdasági szereplők számára tervezhetetlenül, hogy csak na. Ha a kormányzás elején ezt az egészet így elmondják, felfűzik egy Széll Kálmán 0-ra, és kijelentik, hogy uraim, itt vért fogunk pisilni, és azt is megadóztatjuk, akkor nem lett volna semmik gond, de így? Nem rajonganak az országért a külföldi befektetők, nem is csodálom.
- Ezek után a gazdasági (nem) növekedésben semmi csoda nincs: az EU sem áll jól, mi meg kifejezetten megszorítunk, ráadásul szívatunk mindenkit, akit csak lehet, ez így sikerült. Majd lehet, hogy lesz jobb is, sőt, Matolcsy már látja az alagút végét. Jó neki; már csak azt szeretném látni, hogyan lesz a sok új adóból gazdasági növekedés.
- Hogy ne legyünk ennyire negatívak: úgy néz ki, hogy ez a sokat szidott, hülyének, csótánynak, hozzá nem értőnek, analfabétának és sok egyéb másnak csúfolt Matolcsy lesz az első, aki eléri a 3% alatti deficitet, sőt, ezt már az EU is elismeri! Azért ez az elmúlt évtizedek adatait ismerve nem semmi! (Az elmúlt évtizedek zseniális gazdasági vezetőiről most ne beszéljünk, mert néhányat még mindig visszakívánnak.)
- És a végére a poén: a magyar államadósság nem alakult rosszul az elmúlt két évben! Nagyon óvatos megfogalmazás szerint nem nő olyan mértékben, mint az elmúlt nyócévben, optimista megfogalmazás szerint csökkent, aztán a kettő közé mindenki belőheti álláspontját, aszerint, hogy egyáltalán hogy tekint a magyar államadósságra (forintálisan, GDP arányosan, na meg a devizaadósságot is többféleképpen lehet értékelni). Jó, bevetettek a fiúk mindent, pl. a magánnyugdíjpénzeket, de hát a cél szentesíti az eszközt, ahogy Machiavelli mondta anno (nem ezt mondta amúgy, tán fordítási hiba, sőt, egyesek szerint nem is ő mondta).
Szóval ez így mind Matolcsy. Sokan főgonosznak tartják, és rávernek olyan dolgokat is, amiről nemcsak ő tehet (pl. miért nem hiteleznek a bankok Magyarországon, miközben ez EU-s probléma is), de az tény: Matolcsy megszorító politikát folytat, ugyanakkor vaskézzel rendbetartja az államháztartást. Mintha nem is ő lenne. Mi történt Matolcsyval?
Az utolsó 100 komment: