Segítség! Elfogyott a pénzem!
„De csóró lettem nincs kenyerem
Elvesztettem a munkahelyem
Jaj Istenem most mi lesz velem
Hej de betörjek vagy guberáljak
Jaj Istenem mit csináljak
Mondjátok meg, hogy most mit tegyek
Felmegyek a hivatalba
Rávágok majd az asztalra
Elmondom hogy éhen fogok halni
Hej de polgármester én csak azt kérem
Egy kis segélyt adjon nékem
Hagy tudjak a kocsmába elmenni
Hej de hagy tudjak egy fröccsöt inni
A bánatomat elfeledni
Szeretnék egy picit boldog lenni”
Fenti dalszöveg a munkahely elvesztése fölötti bánat ábrázolásáról szól, én szerencsére azért még nem tartok itt. Tény, és egyben tanulságos tény, hogy azon a színvonalon, amin szerettem volna, MINIMÁLBÉREN NEM LEHET MEGÉLNI. Három hét alatt, tehát január 21-gyel bezárólag elköltöttem, sőt 5800 forinttal meg is fejeltem azt az 50ezer forintos keretet, amit a havi megélhetésre szántam, a rezsin és a megtakarítási célokon felül.
No persze azért még nem az a szitu, amit a fenti kis dalocska mutat. Tény azonban, hogy az előre eltervezett havi 45ezer forintos megtakarítási cél nem fog teljesülni, azokhoz is hozzá kell nyúlni. A 45 ezer forint megtakarítás úgy állt össze, hogy abból 10ezer forint rövid távú megtakarítás fellépő váratlan kiadásokra, ez nagyjából el is ment a második héten mosógép szervízre (8ezer Ft). További 5ezer forintot terveztem félretenni szintén rövid távra gyógyszerekre, egészségmegőrzésre. Nos ez is nagyjából elfogyott már a patikában. Amihez hozzá lehet még nyúlni, az a hosszú távra tervezett 10ezer forintos babaszámla megtakarítás, a 10ezer forintos nyugdíjra szánt megtakarítás és a 10ezer forintos lakáscélú megtakarítás.
Ezek közül én elsőként a nyugdíjcélú 10ezer forintot használnám most fel, vagyis részben már fel is használtam, hiszen 5800 forint már ebből is elfogyott. Marad tehát a hátralévő 10 napra 4200 forintom. Ez nyilván kevés lesz az eddigi tapasztalatok alapján, de majd meglátjuk.
Még egy pár mondat erejéig nézzük meg, hogy mire költöttem sokat a héten:
Kenyér és pékárura nagyjából annyi ment el, mint az előző két hétben. Tejtermékre viszont jóval több. A bűnös maga a tej, 10 liter fogyott belőle a héten. Ennek java továbbra is a gyerekekhez kapcsolódik (tej, kakaó), ami a heti fogyasztást megdobta, hogy kétszer is tejalapú vacsora volt (tejberizs, palacsinta). Tehát a héten csak tejre elment 1850 forint, pedig a legolcsóbb fajtát választottuk mindig. Egyébként az is egy jó kérdés, hogy van-e különbség tej és tej között minőségben? Érdemes-e ezen spórolni? Árban mindenképpen, mert nagyjából 170-300-ig szóródik a literár. A másik bűnös, hogy becsúszott a kosárba egy 4 darabos actimel (439Ft), szintén a gyerekeknek.
Az édesség soron elég jók voltunk a héten. Az ezer forint néhány túrórudiból jött össze, illetve egyszer kiköveteltek a gyerekek egy-egy kinder tojást. Ez utóbbi egyébként egy rablás! Szívem szerint betiltanám a forgalmazását.
Zöldség-gyümölcsre viszonylag keveset költöttünk a héten, jórészt kitartott az előző héten felhalmozott készlet. Az ital sor „merő luxus”, 2 liter 100%-os narancslét és 4 doboz sört tartalmaz. Mégsem lehet midig csapvizet inni.
Nagy tétel volt továbbra is a készétel, valamint az autóval is többet furikáztam, amiben benne volt a hétvégi Békemeneten való részvétel is. Ez utóbbira volt aki gúnyosan felhívta a figyelmemet, hogy mindenképpen tüntessem fel. ;)
Megjelent egy egyéb sor, amelynek egyik részét háztartási vegyi áru tette ki, másik részét szintén a gyerekekre költöttük, játékok és kisruhák formájában.
Tehát az időarányos 12ezer forint helyett 22ezret költöttünk a héten. 10ezer forintot kellett volna megfogni ebből. Nem kérdés, hogy meg lehet, viszont abból csakugyan csak vegetálás jött volna ki. Az is látszik, hogy a gyerekekre akkor is sok pénz elmegy, amikor közben már úgy érzi az ember, hogy nagyon póriasan élnek szegénykék.
A részletes költési lista megnézhető itt. Egyébként a végösszegtől függetlenül szerintem mindenkinek tanulságos lehet, ha egy hónapig hozzám hasonló részletességgel összeírja, hogy mi mindenre költ egy hónapban. Számunkra legalábbis nagyon jó tapasztalat, hogy mire megy el a sok pénz, illetve ha jobban takarékoskodni szeretnénk, akkor hol lehetne a legkönnyebben, legkisebb lemondások árán visszafogni a költségeket. Kicsit munkás a sok számolgatás, de mindenképpen megéri.
És akkor a fent idézett dal a végére:
Az utolsó 100 komment: