Először egy évértékelő félét szerettem volna írni a mögöttünk hagyott évről, de aztán úgy döntöttem, hogy összekötöm azzal, hogy mit várhatunk 2012-ben.
Ahogy egy másik blogban (Michael Knight) megfogalmazták karácsonykor: Nincs sok ok az ünneplésre. Akkor ezzel a megállapítással nem értettem egyet, lévén a karácsonynak legkevésbé a pénzről és a gazdaságról, mint inkább a családról és a szeretetről kellene szólnia. Egy újévi visszatekintésben azonban megállja a helyét az állítás: nincs mit ünnepelni. Bár van aki szerint már az is siker, hogy úgy-ahogy talpon maradt az ország 2011-ben. Ami viszont a legrosszabb, hogy már most ki van jelentve 2012-ről, hogy a cél csupán a túlélés, sok jóra nem számíthatunk.
Van azonban néhány különösen elszomorító jelenség amiről külön is meg szeretnék emlékezni. Párhuzamosan zajlik ugyanis két folyamat, ami nagyban rontja hazánk finanszírozási lehetőségeit és amelyek kapcsán jelentős pénzösszegek folynak ki az országból mégpedig a magyarok hathatós közreműködésével.
Az egyik folyamat, hogy a legutóbbi állampapír aukción immár 10%-hoz közelítő hozamszint alakult ki. Ez azt jelenti, hogy a befektetők köztük jelentős részben a külföldi befektetők ilyen magas hozamot kapnak magyarországi állampapír befektetéseik után. Mégpedig hosszú távon, hiszen az 5 és 10 éves állampapírok hozama is ezen a szinten alakulnak.
A másik kedvezőtlen folyamat pedig a magyarországi befektetők és a magyar lakosság egyre nagyobb arányban külföldre ’menekítik’ a pénzüket. Én sokáig nem tulajdonítottam nagy jelentőséget ennek a folyamatnak, azonban a minap megnéztem blogunk statisztikáit, és az derült ki, hogy napról napra többen találnak blogunkra a ’külföldi bankszámla nyitás’ és hasonló keresőszavak alapján. (Droli szerzőtársam írt egy hónapja a témáról, és még mindig fenn van az olvasottsági toplistán) Márpedig ha csak minket ilyen sokan olvasnak a témában, az azt jelenti, hogy az országos érdeklődés is igen jelentős lehet.
Rakjuk csak össze ezeket az infókat! Egyrészt külföldiek idehozzák a pénzüket 10%-os kamatra, a magyarok pedig külföldre viszik megtakarításaikat 3%-os kamatra!!! A kamatkülönbözet 7%!!! Vajh hány milliárd forint áramlik majd ki ily módon kamatként az országból 2012-ben?
Össze tud fogni az ország a bajban? Avagy az olaszok előttünk járnak hazaszeretetben akkor amikor euró milliárdokat jegyeznek le az országuk állampapírjaiból a ’Vegyük vissza az államunk adósságát!’ kampány keretében?
Jó kérdések ezek! Indítok is alább néhány online szavazást a témában.
És akkor van még egy unortodox javaslatom is a probléma megoldására: Ugye folyamatos kritika éri a kormányt az egykulcsos személyi jövedelemadó miatt. A fő (pénzügyi és nem igazságossági) kritika a következő: az intézkedés évi 500 milliárd forintos lyukat üt a költségvetésen, miközben a kedvezményezettek az így nyert összeget nem fogyasztásra fordítják, hanem részben megtakarítják, részben pedig megnövekedett devizahitel törlesztőjükre megy el. Ez utóbbi problémát azonban kiküszöbölni látszik a kormány és a Bankszövetség megállapodása nyomán életbe lépő rögzített árfolyamon történő törlesztési lehetőség. A gazdaságot tehát ez az évi 500 milliárd forint nem élénkíti a fogyasztás felpörgetése által, hanem azt tulajdonosaik megtakarítják és a jelek szerint egyre növekvő arányban külföldre viszik.
A javaslatom tehát a következő: A havi bruttó 202 ezer forint felett keresőknek az egykulcsos adóból származó többletjövedelmüket kötelezően kelljen egy saját névre szóló letéti bankszámlára utalni, amelyből a számlavezető bank köteles magyar állampapírt vásárolni. Az összeghez pedig tulajdonosaik csak akkor férhetnének ténylegesen hozzá, amikor a magyar állampapírok referenciahozama tartósan, mondjuk egy éven át 6% alá esik. Addig is az összeg ezen a letéti számlán kamatozna számukra igen jó kamatokkal. Ily módon évi 500 milliárd forintot (~1,7-1,8 milliárd eurót) lehetne becsatornázni a magyar állampapírpiac keresleti oldalára. Óriási összeg ez, főleg ha figyelembe vesszük, hogy a jövő évi lehetséges államcsőd miatti félelem fő oka, hogy 2012-ben a magyar államnak nagyjából 4-5 milliárd eurónyi adósságot kell megújítania. Az én javaslatommal az ominózus összeg egy jó része meg is lenne. És végre nem a szegény embereken csattanna ismét az ostor, miközben a módosabbak sem járnak rosszul, hiszen a gazdasági helyzet javulásával hozzájuthatnak majd a pénzükhöz.
No mit szóltok? :) Szavazzunk erről is! Az évértékelővel meg majd jelentkezem a legközelebb..